Forum Culinar: Harissa - pasta araba picanta - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Harissa - pasta araba picanta - reteta nord africana -

#1 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 23 May 2010 - 09:27 AM

Harissa
.
Imagine atasata: monthly_05_2010/post-168-127459887956.jpg
.


Motto:
De la Nistru pan' la Tisa
....
something, something...
and harissa
:)

N-am gasit alta rima.

Ingrediente:
.
Imagine atasata: monthly_05_2010/post-168-127459946527.jpg
.

Un ardei gras rosu de California de dimensiuni mari
5-6 ardei iuti uscati sau o lingura de chilli powder, cayenne pepper, sau boya iute
o lingura de boya dulce (Smoked paprika spune CookipediA)
4-5 rosii (sau pasta de tomate)
o lingura de seminte de coriandru
o lingura fructe de chimion (se pot inlocui si cu finchen chiar daca nu e chiar acelasi lucru)
o lingura fructe de chimen
o capatana de usuroi
coaja si sucul unei jumatati de lamai, sau al unei lime
o lingurita de sare
doua linguri de untdelemn

Marocanii si tunisieni inlocuiesc sarea cu o jumatate de lamaie murata.
Aferim! :D Asa am procedesat si eu. E usor de facut, ieftina, se pastreaza si doi ani si e - ce mai? - geniala
.
Imagine atasata: monthly_05_2010/post-168-127459948892.jpg
.


Mod de preparare:
Rosiile se cresteaza in cruce la varf, se oparesc in apa clocotita un minut, se curata de coaja, de samburi se fac piure impreuna cu ardeiul dulce curatat de cotor samburi SI COAJA. De la emisiunile tv germane am vazut ca chef-ii folosesc peeler-ul (cu care curatim cartofii). E super-usor daca ardeiul nu e deshidratat si ridat.
Se pun rosile si ardeiul procesate la fiert sa se reduca intr-o pasta groasa pret de cinci-zece minute. Daca folositi pasta de rosii sariti sprintar peste faza aceasta si preparati harissa la rece.
Coriandrul, chimenul si chimionul se incalzesc in tigaie uscata (fara ulei) pana fructele de chimen incep se pocneasca si sa se dezvolte aromele, se trage de pe foc si in flacara de la aragaz afumam ardeii iuti 20-30 de secunde. Ne aducem aminte de iobagii pusi in butuci la aromat de stramosii mei grofi. :D Ce vremuri... :( Dupa ce ardeii iuti au fost lasati doua minute la racit devin friabili, se taie cu foarfeca in bucatele mici si se maruntesc impreuna cu restul condimentelor in rasnita electrica, manuala, sau mojar de piatra de dragul traditiei.
Se incorporeaza in pasta impreuna cu coaja si sucul de lamaie/lime si lamaia murata marocana tocata marunt.
Se ia de pe foc. Daca l-ati folosit. Usturoiul se zdrobeste usor cu un obiect tare (nu stiu de ce la tv se foloseste mereu latul cutitului. :D Eu folosesc fundul plat al unui pahar de apa) se curata cu mare usurinta, se zdrobesc cateii, se freaca pasta cu un pic de sare grunjoasa in mojar si se adauga in pasta picanta cand aceasta a inceput sa se raceasca un pic. Se pune in borcanase sterilizate cu o pelicula de untdelemn deasupra si se depoziteaza in frigider pana la o luna. Pentru timp mai indelungat, cand e preparata la sfarsitul verii cand ingredientele sunt ieftine, de calitate si din belsug se pot si fierbe la bainmarie.

Se consuma cu couscous, se unge pe lipii libaneze, sau pite arabe, se foloseste la marinatul carnii de ied, de miel, etc.
Daca puneti si o lingurita de "piper" roz pasta nu mai e din filmul Casabalnaca insa nici un arab nu cred ca va injura. Aroma ... ienupariceasca :D a boabelor originale din Brazilia e bineveita. Harissa oricum e o reteta ce difera de la cort la cort, de la harem la harem de la cadână la cadână.
.
Imagine atasata: monthly_05_2010/post-168-127459964076.jpg
.

Pofta buna!
bil-hanā' wa ash-shifā'
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#2 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 24 May 2010 - 11:14 AM

Am sa-i arat soatei minunatia asta de pasta picanta... am asa, o vaga banuiala, ca o sa-i placa...
Multumesc mult! :notworthy: Sorina
Sorina

#3 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 25 May 2010 - 04:39 PM

Vezi postareasorinadaniela, la 24 May 2010 - 11:14 AM, a spus:

Am sa-i arat soatei minunatia asta de pasta picanta... am asa, o vaga banuiala, ca o sa-i placa...
Multumesc mult! :violent6: Sorina

Cu mare placere. =))

Eu am cumparat acum cateva luni un tub de harissa (du Cap du Bon) de la Carrefour de incercare si l-am tot incercat pana l-am golit!

Cand aveam pasta asta in casa, locul ei era pe birou langa computer - dar nu pentru multa vreme.
M-am dus odata la supermarket sa-mi refac stocul (noi nu avem in urbe magazine arabesti) si m-am intors cu coada intre picioare. :)
Ajuns acasa, am ridicat-o - coada :) - am citit intai pe tubul golit ce contine, apoi pe net si am devenit producator/consumator :lol:

Cand folosesc pasta de rosii gata cumparata, se face cat ai bate din palme.
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi