Forum Culinar: Corona Chicken(Yandira-help) - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Corona Chicken(Yandira-help)

#1 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 01 December 2009 - 03:20 PM

Am vazut ca a sosit Yandira,si taman îmi statea gîndul la ceva mexican,ce am prins iar doar printre alte treburi,de la televizor :drool:
Este vorba despre reteta "Corona Chicken".Am cautat eu pe net,dar am gasit mai multe variante,unele sînt asemanatoare cu ce am vazut eu,dar nu m-am lamurit în niste privinte,si nu prea am eu incredere ce scrie fiecare pe net.
Daca într-adevar este o reteta mexicana,m-ar interesa daca este specifica unei regiuni anume.Bineînteles,ca m-ar interesa si reteta :appl:


Ce am vazut eu,din viteza suna cam asa:

Pieptul de pui,taiat felii mai subtiri se pune la marinat peste noapte,dar nu stiu în ce,si nici cum se condimenteaza.
A doua zi,se scoate din marinada,se umple cu brînza/cascaval(de care?),si felii de jalapeno(proaspeti,sau din borcan?),si felii de ceapa.Se ruleaza,apoi se inveleste în bacon taiat foarte subtire si se pune la gratar.Cîndva se pensulau si cu sos teriyaki(?),dar nu stiu exact cînd...
Ruladele grilate,au fost servite cu un orez galbui(probabil de la condimente.De care?)
Undeva am citit ca se tine 1.30 h pe gratar..este posibil?Nu e prea mult?...sau se face la foc foarte mic?..deci habar nu am.

Yandira,poate ma poti tu ajuta.Multumesc :drool:
Accept si sfaturi de la altcineva.Ma adresam Yandirei,pentru ca ea este cel mai aproape de reteta,dar orice sfat este binevenit! Multumesc :drool:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#2 Useril este offline   yandira 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Scarlett
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 07 December 2009 - 09:04 PM

:P :D Insfarsit am dat de voi multumita lui Alexandru :D :P
Eram tare trista fara voi :P : viata mea laborala nu mai avea sclipiri de amuzament si nici cea personala motivari pentru bucatariseala si cumpararea unui aparat de foto nou si istet :D
Bine ca v-am gasit si-s asa de bucuroasa ca parca imi vine sa pun de o petrecere :P

Deocamdata inca ma ratacesc pe aici dar dupa ce o sa ma obisnuiesc nitel o sa caut si eu un avatar mai acatarii si o sa citesc si regulamentele Asa ca daca o dau in balta fiti tolerante o zi doua.
Maya draga, ce pacat ca nu am putut sa iti raspund la timp. Coroana aia de pui nu e mexicana din Mexic, ci mancare tex mex, de la frontiera. Asta am dedus acum cand am cautat prin google. http://www.baconunwrapped.com/2008/01/c ... icken.html
Cred ca asta e reteta pe care o cauti:

http://kandicematsler.typepad.com/kandi ... icken.html

Ardeii jalapeño sant cruzi (dar cred ca iese si mai bine cu cei acri, din conserva) Branza monterrey jack cheese, e foarte necesara, ca are un gust foarte puternic. Daca nu o gasesti in Germania,poate gasesti ceva similar: pare o branza topitaun fel de branza topita dar e dura si putin sfaramicioasa si un gust foarte puternic. Noi o folosim la Nacho.CAlitatea ei e ca se topeste foarte bine, devine aproape sos.
Sper sa iti serveasca informatia gasita pe google. O sa icenrc si eu reteta caci e tare imbietoare. :P
Imagine postata

#3 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 07 December 2009 - 11:05 PM

Doamne, bine ca ai venit si tu ca imi era un dor de tine!! :thumleft: :bounce: :lol: Vin sa te strang la peptu-mi {SMILIES_PATH}/6.gif:-*<" title="arms" /> .
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#4 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 07 December 2009 - 11:32 PM

Merci,Yandira,si ma bucur ca în sfîrsit ai reusit! :thumleft:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi