Forum Culinar: Dulceata de nuci - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Dulceata de nuci buna-rau!

#1 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 16 June 2010 - 10:37 PM

Mama face aceasta minunatie de dulceata de cand ma stiu. E buna-rau! =)) Am vazut zilele trecute ca au inceput sa creasca nucsoarele si ma bate-un gand sa o fac si eu. Borcanele ce le-am adus din tara, s-au terminat! :P Dar, sa vad daca o sa am materie prima...

Avem nevoie de:

  • 100 de nuci tinere
  • 1/2 kg zahar
  • 3 pahare de apa
  • zeama de la 1/2 lamaie sau bucatele taiate
  • optional: vanilie

Nucile se curata de coaja verde sub jet de apa, apoi se lasa intr-o cratita, tot in apa, altfel se innegresc. Dupa ce-au fost curatate toate, se scurg de apa rece si se oparesc in apa clocotita si se lass 10 minute. Se repeta operatia de 4-5 ori (cu apa clocotita).

In cratita in care se face dulceata, se pune zaharul cu apa sa fiarba la foc iute ca sa nu se inroseasca / caramelizeze si cand se leaga siropul se pun nucile scurse bine de apa, apoi coaja de lamaie; daca se pune vanilie, se adauga la ultimele clocote zeama de la 1/2 lamaie (se pune numai zeama la ultimele clocote daca se pune vanilie, daca nu se foloseste vanilie, se adauga lamaia cu tot cu coaja sau simplu numai zeama).
Mama pune lamaia cu tot cu coaja dar nu chiar la sfarsit ca sa fiarba si lamaia.

Spor la treaba si pofta buna! =))

#2 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 16 June 2010 - 10:59 PM

Vai, Foxxy.. chiar zilele astea am vazut in fata unui bloc vecin un nuc plin de nuci si ma gandeam ca le-ar sta tare bine in sirop la borcan, da' de unde??!! ca nu poci sa ma duc sa fur ca au si caine sub nuc :P).. marfa de contrabanda :P))

Cat de buna e =)) .. imi amintesc ca imi dadea mamaia cate o lingurita cand si cand ca era putina.. e drept ca mai furam si eu, da' nu mult ca sa nu se observe =)):P).. ce vremuri.. :P
Imagine postata

#3 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 16 June 2010 - 11:01 PM

Vezi postareaOlgutza, la 16 June 2010 - 10:59 PM, a spus:

Vai, Foxxy.. chiar zilele astea am vazut in fata unui bloc vecin un nuc plin de nuci si ma gandeam ca le-ar sta tare bine in sirop la borcan, da' de unde??!! ca nu poci sa ma duc sa fur ca au si caine sub nuc :P).. marfa de contrabanda =))))

Cat de buna e :P .. imi amintesc ca imi dadea mamaia cate o lingurita cand si cand ca era putina.. e drept ca mai furam si eu, da' nu mult ca sa nu se observe :P:P).. ce vremuri.. =))



Atunci cere voie, nu fura! :P

#4 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 16 June 2010 - 11:13 PM

Vezi postareaFoxyy, la 16 June 2010 - 11:01 PM, a spus:

Vezi postareaOlgutza, la 16 June 2010 - 10:59 PM, a spus:

Vai, Foxxy.. chiar zilele astea am vazut in fata unui bloc vecin un nuc plin de nuci si ma gandeam ca le-ar sta tare bine in sirop la borcan, da' de unde??!! ca nu poci sa ma duc sa fur ca au si caine sub nuc .. marfa de contrabanda

Cat de buna e :P .. imi amintesc ca imi dadea mamaia cate o lingurita cand si cand ca era putina.. e drept ca mai furam si eu, da' nu mult ca sa nu se observe =)):P).. ce vremuri..



Atunci cere voie, nu fura! :P


Pai nu stiu cui =)).. oricum, cred ca m-as complica degeaba.. Mai astept pana oi avea gradina mea :P si nucul meu si-atunci sa vezi ce dulceata fac :P

Mamaia are doi nuci imensi in curte.. cred ca fiecare are aproape 50 de ani (au fost pusi cand s-au casatorit).. uite ca ma apuca nostalgiile si mi se face dor de "casa". :P :(
Imagine postata

#5 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 17 June 2010 - 12:11 AM

tu mi-o faci inadins, nu :P ?

Sincer prin zona n-am vazut nici un nuc, de unde fac eu rost de nuci tinerele?
Soc am reusit sa iau din copacii de pe marginea drumului,da nuci.......n-am vazut pe nis-caieri :P
O sa ma ai pe cunostinta sa sti,daca ma gandeam mai bine, te puneam ieri sa aduci cu tine =)) =))
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#6 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 17 June 2010 - 10:58 AM

Eu tot de la mama am, mai am un borcan si stau si ma uit la el, sa vad cand o sa ma incumet sa-l desfac :occasion14: !

#7 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 17 June 2010 - 12:30 PM

Vezi postareaIoana, la 17 June 2010 - 12:11 AM, a spus:

tu mi-o faci inadins, nu ^_^ ?

Sincer prin zona n-am vazut nici un nuc, de unde fac eu rost de nuci tinerele?
Soc am reusit sa iau din copacii de pe marginea drumului,da nuci.......n-am vazut pe nis-caieri :)
O sa ma ai pe cunostinta sa sti,daca ma gandeam mai bine, te puneam ieri sa aduci cu tine :occasion14: :floare:



La mine-n ograda e un nuc..... Numa' ca tre' sa pandesc sa fie toti plecati de-acas', sa nu ma trezesc cu scandal... :)
De nu s-o putea altfel, o sa umblu iar creanga prin padure, pe langa Dunare, tre' sa fie s-un nuc uitat de soarta pe undeva... :D
Cand gasesc ceva, te anunt! :)

#8 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 17 June 2010 - 12:32 PM

Vezi postareaOlgutza, la 16 June 2010 - 11:13 PM, a spus:

Pai nu stiu cui :).. oricum, cred ca m-as complica degeaba.. Mai astept pana oi avea gradina mea :) si nucul meu si-atunci sa vezi ce dulceata fac :occasion14:

Mamaia are doi nuci imensi in curte.. cred ca fiecare are aproape 50 de ani (au fost pusi cand s-au casatorit).. uite ca ma apuca nostalgiile si mi se face dor de "casa". ^_^ :)


Vorbeste cu mama ta, sa faca ea dulceata de nuci si sa-ti trimita! Ori, fa tu un drum pe undeva, la tara, si cauta nuci. Acusi incep sa fie taman bune pentru dulceata. :floare:

#9 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 17 June 2010 - 12:32 PM

Vezi postareaany_annette, la 17 June 2010 - 10:58 AM, a spus:

Eu tot de la mama am, mai am un borcan si stau si ma uit la el, sa vad cand o sa ma incumet sa-l desfac :floare: !


Daaaa, ispita-i mare. Cand il desfaci, tre' sa ai grija sa fii singura acasa, altfel risti sa ramai nemancata! :occasion14:

#10 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 17 June 2010 - 01:18 PM

Eu o sa-mi aduc nuci de la soacra-mea.Cred ca acum au marimea potrivita pentru dulceata...daca nu,atunci mai astept dupa astea de aici.Anul trecut pe vremea asta,aveam deja dulceata...anul asta însa,nucile sînt înca tare micute acum,dar cresc ele :occasion14:

O sa postez la imagini reteta de anul trecut,poate inspira pe careva care are deja nucile numai bune de dulceata.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#11 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 17 June 2010 - 01:22 PM

Vezi postareaMaya, la 17 June 2010 - 01:18 PM, a spus:

Eu o sa-mi aduc nuci de la soacra-mea.Cred ca acum au marimea potrivita pentru dulceata...daca nu,atunci mai astept dupa astea de aici.Anul trecut pe vremea asta,aveam deja dulceata...anul asta însa,nucile sînt înca tare micute acum,dar cresc ele :occasion14:

O sa postez la imagini reteta de anul trecut,poate inspira pe careva care are deja nucile numai bune de dulceata.



Se pare ca nici in tara inca nu-s bune nucile. Cel putin la ai mei inca nu-s suficient de mari. Si ca sa faci cu nuci marunte.... mai bine lasa!
Te astept cu reteta cu poze!

#12 Useril este offline   vrabiuta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 686
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Locationunde se agata harta-n cui

Postat 27 July 2010 - 10:01 AM

oare acu-i prea tirziu sa fac ?????? :D

#13 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 27 July 2010 - 10:50 AM

Vezi postareavrabiuta, la 27 July 2010 - 10:01 AM, a spus:

oare acu-i prea tirziu sa fac ?????? :D

Depinde de nuci.La noi,chiar ieri am vazut un nuca,care nu avea nucile mai mari decît un out de prepelia,si la sectiune aratau bine.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi