Forum Culinar: Okara nu-i de ocara :o) - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Okara nu-i de ocara :o) - produs colateral fabricarii tofu-ului -

#1 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 14 March 2010 - 11:04 AM

Okara nu-i de ocară =))
- produs colateral fabricarii tofu-ului -


.
Imagine atasata: monthly_03_2010/post-168-126855706818.jpg
.


Okara ( kirazu, unohana, etc) Se numeste produsul ramas dupa prima filtrare cand se obtine laptele de soya.Nu va luati dupa numele de ... ocară =)). NU ESTE UN REZIDUU !!!. E o hrana valoaroasa cu un mare potential culinar.

Nutrition content of Okara

(per 3.5 oz / 100 grams)
Energy 77 kcal
Protein 3.22 g
Total Fat 1.73 g
Saturated Fat 0.193 g
Monounsaturated Fat 0.295 g
Polyunsaturated Fat 0.755 g
Ash 0.88 g
Carbohydrate 12.54 g
Calcium, Ca 80 mg
Iron, Fe 1.30 mg
Magnesium, Mg 26 mg
Phosphorus, P 60 mg
Potassium, K 213 mg
Sodium, Na 9 mg
Zinc, Zn 0.56 mg
Copper, Cu 0.200 mg
Manganese, Mn 0.404 mg
Selenium, Se 10.6 mcg
Thiamin 0.020 mg
Riboflavin 0.020 mg
Niacin 0.100 mg
Pantothenic acid 0.088 mg
Vitamin B-6 0.115 mg


Aspectul si textura pe care am obtinut-o eu, se aseamana mult cu a unui cuscus, textura si aroma amintesc de nuca sfaramata gatita prin fierbere. Gustul fiind foarte putin pregnant imprumuta la fel ca si tofu savoarea sosurilor si a condimentelor folosite.
.
Imagine atasata: monthly_03_2010/post-168-126855712068.jpg
.

Aseara am mancat un castronel de okara (apoi inca unul :idea: ) amestecata cu o lingurita de sos de soya si trei linguri de sweet sour sauce (also homemade). Cred ca merge de minune si in compozitia chiftelelor si a droburilor atat de carne cat si vegane.
Cu cateva legume sotate in unt/ulei si condimentele preferate ar fi o alternativa nefainoasa a cuscus-ului. Ramane de experimentat.

Am deschis acest topic in speranta ca cei cu mai multa experienta in domeniu vor impartasi cu noi cunostintele si retetetele lor, dupa ideea:
Build a nest and they will come :?:
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#2 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 16 March 2010 - 04:02 PM

Turnata in mare viteza peste cateva felioare de carnat de casa afumat, in tigaie teflonata, gatita cu capac, va prezint improvizatia mea pe ziua de azi:
Omleta cu okara.
Un preparat all in one.
Pufoasa, satioasa, doldora de proteine si fibre de la soya, se prepara in 7-8 minute cu adusul ingredientelor din camara si spalatul tigaii cu tot.
.
Imagine atasata: monthly_03_2010/post-168-126874799583.jpg
.

Se pun feliile de carnat in tigaia incinsa si in timpul acesta se bat ouale cu condimentele preferate ale fiecaruia (azi am pus: ierburi mediteraneene, piper alb si sare) si doua linguri de smatana - daca aveti la dispozitie - se incorporeaza in oul batut okara pana se ajunge la o consistenta asemanatoare aluatului de chec si se prajeste in tigaie. Eu cu capac ca era groasa cum am si dorit-o. Cred ca merge si la cuptor. Pulpa de soya are o foarte usoara aroma de tofu si inca una delicata de miez de nuca, insa gatita se travesteste cu aromele condimentelor si a oului prajit in care a fost incorporata.
.
Imagine atasata: monthly_03_2010/post-168-126874801992.jpg
.

Cand am un pic de timp liber va scriu si despe chiftelele / burgerii cu okara pe care le-am incercat primele, dar era seara tarziu si nu am avut lumina buna pentru fotografii.
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi