Forum Culinar: Fa-soo-leee-miooooo ! :o) - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Fa-soo-leee-miooooo ! :o) - Astazi iahnie de fasole. Musai cu afumatura -

#1 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 10 April 2010 - 03:11 AM

Fa-soo-leee-miooooo !
- Astazi iahnie de fasole. Musai cu afumatura -

.
Imagine atasata: monthly_04_2010/post-168-127086104997.jpg
.


Felul acesta de mancare e atat de chibzuit, de asezat, necesita planificare amanuntiata, incat probabil ca un ardelean (poate emigrat/voiajat prinTexasul cu mexicani mancatori de frijoles) l-a inventat.
Nu ai pus din timp boanele la inmuiat? Ai pus-o! Ori te lasi pagubas, ori iti iasa aiurea.
Ai oase afumate - scarita, ciolane, spinare, coada - anume de la porcul familei nu de la magazin?
Si acelea se pun la desarat cand apune soarele.

Ingrediente:
• 500 g fasole uscata. Eu am o poveste de dragoste cu fasolea pestrita :P
• Afumatura - Termen generic ce poate cuprinde: Costita afumata, carnati de casa afumati, ciolan, bacon, spinare, scarita, coada. etc. Toate de-ale porcului. Nu va sfiiti de oase. Dau un gust fabulos fierturii, daar, daaaar, sa avem si putin de :) carnita.
• O creasta de slana (nu tu unsoare, nu tu oloi)
• Unul-doi morcovi
• Albitura (telina, pastarnac) - cam o treime din cantitatea de morcov
• O ceapa mare
• 300 ml bulion gros
• Un ardei rosu (puneti de care aveti si spuneti si voi ca a fost mai rosu ca steagul bolsevic)
• Un pahar de vin. Rosu si sec.
• O lingurita de fructe de chimen
• Doua frunze de dafin
• O crenguta de cimbru uscat
• O lingura cu varf de boya dulce si un sfert de lingurita de boya otzarata, sau un ardei iute si rosu uscat tocat marunt din satar.
• Piper de culoarea politica pe care o agreati - negru, verde sau alb. Cel rozul sa-l lasam pentru chinezarii.
• O lingura de tarhon in otet
• O lingura rasa de zahar (poate si otet daca bulionul nu este suficient de acid)
• Verdeata. Si anume multa. Ce va place dumneavoastra: Patrunjel, telina, marar, etc. Eu azi: hasmatuchi

Mai aveti radare sa cititi?
De-abia am inceput...

Modus preparatus (hocus-pocus :P ):
Fasolea grijita bine, aleasa si spalata de praf se pune de cu seara la inmuiat in multa apa rece cu o lingurita de bicarbonat de amoniu. Se va muia mai bine si va fi mai putin ... cum s-o spun? Muzicala. :P . Dimineata inainte de a pleca la servici, sau unde plecati voi dimineata, clatiti si schimbati apa.
Curatam carnurile afumate de grasimi. Pe acestea le punem impreuna cu o creasta de slana taiata subtire intr-o oala incinsa bine, cu fundul gros. Dati focul mic si asteptati sa se jumareasca. Adaugati si partile carnoase sa se rumeneasca un pic.
.
Imagine atasata: monthly_04_2010/post-168-127086153254.jpg
.

Le scoateti pe o farfurioara si puneti in grasimea incinsa in ordinea aceasta: Ceapa taiata solzisori, ardeiul tocat din satar, morcovii si albitura taiate cubulete cam cat bobul de porumb. Puneti capacul pe oala si lasati sa se inabuse 2-3 minute. E mai dietetic. (Radu Anton Roman da in reteta lui: unsoare+ maduva+ unsoare de gasca. Nu a spus ca merge mai repde daca se injecteaza direct in cord :P ). Inlaturati capacul asteptati sa se evapore umezeala si sa inceapa toate sa se rumeneasca o idee.
Iaca: V-ati produs singuri "Vegeta" . Bio si mult mai curata. Deglasati cu vinul. (se mai cinsteste si bucatarul, nu? :) ) Asteptati sa se reduca alcoholul si trageti deoparte. Asezati o farfurioara, o lingura, etc. sub o margine a oalei astefel incat sa stea inclinata si trageti leguma "la deal" astfel incat excesul de grasime sa se colecteze "la vale". O inlaturati tamponand cu hartie absorbanta facut sul. A dat aroma legumelor, nu-i "consult" sa o trecem chiar pe toata prin ficat.
Asa-i ca ati pus o oala cu apa la fiert pe alt ochii de aragaz, de la inceput si fara sa va spun eu? Eram sigur. Am castigat astfel timp pretios.
Se readuce oala pe foc se pune fasolea , afumatura, se acopera de-un deget cu apa clocotita, se acopera si da focul mic. Cam o ora daca fasolea e din cea buna.
O mica paranteza: Fasolea pestrita cu bobul mare de la tata-socru se fierbe (daca a fost inmuiata) in maxim 40 de minute. Are coaja poate mai groasa ca cea din conserva dar asta o ajuta sa ramana intacta la fiert si inauntru e moale, dulce si aromata ca castana :P
Se poate taia felii !!! Pe cinstea mea! Va si arat:
Voila de priveste:
.
Imagine atasata: monthly_04_2010/post-168-127086126287.jpg
.

Hai sa si condimentam. Frunzele de dafin se rup cu mana in bucati mici, boabele de piper (azi verde si alb - asta din urma pentru ceea ce numeste Shefa "putoare") se zdrobesc in mojar impreuna cu fructele de chimen. Incingem o tigaie antiaderenta si fara ulei prajim condimentele saltand mereu continutul tigaii, cateva zeci de secunde. Nu lasam sa se arda. Aromele ce se dezvolta sunt ametitoare. Ridicati tigaia deasupra flacarii cam 10 - 15 cm si in ultimele 15 secunde puneti si boiaua dulce. Ea se arde destul de repede asa ca atentie marita.
Tineti minte trucul invatat de la indienii iubitori de garam masala si confirmat de seful bucatar Horia Varlan.
Face diferenta!

Se introduc in oala cu fiertura condimentele astfel preparate impreuna cu zaharul,ramurica de cimbru si lasam sa fiarba cu capac o ora. Inlaturam capacul, dam focul mare, si dupa ce scade lichidul turnam bulionul fierbinte. Cum care fierbinte? L-am pus separat pe foc acum 5 minute. Punem si tarhonul murat tocat marunt. Lasam sa scada bine si sa se lege sosul. Daca fasolea e sfaramicioasa se intampla repede. Daca e compacta ca a mea, ajutam cu o lingura de amidon dizolvat in patru linguri de apa rece. Dupa ce stingem focul, numaram pana la 193 :o si punem verdeata tocata marunt. Nu mai devreme! Ce va grabiti asa? Aha... mirosul... Daca aveti hasmatuchi, dublati timpul. Aroma lui delicata e mai instabila si se pierde usor la temperaturi inalte. Poate fi servit alaturi gata tocat si presarat in farfurie.
Se serveste cu muraturi. Castraverzi sau gugănele.
.
Imagine atasata: monthly_04_2010/post-168-127086163168.jpg
.

Sa aveti pofta!

V-am spus ca e mult de povestit?
Daca vi se pare prea mult, deschideti o conserva de fasole, dar pierdeti toata distractia - parera mea.
Sa nu uit secsiunea. Anume si prin afumatura:
.
Imagine atasata: monthly_04_2010/post-168-127086168583.jpg
.


Edit:
Care a spus ca nu am pus sare? :)
...
Dumneata, de-acolo din spate care te prefaci ca iei notite..
Pai nici nu am pus, ca afumatura mea era suficient de sarata, iar bulionul, de casa fiind el, nu era nici dumnealui lipsit.Voi gustati si procedati in consecinta. Daca mai trebuie, s-o puneti doar la sfarsit, ca asa e al fasolii.
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#2 Userul este online   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 10 April 2010 - 01:01 PM

Ce-ar fi fasolea fara atita poveste? O mincare de umplut matul :) Dar asa se ridica la grad inalt :)

La mine e simplu: peste fasolea fiarta impreuna cu afumatura (prajita in prealabil, preferabil, in propriile grasimi), torn un sos facut din ceapa prajita si asta, preferabil, in grasimile afumaturii sau macar in acelasi ulei, peste care am turnat atita bulion cit mi se pare necesar. Iar putori doar putin piper negru proaspat macinat si tarhon verde daca este, daca nu, tarhon uscat sau leustean.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi