Forum Culinar: Smantana - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Smantana congelare ?

#1 Useril este offline   Tic-tac 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 01-December 09
  • Locationla malul Dunării

Postat 16 March 2010 - 03:51 PM

iubesc mincarurile cu smantana lichida, mai ales sosurile cu vin, coniac si boabe de condimente...

problema e ca am cumparat 1 litru de smantana, fac sosul dar nu folosesc tot litrul si as dori sa congelez restul ptr. ca nu intotdeauna am chef si de un dulce sau urmatorul fel de mincare nu contine si smantana.

pot congela smantana in portii mai mici ?
dupa decongelarea lenta in frigider o pot fierbe la sosuri ?
dupa ce am gugalit putin am aflat ca e cu risc de brinzire la fierbere daca nu e congelata rapid, adica in stil industrial.

am cumparat numai La dorna - smantana dulce ptr. frisca

#2 Useril este offline   gloxinia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,517
  • Inregistrat: 23-November 09
  • Locationundeva prin nord vest

Postat 16 March 2010 - 07:12 PM

Vezi postareaTic-tac, la 16 March 2010 - 03:51 PM, a spus:

iubesc mincarurile cu smantana lichida, mai ales sosurile cu vin, coniac si boabe de condimente...

problema e ca am cumparat 1 litru de smantana, fac sosul dar nu folosesc tot litrul si as dori sa congelez restul ptr. ca nu intotdeauna am chef si de un dulce sau urmatorul fel de mincare nu contine si smantana.

pot congela smantana in portii mai mici ?
dupa decongelarea lenta in frigider o pot fierbe la sosuri ?
dupa ce am gugalit putin am aflat ca e cu risc de brinzire la fierbere daca nu e congelata rapid, adica in stil industrial.

am cumparat numai La dorna - smantana dulce ptr. frisca

Eu cred ca smantana asta din comert sta bine merci si doua trei saptamani in frigider si nu are nimic. Eu cumpar doar smantana de la tzara si o folosesc cu succes dupa doua saptamani, nu e amara nu nimic. Ma gandesc atunci ca a ta fiind dorna, e pasteurizata, deci cu un termen de valabilitate mai mare. Si un litru eu zic ca nu e mult, bine la noi in Ardeal smantana se mananca in cantitati mari, eu folosesc uneori mai mult de un litru pe saptamana :floare:
Deci de congelat am incercat o data si s-a branzit toata. Asa ca daca cumva primesc smantana de la neamuri si mai am si eu cum am cumparat fac de exemplu cartofi frantuzesti :floare: si m-am scos.
Mami de

Imagine postata
si

Imagine postata

#3 Useril este offline   nelly_th2001 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 09-December 09
  • Locationadoptata de ardeleni

Postat 16 March 2010 - 07:32 PM

bine ca s-a deschis topicul asta ,ca aveam si io o nelemurire dar vroiam sa intreb fetili pe topicul cu torturi ,fiind vorba de frisca meggle ,vreau sa stiu cam cat timp o pot pastra la frigider daca e desfacuta am cam 1 litru si nu as vrea sa o arunc si nici nu as mai face nimic pentru noi ca ne pastram pentru Paste :floare:
nelly_th2001

#4 Useril este offline   mariette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: kaky
  • Postari: 281
  • Inregistrat: 01-December 09

Postat 16 March 2010 - 07:41 PM

De ce nu cumperi la dorna -smantana dulce ,la cutii mici de 200 ml?eu numai asa iau,si o consun in 2-3 zile, de cand o desfac,cand a stat mai mult am aruncat-o ,desi era buna la gust!nu am incercat sa o congelez,daca voi ati incercat si eu 's curioasa...frisca din lapte de vaca de la milli am tinut in frigider, dupa desfacere ,cam doua saptamani si era buna!

#5 Useril este offline   gloxinia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,517
  • Inregistrat: 23-November 09
  • Locationundeva prin nord vest

Postat 16 March 2010 - 10:31 PM

Vezi postareanelly_th2001, la 16 March 2010 - 07:32 PM, a spus:

bine ca s-a deschis topicul asta ,ca aveam si io o nelemurire dar vroiam sa intreb fetili pe topicul cu torturi ,fiind vorba de frisca meggle ,vreau sa stiu cam cat timp o pot pastra la frigider daca e desfacuta am cam 1 litru si nu as vrea sa o arunc si nici nu as mai face nimic pentru noi ca ne pastram pentru Paste ;)

Pune-o intr-un borcan cu capac! Stiu ca frisca asta nu o poti inchide ermetic dupa ce ai desfacut-o, eu am tinut hulala cam o saptamana si nu a avut nimic. Acum vezi si tu, gusti, dar nu cred sa pateasca ceva, ca doar e margarina :D
Mami de

Imagine postata
si

Imagine postata

#6 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 16 March 2010 - 11:03 PM

Nelly eu am incercat sa tin megle 2 saptamani asa deshisa si am tinut-o odata si in borcan inchis ermetic. De fiecare data a facut mucegai si asta ca am tinut-o cam 2 saptamani in frigider. Scrie pe cutia ei ca poate fi folosita 3 zile de la deshiderea cutiei.

#7 Useril este offline   gloxinia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,517
  • Inregistrat: 23-November 09
  • Locationundeva prin nord vest

Postat 16 March 2010 - 11:17 PM

Vezi postareayoyo, la 16 March 2010 - 11:03 PM, a spus:

Nelly eu am incercat sa tin megle 2 saptamani asa deshisa si am tinut-o odata si in borcan inchis ermetic. De fiecare data a facut mucegai si asta ca am tinut-o cam 2 saptamani in frigider. Scrie pe cutia ei ca poate fi folosita 3 zile de la deshiderea cutiei.


bine de stiut ca mucegaieste si in borcan ;)
Mami de

Imagine postata
si

Imagine postata

#8 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 17 March 2010 - 01:27 AM

Nu as fi zis ca frisca asta care e artificiala in fond se poate strica pentru ca compozitia e din substante doar astfel nu am inteles nici eu de ce face flora si fauna :scratch:.

#9 Useril este offline   Tic-tac 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 01-December 09
  • Locationla malul Dunării

Postat 17 March 2010 - 01:43 PM

multumesc mult, fac experienta cu smantana turnata in borcan.

tocmai am primit comanda de un kinder pingui. 1 litru se duce pe asta, dar fac aprovizionarea de Paste si trebuie sa cumpar mai mult de 1 litru.

caut si cutii mai mici.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi