Forum Culinar: Crucea Rosie - ingrijiri la domiciliu - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Crucea Rosie - ingrijiri la domiciliu

#1 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,408
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 31 May 2010 - 04:13 PM

Am fost plecata pentru o luna in tara, dar mi-a ajuns cat pentru zece ani...
Las la o parte problemele de care m-am lovit, as vrea doar sa aduc o informatie care ar putea fi de folos si altora, daca nu se stie inca despre ea, sau se stie putin.
A fost o perioada cand tatal meu mergea zilnic la spital pentru perfuzii. Pentru ca se poate deplasa greu, trebuie sa ia taxiul. Am aflat de la o cunostinta ca angajatii Crucii Rosii pot face tratament la domiciliul pacientilor, este adevarat ca pentru perioade limitate (10 zile pe luna), dar in conditiile in care cineva are nevoie zilnic de tratament ar fi cat de cat o usurare. Pentru ca acest serviciu este GRATUIT. Ei nu au medicamentele, deci trebuie facut rost de ele. La spitalul din Deva mi-au spus ca daca vrem ei sunt de acord sa le dea acasa.
Insa, normal, este nevoie de hartogarie. Recomandare de la medic, copii dupa builetin etc., si apoi mers cu hartiile la CAS (bine zic?). Nu stiu cat timp implica toate acestea, pentru ca tatal meu merge doar la nevoie la spital, nu poate sti de la inceput cat va dura tratamentul, deci nu a apelat inca la aceste servicii.
Nu este o rezolvare a problemelor de sanatate, este doar o picatura intr-un ocean, serviciile sunt limitate (exclus citostatice, 10 zile pe luna, hartii peste hartii), dar m-am bucurat ca exista si oameni care ajuta fara a pretinde nimic in schimb.
Nu stiu alte amanunte, dar am aflat ca unii medici refuza sa semneze scrisoarea de recomandare, poate ma lamureste si pe mine cineva de ce. Daca are cineva nevoie, pot pune la dispozitie numarul de telefon si o persoana de contact din Deva.

#2 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 31 May 2010 - 08:12 PM

Multumim Adi, sper sa fie de folos informatia si multa sanatate tatalui :occasion14:

#3 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 19 August 2010 - 08:10 AM

Vezi postareaadi_edi, la 31 May 2010 - 04:13 PM, a spus:

Am fost plecata pentru o luna in tara, dar mi-a ajuns cat pentru zece ani...
Las la o parte problemele de care m-am lovit, as vrea doar sa aduc o informatie care ar putea fi de folos si altora, daca nu se stie inca despre ea, sau se stie putin.
A fost o perioada cand tatal meu mergea zilnic la spital pentru perfuzii. Pentru ca se poate deplasa greu, trebuie sa ia taxiul. Am aflat de la o cunostinta ca angajatii Crucii Rosii pot face tratament la domiciliul pacientilor, este adevarat ca pentru perioade limitate (10 zile pe luna), dar in conditiile in care cineva are nevoie zilnic de tratament ar fi cat de cat o usurare. Pentru ca acest serviciu este GRATUIT. Ei nu au medicamentele, deci trebuie facut rost de ele. La spitalul din Deva mi-au spus ca daca vrem ei sunt de acord sa le dea acasa.
Insa, normal, este nevoie de hartogarie. Recomandare de la medic, copii dupa builetin etc., si apoi mers cu hartiile la CAS (bine zic?). Nu stiu cat timp implica toate acestea, pentru ca tatal meu merge doar la nevoie la spital, nu poate sti de la inceput cat va dura tratamentul, deci nu a apelat inca la aceste servicii.
Nu este o rezolvare a problemelor de sanatate, este doar o picatura intr-un ocean, serviciile sunt limitate (exclus citostatice, 10 zile pe luna, hartii peste hartii), dar m-am bucurat ca exista si oameni care ajuta fara a pretinde nimic in schimb.
Nu stiu alte amanunte, dar am aflat ca unii medici refuza sa semneze scrisoarea de recomandare, poate ma lamureste si pe mine cineva de ce. Daca are cineva nevoie, pot pune la dispozitie numarul de telefon si o persoana de contact din Deva.

multumesc mult de tot pt informatie!!
sanatate pt taticul tau!

#4 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,408
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 23 August 2010 - 10:34 PM

Offf, de n-ar fi birocratia asta...
M-am bucurat cand am aflat de cele ce v-am scris mai sus, ca ii scuteste pe ai mei de o cheltuiala; din pacate datorita fazei in care este acum boala tatalui meu, nu stie cand are si cand nu are nevoie de perfuzii, asa ca pana la urma platesc o sora de la spital sa vina acasa cand e nevoie.
Multa sanatate tuturor, sa nu aveti nevoie de asa ceva!

#5 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 12 January 2011 - 05:01 PM

Multa sanatatea tatalui tau Adi!

Al meu are probleme cu o infectie la picioare - de la spitalul Colentina i-au spus ca nu are rost sa se interneze ca pleaca cu 20 de probleme de acolo. Asa ca vine zilnic o asistenta sa-l trateze, panseze, etc. Totul gratuit.
Cred ca e o idee foarte buna, probabil ca e mai ieftin pentru stat sa trimita o asistenta la domiciliu in loc sa-l tina in spital doua saptamani.
Tata nu a facut nimic special, nicio cerere, nimic -pur si simplu de la spital i s-a oferit alternativa asta.
A cat is a friend fur-ever !

#6 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,408
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 13 January 2011 - 05:21 AM

Uma, citind randurile tale, cred ca depinde de spital. Este o idee excelenta, cred ca este nemaipomenit pentru tatal tau sa stea linistit acasa, si fizic, si moral, si financiar.
Acum, acolo unde este, tatal meu nu mai are nevoie de nimic...

#7 Useril este offline   bristena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,329
  • Inregistrat: 26-November 09

Postat 13 January 2011 - 08:00 AM

Vezi postareaadi_edi, la 13 January 2011 - 05:21 AM, a spus:

Uma, citind randurile tale, cred ca depinde de spital. Este o idee excelenta, cred ca este nemaipomenit pentru tatal tau sa stea linistit acasa, si fizic, si moral, si financiar.
Acum, acolo unde este, tatal meu nu mai are nevoie de nimic...



Adi-Edi :notworthy: :appl:
fiica dacilor

#8 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 13 January 2011 - 08:56 AM

Vezi postareaadi_edi, la 13 January 2011 - 05:21 AM, a spus:

Acum, acolo unde este, tatal meu nu mai are nevoie de nimic...

Imi pare rau Imagine atasata: monthly_01_2011/post-4-12949017657238.gif

#9 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 13 January 2011 - 04:52 PM

Vezi postareaadi_edi, la 13 January 2011 - 05:21 AM, a spus:


Acum, acolo unde este, tatal meu nu mai are nevoie de nimic...

Of Adi..imi pare tare rau :tongue3:
A cat is a friend fur-ever !

#10 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,408
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 18 February 2011 - 03:53 AM

Uma, condoleante, nu-mi vine sa cred ca si tatal tau s-a stins asa repede. Aveam impresia ca e "doar" o infectie, ce se poate trata fara prea mari complicatii.

#11 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 18 February 2011 - 03:33 PM

Vezi postareaadi_edi, la 18 February 2011 - 03:53 AM, a spus:

Uma, condoleante, nu-mi vine sa cred ca si tatal tau s-a stins asa repede. Aveam impresia ca e "doar" o infectie, ce se poate trata fara prea mari complicatii.

Multumesc frumos Adi - avea mult mai multe probleme, infectia la picioare era pe langa multe altele (plamanii gudronati de ani de zile de fumat, insuficienta cardiaca din motivul asta..si asa mai departe)
Nici noi nu ne asteptam insa la un final asa de rapid...am mai avut o sperietura acum 5 ani dar atunci au fost medicii in zona si l-au intubat si salvat. Acum insa a fost duminica si niciun medic in Spital! Au incercat DOAR asistentele sa-l resusciteze.
A cat is a friend fur-ever !

#12 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 18 February 2011 - 07:18 PM

Condoleante :hug:

#13 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 18 February 2011 - 08:44 PM

Vezi postareaAdriana, la 18 February 2011 - 07:18 PM, a spus:

Condoleante :-*

Mersi frumos Adi :-*
A cat is a friend fur-ever !

#14 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 19 February 2011 - 09:36 AM

Uma, o imbratisare mare.

#15 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 19 February 2011 - 05:50 PM

Vezi postareaEataly, la 19 February 2011 - 09:36 AM, a spus:

Uma, o imbratisare mare.

Multumesc dragule :)
A cat is a friend fur-ever !

#16 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 13 March 2011 - 08:54 PM

Vezi postareaadi_edi, la 13 January 2011 - 05:21 AM, a spus:

Acum, acolo unde este, tatal meu nu mai are nevoie de nimic...

adi_edi - condoleante si-o imbratisare virtuala! :hug:


Vezi postareaUma, la 18 February 2011 - 03:33 PM, a spus:

Nici noi nu ne asteptam insa la un final asa de rapid...am mai avut o sperietura acum 5 ani dar atunci au fost medicii in zona si l-au intubat si salvat. Acum insa a fost duminica si niciun medic in Spital! Au incercat DOAR asistentele sa-l resusciteze.

Uma, cu maaare intarziere vin si eu alaturi de tine, cu gandul! Condoleante! =)) si-mi pare rau pentru pierderea suferita! =))

#17 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 14 March 2011 - 02:16 AM

Vezi postareaFoxyy, la 13 March 2011 - 08:54 PM, a spus:


Uma, cu maaare intarziere vin si eu alaturi de tine, cu gandul! Condoleante! :P si-mi pare rau pentru pierderea suferita! :(

Mersi mult Foxyy :(
A cat is a friend fur-ever !

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi