Forum Culinar: Prajitura "Opera" - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Prajitura "Opera"

#1 Useril este offline   Narnia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 19 March 2010 - 10:35 PM


Imagine postata



Prajitura “Opera” este prajitura preferata a domnului barbat, care de cate ori mergem in Franta, nu rateaza ocazia de a o savura … am gasit si pe alte meleaguri, dar gustul difera foarte mult.

Cautam de mult timp o reteta care sa-mi placa si dupa ce am studiat mai multe, m-am oprit la reteta postata de Cristina K … si nu-mi pare rau, e poate cea mai fina si eleganta prajitura pe care am facut-o vreodata. N-am facut decat o singura abatere de la reteta, la blat in loc de 4 oua intregi am folosit cele 4 galbenusuri ramase si 2 oua intregi.

Prajitura este compusa din 4 blaturi si 3 tipuri de crema: bavareza, de cafea si ganache si sirop.

Ingrediente pentru toata prajitura: 12 oua ( din care la 10 se separa albusurile de galbenusuri) , 550 g zahar,140 g faina, 240 ml lapte, 110 g migdale macinate, 340 g ciocolata amaruie, 500 ml smantana pentru frisca, 225 g unt, 3 plicuri de ness decafeinizat, o fiola esenta vanilie, o fiola esenta rom, 5 g gelatina, o lingurita de praf de copt.

Eu am inceput prin a separa albusurile de la 10 oua pe care le-am pus deoparte, impreuna cu 4 galbenusuri si cu cele 2 oua ramase , pentru prepararea blatului. Am preferat sa incep cu prepararea cremelor, deoarece necesita un timp mai mare de racire decat blatul.

Pentru crema bavareza am folosit: 240 ml lapte, 90 g zahar, 3 galbenusuri, o fiola de esenta de vanilie, 5 g gelatina, 170 g ciocolata amaruie, 360 ml smantana pentru frisca.

Imagine postata

Am amestecat zaharul cu laptele si le-am pus la foc mic pana aproape de punctul de fierbere, apoi am turnat treptat peste galbenusurile mixate in prealabil intr-o craticioara, amestecand continuu.


Imagine postata

Am pus craticioara pe bain marin, amestecand in continuare pana cand crema s-a ingrosat putin.
Am turnat crema intr-o cana mare , umpland-o pana la jumatate ( atat vom folosi din ea).



Cat timp s-a racorit putin, am pus la inmuiat 3 foi de gelatina ( 5 g ) Am lasat-o putin sa se racoreasca, apoi am adaugat o fiola de esenta de vanilie si gelatina stoarsa. Am amestecat bine pana la omogenizarea completa.


Imagine postata

Am mixat smantana pana cand a capatat consistent unei crème ( deci nu pana la stadiul de frisca).


Imagine postata


Peste ciocolata topita pe baie de aburi si luata apoi de pe foc, am adaugat crema cu gelatina, amestecand bine ( nu e recomandabil sa lasati vasul pe foc, gelatina se poate altera si crema nu se va mai intari),


Imagine postata

apoi smantana batuta, continuant sa amestec pana cand s-a omogenizat.


Imagine postata

Am lasat-o sa se raceasca, apoi am pus-o in frigider.

Pentru crema de cafea am folosit: 25g apa+ o lingura, 3 plicuri mici de ness decafeinizat, 140 g zahar, 3 galbenusuri, 225 g unt.

Imagine postata



Imagine postata

Am topit nessul intr-o lingura de apa fierbinte.


Imagine postata

Untul l-am pus 20 secunde la cuptorul cu microunde si apoi l-am amestecat putin cu lingura sa se inmoaie


Apa si zaharul le-am pus la foc si am obtinut un sirop pe care l-am turnat fierbinte peste galbenusuri in timp ce le mixam.

Imagine postata

Am continuat sa mixez pana cand s-au racit, apoi am adaugat treptat untul si la sfarsit nessul dizolvat. Am pus crema la frigider. N-am reusit sa fac poza cremei de cafea, dar culoarea si consistenta de va vedea la pasii ansamblarii.

Pentru crema ganache am folosit: 140 ml smantana pentru frisca, 170 g ciocolata amaruie.

Am pus smantana la foc si am incalzit-o foarte bine ( fara sa o fierb). Am rupt ciocolata bucatele si am turnat peste ea smantana fierbinte, amestecand foarte bine pana cand ciocolata s-a topit complet si compozitia a fost complet omogena.


Imagine postata

Crema nu se pune la frigider, altfel risca sa se intareasca prea tare.

Pentru sirop am folosit: 100 g zahar, 100 ml apa, o fiola esenta de rom.

Am pus la fiert apa cu zaharul si pana cand zaharul s-a topit complet. Le-am luat de pe foc, am lasat sa se raceasca si am adaugat o fiola de esenta de rom.

Pentru blat am folosit: 10 albusuri+ 2 oua intregi+ cele 4 galbenusuri ramase, 220 g zahar, 140 g faina, o lingurita de praf de copt, 110 grame de migdale fin macinate.


Imagine postata



Am amestecat faina cu praful de copt si migdalele si le-am cernut impreuna. Am impartit zaharul in doua.

110 grame de zahar le-am amestecat cu cele 4 galbenusuri si cele 2 oua intregi, mixand foarte bine pana cand si-au dublat volumul si s-au albit.

Am batut cele 10 albusuri spuma tare, apoi am adaugat treptat in ele restul de 110 g zahar, mixand in continuare .



Imagine postata



Jumatate din ele le-am incorporate treptat in amestecul de galbenusuri, amestecand delicat, de sus in jos, avand grija sa nu scot aerul din compozitie.

Am adaugat apoi cate putin din amestecul de faina, continuand sa amestec incetisor. Am incorporat apoi si cealalta jumatate de albusuri, in acelasi mod.

Cantitatea este potrivita pentru 4 foi cu dimensiunea de 30X30 cm, dar eu nu am o astfel de tava, asa ca am copt 3 foi in tava de aragaz cu dimensiunea de 30/40 si am taiat apoi cate o fasie de 10 cm din care am construit o foaie.

Am pus deci o treime din compozitie in tava tapetata cu hartie de copt si am nivelat. Am copt fiecare foaie la 200 grade Celsius timp de 7-8 minute, apoi le-am lasat sa se raceasca.


Imagine postata

Cum blaturile s-au racit destul de repede, am scos cremele din frigider si am inceput ansamblarea prajiturii.

Am taiat intai, asa cum am spus, cate o fasie din fiecare blat cat sa-mi ajunga pentru a construe inca unul.


Imagine postata


1) Am asezat primul blat in tava, l-am pensulat cu sirop si am intins peste el jumatate din crema de cafea.


Imagine postata

2) Am asezat deasupra blatul din 3 bucati, l-am pensulat cu sirop si am pus peste el toata crema bavareza.



Imagine postata


(Din pacate nu am poza la acest pas, ai mei erau infometati si tot veneau in bucatarie sa intrbe cand mancam).


3) Am pus cel de-al treilea blat, l-am pensulat cu sirop si am intins peste el jumatate din crema ganache


Imagine postata

4) Am pus ultimul blat, l-am uns cu sirop si am intins deasupra restul de crema de cafea. L-am pus la congelator ( frigider foarte rece) pana cand crema s-a intarit sufficient ( 10-15 minute), apoi am adaugat peste ea restul de crema ganache si am intins-o cu grija.


Imagine postata

Am pus prajitura la rece.

Se taie cand s-a racit, cu ajutorul unui cutit fierbinte bine ascutit, inmuiat in apa fierbinte si sters de fiecare data.


Eu am taiat-o dupa numai 2 ore, cand cremele nu erau inca foarte bine inchegate, dar domnul barbat n-a mai avut rabdare pana a doua zi.

E o prajitura foarte fina pe care o poti servi cu mandrie si celor mai pretentiosi musafiri, nu e recomandabil insa sa te apuci de ea daca ai probleme cu timpul si nu te inarmezi cu rabdare.

O sa pastrez reteta pentru ocazii speciale si o recomand cu caldura oricui are rabdarea si curiozitatea de a o incerca.

Multumirile noastre calduroase Cristinei K pentru reteta.


EDIT



Cantitatea de crema ganache este la limita, deci trebuie distribuita cu foarte mare atentie, altfel nu va ajunge pentru finisarea prajiturii. Pentru cine doreste sa nu aiba aceasta grija, exista optiunea de a creste cu 50% cantitatile pentru crema. Nu recomand dublarea cantitatilor deoarece stratul va fi prea gros, iar gustul si aspectul prajiturii va fi modificat.

#2 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 19 March 2010 - 10:51 PM

Narnia, dar tu numai bunataturi gatesti??? :thumleft: Altceva nu stii sa faci? Mi-am mutat laptopul mai departe, ca riscam sa-l scurtcircuitez de la atata salivat... :occasion14:

#3 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 19 March 2010 - 10:57 PM

Deci Narnia tu iesti pusa pe fapte rele azi sau cum???!!sau ai ceva cu mine personal ca sa stiu,daca mi-ai pus gand rau si vrei sa mor de pofta sa stii ca aproape ai reusit!!!

#4 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 19 March 2010 - 11:12 PM

Narnia, iti ridic statuie pentru prajitura asta. :occasion14: :D
Am ramas ca la dentist :( :thumleft:
Cum spuneam si dincolo, la checul aperitiv... cand o avea ziua 48 de ore, atunci m-oi incumeta sa o fac :( :hug: Te felicit pentru rabdare.. eu de cate ori am mai facut cate ceva mai complicat, tot timpul am gresit ceva, dar tie ti-a iesit totul perfect :(

:hug: :P :P
Imagine postata

#5 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 19 March 2010 - 11:20 PM

Asta e deja arta si precizie.
Nu ma pun cu tine,ca asta-i munca de chinez.
Sa-i spui barbatului ca poate sa te pupe pe toate partileImagine postata .

Bravo !Imagine postata
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#6 Useril este offline   Narnia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 20 March 2010 - 02:05 AM

Vezi postareaFoxyy, la 19 March 2010 - 10:51 PM, a spus:

Narnia, dar tu numai bunataturi gatesti??? :D Altceva nu stii sa faci? Mi-am mutat laptopul mai departe, ca riscam sa-l scurtcircuitez de la atata salivat...



Vezi postareaGeany, la 19 March 2010 - 10:57 PM, a spus:

Deci Narnia tu iesti pusa pe fapte rele azi sau cum???!!sau ai ceva cu mine personal ca sa stiu,daca mi-ai pus gand rau si vrei sa mor de pofta sa stii ca aproape ai reusit!!!



Fetelor, nu sariti pe mine, sa nu va inchipuiti ca am gatit totul azi, astea sunt retete mai vechi, dar inca nu le postasem aici pe forum. N-am mai gatit ceva serios cam de o luna. Imagine postata Am tot zis ca-mi fac timp sa pun toate retetele postate anterior si aici, asa ca azi cand am prins momentul am inceput actiunea.

Vezi postareaOlgutza, la 19 March 2010 - 11:12 PM, a spus:

Narnia, iti ridic statuie pentru prajitura asta. B) :hug:
Am ramas ca la dentist :P :P
Cum spuneam si dincolo, la checul aperitiv... cand o avea ziua 48 de ore, atunci m-oi incumeta sa o fac . Te felicit pentru rabdare.. eu de cate ori am mai facut cate ceva mai complicat, tot timpul am gresit ceva, dar tie ti-a iesit totul perfect B)

B)



Sa stii ca prajitura cere intr-adevar mult timp, iti ia cam jumatate de zi, chiar daca te misti repede, deoarece e nevoie si de timpul de intarire al cremelor. Eu am facut-o pentru revelion si sub forma de tort, dar am facut o parte din creme cu o seara inainte, astfel incat a doua zi a mers totul mai repede. Multumesc frumos. Imagine postata

Vezi postareaPiscotel, la 19 March 2010 - 11:20 PM, a spus:

Asta e deja arta si precizie.
Nu ma pun cu tine,ca asta-i munca de chinez.
Sa-i spui barbatului ca poate sa te pupe pe toate partileImagine postata .
Bravo !Imagine postata


Piscotel, prajitura e migaloasa, intr-adevar, iar eu nu sunt cea mai rabdatoare fiinta din lume, Imagine postata dar zau daca imi pare de timp sau de munca, este extraordinar de eleganta prajitura asta, iar gustul e deosebit.

Mi-aduc aminte cand am facut-o prima data, se tot invartea copilul neimpresionat prin bucatarie ( care, apropos, arata ca un camp de bataie), nefiind probabil prea convins de viitoarea mea prajitura.
Seara cand a fost gata si a vazut-o taiata a facut ochii mari si a zis: " arata ca-n filme " , apoi dupa ce a gustat din ea a zis: " si gustul e ca-n filme ". Atat am ras de el. Le-am zis sa o savureze atunci, ca nu le-o mai fac prea curand. Imagine postata Am facut-o totusi pentru revelion. Acum ...poate de Pasti, in nici-un caz mai devreme.

#7 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 20 March 2010 - 09:30 AM

Arata jos palaria, Narnia!De gust, nu ma indoiesc ca-i buna!Daca o fac, si-mi iese ca a ta, imi fac statuie singura!

#8 Useril este offline   Narnia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 20 March 2010 - 11:07 AM

Daca respecti reteta, nu are de ce sa nu-ti iasa la fel. Trebuie sa fii atenta cand o tai, ca sa iasa marginile fain, eu am folosit un cutit bine ascutit, cu lama mai lata, pe care am imuiat-o in apa fierbinte inainte de fiecare taietura si am sters-o cu un servetel curat. Lama fierbinte topeste ciocolata si aceasta nu se rupe urat. In plus, cand tai trebuie sa ai grija ca miscarea cutitului sa nu fie pe verticala, ci sa incepi de la capatul prajiturii si cu lama cutitului asezata oblic,sa tragi catre tine, mai mult orizontal.
Multumesc frumos. :)

#9 Useril este offline   Milly 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 12-March 10

Postat 20 March 2010 - 04:06 PM

Prajitura aceasta minunata cred ca o voi face de Florii sau de Paste
Arata demential de buna , Narnia :beer2:

#10 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 20 March 2010 - 06:07 PM

Eu nu cotizez pe la topicurile cu dulciuri, dar daca e vorba de opera, Paparotti =)) nu putea lipsi sa spuna:
Mamma mia!
:beer2:
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#11 Useril este offline   IrinucaPopii 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 120
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSpania

Postat 20 March 2010 - 11:24 PM

Vezi postareaNarnia, la 19 March 2010 - 10:35 PM, a spus:




Prajitura este compusa din 4 blaturi si 3 tipuri de crema: bavareza, de cafea si ganache si sirop.



[/font]



:) Asa ceva, nici nu imi pot imagina ca as incerca sa fac vreodata :angryfire:

#12 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,074
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 20 March 2010 - 11:36 PM

E o opera de arta culinara :angryfire:

#13 Useril este offline   Narnia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 21 March 2010 - 12:51 AM

Vezi postareaMilly, la 20 March 2010 - 04:06 PM, a spus:

Prajitura aceasta minunata cred ca o voi face de Florii sau de Paste
Arata demential de buna , Narnia :scratch:



Te asteptam cu imagini Milly, cred ca o sa o fac si eu de Pasti. Inca nu sunt hotarata, dar probabil ca baietii o sa-mi ceara si nu m-ar lasa inima sa le spun nu. Imagine postata

Vezi postareaW Mamadeus Paparotti, la 20 March 2010 - 06:07 PM, a spus:

Eu nu cotizez pe la topicurile cu dulciuri, dar daca e vorba de opera, Paparotti :D nu putea lipsi sa spuna:
Mamma mia!
:D



Domnule Paparotti, sunt onorata. Imagine postata

Vezi postareaIrinucaPopii, la 20 March 2010 - 11:24 PM, a spus:

:D Asa ceva, nici nu imi pot imagina ca as incerca sa fac vreodata :D



Nu se stie niciodata, Irinuca, daca m-ai fi intrebat cu cativa ani in urma, la fel as fi zis si eu ... nu mi-as fi imaginat ca voi incerca vreodata o astfel de prajitura. Imagine postata

Vezi postareaAdriana, la 20 March 2010 - 11:36 PM, a spus:

E o opera de arta culinara :D


Imagine postata Te pup cu drag, Adriana. E meritul Cristinei K, de la ea am luat reteta, nu stiu de unde o are, eu am vazut multe pe internet, cele mai multe in franceza, dar nici una atat de elaborata si apropiata de original.

#14 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 24 March 2010 - 06:13 PM

Waw, waw, si iar waw... eu ca sa ma inham la o astfel de 'opera' ar trebui sa o fac in timpul noptii, alta solutie nu am...
Poate cand vor mai creste fetele, peste cativa ani buni... acum imi lipseste curajul...
Felicitari! E o capodopera! Sorina
Sorina

#15 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 24 March 2010 - 11:52 PM

Narnia, am cateva intrebari:
- Ingrediente pentru toata prajitura: 12 oua (din care la 10 se separa albusurile de galbenusuri)
- Pentru crema bavareza am folosit: 3 galbenusuri
- Pentru crema de cafea am folosit: 3 galbenusuri
- Pentru blat am folosit: 10 albusuri + 2 oua intregi + cele 4 galbenusuri ramase

Am copiat ce ai scris tu la reteta si nu pricep prea bine faza cu ouale... Repet, sa fiu sigura ca n-am dat pe de-alaturea.
Ai folosit pentru creme 6 galbenusuri, deci ti-au ramas 6 albusuri.
Ai mai pus 4 galbenusuri si 2 oua intregi. Dar la albusuri zici 10. Deci, de fapt si de drept, tu ai pus la blat 6 oua intregi si 6 albusuri?
Intreb, pentru ca as vrea sa fac prajitura si nu vreau s-o dau in bara! =)) Am inteles ca 2 oua se bat intregi cu 4 galbenusuri, procedura pare clara, numai ca n-as vrea sa ma trezesc ca nu-mi ajung ouale, ori ca-mi raman albusuri / galbenusuri nefolosite.
Pana acum, restul retetei am inteles-o! :lol:
Saru'mana pentru lamuriri!

#16 Useril este offline   Narnia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 25 March 2010 - 12:46 AM

Vezi postareaFoxyy, la 24 March 2010 - 11:52 PM, a spus:

Narnia, am cateva intrebari:
- Ingrediente pentru toata prajitura: 12 oua (din care la 10 se separa albusurile de galbenusuri)
- Pentru crema bavareza am folosit: 3 galbenusuri
- Pentru crema de cafea am folosit: 3 galbenusuri
- Pentru blat am folosit: 10 albusuri + 2 oua intregi + cele 4 galbenusuri ramase

Am copiat ce ai scris tu la reteta si nu pricep prea bine faza cu ouale... Repet, sa fiu sigura ca n-am dat pe de-alaturea.
Ai folosit pentru creme 6 galbenusuri, deci ti-au ramas 6 albusuri.
Ai mai pus 4 galbenusuri si 2 oua intregi. Dar la albusuri zici 10. Deci, de fapt si de drept, tu ai pus la blat 6 oua intregi si 6 albusuri?
Intreb, pentru ca as vrea sa fac prajitura si nu vreau s-o dau in bara! =)) Am inteles ca 2 oua se bat intregi cu 4 galbenusuri, procedura pare clara, numai ca n-as vrea sa ma trezesc ca nu-mi ajung ouale, ori ca-mi raman albusuri / galbenusuri nefolosite.
Pana acum, restul retetei am inteles-o! :lol:
Saru'mana pentru lamuriri!


Ai inteles bine, Foxy, doar ca e putin mai alambicat cum le-ai scris. Aproape ca m-ai incurcat si pe mine. Imagine postata Iti spun cum am facut eu.

1) Inainte sa ma apuc de pregatit cremele si blatul, am separat 10 oua astfel: intr-un vas am pus toate albusurile, iar in trei vase mai mici am pus 3+3+4 galbenusuri.

2) Cele doua vase cu cate trei galbenusuri le-am pus deoparte pentru a le folosi la creme;

3) In vasul cu 4 galbenusuri am mai adaugat 2 oua intregi si le-am folosit la prepararea blatului impreuna cu cele 10 albusuri.

Dealtfel eu mi-am impartit toate ingredientele necesare inca de la inceput, tocmai ca sa nu le incurc. Pentru fiecare crema mi-am asezat toate ingredientele deja masurate separat. Cand a venit randul cremei respective, doar am inceput prepararea, nu le-am ami masurat/separat/cantarit. Mie asa mi s-a parut mai simplu, pentru ca fiind mai multe creme si cu anumite ingrediente comune, mi-a fos teama sa nu gresesc cantitatile.

Daca mai ai intrebari, nu ezita sa le pui. Mai dau tarcoale pe aici si mai citesc, chiar daca nu scriu intotdeauna, asa ca o sa urmaresc.

#17 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 25 March 2010 - 01:22 PM

Vezi postareaNarnia, la 25 March 2010 - 12:46 AM, a spus:

Ai inteles bine, Foxy, doar ca e putin mai alambicat cum le-ai scris. Aproape ca m-ai incurcat si pe mine. Imagine postata Iti spun cum am facut eu.
1) Inainte sa ma apuc de pregatit cremele si blatul, am separat 10 oua astfel: intr-un vas am pus toate albusurile, iar in trei vase mai mici am pus 3+3+4 galbenusuri.
2) Cele doua vase cu cate trei galbenusuri le-am pus deoparte pentru a le folosi la creme;
3) In vasul cu 4 galbenusuri am mai adaugat 2 oua intregi si le-am folosit la prepararea blatului impreuna cu cele 10 albusuri.
Dealtfel eu mi-am impartit toate ingredientele necesare inca de la inceput, tocmai ca sa nu le incurc. Pentru fiecare crema mi-am asezat toate ingredientele deja masurate separat. Cand a venit randul cremei respective, doar am inceput prepararea, nu le-am ami masurat/separat/cantarit. Mie asa mi s-a parut mai simplu, pentru ca fiind mai multe creme si cu anumite ingrediente comune, mi-a fos teama sa nu gresesc cantitatile.
Daca mai ai intrebari, nu ezita sa le pui. Mai dau tarcoale pe aici si mai citesc, chiar daca nu scriu intotdeauna, asa ca o sa urmaresc.


Am eu asa un dar, sa incurc totul! De ce sa fie mai usor, daca poate fi mai greu? :blush:
Acu' vorbind serios, am inteles toate explicatiile, saru'mana pentru ajutor! Ma duc la treaba, sper sa vin tot azi cu impresiile, daca nu, maine! :lol: (de-oi mai avea ce poza! :))

#18 Useril este offline   Narnia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 25 March 2010 - 01:46 PM

Vezi postareaFoxyy, la 25 March 2010 - 01:22 PM, a spus:

Am eu asa un dar, sa incurc totul! De ce sa fie mai usor, daca poate fi mai greu? :blush: Acu' vorbind serios, am inteles toate explicatiile, saru'mana pentru ajutor! Ma duc la treaba, sper sa vin tot azi cu impresiile, daca nu, maine! :lol: (de-oi mai avea ce poza! :))



Cu mare drag. bafta cu prepararea, iti tin pumnii.
Eu cred ca o sa-ti ramana, noi am mancat din ea trei zile. Imagine postata

#19 Useril este offline   Narnia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 25 March 2010 - 01:48 PM

Vezi postareasorinadaniela, la 24 March 2010 - 06:13 PM, a spus:

Waw, waw, si iar waw... eu ca sa ma inham la o astfel de 'opera' ar trebui sa o fac in timpul noptii, alta solutie nu am...
Poate cand vor mai creste fetele, peste cativa ani buni... acum imi lipseste curajul...
Felicitari! E o capodopera! Sorina



Ai dreptate, nu e indicat sa te apuci de ea cand trebuie sa ai grija de buburuze, daca nu ai pe altcineva sa le supravegheze.
Multumesc mult. :blush:

#20 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 26 March 2010 - 12:49 AM

Ce-mi place "opera" ta draga Narnia!!! :wub:
Bine c-am vazut-o acum...ca tot trebuia sa fac ceva dulce in week-end!!!


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi