Forum Culinar: Ce faceti cu piticii in zilele ploioase si/sau prea friguroase... - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ce faceti cu piticii in zilele ploioase si/sau prea friguroase...

#1 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,415
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 10 April 2010 - 10:14 PM

... in afara de desenat, pictat, modelat plastilina, uitat la TV, ajutat mami la bucatarie, dat cu bicicleta prin casa?
Fiu-meu (6 ani) are o carte cu tot felul de "proiecte" pe care le-am facut impreuna tot pe rand de cand i-am cumparat-o (vara trecuta) si am sa pun aici din ele, poate intereseaza si pe altii si bineinteles ca sunt asteptate si alte idei. Bineinteles ca nu putea lipsi de la actiune si sora-sa (3 ani). Asadar:

Bubbling wizard's brew

Se toarna otet intr-un borcan de sticla. Se adauga cateva picaturi de colorant alimentar, apoi se presara "sclipici" (glitter) deasupra. Se toarna detergent lichid si se amesteca sa se omogenizeze. Se pune borcanul intr-o tava sau in chiuveta. Se adauga o lingurita de bicarbonat de sodiu in borcan si... urmariti ce se intampla.

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  13.jpg (26.78K)
    Number of downloads: 0


#2 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 20 April 2010 - 08:00 PM

A, ce buna idee ai avut... eu mai vreau idei noi, ziceai ca mai ai... Multumesc pt orice noua idee! Sorina
Sorina

#3 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 21 April 2010 - 06:38 AM

Al meu sta la calculator sau tv.scrie,picteaza,plastilina...doarme mai mult la amiaza (de la ploaie)....

#4 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,415
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 22 April 2010 - 11:45 PM

Sorina, o sa mai pun, dar nu am la toate poze (adica la majoritatea nu am…). M-am gandit sa scanez cartea cate o pagina-doua si o sa le pun cand am timp (adica peste vreo luna, cand venim din Romania). Acum suntem agitati cu plecatul, sper sa ramana deschise aeroporturile.

Floating Flowers

Proiectul asta a avut cel mai mare succes, tot l-am facut si refacut de o mie de ori, pana ne-am plictisit.
Se taie flori din hartie (forma din poza era data in carte, dar puteti taia orice forma vreti; se poate colora mijlocul in alta culoare, puteti sa le desenati stamine - depinde de timpul, rabdarea si imaginatia fiecaruia). Se indoaie petalele in jumatate, astfel incat varful petalelor sa ajunga in centrul florii. Se umple un vas cu apa si se pun florile cu grija pe suprafata apei. Petalele se vor desface, ca la un boboc care infloreste sub ochii vostri. Daca hartia e mai absorbanta se vor desface mai repede. Noi am folosit hartie colorata “ordinara” de la librarie, din cea care se foloseste la lucru manual. Pozele nu-s prea reusite ca mi-am adus aminte in ultimul moment ca as putea impartasi ideea.
Prima data dupa ce am facut cu piticii mei proiectul asta am aruncat florile. Dupa ce au zis “bis”, m-am gandit la hartia si munca mea aruncata la gunoi (am taiat cred ca peste 100 de flori) si mi-a venit o idee geniala, zic io: dupa ce am scos florile din apa le-am pus la uscat, pe un ziar. Intr-adevar, le-am putut refolosi, erau ca noi! Si le-am mai folosit de atunci de nenumarate ori.

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  19.jpg (15.67K)
    Number of downloads: 0
  • Fisier atasat  20.jpg (21.91K)
    Number of downloads: 0


#5 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 28 April 2010 - 12:57 AM

Multumesc mult! Nu conteaza ca nu ai poze, poti sa le scrii, scanezi, cum vrei tu, cum iti e tie mai usor... important e sa le impartasesti cu noi... Sorina
Sorina

#6 Useril este offline   Yours4ever 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 324
  • Inregistrat: 05-December 09
  • LocationArad

Postat 20 May 2010 - 11:11 AM

eu nu am copii,insa va pot spune ce fac cu copiii prietenilor sau ce faceam cu ei la gradi
-felicitari, dati'le doar creioane, lipici, sclipici,macaroane,stiu eu, ce aveti prin casa si lasati'i sa'si exerseze imaginatia.
- "o scara" care inregistreaza toate faptele bune ( gen strans jucarii, mancat tot la masa, purtat frumos cu fratior/surioara,etc) care in anumite casute are cate un premiu la acumuluarea unor anumite puncte. ( sau acelasi principiu, un pom care face fructe bune si fructe rele )
- cand vizionam impreuna o piesa de teatru sau desene animate, ii puneam sa imi picteze ceea ce au vizionat, un exercitiu de dezvoltare a imaginatiei
- in timp ce lucrati,faceti mancare,etc puteti juca cu ei diferite jocuri de cuvinte ( de ex, spuneti o culoare, si ei sa numeasca cat mai multe lucruri care au culoarea respectiva)
- cand sunteti la bucatarie, lasati'i sa va imite cu un joc de plastelina

Adi_edi, si eu tot proiecte le spun:)
va pun cateva site'uri care le mai stiu pt "proiecte", lucru manual.
http://www.enchanted...ing.com/crafts/
http://www.dltk-kids.com/
http://crafts.kaboose.com/
Raluca

#7 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 28 July 2012 - 06:21 PM

Dupa ce am venit astazi de la strand din cauza ca se innorase tare,am facut cu copiii niste stele din hartie si niste pasari,iar apoi iaca ce am facut noi,Amelie si cu mine:

Fisier atasat  004.jpg (226.12K)
Number of downloads: 0

Fisier atasat  009.jpg (264.74K)
Number of downloads: 0

Fisier atasat  025.jpg (224.7K)
Number of downloads: 0

Fisier atasat  027.jpg (248.42K)
Number of downloads: 0


Fatuca asta m-a ajutat :love7:

http://www.dailymoti...peste_lifestyle
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#8 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 28 July 2012 - 10:07 PM

Superb totul aici.petu am admirat pozele si pe fB

#9 Useril este offline   milena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 831
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationCanada

Postat 05 October 2012 - 02:01 PM

Weekend-ul trecut a plouat. am dat copiilor acuarele, pensule, tot ce le trebuie, ca sa-si ocupe timpul pentru dupa-amiaza. Au fost ocupati aproape 3 ore. Asa au inceput:

Fisier atasat  30 sept. 2012.JPG (236.2K)
Number of downloads: 1

si asa au terminat:

Fisier atasat  D. 30 sept 2012.JPG (259.9K)
Number of downloads: 0

Fisier atasat  O. 30 sept. 2012.JPG (234.39K)
Number of downloads: 0

Fisier atasat  Omi 30 sept 2012.JPG (229.48K)
Number of downloads: 1

Dupa, au urmat dusurile, inca vreo 2 ore, si uite asa a trecut dupa-amiaza ploioasa de duminica.

Acum imi dau seama, ca ultimele poze ar fi trebuit postate la "Ce oja aveti azi?"

Weekendul asta avem in plan: de facut o praji pt Thanksgiving (asta vor ei, dar cred ca vor fi pumpkin muffins) si decorarea dovlecilor de Halloween.
Never fake yourself to look perfect, because perfection is never real, and reality is never perfect

#10 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 06 October 2012 - 01:16 PM

Milena! ce copii cuminti si frumosi!!! nu mi se pare deloc ca e groasa ...ce au doar pe manute dupa 3 ore
cea mica are cati ani?

abia astept sa pui pozele de la activitatile noi: prajitura si scluptat dovleci

ultima foto e negresit de pus la topicul de oja :toothy9;

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#11 Useril este offline   milena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 831
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationCanada

Postat 09 October 2012 - 07:46 PM

Daniella, cea mica are 3 ani, a implinit pe 28 septembrie.

Dovlecii i-am lasat pe saptamana viitoare, saptamana asta am fost si i-am adus acasa, dar am avut musafiri, si n-am avut timp sa ne ocupam de ei.
Never fake yourself to look perfect, because perfection is never real, and reality is never perfect

#12 Useril este offline   milena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 831
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationCanada

Postat 01 November 2012 - 03:52 PM

am ramas datoare cu niste poze. va prezint "operele de arta" ale celor mici:

Fisier atasat  Pumpkin 1.JPG (715.07K)
Number of downloads: 0

Fisier atasat  Pumpkin 2.JPG (709.88K)
Number of downloads: 0
Never fake yourself to look perfect, because perfection is never real, and reality is never perfect

#13 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 03 November 2012 - 04:30 PM

Eu am avut pe vremuri mare succes cu figurine din "aluat" facut din sare fina, apa, faina.
Google-iti "Playdough"
Am facut din el mici "tablouri", flori si brose din foi intinse cu sucitorul ornamentate cu snururi din aluat, incizate, stampilate, etc. Aluatul l-am lasat alb, apoi am copt figurinele in cuptor si le-am vopsit cu acuarele.

Papusile din hartie cu haine de hartie detasabile sunt si ele foarte distractive si educative
Paper dolls
https://www.google.r...iw=1249&bih=850

Tablouri din frunze uscate.
Imprimeuri pe prosoapele de bucatarie din frunze naturale batute cu ciocanul.

O sabie cioplita din lemn, un arc confectionat impreuna cu baiatul bate intotdeauna plasticurile sclipitoare din comert. Nu pot uita ca tata ne-a facut acum 40 si de ani gladius (sabii scurte romane) si securi de lemn cu lama dubla cum avea Mihai Viteazul. Si stea de Craciun pentru colindat.

Un cui de 5 cm aplatisat cu ciocanul si apoi modelat cu pila se poate transforma in orice tip de sabie de la katana japoneza la spada cu tais dublu, la iatagan turcesc. Manerul se infasoara cu fir de lame sau sarma subtire, garda se poate confectiona din sarma. Si in timpul acesta povestim si i invatam istorie

Cand era Printesa mea mica era la voga printre ei Sailor Moon. Pentru baiat erau eroii de actiune.

Case de papusi (sau garaje dupa caz)taiate cu cutter-ul din cutii din carton, cu mobilier facut din polistiren expandat - coltarele de "zapada artificiala" din ambalajele de carton.

Sa va spun una:
Acum 15 ani noi nu eram prea potenti B) .. financiar - Nu ca ma fi acum. Aveam putine jucarii de firma. Cateva doar. Cea mai buna prietena a fetitei era fiica de doctori cu stare si avea toata seria de papusi Barbie, case de papusi de plastic, castele, etc.
Si m-am trezit cu domnul doctor acasa sa-l invat sa faca case de papusi din ambalaje de carton B) ca nu mai scapa de gura Ioanei, dupa ce venea si se jucau la noi acasa.

Animale din chibrite(scobitori) + ghinda/castane

origami

lampioane chinezesti


Forturi facute din frigarui de bambus, sau plute "de balsa" in genul lui Kon-Tiki, cu care s-a aventurat Thor Heyerdhal pe ocean. in timpul acesta i spunem povestea. Daca ne musca sarpele si pomenim si despre expeditiile Ra nu avem nevoie de trestie de papirus pentru a face o corabie. e bun si fanul (iarba uscata)

Jucam cu ei ... barbut :) - zaruri - de pe la trei ani si jumatate si asa au memorat rapid toate combinatiile de adunare cu numere pana la sase. Daca dadeau un sase -trei, numarau punctele pe primul si continuau numaratoare pe al doilea. Matematica in joaca. Apoi am facut cursul superior cu carti de joc la 21.

Si le spuneam povesti la masa, sau pe drum la plimbare.
Despre Aida si Radames, despre Egipt, faraoni, piramide si mumii.
Apoi ne uitam la opera lui Verdi.
Despre inchizitia spaniola, eretici, autodafe-uri (arderea pe rug brrr !) Don Carlos, Filip al doilea.
Si apoi ne uitam la opera
Despre peripetiile Rosinei, ale lui Lindoro/Almaviva si ale barbierului istet Figaro care il tragea pe sfoara pe caraghiosul de doctor Bartolo
Si apoi ne uitam la opera
Despre Manrico, rapit de tiganca Azucena a carei mama a fost arsa pe rug si care orbita de durere si-a aruncat in foc propriul copil din greseala crezand ca il arunca pe fiul contelui de Luna. Adevarata telenovela si Trubadurul asta.
Si apoi ne uitam la opera
Macbeth e gotic si sangeros, dar le-a placut. Falstaff e amuzant. Si am putut pomeni si despre Shakespeare.
Si apoi ne uitam la opera B)
Printesa de gheata Turandot punea pe printii care-i solicitau mana sa raspunda la trei la trei ghicitori, else ... :)
Si apoi ne uitam la opera B)
....
....
...

Rezultatul?
Fetita pe care am avut placerea s-o facem B) desi a plecat chiar azi, de doar doua ore la Frankfurt la un concert al lui Alice Cooper isi face proiectele si invata in sesiune pe muzica de Rossini, Verdi, Donizetti, Bellini, Cimarosa, Offenbach, etc. ca acum e plin YouTube-ul.

Pai sa tot ploua! B)
Mi-e asa de dor de vremurile acelea ca pana sa vina nepotii, mai, mai ca as infia un copil.
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#14 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 04 November 2012 - 03:04 PM

Milena ai doi copii frumosi foc! Felicitari pentru ca te ocupi de ei.

Shefule ai tot respectul meu! Din ce ne-ai povestit am observat ca ai reusit sa crezi o poveste, un obiect din orice lucru mic si poate pentru unii nesemnificativ si mai ales le-ai aratat ce inseamna frumosul. Felicitari!Norocosi vor mai fi nepotii.

#15 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,415
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 04 November 2012 - 04:34 PM

Milena, ai doi mari artisti! Vad ca-i lasi si tu pe ai tai sa-si faca de cap, dar in mod controlat :floare: , macar stii ca ai de curatat numai un colt al casei (si pe aia mici, dar asta nu se pune ca oricum tre' sa le faci baie =)) ). Asta mi-a adus aminte de asta vara, le-am cumparat alor mei cate un set de mini-paleontologi (un fel de caramida in care erau "fosile", cu dalta si pensula, ce mai, profesionist de-a dreptul), am zis ca-i tine ocupati macar juma de ora. Cred ca fiu-meu a stat 3 ore sa scormoneasca dupa oase (si tot n-a terminat), a fost destul de greu pentru manutele lor mici, dar si pentru mine dupa aia sa scap de praf.

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  edi02.jpg (169.02K)
    Number of downloads: 0


#16 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,415
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 04 November 2012 - 04:43 PM

Shefu', jos palaria!
Intr-adevar ce metoda mai buna de invatat decat joaca?
Multumim si de idei!

#17 Useril este offline   milena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 831
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationCanada

Postat 21 November 2012 - 08:57 PM

shefu', multumesc pt ideile date. am inceput deja sa pun in practica cu "Spargatorul de nuci". am gasit cartea la biblioteca (am citit-o si comentat-o)
am vazut spectacolul la TV, si sa mergem sa vedem spectacolul pe viu dupa Craciun.

Vezi postareayoyo, la 04 November 2012 - 03:04 PM, a spus:

Milena ai doi copii frumosi foc! Felicitari pentru ca te ocupi de ei.

Shefule ai tot respectul meu! Din ce ne-ai povestit am observat ca ai reusit sa crezi o poveste, un obiect din orice lucru mic si poate pentru unii nesemnificativ si mai ales le-ai aratat ce inseamna frumosul. Felicitari!Norocosi vor mai fi nepotii.


Multumesc, yoyo, ma ocup nu atat de mult cat as dori din cauza timpului, care e problema noastra a tuturor.

Vezi postareaadi_edi, la 04 November 2012 - 04:34 PM, a spus:

Milena, ai doi mari artisti! Vad ca-i lasi si tu pe ai tai sa-si faca de cap, dar in mod controlat :drool: , macar stii ca ai de curatat numai un colt al casei (si pe aia mici, dar asta nu se pune ca oricum tre' sa le faci baie :occasion14: ). Asta mi-a adus aminte de asta vara, le-am cumparat alor mei cate un set de mini-paleontologi (un fel de caramida in care erau "fosile", cu dalta si pensula, ce mai, profesionist de-a dreptul), am zis ca-i tine ocupati macar juma de ora. Cred ca fiu-meu a stat 3 ore sa scormoneasca dupa oase (si tot n-a terminat), a fost destul de greu pentru manutele lor mici, dar si pentru mine dupa aia sa scap de praf.


Adi_edi, au hainele care le folosesc doar pt picturi si alte mazgaleli de genul asta. e o bucurie pentru ei, cand vad ca le scot sa-i imbrac cu ele
pt ca stiu ce urmeaza... dar, lasa ca nici cu ai tai nu mi-e rusine...

imi cer scuze pt raspunsul intarziat, dar am avut timp doar de citit forumul in ultimul timp.
Never fake yourself to look perfect, because perfection is never real, and reality is never perfect

#18 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 12 December 2012 - 10:15 PM

noi ne-am ocupat cu decoratii pentru craciun:

Lampioane

Fisier atasat  2012-12-05 13.18.53.jpg (65.98K)
Number of downloads: 0

Borcane umplute =))

Fisier atasat  IMG_7154.JPG (74.45K)
Number of downloads: 0
Fisier atasat  IMG_7150.JPG (70.88K)
Number of downloads: 0
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#19 Useril este offline   milena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 831
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationCanada

Postat 14 December 2012 - 05:05 AM

Faine decoratii, aura. Cred ca piticii au fost super incantati sa lucre la ele.
Noi am facut doar felicitarile de trimis la mos si cele de dat invatator si la educatoare.
In weekend ne apucam de fursecuri.
Never fake yourself to look perfect, because perfection is never real, and reality is never perfect

#20 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 21 December 2012 - 08:59 PM

Vezi postareamilena, la 14 December 2012 - 05:05 AM, a spus:

Faine decoratii, aura. Cred ca piticii au fost super incantati sa lucre la ele.
Noi am facut doar felicitarile de trimis la mos si cele de dat invatator si la educatoare.
In weekend ne apucam de fursecuri.

bravo pentru felicitari. Noi le facem la anul....
Si noi avem fursecuri in proiect, abia asteapta :)
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi