Forum Culinar: Creveti cu miere si anghinare - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Creveti cu miere si anghinare

#1 Useril este offline   kira 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 295
  • Inregistrat: 07-March 10

Postat 20 March 2010 - 12:20 PM

Din cartea Pesce passione & fantasia de Gribaudo.

Ingrediente pentru 4 persoane:

12 creveti
2 linguri de miere
4 bucati anghinare
1 catel de usturoi
1 ardei iute
20 cl de rachiu/tuica
sucul unei lamai
faina, unt, ulei, sare

am facut de proba, cu mai putine ingrediente:
3 creveti, 1 lingurita miere, 3 bucati de anghinare, 1 catel de usturoi, 1/2 ardei iute, 2 degete de brany intr-un paharel, 1/2 lamaie, o bucatica de unt

Ingredientele mele:

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-97-126917537476.jpg

Am curatat crevetii, lasand coada si ultima teaca, am scos firul intestinal

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-97-126917535911.jpg

Am curatat anghinarea, am taiat-o un sferturi, am curatat mijlocul pufos, si am pus-o intr-o farfurie cu apa rece si sucul jumatatii de lamaie.

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-97-126917536158.jpg

Apoi crevetii cu un fir de ulei, usturoiul si ardeiul iute i-am prajit putin pe ambele parti

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-97-126917536426.jpg

Am adaugat brandy-ul si l-am lastat sa se evapore, si am pus lingurita de miere, am lasat-o sa se disolve la foc mic ca era zaharisita, am amestecat totul si dupa 1 minut am stis focul.

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-97-126917536739.jpg

Am scurs de apa sferturile de anghinare, le-am taiat in 2 ca sa fie mai subtiri, le-am uscat de apa, le-am dat prin faina, si am scuturat faina in plus, si le-am pus la prajit in ulei.

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-97-126917537031.jpg

Cand au fost gata, le-am scos pe hartie de bucatarie sa lase di ulei. Am pus crevetii pe o farfurie, am adaugat anghinarea. In cratita in care am preparat crevetii am aprins din noul focul la mic, am adaugat bucatica de unt si am amestecat bine pana s-a format un sosulet pe care l-am pus in farfurie peste creveti.

Imagine atasata: monthly_03_2010/post-97-126917537268.jpg

Crevetii sunt putin picanti de la ardeiul iute iar sosul e dulceag de la miere, totul cu un lejer gust de brandy; combinatie reusita dupa parerea mea.

#2 Useril este offline   kira 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 295
  • Inregistrat: 07-March 10

Postat 20 March 2010 - 12:28 PM

Adriana, perdono!!! iar am gresit ceva...am pus pozele la sfarsit, desi le-am incarcat in timp ce scriam...imi poti spune te rog cum sa le pun in ordine?

#3 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 20 March 2010 - 12:40 PM

Kira arata minunat,reteta ta,te-asi ajuta eu cu pozele dar Adriana explica mai bine....tot ea m-a ajutata si pe mine

#4 Useril este offline   Milly 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 12-March 10

Postat 20 March 2010 - 04:01 PM

As manca crevetii in orice combinatie, anghinare nu am mancat niciodata :beer2: am salvat reteta poate o fac pe viitor, arata tare bine =))

#5 Useril este offline   kira 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 295
  • Inregistrat: 07-March 10

Postat 20 March 2010 - 04:20 PM

Geany, multam fain, ma bucur ca-ti place sa stii ca e tare bun. o astept pe Adriana pentru poze...

Milly, si eu as manca mereu creveti...anghinarea e foarte gustoasa, nu cred ca se aseamana cu nimic la gust....dac vrei sa-ti iei, pot sa pun poze la "tehnici" pentru cum se curata (e un pic mai mult de lucru), de gatit in schimb merg repede.

#6 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 20 March 2010 - 05:56 PM

Vezi postareakira, la 20 March 2010 - 12:28 PM, a spus:

Adriana, perdono!!! iar am gresit ceva...am pus pozele la sfarsit, desi le-am incarcat in timp ce scriam...imi poti spune te rog cum sa le pun in ordine?

Pai daca le-ai incarcat in timp ce scriai, dupa ce ai incarcat poza si o vezi acolo micuta tre sa apesi in dreptul ei pe Add to post.
Si te rog mult sa le micsorezi inainte de a le posta pentru ca sunt enorme.
Acum ti le-am aranjat eu.
Astept sa pui poze pas cu pas despre curatarea anghinarei ca eu n-am inteles daca stiu sau nu sa o curat bine :beer2:

Cum e combinatia ca ma surprinde dulceata crevetilor impreuna cu gustul puternic de anghinare?

#7 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 20 March 2010 - 06:04 PM

Ma inclin in fata tehnicii culinare impecabile :beer2:

Trebuie sa-mi iau si eu avant sa cumpar macar odata anghinare, dar asta dupa ce deschideti un topic despre ea si puneti cateva retete.

Am doar o mica sugestie legata de marimea fotografiilor.
S-ar mai putea micsora un pic. Astfel pagina se va incarca mai repede.
Keep them coming! =))
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#8 Useril este offline   kira 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 295
  • Inregistrat: 07-March 10

Postat 20 March 2010 - 09:40 PM

Vezi postareaAdriana, la 20 March 2010 - 05:56 PM, a spus:

Vezi postareakira, la 20 March 2010 - 12:28 PM, a spus:

Adriana, perdono!!! iar am gresit ceva...am pus pozele la sfarsit, desi le-am incarcat in timp ce scriam...imi poti spune te rog cum sa le pun in ordine?

Pai daca le-ai incarcat in timp ce scriai, dupa ce ai incarcat poza si o vezi acolo micuta tre sa apesi in dreptul ei pe Add to post.
Si te rog mult sa le micsorezi inainte de a le posta pentru ca sunt enorme.
Acum ti le-am aranjat eu.
Astept sa pui poze pas cu pas despre curatarea anghinarei ca eu n-am inteles daca stiu sau nu sa o curat bine :angryfire:

Cum e combinatia ca ma surprinde dulceata crevetilor impreuna cu gustul puternic de anghinare?


Adriana, iti multumesc mult pentru rabdare su ajutor! data viitoare fac cum mi-ai zis tu. acum am inteles ce si cum...
Marti seara curat anghinare si pun poze pas cu pas. (pana marti nu reusesc...)
Dupa parerea mea crevetti cu anghinarea se combina bine, crevetii devin parfumati de la brandy, un pic picanti si dulcegi iar anchinarea are cu totul alt gust. In final gustul lor impreuna e foarte particular dar placut. :)

#9 Useril este offline   kira 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 295
  • Inregistrat: 07-March 10

Postat 20 March 2010 - 09:49 PM

Vezi postareaW Mamadeus Paparotti, la 20 March 2010 - 06:04 PM, a spus:

Ma inclin in fata tehnicii culinare impecabile :angryfire:

Trebuie sa-mi iau si eu avant sa cumpar macar odata anghinare, dar asta dupa ce deschideti un topic despre ea si puneti cateva retete.

Am doar o mica sugestie legata de marimea fotografiilor.
S-ar mai putea micsora un pic. Astfel pagina se va incarca mai repede.
Keep them coming! :)


Mamadeus, sunt foarte magulita de cuvintele tale, dar sunt eu cea care ma inclin in fata voastra pentru toate retetele minunate si pentru explicatii!
Marti seara pun poze cu curatirea si apoi vor urma si retete.
Mii de scuze pentru poze prea mari, puse rau, greseli...acum am inteles cum se face. :)

#10 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 20 March 2010 - 11:12 PM

Vezi postareaW Mamadeus Paparotti, la 20 March 2010 - 06:04 PM, a spus:

Trebuie sa-mi iau si eu avant sa cumpar macar odata anghinare, dar asta dupa ce deschideti un topic despre ea si puneti cateva retete.

daca le cumperi proaspete, desi acum vremea lor e pe terminate, trebuie sa arunci mult, si mai ales daca nu stii sa le curati eu te sfatuiesc sa le cumperi gata curatate (aici se gasesc unde sunt toate legumele curatate in supermarket), cel mai simplu ar fi sa le cumperi congelate, sunt inimi de anghinare si n-ai nimic de aruncat :angryfire:

#11 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 20 March 2010 - 11:26 PM

Vezi postareakira, la 20 March 2010 - 09:40 PM, a spus:

Dupa parerea mea crevetti cu anghinarea se combina bine, crevetii devin parfumati de la brandy, un pic picanti si dulcegi iar anchinarea are cu totul alt gust. In final gustul lor impreuna e foarte particular dar placut. :angryfire:

Daca mai gasesc anghinare cind ma duc la supermarket incerc si eu reteta ca ma atrage foarte mult.

#12 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 21 March 2010 - 12:09 PM

Vezi postareakira, la 20 March 2010 - 09:40 PM, a spus:

Vezi postareaAdriana, la 20 March 2010 - 05:56 PM, a spus:

Vezi postareakira, la 20 March 2010 - 12:28 PM, a spus:

Adriana, perdono!!! iar am gresit ceva...am pus pozele la sfarsit, desi le-am incarcat in timp ce scriam...imi poti spune te rog cum sa le pun in ordine?

Pai daca le-ai incarcat in timp ce scriai, dupa ce ai incarcat poza si o vezi acolo micuta tre sa apesi in dreptul ei pe Add to post.
Si te rog mult sa le micsorezi inainte de a le posta pentru ca sunt enorme.
Acum ti le-am aranjat eu.
Astept sa pui poze pas cu pas despre curatarea anghinarei ca eu n-am inteles daca stiu sau nu sa o curat bine :rolleyes:

Cum e combinatia ca ma surprinde dulceata crevetilor impreuna cu gustul puternic de anghinare?


Adriana, iti multumesc mult pentru rabdare su ajutor! data viitoare fac cum mi-ai zis tu. acum am inteles ce si cum...
Marti seara curat anghinare si pun poze pas cu pas. (pana marti nu reusesc...)
Dupa parerea mea crevetti cu anghinarea se combina bine, crevetii devin parfumati de la brandy, un pic picanti si dulcegi iar anchinarea are cu totul alt gust. In final gustul lor impreuna e foarte particular dar placut. :D

Draga Kira,fara sa vreau am facut o mica,gafa,am postat despre anghinare si curatat aseara,abea dupaia ai zis tu ca vii cu poze pas cu pas despre curatat,...scuze chiar n-am vrut...te rog sa postezi marti sau cand ai tu timp tot ce ti-ai propus,eu sunt ochi si urechi... :biggrin:
Inca o data felicitari pt.reteta frumoasa,cu pozele eu am fost''jale la inceput''si nici acu' nu mi-o trecut'.. :floare:

#13 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 21 March 2010 - 02:54 PM

Felicitari pentru reteta, e foarte apetisanta! :biggrin: As manca creveti in orice forma, sunt preferatii mei. Astept si indicatiile de curatare a anghinarei. :floare:

Sper sa nu te superi pe mine, am redus pozele puse de tine si apoi le-am reincarcat la reteta, asa se deschide pagina mult mai repede. Eu cand incarc poze pe forum le reduc la 460 ori 550 pixeli latime, dar sunt fete care incarca imagini si mai marisoare. Ideal ar fi sa nu depasesti 750 pixeli latime, iar poza sa fie de in jur de 150 kb.

Mult succes in continuare! :rolleyes:

#14 Useril este offline   kira 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 295
  • Inregistrat: 07-March 10

Postat 23 March 2010 - 12:07 AM

Geany, multumesc pentru felicitari, o sa scriu si eu la topicul tau despre anghinare, foarte bine ca l-ai deschis! =))

Laura, cum sa ma supar, bine ca imi aratati si mie ce si cum sa fac. ma bucur ca reteta e pe placul tau! :-*

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi