Forum Culinar: Mancarica de vinete - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Mancarica de vinete Buna calda dar si rece

#1 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 26 May 2010 - 09:00 AM

Imi pare tare rau ca nu am facut poze pas cu pas,dar nu ma mai tineau acumulatorii ca am fost la tara cu piciul si s-au consumat,dar chiar merita un loc special. ^_^

Imagine atasata: monthly_05_2010/post-405-127485631838.jpg

Am copt 2 vinete frumoase si 4 ardei grasi frumosi,i-am curata de pielita,cotoare si samburi si le-am tocat maruntel cu tocatorul de vinete.
Am pus la prajit in ulei o ceapa mare taiata julien,am ras 2/3 dintr-un morcov mare pe razatoarea cu dintii mari,cealalta 1/3 din morcov taiat feliute,am pus peste ceapa la calit,am ras direct pe razatoare 2 rosii mari astfel incat sa-mi ramana coaja in mana,si am stins prajeala de care v-am vb.,am pus o lingura de bulion bun,am pus vinetele si ardeii tocati ,o lingurita de zahar ,cand a mai scazut am pus 3 catei de usturoi tocati din cutit,am stropit cu vin,am pus 2 felii de lamaie cu tot cu coaja,2 foi de dafin,bobite de piper vreo 4 si 2 de coriandru,
sare, piper,pudra de chilli cayenne (ca ne place mai picanta)si am scazut-o bine la foc mic.
Se mai pot pune si masline sau in loc de vinete si ardei carne,sau peste,dar aia e alta mancare de ''peste'' :-*
Am servit calduta cu un pui de mamaliguta si un ou ochi :-* de taran'',si asta este ce a mai ramas sa o servim rece pe paine ca pe zacusca''....
Poate fi si baza pt. un sos pt. paste... :D

#2 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 26 May 2010 - 10:55 AM

Geany, si eu fac mancarica asta aproximativ la fel, dar mai putin condimentata. Este o bunatate. Noi o mai servim si cu smantana groasa. Moama ce pofta mi-ai facut! oricum, cum o realizezi tu cred ca e mult mai buna ca a mea, asa ca in curand o sa fac varianta ta, dar nepicanta (canbd mai gasesc vinete ieftine). ^_^

#3 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 26 May 2010 - 11:07 AM

Eu am gasit vinete si ardei ieftini,si noua ne place asa picanta si condimentata,dar se poate si mai putin condiment,feliutele de lamaie ii dau o aroma si o prospetime divina si vinul alb la sf. in opinia mea este de neinlocuit...

#4 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 26 May 2010 - 11:26 AM

daca vin si usturoi ii mai pun, felii de lamaie chiar mi-e teama sa incerc ^_^

#5 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 26 May 2010 - 11:43 AM

Numai 2 feliute cu tot cu coaja,garantez ca da numai o aroma usor parfumata,echilibrata de lingurita de zahar....

Eu in schimb nu-mi imaginez aici smantana...unde o pui alaturi sau cum?!!

#6 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 26 May 2010 - 12:05 PM

Smantana o pui la sfarsit, cand pui si usturoiul, amesteci bine, dregi de sare si tragi de pe foc. Smantana asta poa sa fie o lingura la toata mancarea sau mai mult... depinde. Eu inainte numai cu smantana o faceam, dar la un moment dat mi-a zis cineva ca nu poa sa asocieze mancarea asta cu lactate si ca e f buna fara, asa ca am incercat si fara si intr-adevar e f buna si fara, asa ca am scapt de stresul cu smantana (daca n-am in casa si n-am apucat sa cumpar, nu-i bai! ba chiar mai sanatos putin). dar te asigur ca e f buna cu smantana. incearca sa amesteci o lingurita de smantana si un praf de sare in farfuria ta cu mancare si vezi ce-ti zice papila ^_^

#7 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 26 May 2010 - 12:24 PM

Cred ca o fi buna,dar asa cu rosii smantana,n-am mai facut,doar mancare de ardei copti cu smantana...

#8 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 26 May 2010 - 04:39 PM

Noi o numim zacusca.

Si o mancam si proaspata, nu musai din borcan.

In ultimii ani, A mea coace (Doam-ne--e-pru-ne-le-eeee Tra la-a-la-laaaa :) ), deci coace vinetele si gogosarii in sezon (octombrie) le pune la congelator si cand avem pofta de zacusca, o face pe moment si o mnacam calda.
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#9 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 26 May 2010 - 05:13 PM

Sefule seamana cu zacusca dar la zacusca sunt cantitati se face cu gogosari si se scade bine la cuptor,etc. asta e o mancarica de vara facuta portie mica rapid pe moment.... :occasion14:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi