Forum Culinar: Produse de ingrijire - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Produse de ingrijire

#1 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 08 March 2010 - 01:55 PM

Fetele , voi ce creme folositzi pt burtica?

#2 Useril este offline   Cris 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 24-March 10
  • LocationConstanta

Postat 17 May 2010 - 11:55 AM

Eu folosesc o crema speciala pentru gravide ce previne vergeturile de la Elancyl. Ea se poate aplica pe fese, burtica si sani. Am folosit-o din luna a treia de sarcina si pana acum nu mi-a crapat deloc pielea. Insa este destul de scumpa, in jur de 70-80 lei, avand in vedere ca folosesc un tub pe luna. Ieri mi-am cumparat o alta crema de la Babylove - Mama, marca DM ce se gaseste in reteaua magazinelor Real. E mult mai ieftina (9 lei) si se intinde bine, insa nu pot spune nimic despre rezultate, fiind prea curand.
Cand alegi crema, ai grija sa fie speciala pentru gravide, citeste cu atentie instructiunile.

Sa ai o sarcina usoara!

Cristina

#3 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 17 May 2010 - 12:12 PM

Vezi postareaCris, la 17 May 2010 - 11:55 AM, a spus:

Eu folosesc o crema speciala pentru gravide ce previne vergeturile de la Elancyl. Ea se poate aplica pe fese, burtica si sani. Am folosit-o din luna a treia de sarcina si pana acum nu mi-a crapat deloc pielea. Insa este destul de scumpa, in jur de 70-80 lei, avand in vedere ca folosesc un tub pe luna. Ieri mi-am cumparat o alta crema de la Babylove - Mama, marca DM ce se gaseste in reteaua magazinelor Real. E mult mai ieftina (9 lei) si se intinde bine, insa nu pot spune nimic despre rezultate, fiind prea curand.
Cand alegi crema, ai grija sa fie speciala pentru gravide, citeste cu atentie instructiunile.

Sa ai o sarcina usoara!

Cristina


Doctoritza mea zice ca orice crema e buna si cateodata niciuna :scratch:. Ca daca e sa faci vergeturi , faci :hungry:. De aceea mi-a recomandat masaje cu uleiuri , nu neaparat de gravide...si cu creme hidratante care sa faca pielea elastica. Pana acum am folosit cam tot ce am avut prin casa, iar dintre cremele speciale de gravide am folosit ceva de la Bübchen. Pana acum totul e in regula :!:.

#4 Useril este offline   Cris 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 24-March 10
  • LocationConstanta

Postat 17 May 2010 - 09:03 PM

Nu stiu daca orice crema e buna. In primul rand trebuie sa nu-l afecteze pe bebe in nici un fel, si din cate am citit eu se pare ca ingredientele chimice trec foarte usor prin piele, placenta si implicit la bebe. Vergeturile sunt pe locul doi. De fapt cam totul trece pe locul doi in sarcina. In primul rand sa fie bebe sanatos si apoi ne mai gandim si la noi.
Se pare ca eu am fost un caz fericit si nu am facut vergeturi, desi ramane de vazut dupa ce nasc. Deja mi-am luat alte creme pentru dupa nastere si le voi folosi cu aceeasi sfintenie zi de zi.
In ceea ce priveste aceste creme, cred ca este foarte important sa-ti implici sotul. In cazul meu, este job-ul sotului sa aiba grija de pielea mea, sa ma dea in fiecare seara cu crema. In felul asta il responsabilizez si-l implic in sarcina. Chiar a avut efect. Sunt sigura ca va fi un tatic exceptional! Deabia asteptam sa-l vedem pe bebe ......... in cateva zile.

#5 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 17 May 2010 - 09:08 PM

Din nefericire,majoritatea dintre noi...descoperim (apar) dungile astea dupa ce nastem.Cum zice si Simo...daca e sa le faci,le faci cu sau fara crema :floare:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#6 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 18 May 2010 - 06:38 AM

Din cate stiu eu este o crema speciala pt.vergeturi(se gasesc diverse firme,si la farmacie)din cate stiu eu da rezultate,eu imi masam usor pielea de pe burtica dupa baie cu crema de fata normala si nu am facut nici o vergetura,dar am prietene care au ramas cu vergeturi dupa nastere si s-au masat cu crema antivergeturi,se fac masaje,abdomene,impachetari si scapi de ele...Poti cere sfatul medicului sau farmacistului...

#7 Useril este offline   Rain 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 472
  • Inregistrat: 19-January 10

Postat 11 June 2010 - 02:17 AM

Eu mi-am uns burtica cu ulei de masline si nu am avut vergeturi,deci asta am folosit eu.:blush:
Enjoy the silence!

#8 Useril este offline   Floare albastra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 160
  • Inregistrat: 29-November 09
  • LocationDE

Postat 11 June 2010 - 09:51 AM

Simo, eu folosesc de la Weleda si de la Frei uleiul special pt gravide... Nu stiu ce rezultate au in final, momentan tind sa cred ca Weleda e mai bun decat Frei, dupa cum intra in piele, efectul mai de lunga durata, consistenta... Recunosc ca nu sunt f harnica, nu ma dau de mai multe ori pe zi si cateodata mai sar si din zile ca uit... Si eu cred la fel, ca daca e sa le faci, le faci oricum...

#9 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 11 June 2010 - 09:47 PM

Asa mai fac si eu....numai ca eu ma dau cu crema , nu cu ulei.
Hebamme are teoriile ei ca dupa saptamana 30 burtica nu mai trebuie masata ca poate sa provoace contractzii timpurii (oare am tradus bine ? :( ). Ne-a spus sa ne dam cu o crema care intra rapid in piele si gata. Si sa facem Zupfmassage.

#10 Useril este offline   bbenyci 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 125
  • Inregistrat: 09-December 09
  • Locationarad

Postat 29 June 2010 - 02:55 PM

Vezi postareasimonaro29, la 11 June 2010 - 09:47 PM, a spus:

Asa mai fac si eu....numai ca eu ma dau cu crema , nu cu ulei.
Hebamme are teoriile ei ca dupa saptamana 30 burtica nu mai trebuie masata ca poate sa provoace contractzii timpurii (oare am tradus bine ? :love7: ). Ne-a spus sa ne dam cu o crema care intra rapid in piele si gata. Si sa facem Zupfmassage.

Buna Simo eu la prima sarcina am folosit ulei de masline, pur si simplu cu ulei de masline cumparat de la farmacie, m-am dat si nu am facut vergeturi, acuma la sarcina asta la fel procedez, tot ulei de masline folosesc(cand nu uit).Sper sa nu imi iasa nici de data asta.
Imagine postata

Arienne Sophie

Imagine postata
Nicole Anamaria

http://bbenyci.blogspot.com/

#11 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 30 June 2010 - 10:06 AM

Eu la prima sarcina am folosit si ulei de masline si ulei de migdale si crema speciala si tot am facut vergeturi :angryfire: La a doua folosesc tot ulei da de la frei, nu stiu cit ajuta impotriva vergeturilor, da macar nu mi se usuca pielea.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi