Forum Culinar: Torturi de pe internet - Forum Culinar

Salt la continut

  • 20 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Torturi de pe internet

#41 Useril este offline   Doriana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 377
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationOradea

Postat 01 April 2010 - 10:30 PM

Ana , astea din pozele puse de noi , nu stiu daca le gasesti la noi , sau din ce ai putea improviza asa ceva ... Sarmulite gasesti pe lumeabasmelor , sarmulite pentru coditele florilor , cred ca ar merge ...
mama de fete cucuiete Imagine postata

#42 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 02 April 2010 - 02:37 AM

Vezi postareaanaiordan, la 01 April 2010 - 06:19 PM, a spus:

fetelor...vin si eu cu o intrebare mai de om fara experienta :D si tare confuz... :appl: de unde se pot luat acele decoruri explozive...sau ma rog sarmulitele alea in care se infig inimioarele...stelutzele...

multumesc anticipat!


Ana sa stii ca pentru tulpina florilor pori cumpara sarme de la un depozit cu flori deoarece ai vand sarmulitze de diverse dimensiuni (fi-ul)la punga de 100 buc si cred ca nu sunt scumpe. Dar intreaba la tine in oras la un depozit. Si banda aia florala tot de la ei am cumparat!;)

#43 Useril este offline   anaiordan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationGrecia-Syros

Postat 02 April 2010 - 09:46 AM

Multumesc fetelor!

O sa caut..oricum cred ca voi avea mai mult noroc in tara sa gasesc decat aici la mine in insula :bounce:.

#44 Useril este offline   nuzi 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 07-December 09

Postat 20 April 2010 - 08:40 AM

Buna ziua!-fetelor am si eu o maaare rugaminte la voi, am o comanda sa fac un tort de frisca cu catel deasupra,eu am mai facut dar era catelul din salam de biscuiti si era greu,dar cucoana il vrea de doar 2kg cu totul si vrea catelul sa fie 3D.Daca aveti ceva din blat aratati-mi si mie eventual un tutorial.Va multumesc anticipat si :floare: pe toate.

#45 Useril este offline   Stefana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 507
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 20 April 2010 - 09:28 AM

aoleu,ce-mi plac mie cererile astea :floare:
scuze de offtopic,dar am si eu o comanda pt 31 aprilie, pt un baiat de 13 ani,sa fie un tort de maximum 3 kg insa vrea sa aiba pe el un fotoliu,in fotoliu sa stea un om care tine intr-o mina o sticla de bere,in cealalta telecomanda,sa stea cu picioarele ridicate pe alt scaunel in fatza fotoliului, sa se uite la un tv plasma din care sa iasa o mina cu un pistol,iar in jur sa arate ca o camera dezordonata,cu sosete si haine pe jos :wasted: la 13 ani!

imi pare rau ca nu te pot ajuta :lol:

#46 Useril este offline   MIMI 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 629
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationGalati

Postat 20 April 2010 - 02:54 PM

Vezi postareanuzi, la 20 April 2010 - 08:40 AM, a spus:

Buna ziua!-fetelor am si eu o maaare rugaminte la voi, am o comanda sa fac un tort de frisca cu catel deasupra,eu am mai facut dar era catelul din salam de biscuiti si era greu,dar cucoana il vrea de doar 2kg cu totul si vrea catelul sa fie 3D.Daca aveti ceva din blat aratati-mi si mie eventual un tutorial.Va multumesc anticipat si :headbang: pe toate.

dar nu-i pretentioasa deloc!!
si eu am avut o comanda de genul asta,tot despre un catel era vorba si tot greutatea de 2 kg trebuia sa atinga tortul;am facut catelul din pasta de zahar.
iaca,asta-i:

Imagine atasata: monthly_04_2010/post-139-127176806888.jpg
[blog='Bucataria mea']http://cumimiinbucatarie.blogspot.com/[/blog]

#47 Useril este offline   Luminis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 09-February 10
  • LocationBraila

Postat 20 April 2010 - 04:01 PM

Fetelor, am o mare rugaminte: dati-mi si mie o idee de tort pentru o prietena de-a mea, care implineste 36 de ani, mare admiratoare de moda, care poarta numai haine si accesorii de firma. Tortul trebuie sa fie 3D si foarte vesel, colorat si decorat. Sper sa reusesc ceva pana sambata...

#48 Useril este offline   nuzi 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 07-December 09

Postat 20 April 2010 - 04:25 PM

Vezi postareamamistef, la 20 April 2010 - 09:28 AM, a spus:

aoleu,ce-mi plac mie cererile astea :hungry:
scuze de offtopic,dar am si eu o comanda pt 31 aprilie, pt un baiat de 13 ani,sa fie un tort de maximum 3 kg insa vrea sa aiba pe el un fotoliu,in fotoliu sa stea un om care tine intr-o mina o sticla de bere,in cealalta telecomanda,sa stea cu picioarele ridicate pe alt scaunel in fatza fotoliului, sa se uite la un tv plasma din care sa iasa o mina cu un pistol,iar in jur sa arate ca o camera dezordonata,cu sosete si haine pe jos ;) la 13 ani!

imi pare rau ca nu te pot ajuta ;)

mamistef,pe cuvant daca nu exagereaza,sa zicem ca il faci,dar plateste dupa mofturile pe care le are.

Vezi postareaMIMI, la 20 April 2010 - 02:54 PM, a spus:

Vezi postareanuzi, la 20 April 2010 - 08:40 AM, a spus:

Buna ziua!-fetelor am si eu o maaare rugaminte la voi, am o comanda sa fac un tort de frisca cu catel deasupra,eu am mai facut dar era catelul din salam de biscuiti si era greu,dar cucoana il vrea de doar 2kg cu totul si vrea catelul sa fie 3D.Daca aveti ceva din blat aratati-mi si mie eventual un tutorial.Va multumesc anticipat si :D pe toate.

dar nu-i pretentioasa deloc!!
si eu am avut o comanda de genul asta,tot despre un catel era vorba si tot greutatea de 2 kg trebuia sa atinga tortul;am facut catelul din pasta de zahar.
iaca,asta-i:

Imagine atasata: monthly_04_2010/post-139-127176806888.jpg

Mimi,multumesc e tare dragalas,off dar il vrea cu blana ;)

#49 Useril este offline   nuzi 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 07-December 09

Postat 20 April 2010 - 04:33 PM

Vezi postareaLuminis, la 20 April 2010 - 04:01 PM, a spus:

Fetelor, am o mare rugaminte: dati-mi si mie o idee de tort pentru o prietena de-a mea, care implineste 36 de ani, mare admiratoare de moda, care poarta numai haine si accesorii de firma. Tortul trebuie sa fie 3D si foarte vesel, colorat si decorat. Sper sa reusesc ceva pana sambata...

Luminis,eu i-as face unul asa,acum ramane ca tu sa-i schimbi culorile daca iti place modelul.Sper ca intelegi ceva poza-i cam mica.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_04_2010/post-395-127177398492.jpg


#50 Useril este offline   Cosmina N 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 423
  • Inregistrat: 06-February 10
  • LocationMalta

Postat 20 April 2010 - 07:49 PM

Mda... cu comenzile ciudate va inteleg. Eu am avut o data o comanda de tort etajat in forma de inimioara, de 2 kile ( :D ), etajul de jos ciocolata, iar cel de sus crema de branza si visine, NU in pasta de zahar. A iesit groaznic...crema ganache mi-a iasit moale...deci nu prea a avut cum sa sustina etajul...ma rog. Cand nu vrei, atunci ti se intampla. Am avut un moment de panica saptamanile trecute cand lucram la tortul pt ziua varului meu, de am zis ca eu nu voi mai face torturi niciodata. Daca mai conteaza, si tortul varului meu a iesit un dezastru...crema nu s-a intarit, desi ii pusesem gelatina si se scurgea printre blaturi. Am vrut sa scot folia transparenta de sub el si s-a rupt :hungry: Am fost fff dezamagita pt ca ii promisesem varului meu un tort mult mai complex ;) Asta e. De la un timp nu mai pot sa manevrez gelatina.

Si ca sa nu uit de ce am intrat ;) Luminis:

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_04_2010/post-593-127178570123.jpg
  • Imagine atasata: monthly_04_2010/post-593-12717857215.jpg
  • Imagine atasata: monthly_04_2010/post-593-127178573735.jpg

"Nu putem face lucruri mari, doar lucruri marunte cu multa dragoste." (Maica Terezadel Calcutta)

http://clipedelicioase.blogspot.com/

#51 Useril este offline   gloxinia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,517
  • Inregistrat: 23-November 09
  • Locationundeva prin nord vest

Postat 21 April 2010 - 07:51 AM

Nuzi, am facut 2 caini cu ceva vreme in urma. Uite cateva poze, poate te edifici. Ideea e ca nu e greu deloc daca ii faci culcati. Tai blatul in 3-4 depinde cat e de inalt si decupezi forma cainelui. Apoi umplii avand grija ca spre coada sa pui mai multa crema sa ii dai forma.

Imagine atasata: monthly_04_2010/post-20-127182887686.jpg

Imagine atasata: monthly_04_2010/post-20-127182889168.jpg

Imagine atasata: monthly_04_2010/post-20-127182890846.jpg

Pentru cap eu am montat blat crema intr-un bol si dupa ce s-a intarit crema am sculptat. daca vrea blana te-ai scos ca nu trebuie sa fie perfect, ascunzi orice sub ea. Ai mei s-au vrut in pasta si am avut niste emotii..........

Cosmina, ce gelatina folosesti? Eu cu granule de la dr oetker nu am dat gres niciodata.

Lumi, are Ortansa un tort rotund pe undeva cu haine aruncate, foarte vesel. Poate te inspiri daca il vezi. Ar trebui sa ii trimiti Pm sa ti-l trimita.
Mami de

Imagine postata
si

Imagine postata

#52 Useril este offline   anasia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 01-December 09

Postat 21 April 2010 - 08:42 AM

luminis,
Imagine atasata: monthly_04_2010/post-265-127183208836.jpg
Imagine atasata: monthly_04_2010/post-265-127183213562.gif
Imagine atasata: monthly_04_2010/post-265-127183215448.gif

#53 Useril este offline   nuzi 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 07-December 09

Postat 21 April 2010 - 03:44 PM

[quote name='gloxinia' date='21 April 2010 - 08:51 AM' timestamp='1271829091' post='33354']
Nuzi, am facut 2 caini cu ceva vreme in urma. Uite cateva poze, poate te edifici. Ideea e ca nu e greu deloc daca ii faci culcati. Tai blatul in 3-4 depinde cat e de inalt si decupezi forma cainelui. Apoi umplii avand grija ca spre coada sa pui mai multa crema sa ii dai forma.




Gloxi,multumesc tare tare mult,nu avem deloc idee cum sa incep,am intrat in pauza de imaginatie.Il fac culcat,ca doar tot caine e,eu as vrea sa-l modelez doar blat simplu ,ca fac tortul dedesupt cu creme si apoi atarna greu daca fac si cainele cu crema si nu vrea decat de 2kg, sa fie tortul.Duminica fac o proba apoi va arat ce a iesit.

#54 Useril este offline   Luminis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 09-February 10
  • LocationBraila

Postat 25 April 2010 - 05:40 PM

Va multumesc tuturor pentru idei; am postat tortul meu fashion la torturi. Un :floare: pentru toate care m-ati sfatuit.

#55 Useril este offline   Doriana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 377
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationOradea

Postat 27 April 2010 - 02:27 PM

Stefana , pentru tine special , un tort cu mult dezastru , poate iti e de ajutor , mai schimbi tu ce crezi ...(e cam mica poza , dar asa o aveam salvata)

Imagine postata
mama de fete cucuiete Imagine postata

#56 Useril este offline   Stefana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 507
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 27 April 2010 - 08:44 PM

:P te puuuup,Doriana,multumesc frumos!!!miine dimineata trebuie sa ma apuc de facut si uscat fotoliul si plasma tv, o sa le fac cit mai simple ca deja ma irita faza cu pretentiile nemasurate la ornare :D

#57 Useril este offline   Doriana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 377
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationOradea

Postat 28 April 2010 - 08:38 AM

Te pup si eu Stefana , abia astept sa vad ce-ti iese ! (eu fac doar de-astea simple... :) )
mama de fete cucuiete Imagine postata

#58 Useril este offline   Anca_B 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 498
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationCluj Napoca

Postat 03 May 2010 - 12:01 PM

Dragele mele,ma ajutati va rog si pe mine?!Am o prietena tare draga mie,si care m-a rugat sa o ajut sa facem 2 torturi pt fetele ei gemene.Gemenele implinesc 3 ani,le plac fff mult papusile si printesele si vor 2 torturi , gen "tort Barbie" LA FEL! Eu,le vreau imbracate in pdz dar parca as mai face ceva langa ele,nu-stiu-ce!ceva cu fluturi,si cu decoruri"explodate". :) .Va multumesc anticipat!

#59 Useril este offline   tot_eu 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 61
  • Inregistrat: 24-March 10

Postat 04 May 2010 - 11:09 AM

Anca, eu am tot cautat prin torturile salvate in calculator, dar nu prea am gasit unul care sa corespunda.

cel mai aproape de dorinta ta, ar fi acesta:

ai putea sa pui pasta verde, ca in imagine, pe ea asezi tortul Barbie si in jurul ei pui floricele, fluturasi si tot ce mai doresti tu .

sa ne arati ce ai facut pana la urma :floare:

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_05_2010/post-626-127296403677.jpg


#60 Useril este offline   Doriana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 377
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationOradea

Postat 04 May 2010 - 02:36 PM

Anca , iti arat tortul ce l-a avut Antonia la petrecerea de 4 ani ... nu e facut de mine , atunci nu faceam torturi ... :violent1:

Imagine postata
mama de fete cucuiete Imagine postata

Arata acest topic


  • 20 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi