Forum Culinar: Dulceata de trandafiri - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Dulceata de trandafiri bestiala!!!

#1 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 13 June 2010 - 10:10 PM

Mama face aceasta dulceata de muuuuuulti ani. A invatat-o de la maica-sa si de la soacra-sa. Se folosesc doar trandafiri speciali pentru dulceata. Cei din magazin - la buchet ori la fir, nu-s buni. Si nici marea majoritate a celor din parcuri. Din pacate, n-am acum o poza cu trandafirii ce-i ingrijeste tata an de an. :beer2:
Chiar zilele astea ai mei au conlucrat si au facut dulceata de trandafiri. Tata - dupa ce ca bibileste tufele, mai ca le sufla trandafirilor si-n....... frunze.... :toothy9;, mai si culege florile. Se lupta cu schinii, cu albinele si seara se-nturna victorios si vanat acasa, cu traista de flori la interval. Mama, face partea a 2-a: munca de la bucatarie. Iar partea a 3-a (consumul) se-mparte in mod egal intre ceilalti membri ai fameliei - sora-mea si cu mine :toothy9;. Cateodata mai ajung ceva borcanele si la rude. :hug:
Dar, destul cu basmele, iata cum face mama dulceata an de an:

Se aleg 250 g frunze, adica se taie partea alba. Se freaca frunzele cu 1 lingurita de sare de lamaie, pisata in prealabil cu dosul lingurii, ca sa fie mai praf.
Punem 1 1/4 kg zahar cu 450 g apa la fiert, invartind mereu, pana se topeste zaharul si se incheaga nitel, apoi punem frunzele la foc iute sa fiarba.
Adaugam 1 lingurita, poate si mai bine, de zeama de lamaie.
Se face repede, dar se incearca - cand sta bobita pe farfurie e gata.
Daca nu aveti toate frunzele necesare, dupa ce le frecati cu sare de lamaie le presati in borcan si le puneti la frigider, apoi pregatiti si restul, cand le aveti.

Spor la treaba si pofta buna! :snorting:

#2 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 13 June 2010 - 10:42 PM

Vezi postareaFoxyy, la 13 June 2010 - 10:10 PM, a spus:

Se folosesc doar trandafiri speciali pentru dulceata. Cei din magazin - la buchet ori la fir, nu-s buni. Si nici marea majoritate a celor din parcuri. Din pacate, n-am acum o poza cu trandafirii ce-i ingrijeste tata an de an. :snorting:

Am gasit eu niste poze vechi cu trandafirii mei de dulceata.
Acu doi ani am avut o tufa mare de toata frumusetea.Dan,într-o dimineata,deaghia s-a crapat de ziua,i s-a pus pata ca tre' sa mute tufa,ca i se parea prea aproape de gard...asa s-au dus pe plua trandafirii mei de dulceata.Nu stiu daca l-am certat mai mult vreodata pentru ceva!Am vorbit de una singura cu zilele...ca el nu îndraznea sa mai zica ceva :toothy9; .Pîna anul asta cînd a iesit din nou în acelasi loc,probabil dintr-un rest de radacina din tufa care se uscase,i-am tot scos ochii cînd si cînd,cum îmi aminteam si eu :beer2:

Anul asta e înca micuta tufa,dar daca-si da drumul,la anul am de-o dulceata...o portie mica :toothy9;


Astia-s parfumatii.Nici-un trandafir de pe lumea asta nu are asa petale fragede si parfumate.
Pe undeva am poze cu Mike,flocosul care adora florile,cum manînca din petale,le miroase,le linge...le iubeste!


Imagine atasata: monthly_06_2010/post-5-127646168955.jpg

Înainte de a se desface.


Imagine atasata: monthly_06_2010/post-5-127646170406.jpg
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#3 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 13 June 2010 - 10:49 PM

Vezi postareaMaya, la 13 June 2010 - 10:42 PM, a spus:

Am gasit eu niste poze vechi cu trandafirii mei de dulceata.
Acu doi ani am avut o tufa mare de toata frumusetea.Dan,într-o dimineata,deaghia s-a crapat de ziua,i s-a pus pata ca tre' sa mute tufa,ca i se parea prea aproape de gard...asa s-au dus pe plua trandafirii mei de dulceata.Nu stiu daca l-am certat mai mult vreodata pentru ceva!Am vorbit de una singura cu zilele...ca el nu îndraznea sa mai zica ceva :) .Pîna anul asta cînd a iesit din nou în acelasi loc,probabil dintr-un rest de radacina din tufa care se uscase,i-am tot scos ochii cînd si cînd,cum îmi aminteam si eu :D
Anul asta e înca micuta tufa,dar daca-si da drumul,la anul am de-o dulceata...o portie mica :)
Astia-s parfumatii.Nici-un trandafir de pe lumea asta nu are asa petale fragede si parfumate.
Pe undeva am poze cu Mike,flocosul care adora florile,cum manînca din petale,le miroase,le linge...le iubeste!
Înainte de a se desface.



Maya, superbe poze! :snorting: Chiar mi-ai adus aminte de trandafirii de la tara de la mine, multumesc! :toothy9;
Intr-adevar, asa arata unii trandafiri de dulceata. Bunica-mea materna avea si altii, cu doar 2-3 randuri de petale. Dar, erau la fel de parfumati si iesea o dulceata excelenta! :toothy9;

Acesti trandafiri au un miros puternic, dar nu gretos, dimpotriva, te face sa-i mirosi si mai mult. Iar dulceata..... e fenomenala.

Pe cand eram in Praga, cred ca acum 5 ani, am facut eu niste clatite pe care le-am umplut cu dulceata de trandafiri, facuta de mama, normal. :D I-am dat si unui coleg de apartament clatite si s-a indragostit de dulceata asta. Chiar in aprilie, cand am fost in tara, m-a rugat sa-i mai dau dulceata de asta, ca-i e pofta rau! Si normal ca i-am dat! :P
Dar nu asta vroiam sa zic, ci impresiile lui B., cand a gustat prima data din dulceata - a poreclit-o dulceata chit-chit, din pricina ca i se incleiau nitel maselele de la dulceata. :hug: Si acum, mereu ne aducem aminte de acea faza, iar numele de cod pentru dulceata de trandafir este, bineinteles, dulceata chit-chit! :beer2:

#4 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 13 June 2010 - 11:17 PM

E buna rau... si eu imi aduc aminte cand o facea mama...
Dar cum acum am devenit o persoana 'serioasa' (ssst, sa nu spuneti la nimeni, da' cica sunt la dieta) mie dulceata nu-mi place... da, cum sa nu... as manca un borcan din dulceata voastra chiar acum... pot sa plang????
Ma duc sa plang...
Sorina

#5 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 17 June 2010 - 02:55 PM

Vezi postareasorinadaniela, la 13 June 2010 - 11:17 PM, a spus:

E buna rau... si eu imi aduc aminte cand o facea mama...
Dar cum acum am devenit o persoana 'serioasa' (ssst, sa nu spuneti la nimeni, da' cica sunt la dieta) mie dulceata nu-mi place... da, cum sa nu... as manca un borcan din dulceata voastra chiar acum... pot sa plang????
Ma duc sa plang...



Da' di ci si planji??? Mai bine ia loc langa mine si papa. Ia uite ce bine arata culcetica:

Imagine atasata: monthly_06_2010/post-46-127677926217.jpg

Si inca una:

Imagine atasata: monthly_06_2010/post-46-12767793272.jpg

#6 Useril este offline   sacramento 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 79
  • Inregistrat: 06-December 09

Postat 22 June 2010 - 06:51 AM

Deci mi-e rau ce bine arata si asta-i norocul meu ca sint la cura de slabire... :)

Totusi am o intrebare de 100:pe un alt forum,Gabi Cara zicea la o praji ca toti trandafirii sint buni de dulceata.Eu stiam ca voi ca numai unii sint buni.Dulceata de trandafiri n-am facut ever.Oare care-i adevarul:sint buni toti sau nu?

#7 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 22 June 2010 - 07:16 AM

Sacramento,
Raspund eu pana vine Foxy.
In principiu,trandafirii trebuie sa fie foarte parfumati.
Altfel,dulceata nu are nici un gust.
Trandafirii postati de Maya,sunt cei mai potriviti pentru aceasta reteta.
Si eu fac tot din acest soi de trandafiri.
De anul trecut am si eu un exemplar in gradina.E inca prea mic si nu a inflorit.
Dar e foarte vivace si creste repede.La un moment dat trebuie chiar disciplinat cu foarfeca.
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#8 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 22 June 2010 - 12:40 PM

Vezi postareaPiscotel, la 22 June 2010 - 07:16 AM, a spus:

Sacramento,
Raspund eu pana vine Foxy.
In principiu,trandafirii trebuie sa fie foarte parfumati.
Altfel,dulceata nu are nici un gust.
Trandafirii postati de Maya,sunt cei mai potriviti pentru aceasta reteta.
Si eu fac tot din acest soi de trandafiri.
De anul trecut am si eu un exemplar in gradina.E inca prea mic si nu a inflorit.
Dar e foarte vivace si creste repede.La un moment dat trebuie chiar disciplinat cu foarfeca.



Pisco, intr-adevar, trandafirii de dulceata au un parfum aparte - mult mai puternic, mai persistent. Din ce-mi aduc aminte, trandafirii de la bunica-mea nu erau asa batuti - aveau 2-3 randuri de petale - in schimb, erau extraordinar de multe flori in tufa aia! Cei de care are tata grija, de la bunica-mea cealalta, parca-s si ei cu petale mai putintele, dar trandafirii fac foarte multe flori. Cred ca de-ar fi fost florile batute, se-ntorcea tata cu sacii acasa, nu doar cu traista... si saraca maica-mea muncea o luna de zile la dulceata asta, de-i ieseau pe nas toti trandafirii! Si asa, din cate am vorbit cu ai mei, tata aducea cate-o sacosa de flori cam la fiecare 3 zile, timp de vreo 3 saptamani. Nu am intrebat cat exact a fost recolta, da' a cules ceva tata. Maica-mea de multe ori nu dovedea sa aleaga petalele si le mai dadea la o verisoara, sa faca si ea dulceata.

Din pacate, ai mei n-au camera digitala, vara-mea nici atat si n-am cum sa va pun poze. N-am mai fost in luna iunie acasa de jde ani, deci nici prin arhivele mele n-am poze cu tufele de trandafiri. :)

#9 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 22 June 2010 - 10:10 PM

Eu am luat butasul de pe un trandafir ca asta :

Imagine atasata: monthly_06_2010/post-48-127723717576.jpg


Anul trecut l-am inradacinat si anul acesta l-am plantat in loc definitiv.
La anul ar trebui sa am primele flori.Cam in 3 ani,cred ca fac primul borcan de dulceata,
ca e un soi destul de vivace.
Sincer eu nu ma omor dupa aceasta dulceata,dar un borcan,doua la colectie,nu strica.
Iar trandafirul in sine e superb si spectaculos .
Cand il vezi,nu poti sa-l treci cu vederea.
E genul de dulceata pe care eu nu prea o vad pe paine ci mai mult ca sos pentru deserturi.
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#10 Useril este offline   sacramento 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 79
  • Inregistrat: 06-December 09

Postat 23 June 2010 - 01:18 AM

Multumesc dragele mele fete pentru lamurire.

Nici eu nu vad dulceata asta pe piine,dar imi place asa sa o maninc cu lingurita-e mai exotica.

#11 Useril este offline   julix_2007 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 1,244
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 23 June 2010 - 07:46 PM

Vezi postareaPiscotel, la 22 June 2010 - 10:10 PM, a spus:

Eu am luat butasul de pe un trandafir ca asta :

Atasament post-41047-1246189632.jpg



Piscotel, asta e trandafirul meu de la poarta. Mi l-ai furat. :thumleft:
Am cautat prin calculator pozele de anul trecut (asta am postat-o dincolo) si nu am gasit nimic, caci la cate am in computer, cautam acul in carul cu fan. Ma bucur ca a gasit-o Piscotel.
In alta "dezordine" de idei, trandafirul asta are inca 5 frati in curtea mea, de la care culeg zilnic aproximativ 600 de flori. Florile bogate si au petalele mari. Cum infloresc cam in perioada sfarsitului de an scolar (cand am prea multe de facut la scoala), eu aleg petalele, le curat de partea alba si le congelez. Dulceata o fac atunci cand am timp. Am facut chiar si in decembrie. Am grija sa nu pun trandafirul in acelasi loc cu legumele pentru ciorba/marar si alte de astea.

#12 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 23 June 2010 - 08:05 PM

Vezi postareajulix_2007, la 23 June 2010 - 07:46 PM, a spus:

Vezi postareaPiscotel, la 22 June 2010 - 10:10 PM, a spus:

Eu am luat butasul de pe un trandafir ca asta :

Atasament post-41047-1246189632.jpg



Piscotel, asta e trandafirul meu de la poarta. Mi l-ai furat. Imagine postata
Am cautat prin calculator pozele de anul trecut (asta am postat-o dincolo) si nu am gasit nimic, caci la cate am in computer, cautam acul in carul cu fan. Ma bucur ca a gasit-o Piscotel.
In alta "dezordine" de idei, trandafirul asta are inca 5 frati in curtea mea, de la care culeg zilnic aproximativ 600 de flori. Florile bogate si au petalele mari. Cum infloresc cam in perioada sfarsitului de an scolar (cand am prea multe de facut la scoala), eu aleg petalele, le curat de partea alba si le congelez. Dulceata o fac atunci cand am timp. Am facut chiar si in decembrie. Am grija sa nu pun trandafirul in acelasi loc cu legumele pentru ciorba/marar si alte de astea.



Julix,

Stiu ca e al tau,dar nu l-am luat de dincolo.
Am cautat pe Gogu poze cu Trandafir de dulceata.A doua poza era a ta.Imagine postata
Nu eram chiar sigura ,dar mi-am amintit ca ai postat anul trecut ceva foarte asemanator.
A fost bun de exemplificare,pentru ca exact asa e si trandafirul de pe care am luat eu butasul anul trecut.

Vreau sa le spun fetelor,ca in perioada asta,trandafirii(de orice fel) se inmultesc foarte usor.
Luati o ramurica,ii suprimati toate floile si frunzele inafara de 2 din varf.
Il plantati adanc in pamant si acoperiti cu o sticla de plastic taiata.
Pana anul viitor inradacineaza.
Eu iau 2-3 ramurele sa fiu sigura ca se prinde.
Am inmultit asa multi trandafiri.

E iefin si destul de rapid.
Prefer aceasta metoda pentru ca stiu exact ce flori o sa faca.
Cu trandafirii din comert am avut surprize neplacute,Una era in poza de pe eticheta si
altceva a inflorit.
Eu vroiam galben lamaie si a iesit un galben-portocaliu.Scria ca infloreste tot anul ,daca
nu-l tai si infloreste doar in iunie.
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#13 Useril este offline   julix_2007 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 1,244
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 23 June 2010 - 08:26 PM

Picotel, mi-a facut placere ca ai ales poza cu trandafirul meu. Imi pare rau ca nu mi-a venit in minte sa fotografiez trandafirii cand erau incarcati de flori.
Eu nu am inmultit asa trandafirii de dulceata. Cresc puii singuri. Daca au crescut pe tulpina nu-i deranjez, daca au crescut din radacina, ii dau celor care imi solicita butasii.
Am vazut la cineva un trandafir galben, care pare a fi de dulceata. Am sa vad exact de care e si poate fac rost.
Acum vreo 10 ani era un trandafir alb de dulceata in curtea scolii. Ma trezeam dimineata la 6 ca sa culeg florile, inainte de a veni copiii care le rupeau. Avea un parfum aparte. Nu seamana cu parfumul trandafirilor pe care ii am eu.

#14 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 23 June 2010 - 08:32 PM

Vezi postareajulix_2007, la 23 June 2010 - 08:26 PM, a spus:

Picotel, mi-a facut placere ca ai ales poza cu trandafirul meu. Imi pare rau ca nu mi-a venit in minte sa fotografiez trandafirii cand erau incarcati de flori.
Eu nu am inmultit asa trandafirii de dulceata. Cresc puii singuri. Daca au crescut pe tulpina nu-i deranjez, daca au crescut din radacina, ii dau celor care imi solicita butasii.
Am vazut la cineva un trandafir galben, care pare a fi de dulceata. Am sa vad exact de care e si poate fac rost.
Acum vreo 10 ani era un trandafir alb de dulceata in curtea scolii. Ma trezeam dimineata la 6 ca sa culeg florile, inainte de a veni copiii care le rupeau. Avea un parfum aparte. Nu seamana cu parfumul trandafirilor pe care ii am eu.


Julix,

Eu sunt moarta dupa trandafiri.
Pe unde merg si vad unul care-mi place.Opresc masina,bat la poarta si rog proprietarul sa-mi dea cativa butasi.
Anul acesta am mai inmutit 3.
Abia astept sa vad daca s-au prins.Unul e cu flori rosii ,batute si unul cu flori portocalii.
Ambii sunt trandafiri cataratori.
Din pacate unul galben,galben,lamaie,nu am gasit.
Inteleg ca sunt mai sensibili la ger.
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#15 Useril este offline   julix_2007 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 1,244
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 23 June 2010 - 08:36 PM

Trandafirii de dulceata nu sunt asa de sensibili ca cei ornamentali. Asta iarna au fost -25 de grade si nu au fost afectati absolut deloc. Cel putin ai mei din curte.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi