Forum Culinar: Gafe (fost Gemenisime) - Forum Culinar

Salt la continut

  • 29 Pagini +
  • « Prima
  • 27
  • 28
  • 29
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Gafe (fost Gemenisime)

#561 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 11 November 2015 - 09:21 PM

Moatzoooooooo am obosit doar citind cate faci.
Ia sa ma relaxez eu oleaca :hello:

#562 Useril este offline   zoazorel 

  • Io-s aia!
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 5,494
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBrăila, București, Bolintin-Vale...

  Postat 12 November 2015 - 03:03 PM

Vezi postareamoatza, la 11 November 2015 - 08:54 PM, a spus:

Nu chiar gafa, da' sa vedeti cum functioneaza mintea unui geaman!

Ca de obicei, in ultimul timp am avut o perioada full, si-acasa si la birou.
La astea de-acasa trec si sala, la care am ales clase mai dificile in ultima vreme, ca am ceva mustrari de constiinta. Ieri am fost la CardioZone, ceva de tzopaiala in fel si chip cu gantere in maini. Mi s-a parut greu si mi-a rasarit in minte ideea unei recompense c-am rezistat - au fost si 3 baieti care n-au putut sta pana la final! Ma rog, dar nu eram f hotarata cu recompensa.
Dimineata aveam febra si la muschii degetelor de la maini -se poate! - si cum ziua precedenta fusese o reusita pe toate planurile, m-am hotarat sa ma recompensez c-o zumba azi. Adica, la placere, creier setat pe relaxare totala!
Si-a inceput: la birou, nu! ca-s profi, ce naiba! Daaar:am uitat telefoanle la serviciu, n-am putut sa prind canarii inainte sa plec la sala, am intarziat plecarea, m-am invartit 10min pana sa gasesc loc de parcare, ca-i un targ desfasurat in parcarea mallului unde-i sala, usile de la intrarea in mall nu se deschideau ca se defectase un senzor - au tras de ele, cu nadejde, doi flacai, mi-am uitat cardul de la sala acasa -ca asa se intra, cu card :105: ...deja intrasem la ganduri, sa nu patzesc ceva pan'la urma. Dar mi-am amintit ca eu imi setasem mintea pe relaxare si de-asta toate cele!
Si-a continuat: cand sa ma schimb, am constatat ca nu am pantalonii - am facut cu cei de drum - si-n timp ce zumbaiam mi s-au dezlipit incaltarile :hello:
Oricum, intamplarile astea m-au facut sa zambesc toata seara si sa-mi propun resetarea mintii pe starea alert, ca la mine doar asta merge.



Vezi postareastella, la 11 November 2015 - 09:21 PM, a spus:

Moatzoooooooo am obosit doar citind cate faci.
Ia sa ma relaxez eu oleaca :hug:


Zumbaaaa! Traiasca Zumbaaaa! Imagine postata D-apai si io as fi dat-o-n...colo de recompensa! Vorba Stellinei, am obosit citind! Imagine postata
Nu ma pricep, da' insist sa persist! Si cateodata chiar imi iese!

Nu-i cereti unei femei imposibilul. E capabila sa vi-l ofere!!!

#563 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 29 November 2015 - 10:08 PM

Moatzo, și eu tot pe stare alert funcționez...
Să mă vedeți pe mine ce-mi fumează creierul la cum să incastrez toate activitățile. Tot înainte!
Sorina

#564 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 25 May 2020 - 12:02 AM

Ca tot avem timp sa scuturam praful pe forum, poate va era dor de subiectul asta sau abia l-ati descoperit, nu conteaza! Puteam sa scriu la subiectul de specialitate, dar m-am gandit ca vreti sa mai cititi din urma.
In 2 zile am castigat vreo cateva zeci de dolari. Asa zice o prietena de-a mea dupa ce-si face unghiile sau se vopseste sau alte chestii pe care nu te induri sa dai banii in oras si le faci acasa. De data asta e vorba de experiente pe capul meu si al sotului. Frizura lui a iesit decent, a mea e pe cale sa devina, mai am una-alta de ajustat. M-am tuns aseara iar cand m-am trezit azi dimineata aratam ca Mrs Potts, o suvita-n sus si una precum o toarta, imi inchipuiam ce nervi as fi avut daca trebuia sa merg la serviciu, ca nu statea parul nicicum chiar dupa umezit si pieptanat. Pe langa asta, cand dau cu mana prin par la spate se simte ca intr-o parte e mai mult volum... Mrs. Potts dar ciobita...Asta e... Am oftat resemnata si ma gandeam ca poate se deschid saloanele pana dau ochii cu colegii.
Imi comandasem o chestie din aia care protejeaza hainele, arata ca un sombrero pe care ti-l tragi peste cap pana la umeri si iti scoti si mainile prin el. Misto ideea, dar sa vedem daca si functioneaza. Da, super! Te tunzi, parul cade in “farfurie”, n-ai treaba!... Pana cand iti dai seama ca n-ai cum sa pui pieptenul jos fara sa atingi marginea "dispozitivului si scuturi si parul pe jos. Ah, stai ca am gasit, stativul de langa oglinda care nu are pe ultima polita nimic, deci e ok. Mainile complet jos nu le poti pune, dar le poti lasa in jos, indoite la coate, ei hai ca merge, si lupta, si da-i, mai ai un pic!... Cand crezi ca esti pe drumul cel bun, e momentul sa scapi pieptenul pe jos, avand grija ca in cadere sa atinga marginea “palariei” in asa fel incat mare parte din parul taiat sa se imprastie in chiuveta si, bineinteles, pe jos. Daca poti, stai calma, analizeaza situatia si decide cum e mai bine: 1. lasi parul acolo si-i dai inainte cu “proiectul”, cureti la sfarsit; 2. te apuci si cureti ca nu-ti place sa lucrezi in dezordine, si continui dupa aia “proiectul”; 3. Lasi totul balta... Or mai fi si alte optiuni, dar e tarziu si nr. 2 pare de bun simt. Dar repetam operatia dupa cateva minute, ca prea merg toate ca pe roate.
Sotul a avut totusi curaj sa se lase pe mana mea, ca n-a vazut ce-am facut in baie, si am si avut grija sa-mi plantez strategic niste agrafe prin par. Daca lucram la frizerie cred ca-mi dadea si ciubuc.
Asadar, am hotarat! daca vreodata raman fara serviciu, deschid salon de frizerie ("coafura" e prea mult). Si-i pun numele "Not Awful".

#565 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 26 May 2020 - 08:22 PM

Imagine postataImagine postataImagine postataImagine postata

Pozaaaaaa! I bet you're the cuttiest Mrs. Potts ever! Imagine postata
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#566 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 27 May 2020 - 12:14 AM

:blink:
eu am investit doar in mantea de-aia care se pune peste om dupa ce am cules par de peste tot, inclusiv de pe mine, prima data cind l-am tuns pe Marco
asa ca de atunci operatia se face pe terasa
de Marco am scapat ca azi a fost la frizer
poimiine ma duc eu la coafor
mai ramine Stefano pe care oricum il tund eu de ani, el e cel mai simplu =))
eu cistig bani la unghii :lol: ca mi le fac singura

#567 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 28 June 2020 - 05:56 AM

Sotii vostri cumpara exact ce puneti voi pe lista? Ca al meu o da in bara de multe ori.

Am patit-o cu aluatul foietaj – de 2 ori. Cred am mai zis, cand am fost in Romania prima data dupa ce am plecat peste mari si tari, am gasit acolo aluat din asta rulat, gata intins, si ma intrebam de ce nu fac asa ceva si in Canada? Pai faceau, dar eu cumparam tot din ala pe care trebuie sa-l intinzi pe planseta cu sucitorul, ca n-am stiut ca exista altul – pana mi-a cumparat sotul, “din prostie” . Si ce mi-am mai dat ochii peste cap cand am vazut ca nu mi-a cumparat ce i-am spus... si dupa aia l-am pupat :71: .

Boooon, toate bune si frumoase pana zilele trecute cand mi-a adus asta pentru placinta cu spanac pe care aveam de gand sa o fac:
Fisier atasat  sp2.jpg (845.42K)
Number of downloads: 0

Data trecuta a avut noroc ca a gresit cum trebuie :P , de data asta... Oh well, ce sa-i faci? Ochii peste cap nu I-am mai dat ca tot degeaba, am ridicat din umeri si am purces la facut puzzle si intins aluatul, ca doar nu era sa-l arunc. Puteam sa le coc asa si sa fac altceva dar aveam umplutura facuta, asa ca am pus bucatile una langa alta, am mai taiat de ici si am pus colo, si au iesit niste dreptunghiuri aproximative, am zis ca pana la urma iese macar o imitatie de placinta.
Fisier atasat  sp3.jpg (1022.6K)
Number of downloads: 0

...Si ce placinta! Nu stiu cum se vede de la voi, dar mie mi s-a parut aproape very fancy :-* .
Fisier atasat  sp1.jpg (1.02MB)
Number of downloads: 0

Pai data viitoare n-are ce sa caute sotul acasa fara volovane, cand il trimit dupa aluat. Daca eram un pic mai atenta la puzzle, il faceam “de expozitie” :-* .

Deci trebuia sa incep asa: Sotii vostri cumpara exact ce puneti voi pe lista? Ca al meu o da in bara de multe ori. Din fericire. :-* .

#568 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 02 December 2020 - 05:52 PM

Avand in vedere ca am interdictie vreo cateva saptamani de a activa prin bucatarie sau alte locuri la fel de periculoase :blink: , am lasat celuilalt geaman din familie sarcina sa se ocupe in mod serios de acest topic.
Deci - il trimit pe sot sa-mi aduca de sus "bluza aia bleumarin, cu maneca lunga, cu flori albe in partea din fata si care e pe umeras in partea dreapta in dulap". Cred ca nu i-am dat destule detalii :scratch: asa ca l-am trimis cu telefonul, si-i dau indicatii de la distanta, ca tot n-o vedea: vezi bluza aia alba cu picatele negre? fix in dreapta ei e bluza care-mi trebuie! nu, nu o vede :mad: ... ca aia din dreapta nu e bleumarin - e.... albastru-inchis =)) =)) =)) .
Revin mai tarziu, dar va rog sa nu ma lasati sa vorbesc singura , precis aveti si voi ceva de impartasit, "gemeni" sau nu...

#569 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,748
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 02 December 2020 - 07:29 PM

Am si eu un specimen care nu gaseste nimic atunci cand cauta ceva, desi acel lucru e in fata lui :blink: :scratch:

#570 Useril este offline   Wowerful 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,387
  • Inregistrat: 23-November 12

Postat 02 December 2020 - 09:17 PM

Apoi asta cu negăsitul lucrurilor e o chestie comuna și la noi. Soțul nu e geamăn, numai eu sunt.
Azi îmi zice ca nu i-a dat căciula la copil ca nu știe unde sunt căciulile. I-am amintit ca peste weekend i le-am dat lui sa le pună in dulap. Ah, da...

Ca sa nu mai spun ca dacă îl trimit sa îmi aducă ceva, trebuie sa ii spun exact, dar exact unde sa se uite, ca de nu, nu găsește.

#571 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 02 December 2020 - 11:44 PM

Vezi postareaWowerful, la 02 December 2020 - 09:17 PM, a spus:

nu știe unde sunt căciulile

eu cind imi zice asa ii zic ca el e musafir in casa asta :scratch:

#572 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 04 December 2020 - 04:44 PM

Deci, sa continuam...
Gateste sotul spaghete. Mare branza, ziceti. Mda... Ii atrag atentia sa nu cumva sa rupa spaghetele cand le baga la fiert, treaba lui ce face cand nu sunt eu acasa si gateste pentru el si copii. Dar sa rupi spaghetele mi se pare un sacrilegiu :D . Ii spun ca daca nu incap cu totul in oala, dupa cateva secunde in apa oricum se inmoaie si nu-i problema. Aud ca baga spaghetele in apa, dar... in apa rece! Am "fugit" la bucatarie sa le salvez, ziceti ce vreti dar asa ceva nu se poate ierta :D ...heeeeeelp :huh:...

#573 Useril este offline   alpha 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,945
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationÉire

Postat 04 December 2020 - 05:33 PM

Adi, parca povestesti de sotul meu Imagine postata Acum vreo trei ani a trebuit (TREBUIT!!!) sa invete sa gateasca. Nu pentru altii, din fericire. Doar pentru el
Cand i-am dat drumul in lume stia sa faca ceai, carne la gratar (o pregateam eu si el o bibilea pe gratar) si ou ochi. Eheeee! cat am mai stat pe telefon ...noroc cu tehnologia si video chat-ul
O data a fiert o cutie de spaghete dintr-un foc! de 1 kg! pentru el singur Imagine postata
Acum i-a mai scazut nivelul de stres. S-a mutat si are cine sa-i gateasca chestii majore (gulyas-uri, ciorbe, fripturi si alte alea)
Too old to rock'n'roll, too young to die
Imagine postata

#574 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 09 January 2021 - 06:57 AM

Vine sotul de la cumparaturi cu o punga de castane - eu le-am interzis in casa de cand am reusit sa le proiectez pe tavan, nu-mi aduc aminte cum, stiu doar ca am ramas cu trauma. Am zis ca ma baricadez intr-o camera, sa faca el ce vrea. Asa ca se apuca dumnealui sa caute cum se fac, gaseste reteta, le pune la cuptor juma' de ora sau cam asa ceva, dar castanele tot tari. Ma uit la reteta, zicea sa fie cuptorul incins la 200 de grade. Pai alea-s grade "romanesti" :-* (cautase reteta in romana), din alea de care stie cuptorul nostru's cam dublu, asa ca a mai invatat dl sot ceva de-ale bucatariei. Dupa inca o jumate de ora, am mancat niste castane atat de bune, cum n-am mai mancat demult :occasion14: !

#575 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,748
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 09 January 2021 - 08:00 AM

Bravo sotului! Al meu si-a facut supe instant si cartofi prajiti cu oua, ca e lenea cucoana mare si nu vrea sa-si gateasca desi poate! Acu se plange ca s-a ingrasat 1,5 kg :occasion14: si abia asteapta sa ajung acasa sa trecem pe mancarurile noastre sanatoase de dieta.

#576 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 09 January 2021 - 01:14 PM

Vezi postareamino, la 09 January 2021 - 08:00 AM, a spus:

Bravo sotului! Al meu si-a facut supe instant si cartofi prajiti cu oua, ca e lenea cucoana mare si nu vrea sa-si gateasca desi poate! Acu se plange ca s-a ingrasat 1,5 kg :occasion14: si abia asteapta sa ajung acasa sa trecem pe mancarurile noastre sanatoase de dieta.


Pai daca nu erau copiii nici al meu nu s-ar fi apucat de gatit. L-am lasat singur acasa de 2 ori, dupa ce a lichidat din frigider/congelator ce i-am lasat, a trecut pe meniul sotului tau :-* .

Arata acest topic


  • 29 Pagini +
  • « Prima
  • 27
  • 28
  • 29
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi