Forum Culinar: Tort cu piscoturi si capsune - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Tort cu piscoturi si capsune simplu, rapid si gustos

#1 Useril este offline   Narnia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 19 March 2010 - 09:36 PM

Foarte simplu de facut, acest tort este desertul perfect dupa o masa mai consistenta, fiind foarte usor si racoritor in acelasi timp. Merge foarte bine si dupa o masa simpla sau chiar in loc de masa, pentru iubitorii de dulce ( printre care ma numar :P) ). Pentru un tort cu dimensiunea de 26 cm in diametru am folosit:

400 g piscoturi, 600 ml smantana pentru frisca, 250 g capsune congelate, 2 plicuri de budinca de vanilie Dr. Oetker, 600 ml lapte, 120g + 6 linguri zahar, 750 ml suc de capsune Pfanner, cateva picaturi de suc de la o lamaie.

Am preparat cele doua plicuri de budinca cu 120g zahar conform instructiunilor de pe plic, injumatatind insa cantitatea de lapte indicata ( pe plic se specifica 600 ml pentru un plic de budinca, iar eu am folosit cantitatea indicata pentru ambele plicuri).


Imagine postata

Cand s-a ingrosat am luat-o de pe foc si am lasa-o sa se raceasca. Budinca racita trebuie sa fie destul de groasa, sa nu curga.

Imagine postata

Am batut 200 ml smantana pentru frisca cu 2 linguri de zahar pana cand am obtinut o frisca tare, apoi am adaugat-o peste peste budinca racita si am mixat pana cand s-a omogenizat.

Imagine postata

Intr-un vas am pus un pahar de suc de capsune ( eu recomand sucul de la Pfanner, e foarte parfumat si suficient de dulce ) si am inmuiat pe rand piscoturile, adaugand treptat suc atunci cand era necesar.

Imagine postata

Piscoturile nu trebuie neaparat sa fie complet imbibate in suc,e suficient doar la suprafata, mijlocul poate ramane tare deoarece vor mai absorbi lichid cat timp tortul va sta la rece.

Imagine postata

Am imbracat cu piscoturile inmuiate fundul si peretii unei tavi de tort cu pereti detasabili, folosind jumatati de piscoturi pentru pereti.

Imagine postata

Am pus crema inauntru, niveland putin deasupra, apoi am adaugat capsunele ( dupa ce am pus deoparte cateva pentru decor), avand grija sa intre bine in crema.

Imagine postata


Am acoperit stratul de crema cu un alt rand de piscoturi inmuiate.

Imagine postata


Am batut cele 400 ml de smantana ramase cu 4 linguri de zahar si cateva picaturi de lamaie pana cand am obtinut o frisca tare. Am pus un strat de frisca deasupra si am decorat cu capsune, putina cacao si restul de frisca.

Imagine postata

L-am dat la rece pentru cateva ore, apoi am detasat peretii si l-am servit baietilor nerabdatori. :P)

Imagine postata

Noua ne place foarte mult, mai ales copilului care este un fan declarat al capsunelor. In plus, e foarte usor de facut, nu necesita cuptor sau vreo procedura complicata, poate fi facut si de un incepator fara risc de esec.

Imagine postata








#2 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 19 March 2010 - 09:40 PM

Vezi postareaNarnia, la 19 March 2010 - 09:36 PM, a spus:

Foarte simplu de facut, acest tort este desertul perfect dupa o masa mai consistenta, fiind foarte usor si racoritor in acelasi timp. Merge foarte bine si dupa o masa simpla sau chiar in loc de masa, pentru iubitorii de dulce ( printre care ma numar ;)) ). Pentru un tort cu dimensiunea de 26 cm in diametru am folosit:

400 g piscoturi, 600 ml smantana pentru frisca, 250 g capsune congelate, 2 plicuri de budinca de vanilie Dr. Oetker, 600 ml lapte, 120g + 6 linguri zahar, 750 ml suc de capsune Pfanner, cateva picaturi de suc de la o lamaie.



Yamiii!!! :P Arata superb tortul tau! :P Piscoturi am, capsunele am cumparat ieri (da' le terminam acusi de papat), deci mai putem cumpara si proaspete, nu doar congelate, iar cu restul ingredientelor, se rezolva! Saptamana viitoare ma prezint la raport! :P

#3 Useril este offline   Narnia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 19 March 2010 - 09:44 PM

Cand l-am facut eu nu aparusera inca cele proaspete, sau ma rog, se gaseau, dar nu aveau nici-un gust. Te astept cu impresii.
Insist sa precizez un lucru, atentie ca budinca sa fie destul de tare cand se raceste, altfel se subtiaza de la frisca si felia de tort nu va avea tinuta. ( dar gustul va fi bun oricum Imagine postata ).

#4 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 19 March 2010 - 09:46 PM

Vezi postareaNarnia, la 19 March 2010 - 09:44 PM, a spus:

Cand l-am facut eu nu aparusera inca cele proaspete, sau ma rog, se gaseau, dar nu aveau nici-un gust. Te astept cu impresii.
Insist sa precizez un lucru, atentie ca budinca sa fie destul de tare cand se raceste, altfel se subtiaza de la frisca si felia de tort nu va avea tinuta. ( dar gustul va fi bun oricum Imagine postata ).


Aha, deci "betonam" budinca! :P

#5 Useril este offline   Narnia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 19 March 2010 - 09:52 PM

O armam si o betonam Imagine postata. Nu trebuie decat sa scazi cantitatea de lapte specificata pe plic. Eu am folosit jumatate din cat scria acolo si a fost OK. prima data cand l-am facut am pus 75% din cat era specificat si a fost cam moale la final, char daca a fost la fel de bun ca si urmatorul.

#6 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 19 March 2010 - 09:59 PM

Vezi postareaNarnia, la 19 March 2010 - 09:52 PM, a spus:

O armam si o betonam Imagine postata. Nu trebuie decat sa scazi cantitatea de lapte specificata pe plic. Eu am folosit jumatate din cat scria acolo si a fost OK. prima data cand l-am facut am pus 75% din cat era specificat si a fost cam moale la final, char daca a fost la fel de bun ca si urmatorul.


No, sa nu se mai mire jupanu' daca in portia dumisale o sa gaseasca ceva sarme... :P Narnia a zis! :P

#7 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 19 March 2010 - 10:03 PM

:P :P Daca il vedeam mai de dimineata, ma duceam ca teleghidata dupa ingrediente...din fericire nu l-am vazut! Haleluia! Mor-tal!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#8 Useril este offline   Narnia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 19 March 2010 - 10:04 PM

Baga si tu niste sarme din ciocolata, nu-i pune omului fiare in tort. Imagine postata

Lapona, si eu ma abtin cu greu sa nu-l mai fac, nu de alta dar iar au inceput baietii sa protesteze ca i-am ingrasat, ii trec pe salate. Imagine postata

#9 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 19 March 2010 - 10:23 PM

Vezi postareaNarnia, la 19 March 2010 - 10:04 PM, a spus:

Baga si tu niste sarme din ciocolata, nu-i pune omului fiare in tort. Imagine postata
Lapona, si eu ma abtin cu greu sa nu-l mai fac, nu de alta dar iar au inceput baietii sa protesteze ca i-am ingrasat, ii trec pe salate. Imagine postata


Sarmele, ca-s de cioco ori de otel, tot sarme se cheama! :occasion14:

#10 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 19 March 2010 - 10:24 PM

Narnia arata super,super,tortul....

#11 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 20 March 2010 - 08:49 PM

Tort cu piscoturi ?

Pai daca m-ati strigat,iaca-ma-s !Imagine postata

Narnia,

Torturile reci cu piscoturi,vanilie si fructe imi amintesc imediat de vara.
Abia astept capsunile proaspete sa fac si eu combinatia asta.
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#12 Useril este offline   julix_2007 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 1,244
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 21 March 2010 - 08:29 AM

Si eu, ca nu mai am capsune congelate, iar cele din supermarket nu ma inspira.

Narnia, :scratch: :D

#13 Useril este offline   Narnia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 22 March 2010 - 12:04 PM

Vezi postareaGeany, la 19 March 2010 - 10:24 PM, a spus:

Narnia arata super,super,tortul....



Merci frumos. Imagine postata

Vezi postareaPiscotel, la 20 March 2010 - 08:49 PM, a spus:

Tort cu piscoturi ? Pai daca m-ati strigat,iaca-ma-s !Imagine postata
Narnia,
Torturile reci cu piscoturi,vanilie si fructe imi amintesc imediat de vara.
Abia astept capsunile proaspete sa fac si eu combinatia asta.


Si mie imi plac torturile cu piscoturi, se mananca la fel de repede pe cat de repede se prepara. Imagine postata
Sper sa-ti placa, noi am fost incantati de gust. Am mai incercat o combinatie ca ceva vreme in urma, cred ca am facut si poze, O sa imi fac timp sa o scriu.

Vezi postareajulix_2007, la 21 March 2010 - 08:29 AM, a spus:

Si eu, ca nu mai am capsune congelate, iar cele din supermarket nu ma inspira.

Narnia, :)



Nici pe mine nu ma inspira inca cele proaspete, am vazut la supermarket, aratau minunat, dar miroseau a plastic, nu a capsune. Am cumparat deci congelate si au fost foarte parfumate. Imagine postata

#14 Useril este offline   Milly 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 12-March 10

Postat 22 March 2010 - 02:16 PM

Ceva in acest gen am facut si eu si fac des vara ca e foarte racoritor numai ca in loc de budinca am folosit iaurt.
O sa postez si eu reteta intr-un nou topic.
Arata super mai ales cu capsunile acelea :biggrin:

#15 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,075
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 22 March 2010 - 02:18 PM

Foarte frumos tortul dar mai ales imi place "tehnica" de a-l face in acea forma, scoti peretii si e gata de servit, splendid :biggrin:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi