Forum Culinar: cazare la Sighisoara - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

cazare la Sighisoara

#1 Useril este offline   vrabiuta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 686
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Locationunde se agata harta-n cui

Postat 09 April 2010 - 05:08 PM

Hello,Hello ! Cine a fost la festivalul de la Sighisoara si ce puteti spune despre posibilitatile de cazare ?

#2 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 09 April 2010 - 07:13 PM

Eu am fost citiva ani la rind, pentru ca nu imi facusem planuri din timp am stat in gazda, uneori bine alteori mai putin bine.
Daca te intereseaza in gazda, iti spun cum am procedat: m-am dus la gara, si acolo nu trebuie decit sa intorci capul stinga dreapta ca tabara pe tine gazde cu oferte care mai de care! Intr-un an am ajuns in ajunul Festivalului si nici gazda nu am gasit asa ca ne-am cazat la Medias. N-am mai fost din 2002. Cred ca are din ce in ce mai putine influente medievale de la an la an....
Daca iti planifici din timp vizita, gasesti si la hotel.
In timpul Festivalului la orele de masa e omor pe la restaurante, va cam trebui sa astepti ceva si sa imparti masa cu straini.
raluca elena

#3 Useril este offline   savanah 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationIasi, intre dealuri impadurite

Postat 14 April 2010 - 03:52 PM

In perioada festivalului toate pensiunile/hotelurile din Sighisoara au un "pachet" pentru cazare minim 3-4 nopti. Cate o singura noapte nu prea gasesti. Noi am ales sa stam la Bazna (asta numai daca ai masina), am nimerit la Pensiunea Bassen si ne-a placut. Si acolo am prins ultimele doua camere, a costat 100 lei (sau 110 lei) pe noapte, cu mic dejun inclus. Foarte curat, foarte multa liniste, atat ca trebuie sa mai faci ceva kilometri pana la Sighisoara (cred ca vreo 50 de km, daca nu gresesc). Daca stai mai mult in Bazna poti face si baie la strandul de acolo (apa e mai sarata decat cea din mare)...
Numai un om de valoare recunoaste calitatile celuilalt!

Blogul lui Ana.blogspot.com

#4 Useril este offline   vrabiuta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 686
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Locationunde se agata harta-n cui

Postat 25 April 2010 - 12:58 PM

Multumesc frumos de raspunsuri ! Cazare as dori pentru citeva nopti (cite-o tine festivalul, chiar cite ?????) :biggrin: Masina copiii n-au ! S-or duce cu trenu si apoi ...pe jos ca mijloace de transport nu stiu ce s-o gasi ..

#5 Useril este offline   savanah 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationIasi, intre dealuri impadurite

Postat 29 April 2010 - 09:01 AM

Vezi postareavrabiuta, la 25 April 2010 - 12:58 PM, a spus:

Multumesc frumos de raspunsuri ! Cazare as dori pentru citeva nopti (cite-o tine festivalul, chiar cite ?????) =)) Masina copiii n-au ! S-or duce cu trenu si apoi ...pe jos ca mijloace de transport nu stiu ce s-o gasi ..



In general, festivalul tine cam o saptamana. Dar aglomeratia maxima este cam de miercuri-joi si pana duminica. Aceste tre-patru zile sunt vizate de pachetul de cazare: trei nopti/patru zile. Nu prea gasesti camera pentru o singura noapte.
Pe strazile cetatii sunt cateva atractii, sunt muzee de vizitat si magazine/tarabe la care sa iti cheltui banii, dar parca patru zile e cam mult, totusi. Iar farmecul cetatii il poti gusta mai bine cand nu e asa de aglomerat.
Oricum, festivalul de arta medievala a devenit un punct de atractie din ce in ce mai important si tinerii il gusta din plin.
Numai un om de valoare recunoaste calitatile celuilalt!

Blogul lui Ana.blogspot.com

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi