Forum Culinar: Placinta de mere in aluat pufos - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Placinta de mere in aluat pufos

#1 Useril este offline   retetesanatoase 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 04 July 2010 - 04:35 PM

Placinta de mere pe care v-o sugeram are ca avantaje faptul ca o puteti face integral in casa, fara semipreparate de tipul foilor de placinta, astfel incat aveti controlul deplin asupra ingredientelor, pentru a nu se strecura vreo substanta mai putin sanatoasa, dar totodata este simpla, fiindca nu trebuie sa investiti mult timp si energie ca in cazul foietajelor laborioase. In plus, reprezinta o savoare noua pentru cei care nu au incercat decat placinta in foi sau in foietaj.

Ingredientele necesare:
1 kg de mere
2 cani de faina
1 cana de zahar
1 cana de lapte
1 pahar de ulei
3 oua
1 plic praf de copt
1 plic zahar vanilinat
coaja si zeama de la o lamaie
scortisoara

Imagine atasata: monthly_07_2010/post-686-127825408243.jpg
Mod de preparare:
In primul rand, am curatat merele de coaja si le-am dat prin razatoarea mare. Foarte important este ca dupa ce le-ati curatat de coaja si pe masura ce le radeti sa stoarceti peste ele zeama de lamaie, pentru a evita oxidarea. Dupa ce au fost gata le-am pus la calit intr-o cratita mai mare, alaturi de 2 linguri de zahar si o lingura de scortisoara. Am tinut merele pe foc aproximativ 15 minute, timp in care am mestecat des pentru a nu se lipi. Dupa ce au fost gata le-am lasat sa se raceasca.
Intre timp am facut si compozitia. Intr-un vas am pus o cana de lapte, o cana de zahar si le-am amestecat bine cu mixerul. Dupa aceea am adaugat cele 3 oua, paharul cu ulei si am amestecat bine. Am adaugat si plicul de zahar vanilinat, pe cel de praf de copt si coaja rasa de la o lamaie. Am inceput sa adaug faina in ploaie, ca sa nu se faca cocoloase. M-am oprit din pus faina in momentul in care aluatul a capatat consistenta unei smantani mai groase (pentru ca aluatul sa iasa pufos compozitia nu trebuie sa fie tare).
Imagine atasata: monthly_07_2010/post-686-127825409823.jpg
Am asezat in tava hartie de copt, dupa care am turnat aproximativ 3-4 din aluatul obtinut. Peste acesta am pus merele racite, dupa care deasupra am turnat restul de aluat, intinzandu-l uniform pentru a acoperi merele.
Imagine atasata: monthly_07_2010/post-686-12782541206.jpg
Am pus placinta la cuptor la foc mediu timp de aproximativ 25 de minute. Este gata cand se rumeneste.
Imagine atasata: monthly_07_2010/post-686-127825413341.jpg
Dupa ce am scos placinta din cuptor, am invaluit-o intr-o ploaie de zahar pudra.

Astept parerile voastre cu interes. Spor la gatit!
Retete gustoase si sanatoase pe blogul meu Retete Culinare

#2 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 04 July 2010 - 04:49 PM

Bine ai venit la noi!
Fiind foarte nou inscrisa, probabil nu ai apucat sa citesti regulamentul asa ca o sa te rog sa o faci.
Pina atunci, iti mut eu reteta asta unde ii e locul, si anume la retete dulciuri, pentru ca nu indeplineste criteriile pentru retete in imagini.
Ne-ar face mare placere daca ne-am regasi si noi la tine pe blog :headbang:
raluca elena

#3 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 04 July 2010 - 06:13 PM

Bine ai venit. Reteta ta seamana destul de mult cu prajitura turnata a lui Anat .

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi