Forum Culinar: Piele de ciocolata - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Piele de ciocolata adaptata à la Dora

#1 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 02 July 2010 - 11:07 PM

Deoarece mai multe fete m-au intrebat de reteta mea de piele de cioco iata ca astazi vin sa expun cateva imagini...dar e vorba de cioco alba...cu cea maro voi reveni pe parcurs...reteta este inca in faza de testari...insa asa cum este acum zic ca se poate lucra f frumos cu ea...
Deci sa purcedem


Ingrediente

200g cioco alba
15g glicerina
3lingurite gum tragacanth
10g gelatina
45ml apa
80g miere
30g shortening, Crisco, Palmin
500g zahar pudra cernut


Ciocolata o maruntiti si o puneti la bainmarie dupa ce ati adaugat si 30g shortening
(Eu am folosit Palmin, o grasime vegetala ce-am gasit-o in Germania, in Italia nu e reperibila)

Imagine atasata: monthly_07_2010/post-17-127810425268.jpg

Imagine atasata: monthly_07_2010/post-17-127810425942.jpg

Gelatina o inmuiati in apa rece

Imagine atasata: monthly_07_2010/post-17-127810426438.jpg

Si-o adaugati ciocolatei topite

Imagine atasata: monthly_07_2010/post-17-127810427486.jpg

Adaugati mierea

Imagine atasata: monthly_07_2010/post-17-127810428107.jpg

si mai lasati pe aburi cateva minute

Intre timp cerneti zaharul pudra (de preferinta vaniliat)

Imagine atasata: monthly_07_2010/post-17-127810427023.jpg

Adaugati in mijloc cioco topita


Imagine atasata: monthly_07_2010/post-17-127810428721.jpg

Si framantati pana obtineti o bila cu aspectul acesta...
observati ca pasta este lucioasa si are un miros si gust....mmmmhh...dumnezeiesc...va spun eu :tongue3:...si trebuie sa ma credeti pana va veti convinge singure :toothy9;

Imagine atasata: monthly_07_2010/post-17-127810429396.jpg

Uuupss..am uitat sa fotografiez glicerina si gum tragacanth-ul
Glicerina o adaugati dupa ce ati luat cioco de pe aburi si inainte de a o turna in gramada de zahar pudra...
Gum tragacanth-ul il adaugati zaharului imediat ce l-ati cernut...

voi reveni pe parcurs cu eventualele imbunatatiri ce le voi aduce retetei...si cu cateva exemplificari de..lucru cu ea...

Pana atunci......enjoy it!!! :hungry::hungry:


#2 Useril este offline   Luminis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 09-February 10
  • LocationBraila

Postat 03 July 2010 - 08:32 AM

Si eu care credeam ca pielea de cioco este cioco plastica... Din pacate eu nu am glicerina si nici nu stiu unde as putea gasi; si nici gum tragacanth, numai tylose (nu se pot inlocui?)... Si ca shortening eu am folosit mereu ulei de palmier (e ca o untura), oare merge si aici? Se preteaza si la modelat pielea asta? Astept cu interes si pielea bronzata :tongue3: .

#3 Useril este offline   Ramo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 770
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationLa Strumfi

Postat 03 July 2010 - 08:41 AM

Ce bine seamana la textura cu pasta mea de modelaj, care la gust e exact ceva intre pasta de zahar si cioco plastica, o fi tot asa facuta??? Foarte interesanta reteta ta Dora dar din pacate pentru noi e foarte neaccesibila. Ingredientele sunt de negasit pe meleagurile noastre :tongue3:
Imagine postata Imagine postata Imagine postata


Imagine postata


incepand din 23.03.2011

#4 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 03 July 2010 - 12:25 PM

Vezi postareaLuminis, la 03 July 2010 - 08:32 AM, a spus:

Si eu care credeam ca pielea de cioco este cioco plastica... Din pacate eu nu am glicerina si nici nu stiu unde as putea gasi; si nici gum tragacanth, numai tylose (nu se pot inlocui?)... Si ca shortening eu am folosit mereu ulei de palmier (e ca o untura), oare merge si aici? Se preteaza si la modelat pielea asta? Astept cu interes si pielea bronzata :headbang: .



Dar asta e denumirea aleasa de noi...
Acuma eu adaugand si alte ingrediente pe langa ciocolata si miere (ingredientele de baza ale plastelinei) mi-am permis s-o denumesc tot asa...insa la fel de bine i se poate schimba denumirea...o putem numi de exemplu fondant de cioco..sau in oricare alt mod...
Glicerina o poti gasi in farmacie...tot de acolo ma aprovizionez si eu...
Eu zic ca tylose, tragacanth, tex sunt de fapt toate gume si scopul general este de a reda elasticitate pastei si faptul ca nu se usuca atat de repede...cred ca poti folosi linistita si tylose...sa vii sa ne spui cum se comporta...
Daca stau sa ma gandesc bine pe cutia mea scrie Palmin...deci mai mult ca sigur este ulei de palmier...palmier=palmin, nu?
De modelat inca n-am modelat cu ea...dar nu vad de ce nu s-ar putea modela...am vazut ca Ramo deja modeleaza foarte bine cu o pasta cumparata la care a observat aceeasi textura si gust


#5 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 03 July 2010 - 12:41 PM

Vezi postareaRamo, la 03 July 2010 - 08:41 AM, a spus:

Ce bine seamana la textura cu pasta mea de modelaj, care la gust e exact ceva intre pasta de zahar si cioco plastica, o fi tot asa facuta??? Foarte interesanta reteta ta Dora dar din pacate pentru noi e foarte neaccesibila. Ingredientele sunt de negasit pe meleagurile noastre :scratch:


E foarte posibil cara...cat despre ingrediente nu sunt chiar de negasit...:headbang:
cum am spus si mai sus glicerina o puteti gasi in farmacie...
iar gum tragacanth-ul il puteti comanda pe site-urile de unde va aprovizionati cu culori si ustensile pt decorat...e imposibil sa nu aibe si asa ceva...
De ex eu l-am gasit pe site-ul italian care comercializeaza articole si ustensile, culori de provenienta englezeasca...
Incercati si voi...posibil sa gasiti


#6 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 04 July 2010 - 04:25 PM

Asaaa....si acum sa va arat un tort imbracat cu aceasta "piele"...
Am uitat sa precizez ca este prima data cand am preparat pielea cu cioco alba...pana acum o preparasem doar cu cioco neagra sau cu lapte...

Si m-am si gasit cand sa experimentez desteapta de mine :headbang:...la un tort de majorat...
dar asta a fost cererea...sa fie imbracat in cioco alba...si neaparat cu trandafiri rosii...si dupa parerea mea trandafirii rosii n-ar fi dat bine pe un fond maro :)

Dupa cum va spuneam mai trebuie "lucrat" la aceasta pasta...cel putin la asta alba...pt ca desi in momentul prepararii parea super elastica si maleabila dupa o noapte de stat la frigi desi am framantat-o cu mainile putin unse cu shortening nu mi s-a mai parut atat de elastica...asa ca, nevrand sa am surprize am amestecat-o cu jumatate de portie de fondant de marshmallows si a fost super ok...nu i s-a schimbat deloc gustul...doar ca nu mai era asa de pronuntat gustul de cioco...evident :drool:

Concluzia? E clar ca trebuie sa mai umblu la cantitatile de gum tragacanth, gelatina si glicerina...si-as mai adauga si vreo 100g de zahar pudra in plus...

Si acum pozele


Imagine atasata: monthly_07_2010/post-17-127825347704.jpg

Imagine atasata: monthly_07_2010/post-17-127825349454.jpg

#7 Useril este offline   dani_ela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,242
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 04 July 2010 - 07:46 PM

wow , abia in ultima poza am vazut literele ! cu ce le-ai facut ? sunt deosebite ! super...

#8 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 04 July 2010 - 10:34 PM

Vezi postareadani_ela, la 04 July 2010 - 07:46 PM, a spus:

wow , abia in ultima poza am vazut literele ! cu ce le-ai facut ? sunt deosebite ! super...


Dany :floare:...literele sunt facute cu RI :P

#9 Useril este offline   gloxinia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,517
  • Inregistrat: 23-November 09
  • Locationundeva prin nord vest

Postat 05 July 2010 - 08:01 AM

Wooow, wooow, woooow! Lipsesc si eu un we si ce gasesc? Imi vine sa ma dau cu capul de pereti ca am fost la Lumeabasmelor in Tg Mures si nu mi-am luat glicerina! ;) Si aveauuuuuuuuuuuuuuuuuu! :P
Dora, multumim ca impartasesti cu noi asta :floare: :D
Mami de

Imagine postata
si

Imagine postata

#10 Useril este offline   dani_ela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,242
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 05 July 2010 - 04:30 PM

Vezi postareadora, la 04 July 2010 - 10:34 PM, a spus:

Vezi postareadani_ela, la 04 July 2010 - 07:46 PM, a spus:

wow , abia in ultima poza am vazut literele ! cu ce le-ai facut ? sunt deosebite ! super...


Dany :lol:...literele sunt facute cu RI =))


adica vrei ca sa spui ca le-ai comis matale cu manuta libera????? fara sabloane , nica-nic?? :lol: . in cazul asta...na , nu am cuvinte =))

#11 Useril este offline   Miny 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 178
  • Inregistrat: 09-December 09
  • LocationTulcea

Postat 07 July 2010 - 11:22 AM

Draga Dora tin sa-ti multumesc pentru ca ne-ai inpartasit si noua reteta de piele de ciocolata :) . Eu am folosit-o la acest tort si sunt foarte incantata de ea :D Imagine atasata: monthly_07_2010/post-418-127849415672.jpg. Am insa o problema, a mea nu a iesit asa alba ca a ta. Sa fie din cauza ca tu ai amestecat-o cu cealalta pasta? Acum vreau s-o incerc si pe cea de ciocolata neagra, abia astept o ocazie.
Mai am de incercat si RI dar inca nu am curaj :( dar trebuie sa incerc.

#12 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 12 July 2010 - 09:43 PM

Vezi postareagloxinia, la 05 July 2010 - 08:01 AM, a spus:

Wooow, wooow, woooow! Lipsesc si eu un we si ce gasesc? Imi vine sa ma dau cu capul de pereti ca am fost la Lumeabasmelor in Tg Mures si nu mi-am luat glicerina! :P Si aveauuuuuuuuuuuuuuuuuu! :hug:
Dora, multumim ca impartasesti cu noi asta :P :pupic:


Fataaa nu plangea!!!! :P lasa ca mai ai tu ocazia sa mergi pe acolo...de ce nu incerci si la farmacie?


Vezi postareadani_ela, la 05 July 2010 - 04:30 PM, a spus:

adica vrei ca sa spui ca le-ai comis matale cu manuta libera????? fara sabloane , nica-nic?? :o . in cazul asta...na , nu am cuvinte B)


Ba da cu sabloane!!!

#13 Useril este offline   dani_ela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,242
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 13 July 2010 - 02:30 PM

Vezi postareadora, la 12 July 2010 - 09:43 PM, a spus:

Vezi postareagloxinia, la 05 July 2010 - 08:01 AM, a spus:

Wooow, wooow, woooow! Lipsesc si eu un we si ce gasesc? Imi vine sa ma dau cu capul de pereti ca am fost la Lumeabasmelor in Tg Mures si nu mi-am luat glicerina! :) Si aveauuuuuuuuuuuuuuuuuu! :)
Dora, multumim ca impartasesti cu noi asta :scratch: :D


Fataaa nu plangea!!!! ;) lasa ca mai ai tu ocazia sa mergi pe acolo...de ce nu incerci si la farmacie?


Vezi postareadani_ela, la 05 July 2010 - 04:30 PM, a spus:

adica vrei ca sa spui ca le-ai comis matale cu manuta libera????? fara sabloane , nica-nic?? ;) . in cazul asta...na , nu am cuvinte :P


Ba da cu sabloane!!!


ce tre` sa fac sa le primesc si eu?

#14 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 15 July 2010 - 02:41 PM

Vezi postareadani_ela, la 13 July 2010 - 02:30 PM, a spus:

ce tre` sa fac sa le primesc si eu?


Stai pe aproape ca le arunc peste gard imediat ce le scanez!! :) =))

#15 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 27 July 2010 - 07:45 PM

Vezi postareaMiny, la 07 July 2010 - 11:22 AM, a spus:

Draga Dora tin sa-ti multumesc pentru ca ne-ai inpartasit si noua reteta de piele de ciocolata :P . Eu am folosit-o la acest tort si sunt foarte incantata de ea :P Atasament DSC02323.JPG. Am insa o problema, a mea nu a iesit asa alba ca a ta. Sa fie din cauza ca tu ai amestecat-o cu cealalta pasta? Acum vreau s-o incerc si pe cea de ciocolata neagra, abia astept o ocazie.
Mai am de incercat si RI dar inca nu am curaj :D dar trebuie sa incerc.


Draga mea imi cer scuse ca-ti raspund atat de tarziu...ma bucur ca ti-a placut...ai facut un tort super finut...
culoarea pastei tale depinde si de marca de ciocolata alba folosita...si bineinteles ca influenteaza culoarea si amestecarea cu o parte de fondant...


#16 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 27 July 2010 - 07:57 PM

Dora, complimente sincere!

Eu ti-as ramane profund datoare daca iti faci timp odata sa ne arati cum faci faldurile acelea. Falduri, funde etc. Mi se pare tare dificil. Mersi mult si la cat mai multe opere de arta :D
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#17 Useril este offline   Miny 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 178
  • Inregistrat: 09-December 09
  • LocationTulcea

Postat 28 July 2010 - 10:00 AM

[quote name='dora' date='27 July 2010 - 08:45 PM' timestamp='1280252736' post='50370']
[quote name='Miny' date='07 July 2010 - 04:22 AM' timestamp='1278494560' post='45950']
Draga Dora tin sa-ti multumesc pentru ca ne-ai inpartasit si noua reteta de piele de ciocolata :D . Eu am folosit-o la acest tort si sunt foarte incantata de ea :D Imagine atasata: monthly_07_2010/post-418-127849415672.jpg. Am insa o problema, a mea nu a iesit asa alba ca a ta. Sa fie din cauza ca tu ai amestecat-o cu cealalta pasta? Acum vreau s-o incerc si pe cea de ciocolata neagra, abia astept o ocazie.
Mai am de incercat si RI dar inca nu am curaj :D dar trebuie sa incerc.
[/quote]

Draga mea imi cer scuse ca-ti raspund atat de tarziu...ma bucur ca ti-a placut...ai facut un tort super finut...
culoarea pastei tale depinde si de marca de ciocolata alba folosita...si bineinteles ca influenteaza culoarea si amestecarea cu o parte de fondant...

[/quote

Multumesc pentru raspuns Dora eu am folosit Milka sper ca data viitoare sa-mi iasa mai bine, oricum acum vreau s-o incerc si pe cea cu ciocolata neagra pe 8 august (e ziua mamei mele si ea e pro ciocolata sub orice forma). Multumesc inca o data :D

#18 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 06 September 2010 - 12:49 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 27 July 2010 - 07:57 PM, a spus:

Dora, complimente sincere!

Eu ti-as ramane profund datoare daca iti faci timp odata sa ne arati cum faci faldurile acelea. Falduri, funde etc. Mi se pare tare dificil. Mersi mult si la cat mai multe opere de arta


Laponico multumesc :lol:...din pacate in ultima perioada timpul nu-mi este aliat...dar cum voi avea putin timp liber voi incerca sa-ti indeplinesc dorinta...

Vezi postareaMiny, la 28 July 2010 - 10:00 AM, a spus:


Multumesc pentru raspuns Dora eu am folosit Milka sper ca data viitoare sa-mi iasa mai bine, oricum acum vreau s-o incerc si pe cea cu ciocolata neagra pe 8 august (e ziua mamei mele si ea e pro ciocolata sub orice forma). Multumesc inca o data


N-ai pt ce draga Miny...vad ca ai recidivat ^_^ in comiterea acestei ..."pieli"...si ultimul tort este super!!! chiar vreau sa te felicit pt evolutia ta minunata in arta decorarii...brava fata!!! :blush:

#19 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 23 September 2010 - 10:36 PM

Noul tort pt acoperirea caruia am folosit din nou pielea de ciocolata alba...
De data aceasta n-am mai folosit nici Palmin (shortening) nici glicerina...am mai umblat si la cantitati..
Rezultatul m-a multumit..dar nu deplin ...voi mai experimenta

Imagine postata


#20 Useril este offline   Miny 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 178
  • Inregistrat: 09-December 09
  • LocationTulcea

Postat 08 November 2010 - 10:57 AM

Dora am o rugaminte mare la tine, poti sa ma ajuti si pe mine cu retea de piele de ciocolata neagra. Eu am incercat-o la tortul acesta
Imagine atasata: monthly_11_2010/post-418-128920632704.jpg
dar nu i-a iesit chiar fina a cam crapat. Te rog poti sa-mi acorzi putin din timpul tau? Eu am folosit reteta de la pielea alba, numai ca am adaugat putin mai multa miere cred ca 15 g mai mult, si ciocolata primola 55% (am zis ca e mai buna). Multumesc anticipat :D

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi