Forum Culinar: Agliata verde - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Agliata verde Sos de branza si usturoi, verde

#21 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,734
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 20 September 2010 - 10:56 AM

nu pot sa spun ca am respectat intocmai reteta, dar ideea de baza am pastrat-o si sunt foarte bucuroasa ca am incercat-o si asa.
mi se pusese pata pe reteta asta asa ca vineri (noi vinerea cumparam de la un nene de la tara toate lactatele pe o saptamana) am vrut sa iau urda. fix de data asta nu a avut :) asa ca am cumparat branza de vaci. am mai pus busuioc, usturoi, ulei de masline si putin cascaval ras (in loc de sare). a iesit o bunatate!!!!

Etaly, merci pentru idee :P

#22 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 20 September 2010 - 11:17 AM

Cu placere Boni, cu placere!

#23 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,734
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 06 May 2011 - 05:30 PM

nu stiu daca am reusit sa prind in poza culoarea, dar e asa un verde frumos!

am facut-o cu branza de vaci, leurda, putin busioc uscat (am uscat eu frunze asta toamna) si un "praf" de chimen. Imagine postata
si cum azi mi s-a branzit laptele la fiert Imagine postata mai urmeaza o tura in cateva zile :occasion15:

Imagine atasata: monthly_05_2011/post-84-130469580183.jpg

#24 Useril este offline   Lizura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 866
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationcrywolf

Postat 08 May 2011 - 09:24 AM

Arata minunat dar sigur nu e inventata de nici un italian: mincam brinzica in genul asta in camin in studentie prin sesiuni, frecata cu ceapa verde, unt, ulei de care era la indemina, marar mult si piper si sare.
Hai mai fetelor, chiar nu ati mincat asa ceva pina acum?
Ia incercati si asa sa vedeti cit de buna e si in combinatia asta.
Imagine postata
Imagine postata

#25 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 11 May 2011 - 02:50 PM

Dom'ne eu mancam d'astea cand mergeam la bairamuri la stodentii d'an Iasi. Dar io, o tradatoare, mi-am luat catrafusele si am plecat sa imi exploatez potentialul 'telectual la capitala dom'ne. Eh, acolo meniul zileai erea:Curs Ielenicz, curs Marin, seminar Biogeografie, ciuleala in Cismigiu (da-o naiba de cartografie!) si 'paia doo cepe, oloi si orez deci pilaf.

Cum mai veneam pe la muma, mai trageam o raita prin Iasi, mai primeam in Puskin d'astea ba cu ceapa verde, ba cu usturoi verde.

Asadar. Lili: ai facut in Iasi faculta, zi ca nu :scratch:

Am in frigi branza de muu si ceapa verde si timp zero de gatit. Asadar ce mananca eu in seara asta, ia ghici?
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#26 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 11 May 2011 - 03:40 PM

Vezi postareaLizura, la 08 May 2011 - 09:24 AM, a spus:

Arata minunat dar sigur nu e inventata de nici un italian: mincam brinzica in genul asta in camin in studentie prin sesiuni, frecata cu ceapa verde, unt, ulei de care era la indemina, marar mult si piper si sare.
Hai mai fetelor, chiar nu ati mincat asa ceva pina acum?
Ia incercati si asa sa vedeti cit de buna e si in combinatia asta.


Nu-i iau apararea italianului, ca nu are nevoie. :scratch: Stim cine de la cine s-a inspirat(s-au influentat).Cum nu neg nici ca ceea ce se manca in camine si nu numai, era branza frecata cu ceapa.Sau macaroane cu branza.

Asta se cheama a Agliata verde(ricotta, usturoi si patrunjel) si sigur face parte din traditia culinara locala.

Dar Lizura, pentru nostagici, un topic cu mancare studenteasca este binevenit!

Lore, mi-ar fi placut mie sa fac facultatea la Iesi! :appl:

Boni sa va fie de bine! =))

#27 Useril este offline   Lizura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 866
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationcrywolf

Postat 11 May 2011 - 06:16 PM

Vezi postareaEataly, la 11 May 2011 - 03:40 PM, a spus:

Vezi postareaLizura, la 08 May 2011 - 09:24 AM, a spus:

Arata minunat dar sigur nu e inventata de nici un italian: mincam brinzica in genul asta in camin in studentie prin sesiuni, frecata cu ceapa verde, unt, ulei de care era la indemina, marar mult si piper si sare.
Hai mai fetelor, chiar nu ati mincat asa ceva pina acum?
Ia incercati si asa sa vedeti cit de buna e si in combinatia asta.


Nu-i iau apararea italianului, ca nu are nevoie. :rolleyes: Stim cine de la cine s-a inspirat(s-au influentat).Cum nu neg nici ca ceea ce se manca in camine si nu numai, era branza frecata cu ceapa.
Dar Lizura, pentru nostagici, un topic cu mancare studenteasca este binevenit!

A...noi eram fete rafinate, vorba aia obraz subtire...puneam si un fir de unt acolo cind o frecam si marar de ne pocneau falcile.
Ca sa nu mai zic ca brinza era de aia de vaci de la mine de acasa, de aia de am ajuns sa o visez noaptea ca aici nu o gasesc neam.
Imagine postata
Imagine postata

#28 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 12 June 2011 - 02:17 PM

Am aliat azi urda proapata de capra cu usturoiul, untdelemnul de masline EV(nu de capra :D ), busuioc, busuioc, busuioc.
Am gustat si mi-am dorit ca proteina nefermentata/nematurata din ricotta sa aiba si o muchie mai acida, asa ca am stors o jumatate de lamaie.
Puteti incerca odata. Face diferenta.
Ulterior cautand pe net, am gasit sucul de lamaie prezent si unele retete italienesti de agliata.
Poza e facuta la blitz, dar asta e...
.
Imagine atasata: monthly_06_2011/post-168-13078809467525.jpg
.

"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#29 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,367
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 19 June 2011 - 06:15 PM

:hug: :) :D Am facut-o si eu (ca Shefu, am stors si eu lamaie, asa puneam la crema de branza pe care o faceam pana acum si mi s-a parut ca si asta "cere"), si copiilor le-a placut foarte mult. Fiu-meu zice: Mami, cunosc gustul asta dar nu stiu de unde. Faceam si eu o pasta de branza dar puneam ulei de floarea soarelui, usturoi, morcov ras, un pic de smantana, o ceapa mica, marar... Desi seamana reteta, cu uleiul de masline are cu totul alt gust, nu se compara, de o mie de ori mai buna, dupa parerea papilelor mele. Am banuit eu, bine ca am facut portie dubla...

#30 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 30 June 2012 - 10:05 AM

Am aliat azi din nou urda de capra cu usturoiul sarea si untdelemnul de masline.
Apoi am bifurcat preparatul:

1. Cimbru verde, busuioc verde, suc de lamaie.

2. Fructe de chimen prajite uscat in tigaie si sfaramate grob in mojar, ardeiuti uscati ochi de pasare si... un paharel de uzo :)

Combinatia ricotta + vodka e una clasica si am spurcat si altadata reteta traditionala piemonteza fara pic de rusine. :rolleyes:
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#31 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,367
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 05 February 2021 - 04:20 PM

Sa mai scuturam un pic de praf pe aici...

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_02_2021/post-192-0-76856000-1612534796.jpg


#32 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 05 February 2021 - 07:44 PM

Si eu revizuiesc topice vechi si faine:) O gramada de retete super!
Si asta e perfecta la cei care trebuie sa fie mai atenti la papaciune. Mersi mult!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi