Forum Culinar: Somon (sau alt peste cu carne tare) cu mustar - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Somon (sau alt peste cu carne tare) cu mustar

#1 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 07 March 2010 - 06:07 PM

Cartofii cu glazura de mustar mi-au amintit de o reteta foarte misto care, original, e cu somon. Dar poate fi folosit orice alt peste cu carne tare (ca sa nu se faramiteze).

Ia fo doo linguri de mustar cu bobite de mustar in el. Io am folosit mustarul romanesc cu hrean (ca n-am avut d-ala cu bobite in el) si a fost excelent in reteta asta. Data viitoare pun mustar cu bobite.

Ia zeama de la o juma de lamaie si mesteco binebine cu mustarul.

Ia carnea de peste si tai-o fasii nu prea subtiri, nu prea late, nu prea groase si da-o bine prin sosul de mustar cu zeama de lamaie si las-o pret de juma de ora ca sa se "macereze" in sos.

Ia un praz si foloseste partea alba pe care o tai in lungime julien. Ia si fo doi catei de usturoi si curata-i si taie-i felioarefelioare. Si daca vrei, ia si o juma' de ceapa rosie si tai-o solzisori.

Ia un wok (sau ceva asemanator), pune in el doo linguri de ulei de masline si incinge-l binebine. Pune prazul si fa-l repede in wok, scoate-l si pune-l deoparte. Fa la fel cu ceapa si usturoiul (impreuna). Daca nu pui ceapa, pune usturoiul cu prazul. Cand e gata, scoate si pune deoparte. Pune acum pestele si fa-l repederepede ca sa se aureasca. Nu-l pune tot deodata ca iese un rahat, pune cate putin cate putin ca sa nu se scada temperatura uleiului ca altfel fierbe si nu se prajeste in wok. Cand s-a facut si ultima transa de peste, pune tot in wok si amesteca binebine ca sa se incalzeasca binebine. Si, daca ai chef (io am avut) pune si putin sos negru de soia si putin fond de peste (io n-am pus fond de peste). Si amsteca binebine pe foc mare si pe urma scoate si pune pe farfurie si mananca. Si daca vrei pune si ceva orez pe langa. Basmati. Sau thailandez cu aroma de iasomie.

In mod evident, reteta asta de peste o poate lua in diverse directii in functie de cum vreti s-o innobilati.

Ce mai puteti face, eventual, in loc de orez sa luati dovlecel, taiat in rondele groase de doo degete, fiert al dente, pus pe farfurie si pestele garnat intr-un fel artistic pe si in jurul dovlecelului. Si, pe deasupra, picurati cativa picuri de crema de otet balsamic bun.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi