Forum Culinar: Sfecla rosie cu hrean - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfecla rosie cu hrean (garnitura)

#1 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 02 June 2010 - 08:18 PM

Se curata hreanul si se da prin razatoare. Daca se poate, operatiunea asta ar trebui efectuata intr-o camera mai rece, sau in aer liber - hreanul e iute si irita ochii imediat (o sa bociti rau de tot). :floare: Se ameteste cu putin otet si-un pic de sare si se da la rece.
Cat sta hreanul in frigider (cu capac, sa nu miroasa dupa aia tot frigiderul), se dau cateva sfecle (fierte ori coapte in cuptor) pe razatoare, se da zeama ramasa dupa ras deoparte si apoi se amesteca bine cu hrean. Compozitia recultata se pune in borcane, avand grija sa nu ramane aer pe margini, apoi se da la rece - in camara e bine.

Ca proportii - depinde cat de iute vreti sa mancati si cat suportati, dar cam jumi-juma, in principiu. Daca e foarte iute hreanul, puneti mai multa sfecla.
In momentul in care ati desfacut un borcan, trebuie sa-l tineti la rece, ca sa nu faca mucegai. Si mai trebuie si halit rapid din el, ca altfel se trezeste hreanu' si nu mai e la fel de bun amestecul.

Poate fi folosit pe post de garnitura la salata boeuf, diferite aperitive, sarmale, fripturi, oua fierte / umplute..... si la ce va mai trece voua prin cap si credeti ca v-ar prinde bine la papila!

Pofta buna! :floare:

#2 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 02 June 2010 - 08:53 PM

yumi, yumi si vazusem azi niste sfecla rosie mare si frumoasa la turci si fraiera n-a luat (imi era cam lene sa mai car, ca facusem ceva cumparaturi si aveam doar o mana disponibila, cealata era ocupata cu umbrela....mama ei de ploaie)
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#3 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 02 June 2010 - 08:55 PM

Vezi postareaIoana, la 02 June 2010 - 08:53 PM, a spus:

yumi, yumi si vazusem azi niste sfecla rosie mare si frumoasa la turci si fraiera n-a luat (imi era cam lene sa mai car, ca facusem ceva cumparaturi si aveam doar o mana disponibila, cealata era ocupata cu umbrela....mama ei de ploaie)


N-are nica, gasesti si vineri (sper!).

#4 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 02 June 2010 - 09:24 PM

Ai mei fac dintodeauna reteta asta(vezi ca avem origini comune,Vasluiul)mie imi place sotului nu,sfecla coapta pe tabla de la cuptor e mai dulce dar pierzi mult la ea la curatat,cea fiarta e mai apoasa si tine mai putin...Tata curata si rade hreanul dintodeauna...Ai mei il pun deja facut salata cu otet si ulei...
Minunata reteta bravo Foxule ca ai pus-o chiar merita... :director:

#5 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 02 June 2010 - 09:26 PM

Eu ador pur si simplu sfecla rosie cu hrean :director: !

#6 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 02 June 2010 - 09:32 PM

Vezi postareaGeany, la 02 June 2010 - 09:24 PM, a spus:

Ai mei fac dintodeauna reteta asta(vezi ca avem origini comune,Vasluiul)mie imi place sotului nu,sfecla coapta pe tabla de la cuptor e mai dulce dar pierzi mult la ea la curatat,cea fiarta e mai apoasa si tine mai putin...Tata curata si rade hreanul dintodeauna...Ai mei il pun deja facut salata cu otet si ulei...
Minunata reteta bravo Foxule ca ai pus-o chiar merita... :director:


Sfeclele eu le fierb cu coaja intotdeauna si culoarea nu iese asa de tare. Conteaza mult si tipul de sfecla - daca de cruda e mai deschisa la culoare, sunt mari sansele ca dupa fiert / copt sa se albeasca si mai si. Mereu verific sfecla cand o cumpar. Cu cat e mai inchisa la culoare (grena) cu atat mai bine! :cheers:
Reteta nu stiu exact de unde provine, ca n-am facut cercetari arheologice (stiu, sa-mi fie rusine), dar cel mai des am mancat la bunica-mea dinspre mama, in Bucovina. Se ducea saraca matusa-mea in camara sa rada hreanu' (unde era un frig de te lingeau iepurii) si iesea de acolo rosie la fata de la atata bocit. Da' avea un gust salata aia.... beton de beton! Si hreanu' si sfecla erau din productie proprie si parca acel gust inca nu l-am intalnit in alta parte! :pupic: Au un gust aparte legumele din livada proprie. :hug:

#7 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 02 June 2010 - 09:40 PM

Vezi postareaany_annette, la 02 June 2010 - 09:26 PM, a spus:

Eu ador pur si simplu sfecla rosie cu hrean :director: !


Daaaa si mie imi place mult! L-am corupt si pe jupan sa haleasca asa ceva (el nu stia varianta asta, consuma o chestie cu sfecla bucati). Si ma trezeam de multe ori ca haleste sfecla cu hrean si cu...... paine. :cheers:
Poate fac zilele astea alta tura si ma prezint cu poze.... sa vedem.

#8 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 02 June 2010 - 10:22 PM

Asa o fac si eu, numai ca la mine otetul nu e doar putin, ca mie-mi place rau! Cel mai rau imi place cu rasol de vita si cartofi natur, mananc, pana fac poc!
Mama isi pune si-n supa, da o culoare incredibila, si ei ii place gustul, am gustat si eu de cateva ori, nu e rea! <_<

edit: recunosc crima: si cu cremwursti mananc, cand mananc cremwursti, gata am marturisit!!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#9 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 02 June 2010 - 10:27 PM

Vezi postareazerda, la 02 June 2010 - 10:22 PM, a spus:

Asa o fac si eu, numai ca la mine otetul nu e doar putin, ca mie-mi place rau! Cel mai rau imi place cu rasol de vita si cartofi natur, mananc, pana fac poc!
Mama isi pune si-n supa, da o culoare incredibila, si ei ii place gustul, am gustat si eu de cateva ori, nu e rea! <_<


Otet isi pune fiecare dupa pofte, dupa gust. N-am masurat niciodata cat pun, oricum, nu cateva picaturi - mai degraba cateva linguri.
Supa cu sfecla rosie fac destul de des. In strachina, trebe musai si smantana, altfel n-are nici un farmec. Jupanului nu-i venea sa creada ce buna-i zeama de legume! :wasted:

#10 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 02 June 2010 - 10:34 PM

Vezi postareazerda, la 02 June 2010 - 10:22 PM, a spus:

Asa o fac si eu, numai ca la mine otetul nu e doar putin, ca mie-mi place rau! Cel mai rau imi place cu rasol de vita si cartofi natur, mananc, pana fac poc!
Mama isi pune si-n supa, da o culoare incredibila, si ei ii place gustul, am gustat si eu de cateva ori, nu e rea! <_<

edit: recunosc crima: si cu cremwursti mananc, cand mananc cremwursti, gata am marturisit!!


Bun, bun si cu crenwursti! :wasted:

#11 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 02 June 2010 - 10:45 PM

Vezi postareaFoxyy, la 02 June 2010 - 08:55 PM, a spus:


N-are nica, gasesti si vineri (sper!).


din pacate tb sa rabd pana lui cand ma duc la sc, ca-s chiar in Mü
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#12 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 02 June 2010 - 10:46 PM

Vezi postareaIoana, la 02 June 2010 - 10:45 PM, a spus:

Vezi postareaFoxyy, la 02 June 2010 - 08:55 PM, a spus:

N-are nica, gasesti si vineri (sper!).

din pacate tb sa rabd pana lui cand ma duc la sc, ca-s chiar in Mü


Auci... :read2:

#13 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 02 June 2010 - 11:06 PM

N-am idee cu ce n-am mancat, poate cu tarte cu fructe, dar in rest am mancat cu mai toate! Este foarte sanatos si foarte gustos!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#14 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 03 June 2010 - 12:08 PM

Vezi postareazerda, la 02 June 2010 - 11:06 PM, a spus:

N-am idee cu ce n-am mancat, poate cu tarte cu fructe, dar in rest am mancat cu mai toate! Este foarte sanatos si foarte gustos!


Corrrrrrrect! :floare:

#15 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 03 June 2010 - 08:49 PM

Eu acu vad nebunia asta!! Ce-mi faci tu mie. Ma duc sa ii dau lu' tata sms sa imi trimita un borcan daca mai are. :notworthy: :D
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#16 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 03 June 2010 - 08:52 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 03 June 2010 - 08:49 PM, a spus:

Eu acu vad nebunia asta!! Ce-mi faci tu mie. Ma duc sa ii dau lu' tata sms sa imi trimita un borcan daca mai are. :notworthy: :D


Da' di ci sa-l chinui pe tat-to? Las' ca io oricum am in plan sa iau maine hrean si sfecla si sa sfecluiesc nitel p-aci! B) Sa nu-mi uit lunetele, ca altfel o sa bocesc de-o sa inund campurile astea! :D

#17 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 03 June 2010 - 08:55 PM

SI deci impachetezi rapidus un borcanus si vii da? Ca eu rulada am...branzeturi am, vinutz am...tort am :notworthy: Hreanu cu sfecla mai lipseste. Unde ai mai auzit tu tort fara hrean, pai? :D
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#18 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 03 June 2010 - 08:57 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 03 June 2010 - 08:55 PM, a spus:

SI deci impachetezi rapidus un borcanus si vii da? Ca eu rulada am...branzeturi am, vinutz am...tort am :D Hreanu cu sfecla mai lipseste. Unde ai mai auzit tu tort fara hrean, pai? :D


Inca n-am mai auzit de tort fara hrean, asa-i! Ai mare dreptate! :notworthy:

#19 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 04 June 2010 - 12:39 PM

Vezi postareaFoxyy, la 02 June 2010 - 08:18 PM, a spus:

Se curata hreanul si se da prin razatoare. Daca se poate, operatiunea asta ar trebui efectuata intr-o camera mai rece, sau in aer liber - hreanul e iute si irita ochii imediat (o sa bociti rau de tot). :notworthy: Se ameteste cu putin otet si-un pic de sare si se da la rece.
Cat sta hreanul in frigider (cu capac, sa nu miroasa dupa aia tot frigiderul), se dau cateva sfecle (fierte ori coapte in cuptor) pe razatoare, se da zeama ramasa dupa ras deoparte si apoi se amesteca bine cu hrean. Compozitia recultata se pune in borcane, avand grija sa nu ramane aer pe margini, apoi se da la rece - in camara e bine.

Ca proportii - depinde cat de iute vreti sa mancati si cat suportati, dar cam jumi-juma, in principiu. Daca e foarte iute hreanul, puneti mai multa sfecla.
In momentul in care ati desfacut un borcan, trebuie sa-l tineti la rece, ca sa nu faca mucegai. Si mai trebuie si halit rapid din el, ca altfel se trezeste hreanu' si nu mai e la fel de bun amestecul.
...


Bunica mea pe langa hrean mai punea si chimen romanesc. E foarte bun, se imbina bine gusturile. Ea era din zona Huedinului, de pe langa Cluj. Poate mai sunt fete care stiu de chimen. Sa incerci sa-ti pui vreo 2-3 boabe intr-o lingura de salata de sfecla si sa-mi zici daca ti-a placut gustul! :violent1:

#20 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 04 June 2010 - 12:42 PM

Vezi postarealaura_lala, la 04 June 2010 - 12:39 PM, a spus:

Bunica mea pe langa hrean mai punea si chimen romanesc. E foarte bun, se imbina bine gusturile. Ea era din zona Huedinului, de pe langa Cluj. Poate mai sunt fete care stiu de chimen. Sa incerci sa-ti pui vreo 2-3 boabe intr-o lingura de salata de sfecla si sa-mi zici daca ti-a placut gustul! :violent1:


Laura, saru'mana pentru pont!
Din pacate, n-am gasit acu' hrean la magazin. :notworthy: Mai incerc diseara, merg si la alte magazine. Acum eram si pe fuga si n-am avut vreme sa intru in toate.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi