Forum Culinar: Sa preparam Mozzarella - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sa preparam Mozzarella - do it yourself -

#21 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,065
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 15 July 2010 - 09:34 PM

Vezi postareaEataly, la 15 July 2010 - 06:43 PM, a spus:

Daaaaa!Adica, nuuuuuu!Ceea ce am facut si obtinut eu, NU se cheama mozzarella.

No bine c-ai zis-o tu :hungry:

#22 Useril este offline   Luminis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 09-February 10
  • LocationBraila

Postat 05 October 2010 - 09:28 AM

Help! Problema mare cu mozzarella asta, dar mi s-a pus pata asa ca trebuie sa-mi iasa.
Am luat o bucata de cas proaspat de vaca facut de socrul meu. Mi s-a parut cam tare casul asta, da' am zis ca asa trebuie sa fie. L-am taiat cubulete si peste el am turnat apa fierbinte, s-a topit putin, am scurs si iar am turnat apa fierbinte (cu sare). Ma rog, am framantat, mi-am ars dejtele, a iesit o bila, dar nu e elastica, adica daca trag de ea, nu se intinde ci se rupe. Si pare si putin... cum sa zic... celulitoasa in mijloc... nu e cremoasa, intelegeti voi... Daca mai pun apa fiarta pe ea se topeste si se intinde, dar numai pana se raceste.
Unde am gresit? Sa fie casul vinovatul? V-am zis ca era cam tare si mie mi se pare ca scartiia putin in dinti, avea si un gust ciudat... ma gandesc ca avea prea mult cheag? Ziceti si voi!
Acu' vreau sa fac eu singura casul, dar nu am inteles cam cat cheag sa pun la 5 l de lapte integral. Eu la farmacie gasesc cheag pastile si nu stiu cum sa fac cu ele.
Deci, trebuie sa ma ajutati, acu' daca tot mi-ati deschis apetitu'...

#23 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 05 October 2010 - 11:07 AM

Vezi postareaLuminis, la 05 October 2010 - 09:28 AM, a spus:

Help! Problema mare cu mozzarella asta, dar mi s-a pus pata asa ca trebuie sa-mi iasa.
Am luat o bucata de cas proaspat de vaca facut de socrul meu. Mi s-a parut cam tare casul asta, da' am zis ca asa trebuie sa fie. L-am taiat cubulete si peste el am turnat apa fierbinte, s-a topit putin, am scurs si iar am turnat apa fierbinte (cu sare). Ma rog, am framantat, mi-am ars dejtele, a iesit o bila, dar nu e elastica, adica daca trag de ea, nu se intinde ci se rupe. Si pare si putin... cum sa zic... celulitoasa in mijloc... nu e cremoasa, intelegeti voi... Daca mai pun apa fiarta pe ea se topeste si se intinde, dar numai pana se raceste.
Unde am gresit? Sa fie casul vinovatul? V-am zis ca era cam tare si mie mi se pare ca scartiia putin in dinti, avea si un gust ciudat... ma gandesc ca avea prea mult cheag? Ziceti si voi!
Acu' vreau sa fac eu singura casul, dar nu am inteles cam cat cheag sa pun la 5 l de lapte integral. Eu la farmacie gasesc cheag pastile si nu stiu cum sa fac cu ele.
Deci, trebuie sa ma ajutati, acu' daca tot mi-ati deschis apetitu'...


Reteta originala nu ajunge cu prepararea pana la faza de cas. Daca casul :tongue3: e tare, a inceput sa fermenteze si sa-si piarda umiditatea nu prea sunt sanse. Cel mult sa fie cat mai crud cu putinta.
Sare nu stiu sa se puna in mozzarella.
Cu pastile de cheag nu stiu sa lucrez, dar art trebui sa fie indicatii in pachet sau pe net. Se gasesc in Romania?
Inafara de cheag mai e nevoie si de un agent care sa schimbe ph-ul laptelui. Iaurt sau acid citric.
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#24 Useril este offline   Luminis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 09-February 10
  • LocationBraila

Postat 05 October 2010 - 11:25 AM

Vezi postareaW Mamadeus Paparotti, la 05 October 2010 - 11:07 AM, a spus:

Reteta originala nu ajunge cu prepararea pana la faza de cas. Daca casul :tongue3: e tare, a inceput sa fermenteze si sa-si piarda umiditatea nu prea sunt sanse. Cel mult sa fie cat mai crud cu putinta.
Sare nu stiu sa se puna in mozzarella.
Cu pastile de cheag nu stiu sa lucrez, dar art trebui sa fie indicatii in pachet sau pe net. Se gasesc in Romania?
Inafara de cheag mai e nevoie si de un agent care sa schimbe ph-ul laptelui. Iaurt sau acid citric.


La mine in oras numai pastile am gasit, 1 pastila cica merge la 40 l lapte, sa vad cum o impart in 8. Am "comandat" la vacuta Veronica 5 l de lapte, diseara ma apuc de treaba. O sa pun si suc de lamaie; oare ajunge o lingura? Despre sare am vazut pe youtube ca se pune in apa la fiert. Trebuie sa reusesc.
Bucata de azi a savurat-o Alma, catelusa mea, cica-i foarte buna si suntem noi pretentiosi :tongue3: .

#25 Useril este offline   Luminis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 09-February 10
  • LocationBraila

Postat 14 October 2010 - 09:23 AM

I did it! =)) Mi-am preparat singura casul din lapte proaspat de vaca, iaurt si cheag. A iesit foarte bun, si mozzarella la fel:

Imagine atasata: monthly_10_2010/post-598-128704093322.jpg

Super a iesit, sunt foarte incantata! =))


#26 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,065
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 14 October 2010 - 09:54 AM

Vezi postareaLuminis, la 14 October 2010 - 09:23 AM, a spus:

Mi-am preparat singura casul din lapte proaspat de vaca, iaurt si cheag.

Asa da :floare:
Gustul cum e?

#27 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 05 February 2014 - 08:34 AM

Gasesc pe undeva cheag de cumparat? N-am nici capra, nici alta copitata laptareasa in batatura, da' cumpar lapte de la dozator. Se presupune ca ala e lapte-de-vaca-adevarata...... Da' cheag de unde scot, ca sa mozzarellesc si eu? :floare:
Sefu', mai vino pe la noi, pliiiiiiiiiz! :biggrin:

#28 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 05 February 2014 - 09:02 AM

La farmacie găseam eu acum câțiva ani.
Sau, când te duci în piață la persoanele care ai zis că le cunoști îi rogi să-ți aducă și ție, contra cost se înțelege.
Sorina

#29 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 05 February 2014 - 09:06 AM

Vezi postareasorinadaniela, la 05 February 2014 - 09:02 AM, a spus:

La farmacie găseam eu acum câțiva ani.
Sau, când te duci în piață la persoanele care ai zis că le cunoști îi rogi să-ți aducă și ție, contra cost se înțelege.

La piata e doar dozator. Se vinde lapte si atat. Dar, o sa intreb prin zona, poate are careva. Poate au sibienii....... Desi clar ca m-ar pierde de client, daca-mi dau cheag.... :biggrin:
Daca nu gasesc, o sa caut pastile la farmacie.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi