Forum Culinar: Vacanta in Italia/Spania/Portugalia - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Vacanta in Italia/Spania/Portugalia

#1 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 12 April 2010 - 01:24 PM

Ca sa pot pune macar o poza de vacanta, trebuie, mai intai, sa mergem in vacanta. Si inca nu suntem hotarati unde sa mergem si cand sa mergem si cat sa mergem.

Ideile vehiculate au fost Italia, a dooa jumate a lu' iulie sau sfarsit de iulie si prima saptamana a lu' august. Am merge cu masina ca sa ne putem deplasa usor si nu am sta la hotel. Fie o casuta pe cate undeva, fie pe la cine ne primeste in gazda sau stie pe cineva care are posibilitati de cazare pentru cateva zile. Multi nu suntem, io, nevasta si chifteaua cea dulce pe care atat de multa lumea vrea s-o vada :floare:

Asadar, daca taliencele noastre ne pot da sugestii, ne-am bucura sa le primim. Evident, daca se ofera careva sa ne gazduiasca cateva zile, rugamintea este sa ne spuna si pretul (fie in bani, fie in bunatati pe care sa le aducem cu noi, fie in zambete chiftelicesti). Bineinteles, facutul de mancare impreuna este subinteles, la fel si mancatul si... :floare:

Acelasi lucru este valabil si pentru Spania si/sau Portugalia. Am cam vrea sa mai stam si printre latini.


Cu multumiri... :floare:
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#2 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 12 April 2010 - 01:41 PM

Daca tot s-a deschis un topic pentru sugestii ori idei de vacanta, vin si eu pe aici (se putea???? :floare:). Noi vrem sa mergem la Venetia, la inceputul lui iunie (3-6 iunie). Am avea nevoie de ceva sugestii, sfaturi, vis-a-vis de cazare: vrem sa stam la un hotel curat si acceptabil ca pret, nu-i nevoie in buricu' baltilor, ca avem masina si putem sa ne oprim si la o oarece departare de canale, dar nici la 100 km departare nu-i bine. Am gasit cate ceva pe net, dar la preturi cam maricele (zic io, ca jupanu' ar scoate banii) - 80 de euro camera dubla, pe noapte, in Mestre. A fost careva prin acea zona de curand? Ne puteti recomanda vreun hotel / pensiune? Nu ne trebuie cine stie ce confort - pat si baie, ca-n rest ne plimbam! :floare:
Multumiri anticipate! :floare:

#3 Useril este offline   Bonicelli 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 584
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 12 April 2010 - 02:17 PM

Foxule, uite aici link-ul asta, eu am gasit de multe ori ce-mi trebuia aici. Poti din stanga sa-ti faci cautarea mai amanuntita pe criterii diferite.
Sunt si preturi mai bune ca preturile de receptie, ai descrierea hotelului cu poze, ai informatii utile, daca e net, daca are camere de fumatori, de nefumatori, etc.
Eu am stat 3 saptamani la Venetia (cam mult pentru Venetia, crede-ma, dar asta e :floare: n-am avut cum sa plec) si am stat la Palazzo Correr, dar acolo nu se poate sta ca turist.
Din cate stiu Mestre e cel mai aproape si are preturi mult mai rezonabile ca Venetia. Oricum nu poti intra cu masina in oras si trebuie sa-ti lasi masina intr-una din parcarile din Piazzale Roma care nu-s prea ieftine (cand am fost eu erau intre 25-40 Eur/zi)
Ma rog, vezi ce gasesti.
http://www.booking.c...7;origin=disamb
Imagine postata

#4 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 12 April 2010 - 02:31 PM

Vezi postareaBonicelli, la 12 April 2010 - 02:17 PM, a spus:

Foxule, uite aici link-ul asta, eu am gasit de multe ori ce-mi trebuia aici. Poti din stanga sa-ti faci cautarea mai amanuntita pe criterii diferite.
Sunt si preturi mai bune ca preturile de receptie, ai descrierea hotelului cu poze, ai informatii utile, daca e net, daca are camere de fumatori, de nefumatori, etc.
Eu am stat 3 saptamani la Venetia (cam mult pentru Venetia, crede-ma, dar asta e :tongue3: n-am avut cum sa plec) si am stat la Palazzo Correr, dar acolo nu se poate sta ca turist.
Din cate stiu Mestre e cel mai aproape si are preturi mult mai rezonabile ca Venetia. Oricum nu poti intra cu masina in oras si trebuie sa-ti lasi masina intr-una din parcarile din Piazzale Roma care nu-s prea ieftine (cand am fost eu erau intre 25-40 Eur/zi)
Ma rog, vezi ce gasesti.
http://www.booking.c...7;origin=disamb



Sar'na! :occasion14: Ne apucam de cetit si apoi facem calculu' sa vedem unde merem si ce facem. ;)

#5 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 12 April 2010 - 06:38 PM

Vezi postareaFoxyy, la 12 April 2010 - 01:41 PM, a spus:

Daca tot s-a deschis un topic pentru sugestii ori idei de vacanta, vin si eu pe aici (se putea???? ;)). Noi vrem sa mergem la Venetia, la inceputul lui iunie (3-6 iunie). Am avea nevoie de ceva sugestii, sfaturi, vis-a-vis de cazare: vrem sa stam la un hotel curat si acceptabil ca pret, nu-i nevoie in buricu' baltilor, ca avem masina si putem sa ne oprim si la o oarece departare de canale, dar nici la 100 km departare nu-i bine. Am gasit cate ceva pe net, dar la preturi cam maricele (zic io, ca jupanu' ar scoate banii) - 80 de euro camera dubla, pe noapte, in Mestre. A fost careva prin acea zona de curand? Ne puteti recomanda vreun hotel / pensiune? Nu ne trebuie cine stie ce confort - pat si baie, ca-n rest ne plimbam! B)
Multumiri anticipate! :occasion14:

Noi am fost într-un an cam prin aceeasi perioada (sau sa fi fost sfîrsitul lui iunie :tongue3: în Jesolo.E la juma de ceas de Venetia.De ce spun...poate vreti sa stati aproape de mare.Lido di Jesolo...un strand superb si foaaarte curat.Atunci am fost si la Venetia,dar cum zice si Boni,e taaare frumos dar nu de stat acolo ;) Numai parcarea pe acolo te omoara!
Noi am stat la un hotel direct la strand,în spate au promenada misto,care se poate circula cu bitzigla sau pe jos.Poti face cumparaturi de toate felurile,sînt restaurante si pizzerii multe,dughene cu panini caldo...si eu ador pinii lor pe marginile strazii care fac o umbra excelenta ;)
Hoteluri se gasesc de-a lungul strandului care e foaret lung..si sînt de toate felurile.Poti cauta cu Google chiar.

Anul asta facem concediul mai întîrzîiat,din anumite motive :P si ma bucur enorm ca voi revedea Lido di Jesolo si chiar si Venetia ;)
Nu-mi fac griji de perioada mai tîrzie,ca noi am mai facut concediu în Italia pe malul Adriei la sfîrsitul lui august -începutul lui septembrie,si am avut vreme superba.A fost lînga Comacchio,ceva mai jos de Jesolo.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#6 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 12 April 2010 - 08:31 PM

Vezi postareaMaya, la 12 April 2010 - 06:38 PM, a spus:

Noi am fost într-un an cam prin aceeasi perioada (sau sa fi fost sfîrsitul lui iunie =)) în Jesolo.E la juma de ceas de Venetia.De ce spun...poate vreti sa stati aproape de mare.Lido di Jesolo...un strand superb si foaaarte curat.Atunci am fost si la Venetia,dar cum zice si Boni,e taaare frumos dar nu de stat acolo :D Numai parcarea pe acolo te omoara!
Noi am stat la un hotel direct la strand,în spate au promenada misto,care se poate circula cu bitzigla sau pe jos.Poti face cumparaturi de toate felurile,sînt restaurante si pizzerii multe,dughene cu panini caldo...si eu ador pinii lor pe marginile strazii care fac o umbra excelenta :D
Hoteluri se gasesc de-a lungul strandului care e foaret lung..si sînt de toate felurile.Poti cauta cu Google chiar.

Anul asta facem concediul mai întîrzîiat,din anumite motive :P si ma bucur enorm ca voi revedea Lido di Jesolo si chiar si Venetia =))
Nu-mi fac griji de perioada mai tîrzie,ca noi am mai facut concediu în Italia pe malul Adriei la sfîrsitul lui august -începutul lui septembrie,si am avut vreme superba.A fost lînga Comacchio,ceva mai jos de Jesolo.


Am inteles. Buna si sugestia asta, multumim! :drool: Avem ce studia si cerceta!

#7 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,075
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 14 April 2010 - 09:57 AM

Vezi postareadragos, la 12 April 2010 - 01:24 PM, a spus:

Ideile vehiculate au fost Italia, a dooa jumate a lu' iulie sau sfarsit de iulie si prima saptamana a lu' august. Am merge cu masina ca sa ne putem deplasa usor si nu am sta la hotel. Fie o casuta pe cate undeva, fie pe la cine ne primeste in gazda sau stie pe cineva care are posibilitati de cazare pentru cateva zile. Multi nu suntem, io, nevasta si chifteaua cea dulce pe care atat de multa lumea vrea s-o vada :)

Asadar, daca taliencele noastre ne pot da sugestii, ne-am bucura sa le primim. Evident, daca se ofera careva sa ne gazduiasca cateva zile, rugamintea este sa ne spuna si pretul (fie in bani, fie in bunatati pe care sa le aducem cu noi, fie in zambete chiftelicesti). Bineinteles, facutul de mancare impreuna este subinteles, la fel si mancatul si... =))

In principiu cred ca am fi acasa in acea perioada desi nu pot sti ce se va intimpla in iulie asa ca daca vreti sa vedeti Torino-ul si imprejurimile camera de oaspeti va asteapta. Pentru mine plata e perfecta intr-un numar nelimitat de zambete chiftelicesti, o lada de bere si ce mai e bun si tipic de mincat prin zona ta :lol:

#8 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 14 April 2010 - 11:07 AM

Vezi postareaAdriana, la 14 April 2010 - 09:57 AM, a spus:

Vezi postareadragos, la 12 April 2010 - 01:24 PM, a spus:

Ideile vehiculate au fost Italia, a dooa jumate a lu' iulie sau sfarsit de iulie si prima saptamana a lu' august. Am merge cu masina ca sa ne putem deplasa usor si nu am sta la hotel. Fie o casuta pe cate undeva, fie pe la cine ne primeste in gazda sau stie pe cineva care are posibilitati de cazare pentru cateva zile. Multi nu suntem, io, nevasta si chifteaua cea dulce pe care atat de multa lumea vrea s-o vada =))

Asadar, daca taliencele noastre ne pot da sugestii, ne-am bucura sa le primim. Evident, daca se ofera careva sa ne gazduiasca cateva zile, rugamintea este sa ne spuna si pretul (fie in bani, fie in bunatati pe care sa le aducem cu noi, fie in zambete chiftelicesti). Bineinteles, facutul de mancare impreuna este subinteles, la fel si mancatul si... :)

In principiu cred ca am fi acasa in acea perioada desi nu pot sti ce se va intimpla in iulie asa ca daca vreti sa vedeti Torino-ul si imprejurimile camera de oaspeti va asteapta. Pentru mine plata e perfecta intr-un numar nelimitat de zambete chiftelicesti, o lada de bere si ce mai e bun si tipic de mincat prin zona ta :lol:


Aaaa! Mersi, s-a notat. Cum vom stii mai multe despre ce vom face iti dau de veste. Sper cat mai repede, ca sa nu te incurc.

=))
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#9 Useril este offline   IrinucaPopii 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 120
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSpania

Postat 21 April 2010 - 12:41 PM

Vezi postareadragos, la 12 April 2010 - 01:24 PM, a spus:

daca se ofera careva sa ne gazduiasca cateva zile, rugamintea este sa ne spuna si pretul (fie in bani, fie in bunatati pe care sa le aducem cu noi, fie in zambete chiftelicesti). Bineinteles, facutul de mancare impreuna este subinteles, la fel si mancatul si... :scratch:


Daca se intampla vacanta voastra dupa 8 august, ma ofer ghid voluntar pentru zona Galciei: Coruña, Santiago de Compostela, ocean+plaja, gratar la padure, etc :cheers:

#10 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 21 April 2010 - 02:32 PM

Vezi postareaIrinucaPopii, la 21 April 2010 - 12:41 PM, a spus:

Vezi postareadragos, la 12 April 2010 - 01:24 PM, a spus:

daca se ofera careva sa ne gazduiasca cateva zile, rugamintea este sa ne spuna si pretul (fie in bani, fie in bunatati pe care sa le aducem cu noi, fie in zambete chiftelicesti). Bineinteles, facutul de mancare impreuna este subinteles, la fel si mancatul si... :occasion15:


Daca se intampla vacanta voastra dupa 8 august, ma ofer ghid voluntar pentru zona Galciei: Coruña, Santiago de Compostela, ocean+plaja, gratar la padure, etc :floare:


Suna minunat, mersi. Dar ma tem ca pe 8 august vacanta noastra va fi deja incheiata :pupic:

Da' tine-ti gandul bun :pupic:
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#11 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 21 April 2010 - 05:59 PM

Vezi postareaFoxyy, la 12 April 2010 - 08:31 PM, a spus:

Vezi postareaMaya, la 12 April 2010 - 06:38 PM, a spus:

Noi am fost într-un an cam prin aceeasi perioada (sau sa fi fost sfîrsitul lui iunie :floare: în Jesolo.E la juma de ceas de Venetia.De ce spun...poate vreti sa stati aproape de mare.Lido di Jesolo...un strand superb si foaaarte curat.Atunci am fost si la Venetia,dar cum zice si Boni,e taaare frumos dar nu de stat acolo :pupic: Numai parcarea pe acolo te omoara!
Noi am stat la un hotel direct la strand,în spate au promenada misto,care se poate circula cu bitzigla sau pe jos.Poti face cumparaturi de toate felurile,sînt restaurante si pizzerii multe,dughene cu panini caldo...si eu ador pinii lor pe marginile strazii care fac o umbra excelenta :pupic:
Hoteluri se gasesc de-a lungul strandului care e foaret lung..si sînt de toate felurile.Poti cauta cu Google chiar.

Anul asta facem concediul mai întîrzîiat,din anumite motive :pupic: si ma bucur enorm ca voi revedea Lido di Jesolo si chiar si Venetia :pupic:
Nu-mi fac griji de perioada mai tîrzie,ca noi am mai facut concediu în Italia pe malul Adriei la sfîrsitul lui august -începutul lui septembrie,si am avut vreme superba.A fost lînga Comacchio,ceva mai jos de Jesolo.


Am inteles. Buna si sugestia asta, multumim! :occasion15: Avem ce studia si cerceta!


Si eu am stat tot la Lido, e mai linistit decît în Venetia intramuros si esti cu vaporetto la San Marco în zece minute.

Daca sînteti amatori de Bellini, Veronese, Tiepolo, Titian, Tintioretto, Carpaccio &Co., sa nu ratati Galeria dell'Accademia, aia singura face toti banii.
Apoi, bisericile San Christoforo o Madonna dell’Orto, San Giaccomo Crisostomo, San Zanipolo, San Giovanni Elemosinario, San Zaccharia, Santa Maria Gloriosa dei Frari, San Pantaleon, San Sebastiano si... probabil am mai uitat vreo doua trei decorate cu tablouri de-ale maestrilor Renasterii.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#12 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 21 April 2010 - 08:27 PM

Vezi postareaAlexandru, la 21 April 2010 - 05:59 PM, a spus:

Si eu am stat tot la Lido, e mai linistit decît în Venetia intramuros si esti cu vaporetto la San Marco în zece minute.
Daca sînteti amatori de Bellini, Veronese, Tiepolo, Titian, Tintioretto, Carpaccio &Co., sa nu ratati Galeria dell'Accademia, aia singura face toti banii.
Apoi, bisericile San Christoforo o Madonna dell’Orto, San Giaccomo Crisostomo, San Zanipolo, San Giovanni Elemosinario, San Zaccharia, Santa Maria Gloriosa dei Frari, San Pantaleon, San Sebastiano si... probabil am mai uitat vreo doua trei decorate cu tablouri de-ale maestrilor Renasterii.


Alexandru, multumim pentru sugestii! Totul va fi luat in calcul. Problema e lipsa de timp: vom sta acolo doar 3 zile. Daca ploua, clar mergem la galerii, expozitii si muzee. De e senin, cald si frumos, probabil ca mai mult vom bantui in aer liber. Oricum, lista ramane deschisa si se va completa pe parcurs, gratie sfaturilor voastre si ideilor noastre! :notworthy:

#13 Useril este offline   Ursuleatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 141
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 26 April 2010 - 07:24 PM

Nush daca mai e de actualitate subiectul dar zic si eu ceva: Noi am stat in Venetia in noiembrie la pret mult sub cele din Mestre. Plus, distanta Mestre - Venetia nu e chiar o aruncatura de batz deci ne-a prins foarte bine sa fim chiar in Venetia (mai ales dupa multe drumuri pe jos cand abia asteptam sa mergem in camera). Aici am stat noi: http://www.locandassgiovannipaolo.it/. Am prins o oferta pe Booking.com si am dat 55 E / noapte de camera (2 persoane, cu mic dejun). Eu zic ca, daca ai un card cu bani, poti urmari in fiecare zi pe Booking ca sa vezi ce oferte apar. Unele nu dureaza prea mult si de asta e bine sa fii pe faza. Hotelul are 2 stele dar e curat si decent, destul de central (chiar daca-i lipseste un televizor sau un radio pentru mentinut contactul cu lumea). Micul dejun se serveste in camera (nu au sala de mese), ceea ce-i da un farmec aparte. :-))
Noi am stat 1 h sa gasim stradutza cu hotelashul dar, pana la urma, stradutele mici si intortocheate si, de ce nu, ajunsul de unde ai plecat, sunt parte din farmecul Venetiei. :-)))Oricum, invatati repede.
Drumuri bune si spor la gasit cazare pe plac (si pe buzunar).

#14 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 26 April 2010 - 08:29 PM

Vezi postareaUrsuleatza, la 26 April 2010 - 07:24 PM, a spus:

Nush daca mai e de actualitate subiectul dar zic si eu ceva: Noi am stat in Venetia in noiembrie la pret mult sub cele din Mestre. Plus, distanta Mestre - Venetia nu e chiar o aruncatura de batz deci ne-a prins foarte bine sa fim chiar in Venetia (mai ales dupa multe drumuri pe jos cand abia asteptam sa mergem in camera). Aici am stat noi: http://www.locandassgiovannipaolo.it/. Am prins o oferta pe Booking.com si am dat 55 E / noapte de camera (2 persoane, cu mic dejun). Eu zic ca, daca ai un card cu bani, poti urmari in fiecare zi pe Booking ca sa vezi ce oferte apar. Unele nu dureaza prea mult si de asta e bine sa fii pe faza. Hotelul are 2 stele dar e curat si decent, destul de central (chiar daca-i lipseste un televizor sau un radio pentru mentinut contactul cu lumea). Micul dejun se serveste in camera (nu au sala de mese), ceea ce-i da un farmec aparte. :-))
Noi am stat 1 h sa gasim stradutza cu hotelashul dar, pana la urma, stradutele mici si intortocheate si, de ce nu, ajunsul de unde ai plecat, sunt parte din farmecul Venetiei. :-)))Oricum, invatati repede.
Drumuri bune si spor la gasit cazare pe plac (si pe buzunar).


Ursuleatzo, saru'mana pentru link! M-am uitat pe site si, momentan, n-au oferte. Camera dubla e 140 de euro, asa ca mai asteptam sa scada. Faza nasoala e ca atunci cand vrem noi sa mergem, in primul week-end din iunie, incepe sezonul de vara la italieni si nu numai), implicit cresc si preturile.
O alta problema ar fi cu parcarea - mergem acolo cu masina si am inteles ca nu toate hotelurile au parcare proprie. O sa cercetam daca hotelul asta are.

#15 Useril este offline   Ursuleatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 141
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 27 April 2010 - 12:15 PM

Foxinela, ma faci sa rad. In Venetia NU EXISTA PARCARE. :bounce: Masinile se opresc undeva la intrarea in oras, langa gara (parca), intr-o mare parcare comuna (la vreo 6 statii de vaporetto de centrul Venetiei). Restul se merge pe jos sau cu barca. Deci, niciun hotel nu are parcare, nimeni nu merge cu masina, nu exista masini / autobuze / etc. Deci, nu mai cauta hotel cu parcare. :lol:
Cauta pe booking.com, nu la ei pe site. Preturile de pe booking sunt mult mai mici.

#16 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 27 April 2010 - 12:52 PM

Vezi postareaUrsuleatza, la 27 April 2010 - 12:15 PM, a spus:

Foxinela, ma faci sa rad. In Venetia NU EXISTA PARCARE. :lol: Masinile se opresc undeva la intrarea in oras, langa gara (parca), intr-o mare parcare comuna (la vreo 6 statii de vaporetto de centrul Venetiei). Restul se merge pe jos sau cu barca. Deci, niciun hotel nu are parcare, nimeni nu merge cu masina, nu exista masini / autobuze / etc. Deci, nu mai cauta hotel cu parcare. ;)
Cauta pe booking.com, nu la ei pe site. Preturile de pe booking sunt mult mai mici.


Draga mea, dar noi tocmai de aceea ne uitam dupa hoteluri / pensiuni undeva prin imprejurimile Venetiei, nu in buricu' targului. Taman din pricina parcarilor. Stim ca Venetia e un orasel acvatic, fara parcari pentru autoturisme, de aceea cautam, intrebam, cerem si acceptam pareri! :bounce:

#17 Useril este offline   nrares 

  • Site Admin
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 468
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationRO

Postat 27 April 2010 - 02:31 PM

Citeaza

How to get to Venice by car and where to park—since you bloody well can't drive in Venice

No, you can't drive in Venice—but you can drive to Venice, leave your car in a garage or lot, and proceed to enjoy the city of canals car-free.
Driving to Venice

Venice lies on the major A4 autostrada that runs east-west across Northern Italy though the Po Valley, from Turin past Milan, Brescia, Lake Garda, Verona, Vicenza, and Padova to Venice (and on to Trieste).

Exit the A4 at Venezia-Mestre, and follow signs for Venezia - Centro Storico (or simply ones that say 'Venezia" with that little black-on-white bullseye symbol, which is international for "city center"). You'll end up on Via della Libertà in Mestre. (Sometimes referred to as Venezia-Mestre, this sprawling, industrial, landlubbing suburb is technically a part of Venice but is as far from being what the tourist thinks of as "Venice" as Detroit is from being "Key West.") If you keep following signs for "Venezia" and centro storico, Via della Libertà becomes a causeway over the lagoon called Ponte della Libertà.

On the other side of the causeway, you'll arrive at a large square called Piazzale Roma, which serves as a bus terminus and turn-around spot, because this is the only bit of Venice accessible by car—crazy local artists like Sr. De Marchi, up on the left there in one of his floating wooden cars, notwithstanding. (See the map on the right for details; the big blue "i" with a P under it marks the parking lot on Piazzale Roma.)
Parking in Venice on Piazzale Roma

Once you arrive on Piazzale Roma, you'll have to park your car. At the risk of stating the obvious, there are no cars allowed in Venice at all. It's a bit hard to drive on all that water, see.

Parking discounts
You can save 5% low season, 10% high season—and guarantee yourself a spot—by booking 15 days ahead of time through the city's Venice Connected discount system. Pull into the first garage on your right (the cheapest of the bunch) and park your car for the duration of your stay. This is the official ASM Venezia car park (tel. +39-041-272-7211, www.asmvenezia.it), with room for nearly 2,300 cars, open 24/7, and charging around €24 to €31 per day, depending on size of car and time of year (to save some money book ahead; see the box on the right).

If the ASM garage is full, there are a few other lots and garages on Piazzale Roma, though they'll cost a bit more.
How to get to downtown Venice from Piazzale Roma

On Piazzale Roma there is a vaporetto (water bus) stop for the Grand Canal Lines 1 (commuter), 2 (express; the old Line 82) and N (night). Follow signs marked with ACTV symbol for Venice public transport"Actv" (the official public ferry system; its symbol a disc that's green on the top half and blue on the bottom bisected by a white line that looks a bit like a heart monitor reading), and make sure you get on the boat headed to the left to steam down the Grand Canal toward the center and Piazza San Marco. Full story
Cheaper options for when the Piazzale Roma lots are full

There are two cheaper options—or simply additional options, if the garages on Piazzale Roma are full (common in summertime): an artificial island just behind Piazzale Roma called Tronchetto, and back on the Mestre mainland in the S. Giuliano lots. (Actually, there are a half-dozen other options and lots in and around Mestre and elswhere rimming the lagoon, but these are the two best alternatives.)
Parking on Tronchetto

The first option is to backtrack around behind Piazzale Roma to an artificial island called Tronchetto. The Tronchetto garage has 3,500 more parking spaces (plus an open lot for oversized campers) and charges €3 per hour or €20 per day—though, if you'll be staying for more than three days and pay for the entire stay upon arrival, you will receive a 20% discount (tel. +39-041-520-7555, www.veniceparking.it).

There's a vaporetto stop on Tronchetto for the no. 2 line (and, in summer, a lot of touts trying lure you to their water taxis—unless you're made of money, ignore them)—though supposedly opening soon is a high-tech people mover connecting Tronchetto with Piazzale Roma. You could also grab the no. 6/ bus to Piazzale Roma (just one stop).
Parking in Mestre at S. Giuliano

The second option for true penny-pinchers (€5 per day) are the lots of S. Giuliano back on the mainland in Mestre, by the shore to the left (north) of the causeway over to Venice proper. There's a turn-off for these parking lots just before the flyover leading to the causeway; don't miss it, and don't pay any attention to the touts in hats who will try to wave you down to lead you to a lot. They'll stick you in what should be a free, open-air, unattended lot and charge you for the privilege. Just follow the "P" signs to the official S. Giuliano lots, which are operated by ASM Venzia (tel. +39-041-532-2632, www.asmvenezia.it).

There are actually three lots at S. Guliano. The one you probably want is Parcheggio Porta Gialla (yellow), which is open 24 hours a day (and can handle campers), charging a mere €2 for up to three hours, €5 per day, or €15 for a Monday-to-Friday pass. The other two lots—Parcheggio Porta Rossa (red) and Parcheggio Porta Blu (blue)—are day-use lots only—no overnight parking—open from 6am to 2am and charging €2 for the first four hours, €4.50 for five hours, €8 for six hours, and €12 for a full day. All three lots operate on a keen new system that doesn't involve tickets; a camera reads your license plate when you arrive, and then again as you go to leave, and charges you accordingly. Note: The automated payment machines take cash or credit cards, but do not give change, so when in doubt, use a credit card.

Astoudingly cheap, yes, but do note that you'll have to take a city bus (no. 5, 12, 12/, 19, or 24) from Parco S. Giulano one stop to Piazzale Roma (7 minutes, €1.10). Also, if the lots at Piazzale Roma and Tronchetto are both filled, then the city is probably bursting at the canals with tourists as well, so fair warning.


#18 Useril este offline   Ursuleatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 141
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 28 April 2010 - 07:41 AM

Aham, ok. Atunci spor la gasit!

#19 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 28 April 2010 - 12:16 PM

Vezi postareanrares, la 27 April 2010 - 02:31 PM, a spus:



Rares, multam pentru informatii! :)
Momentan, planurile cu Venetia sunt in stand-by, ca s-a oferit o oferta pentru mine - sa merg sa lucrez cateva luni in Canada. Pana nu stim daca sunt acceptata ori ba, o lasam mai moale cu Venetia.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi