Forum Culinar: Pandispan Sofica - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pandispan Sofica

#1 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,433
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 14 April 2010 - 11:28 PM

Pandispan Sofica

Aceasta reteta este preferata mamei mele, am facut-o acum de Pasti, alaturi de alte 8 feluri (nici acum nu-mi vine sa cred ca au fost atatea).
N-am decat o poza "de grup", facuta cu alta ocazie, prajitura este cea de pe margine, din prim-plan, cu ciocolata rasa deasupra. Deasupra si dedesubt sunt blaturi de pandispan, la mijloc un blat de albusuri cu nuca, rahat (eu nu am avut si am pus fructe confiate), ciocolata, stafide, iar printre blaturi crema de galbenusuri cu vanilie. Tava este de 30/40 cm.

Asadar:

- Se fac doua blaturi (mai bine zis foi) de pandispan din cate 3 oua (albusurile batute spuma cu 3 linguri de zahar, apoi amestecate cu galbenusurile si la urma cu 3 linguri de faina). Se coc la 180 C.
- Blatul de albusuri: Se bat 8 albusuri spuma cu 16 linguri de zahar, se adauga 6 linguri faina, o cana (250 ml) de nuci taiate, o cana cu rahat taiat cubulete si dat prin faina (eu am pus fructe confiate – ananas, kiwi, mango, cantalup, papaya, capsuni), o cana cu stafide si o cana cu ciocolata taiata marunt.
Se coace in tava unsa sau cu hartie de copt, la temperatura ceva mai mica decat pandispanul.
- Crema: 8 galbenusuri si 2 oua intregi se freaca pe abur cu 16 linguri zahar pudra si 2 pliculete cu zahar vanilat pana se ingroasa. 250 g unt se freaca spuma si se adauga cate putin la crema rece.

Se asambleaza astfel:
Blat pandispan, crema, blat albusuri, crema, blat pandispan, crema (pentru deasupra eu las doar vreo 3 linguri, atat cat sa se poata lipi de ea ciocolata rasa).

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_04_2010/post-192-127128027979.jpg


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi