Forum Culinar: Ghid pentru viitori tatici - Forum Culinar

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ghid pentru viitori tatici drepturi si raspunderi in cel mai frumos job 24/7

#21 Useril este offline   Zweistein 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 10-July 10
  • LocationHD - D

Postat 13 July 2010 - 10:25 PM

Vezi postareaPiscotel, la 13 July 2010 - 08:52 PM, a spus:

Nou nascutii sunt foarte diferiti.
Teroristi,sau ingeri,depinde cum ti-e norocul.Ca la Loto.


.../...

Parinti calmi,au copii linistiti iar ceilalti,copii isterici.
Nu intamplator am numit bebelusii animale.Imagine postata Au un barometru extrordinar.
Simt toate tensiunile din casa.
Asa ca liniste,muzica clasica in surdina,scutece calde,un piept laptos,sau paros...Imagine postata
Discutii pe tema pot fi multe.
Mai intreaba ,noi raspundem.Desigur,fiecare prin prisma experientei personale.


Imi dai voie sa printez postul tau si sa il impart multor parinti?
Pana acum, cand am predicat aceste lucruri cunoscutilor, in mod special: "Parinti calmi,au copii linistiti iar ceilalti,copii isterici." toti mi-au dat peste nas ca atunci cand o sa fiu parinte, o sa vad ca defapt nu este asa...


Nu stiu daca unii o sa aiba demnitatea sa accepte ca mostenitorul este in oglinda defectelor parintilor.

Spunand astea, imi continui visul ca intr-o zi prostia il va durea numai pe prost, nu pe cei din jurul lui...

- Cine gaseste greseli de ortografie, are voie sa le pastreze. -
- You, you, and you: Panic. The rest of you, come with me. -
- Are there any experienced suicide bombers? -
- Don't ever be the first, don't ever be the last and don't ever volunteer to do anything. -
- Friendly fire - isn't. -
- If it's stupid but works, it isn't stupid. -
- If you find yourself in a fair fight you didn't plan your mission properly! -
- Peace is my profession, killing is just a hobby. -
- Important documents will demonstrate their vitality by moving from where you left them to where you can't find them. -
- I'm very responsible, when ever something goes wrong they always say I'm responsible. -


#22 Useril este offline   anavlis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 13 July 2010 - 10:31 PM

eu vreau sa spun doar atata

daca ai un barbat care stie sa te respecte si care respecta femeia in general, ai tot ajutorul din lume

eu doresc tuturor femeilor un barbat ca al meu. Ii multumesc Celui de Sus pt el, m-a ajutat si ma ajuta enorm de mult. E singurul om in care am incredere cand vine vorba de fetita noastra. Doar eu mi-s la munca 8 ore pe zi si el e acasa dimineata cu fetita.

au fost nopti cand s-a trezit sa o hraneasca pe Dara ca eu sa pot sa ma odihnesc. Daca tu si el formati o echipa si exista respect reciproc atunci totul e simplu.

#23 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 13 July 2010 - 10:36 PM

Vezi postareaZweistein, la 13 July 2010 - 10:25 PM, a spus:

Vezi postareaPiscotel, la 13 July 2010 - 08:52 PM, a spus:

Nou nascutii sunt foarte diferiti.
Teroristi,sau ingeri,depinde cum ti-e norocul.Ca la Loto.


.../...

Parinti calmi,au copii linistiti iar ceilalti,copii isterici.
Nu intamplator am numit bebelusii animale.Imagine postata Au un barometru extrordinar.
Simt toate tensiunile din casa.
Asa ca liniste,muzica clasica in surdina,scutece calde,un piept laptos,sau paros...Imagine postata
Discutii pe tema pot fi multe.
Mai intreaba ,noi raspundem.Desigur,fiecare prin prisma experientei personale.


Imi dai voie sa printez postul tau si sa il impart multor parinti?
Pana acum, cand am predicat aceste lucruri cunoscutilor, in mod special: "Parinti calmi,au copii linistiti iar ceilalti,copii isterici." toti mi-au dat peste nas ca atunci cand o sa fiu parinte, o sa vad ca defapt nu este asa...


Nu stiu daca unii o sa aiba demnitatea sa accepte ca mostenitorul este in oglinda defectelor parintilor.

Spunand astea, imi continui visul ca intr-o zi prostia il va durea numai pe prost, nu pe cei din jurul lui...




Nu printa nic,ca yo nu-s nici medic,nici psiholog,nici filozof.
Sunt doar o mama care-si da cu parerea.
Parere buna sau proasta.Depinde cine o citeste.Imagine postata

In ce priveste prostia.
Poti gresi fara a fi prost.
Lipsa de experienta e si ea un fel de prostie.
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#24 Useril este offline   anavlis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 13 July 2010 - 10:37 PM

Vezi postareaZweistein, la 13 July 2010 - 10:25 PM, a spus:


Imi dai voie sa printez postul tau si sa il impart multor parinti?
Pana acum, cand am predicat aceste lucruri cunoscutilor, in mod special: "Parinti calmi,au copii linistiti iar ceilalti,copii isterici." toti mi-au dat peste nas ca atunci cand o sa fiu parinte, o sa vad ca defapt nu este asa... [/size]

Nu stiu daca unii o sa aiba demnitatea sa accepte ca mostenitorul este in oglinda defectelor parintilor.

Spunand astea, imi continui visul ca intr-o zi prostia il va durea numai pe prost, nu pe cei din jurul lui...



imi pare rau sa te contrazic, dar mostenitorii nu sunt in oglinda defectelor parintilor.

ai sa ai surpriza sa gasesti copii deosebit de respectuosi si cizelati si inteligenti care vin din badarani de parinti. Undeva in copilarie, un bunic, unchi, matusa, vecin si-a pus amprenta in educatia copilului respectiv.

Copii nu se nasc si nici nu poarta defectele sau pacatele parintilor.

#25 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 13 July 2010 - 10:47 PM

Ca sa nu ne inflamam iarasi,fac o precizare.
Copii linistiti din parinti calmi si viceversa,m-am referit strict la primele luni de viata.
Nu era o remarca la nivelul lor intelectual.

Daca mama e stesata,copilul nu are cum sa fie linistit.
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#26 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 13 July 2010 - 10:53 PM

Vezi postareamoatza, la 13 July 2010 - 09:35 PM, a spus:

Vezi postareaAlexandru, la 13 July 2010 - 08:56 PM, a spus:

Cît ziceati ca ar costa o vasectomie?


iesi mai ieftin oricum.

odata ajunsi acasa, mama, tata si odor, incepe aventura. mai intai vei constata ca nimic din ce-ai fost invatat nu se mai potriveste. nu, copilul nu doarme cu orele decat in carti, nu e vesel si nici nu gangureste continuu, ba chiar in primele saptamani nici nu te vede. dar de simtit...oh, cat de ascutite le are! simte orice scartait al parchetului, orice zgomot al usii, chiar si orice scartait al saltelei. te miroase imediat ca nu esti posesor al izvorului nesecat si riposteaza, frate, spre disperarea proaspetei mamici care, culmea, e in toiul depresiei postnatale. iar tu, nerecunoscatorule care esti, nici macar nu te poti descurca sa linistesti un ingeras!
in situatia data, tb sa fii diplomat, cat mai calin si rabdator cu putinta. altfel, ti-ai facut-o cu mana ta! vei avea parte de urlete duble, pe de-o parte consoarta neconsolata, nefericita si neinteleasa, pe de alta mostenitorul tracasat de angoasele voastre.
mirosuri ciudate, de-a dreptul pestilentiale care vin dinspre diafanul ingeras? Doamne, ce-o fi mancat, varza stricata? dupa despachetarea rapida, indelung anteexersata, se ia bestia de manute, spanzurata mai mult, si se da fuga-fuguta in baie, unul tine fiinta urlatoare, celalalt dusul indreptat catre sursa odorilor. acuma, daca din viteza se nimereste jetul cu apa rece, ghinion! urmeaza urlete si mai crancene, ocari din partea adversa, dar deja mai ai o experienta la activ. Constati ca bebelusii nu-s chiar asa de firavi, ba chiar sunt rezistenti, daca n-a facut pneumonie nici de data asta.
toata lumea se repede sa=l ia in brate? oh, nu! sunt atat de profitori! musafirii ti-l poarta cateva minute, dar tu ramai de planton. astia mici isi modifica starea in functie de persoana cu care stau. daca esti mai slab de inger, te-a facut! stie ca vei ceda imediat si-si va exersa pe nervii tai acutele. iti spun dinainte ca nu tu vei fi castigatorul in acest razboi.
inevitabil, vin la rand vaccinurile -cu febra si reactii adverse, prima cazatura din patut, carut, premergator, primul cucui, prima vanataie.nervi cu duiumul, multe lacrimi, de toate partile, dar macar jumatate vor fi de fericire. astea te-ar putea tenta sa mai incerci o data experienta!


Moatzo, am murit de ras!!!!

Dreistein, ai fost inspirat sa deschizi topicul asta. Cati ani ziceai ca ai?
Inca nu am copii, mi-i doresc enorm. Se pare insa ca viata a hotarat o alta desfasurare a lucrurilor. Provin insa dintr-o familie cu trei copii, eu fiind cea mai mare si la 7 ani facand parte activ din cresterea surorii mele. Spalatul pelincilor, ramas cu bebele acasa, in timp ce parintii plecau la servici, dus bebele la cresa, luat de la cresa cand veneam de la scoala, hranit bebele cu mar cu biscuite facut de tata dimineata, inainte de a pleca la servici, sau cu lapte cu biscuite ras, schimbat,stat in toiul iernii dimineata l 5 la coada la lapte, disperat, plans si eu cu ea ...si apoi total dezamagita si furioasa cand am aflat ca mama e iar insacrinata? Iar acum multumesc cerului si pamantului ca a fost asa, ca am doua surori, ca oricand, la orice ora din zi si din noapte, orice ar fi, ar fi acolo pentru mine. Cele mai nepretuite momente sunt atunci cand ne adunam si povestim de aceste amintiri de "groaza" si murim de ras.

Zweistein, fii atent aici la mine: incearca sa te debarasezi de prejudecatile atat de prezente in Romania. Du.te la cursuri da! Invata de la taticii germani. Aici e o cu totul alta filozofie de viata. Acolo unde jobul permite, aici taticii isi iau cincediu de paternitate. In societatea romaneasca inca nu e posibil asa ceva. In societatea romaneasca inca mai exista mentalitati de genul "barbatu' se duce la curve cat e muierea insacrinata" sau ce tre sa stie barbatu' ce "suferintzi" are femeia (vorbim de menstra)! Imi pare rau, dar aceste realitati inca troneaza acolo...ata ete.

Este bine sa te informezi! Foarte frumos ca faci asta. Insa ce ajuta enorm este sa iti ascuti enorm spiritul de observatie in timpul sarcinii sotiei tale, apoi sa il pastrezi la cote ridicate si sa ridici si rabdarea si intelegerea dupa nastere. Lasa natura, iubirea si firescul sa intervina! Ce a scris Pisoi mai sus este de foarte bun simt si de ajutor.

Iar daca mai ai si simtul umorului iar tu cu sotia stiti ce inseamna spirit de echipa si partajarea rolurilor este facuta cu cap si de comun acord, apai momente descrise de Moatza mai sus le poti trai si cu gura pana la urechi. Evident...si rabdarea voastra are o limita. Nu uita insa ca si cel mai mic moment, atat de bucurie cat si de enervare contribuie considerabil la consolidarea relatiei parinte-parinte-copil/copii = familie.

Mult succes si viel Spaß! Du schaffst das schon!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#27 Useril este offline   anavlis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 13 July 2010 - 10:53 PM

Vezi postareaPiscotel, la 13 July 2010 - 10:47 PM, a spus:

Ca sa nu ne inflamam iarasi,fac o precizare.
Copii linistiti din parinti calmi si viceversa,m-am referit strict la primele luni de viata.
Nu era o remarca la nivelul lor intelectual.

Daca mama e stesata,copilul nu are cum sa fie linistit.


categoric ca o mamica stresata nu face bine bebelului
in general daca parintii sunt stresati copii sunt stresati si ei
e foarte important ca sa existe armonie in familie.

#28 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 13 July 2010 - 10:55 PM

Pisko si Moatza, un :scratch: si de la mine. Stiu io de ce va citesc :D
raluca elena

#29 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 13 July 2010 - 10:58 PM

Pisco si Stella, fete, sunteti niste intelepte voi. Cand si daca oi ramane bortoasa la voi vin maica, nu-mi trebe pisicologi. :scratch: :D
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#30 Useril este offline   Zweistein 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 10-July 10
  • LocationHD - D

Postat 13 July 2010 - 11:05 PM

Vezi postareaanavlis, la 13 July 2010 - 10:31 PM, a spus:

eu vreau sa spun doar atata

daca ai un barbat care stie sa te respecte si care respecta femeia in general, ai tot ajutorul din lume

eu doresc tuturor femeilor un barbat ca al meu. Ii multumesc Celui de Sus pt el, m-a ajutat si ma ajuta enorm de mult. E singurul om in care am incredere cand vine vorba de fetita noastra. Doar eu mi-s la munca 8 ore pe zi si el e acasa dimineata cu fetita.

au fost nopti cand s-a trezit sa o hraneasca pe Dara ca eu sa pot sa ma odihnesc. Daca tu si el formati o echipa si exista respect reciproc atunci totul e simplu.


Femeia in general nu trebuie respactata mai mult sau mai putin decat barbatul. Respectata trebuie persoana (indiferent de sex) care se detaseaza de a fi o capusa pe spatele societatii. Persoana care ofera dupa posibilitatile ei, fara sa urmareasca propriile interese, trebuie respectata.
Ar trebui sa respect si femeile care isi omoara bebelusii?!?! numai ca au fost in stare sa fete?!?!?! La fel cum ... trebuie sa respect si barbatul care nu isi asuma raspunderea pentru copilul lui? Numai pentru faptul ca, biologic vazut, este parinte!?!?!

Am mai spus si in al post de al meu:"respectul trebuie sa ti-l dobandesti in fiecare zi" ...indiferent de sex, varsta, situatie sociala, etc...
Faptul ca am ajutat,acum o jumatate de vesnicie, o batrana sa treaca strada, pe veci un om respectabil!?!?!?

In alta ordine de idei, de unde stii ca isi doreste orice femeie un barbat ca al tau? Unele poate au nevoie de un barbat puternic, altele de unul maleabil, pentru a nu il frange...

Ma bucur pentru tine ca ti-ai gasit partenerul potrivit tie. Insa nu doresc orcarei femei asta, pentru ca sunt sigur si femei acolo afara, care ar fi mai putin fericite cu un asemnea barbat.
Exemplu: din cate am inteles, muncesti. Sper spre binele tau sa muncesti ca asta iti doresti, nu (numai) ca esti nevoita sa sprijini familia cu venitul tau. Sunt multe femei care degusta sa petreaca primii ani numai cu copii, nu cu munca... Nu dau nici un calificativ acestei decizii. Indiferent cum decide fiecare pentru el insusi. Vroiam sa atrag numai atentia a multimii variatelor dorinte, visuri, nevoi...
- Cine gaseste greseli de ortografie, are voie sa le pastreze. -
- You, you, and you: Panic. The rest of you, come with me. -
- Are there any experienced suicide bombers? -
- Don't ever be the first, don't ever be the last and don't ever volunteer to do anything. -
- Friendly fire - isn't. -
- If it's stupid but works, it isn't stupid. -
- If you find yourself in a fair fight you didn't plan your mission properly! -
- Peace is my profession, killing is just a hobby. -
- Important documents will demonstrate their vitality by moving from where you left them to where you can't find them. -
- I'm very responsible, when ever something goes wrong they always say I'm responsible. -


#31 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 13 July 2010 - 11:16 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 13 July 2010 - 10:58 PM, a spus:

Pisco si Stella, fete, sunteti niste intelepte voi. Cand si daca oi ramane bortoasa la voi vin maica, nu-mi trebe pisicologi. Imagine postata Imagine postata


Lapi,

Acu mai ramane sa devin Oracolul din Delphi.
Batrana sunt,inteleapta ,citata,printata.....
Vai de capul meu.Imagine postata
Da daca vine barza,la tine si la Rauca,ma angajez pe post de "moasa cu cosul."
In satele din Maramures,in primele saptamani dupa nastere,lehuza isi alege o femeie
din sat care ii aduce de mancare zilnic si o ajuta la ingrijirea nou-nascutului.
Cata intelepciune !
Asa ca eu ma ofer voluntar.
Numai sa nu nasteti de-o data .Imagine postata
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#32 Useril este offline   Zweistein 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 10-July 10
  • LocationHD - D

Postat 13 July 2010 - 11:27 PM

Vezi postareaanavlis, la 13 July 2010 - 10:37 PM, a spus:

Vezi postareaZweistein, la 13 July 2010 - 10:25 PM, a spus:

Imi dai voie sa printez postul tau si sa il impart multor parinti?
Pana acum, cand am predicat aceste lucruri cunoscutilor, in mod special: "Parinti calmi,au copii linistiti iar ceilalti,copii isterici." toti mi-au dat peste nas ca atunci cand o sa fiu parinte, o sa vad ca defapt nu este asa... [/size]

Nu stiu daca unii o sa aiba demnitatea sa accepte ca mostenitorul este in oglinda defectelor parintilor.

Spunand astea, imi continui visul ca intr-o zi prostia il va durea numai pe prost, nu pe cei din jurul lui...



imi pare rau sa te contrazic, dar mostenitorii nu sunt in oglinda defectelor parintilor.

ai sa ai surpriza sa gasesti copii deosebit de respectuosi si cizelati si inteligenti care vin din badarani de parinti. Undeva in copilarie, un bunic, unchi, matusa, vecin si-a pus amprenta in educatia copilului respectiv.

Copii nu se nasc si nici nu poarta defectele sau pacatele parintilor.




tanti draga,

se pare ca tu o iei putin prea personal. din atitudinea ta, citesc ca ai un copil foarte mic, care nu arata inca trasaturi de caracter constiente, nu te poate copia si exprima ce vede la parinti. eu vorbesc de copi la 3-4 ani care copiaza ce vad, si nu filtreaza cea ce redau. Cand o sa ajungi la acel punct, daca o sa observi copilul cand se simte nesupravegheat, o sa vezi o caricatura a comportamentului tau. In momentul ala o sa ai sansa sa vezi comportamentul tau din alta perspectiva, una care nu aociaza diferite mustre ale societatii cum anuminte actiuni ...

In alta ordine de idei, imi lasi impresia ca te simti in vre-un fel responsabila pentru ceva in privinta cu copilul tau. Atata cat nu ti-ai ales gena cu gena copilul in eprubeta, nu porti raspunderea. Ca ti-ai expune constient copilul oricarui risc nu pot sa cred.

Daca tu nu incerci sa te impaci cu tine insusi, vei traii mereu cu impresia ca cineva are ceva cu tine.

- Cine gaseste greseli de ortografie, are voie sa le pastreze. -
- You, you, and you: Panic. The rest of you, come with me. -
- Are there any experienced suicide bombers? -
- Don't ever be the first, don't ever be the last and don't ever volunteer to do anything. -
- Friendly fire - isn't. -
- If it's stupid but works, it isn't stupid. -
- If you find yourself in a fair fight you didn't plan your mission properly! -
- Peace is my profession, killing is just a hobby. -
- Important documents will demonstrate their vitality by moving from where you left them to where you can't find them. -
- I'm very responsible, when ever something goes wrong they always say I'm responsible. -


#33 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 13 July 2010 - 11:30 PM

Vezi postareaPiscotel, la 13 July 2010 - 11:16 PM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 13 July 2010 - 10:58 PM, a spus:

Pisco si Stella, fete, sunteti niste intelepte voi. Cand si daca oi ramane bortoasa la voi vin maica, nu-mi trebe pisicologi. Imagine postata Imagine postata


Lapi,

Acu mai ramane sa devin Oracolul din Delphi.
Batrana sunt,inteleapta ,citata,printata.....
Vai de capul meu.Imagine postata
Da daca vine barza,la tine si la Rauca,ma angajez pe post de "moasa cu cosul."
In satele din Maramures,in primele saptamani dupa nastere,lehuza isi alege o femeie
din sat care ii aduce de mancare zilnic si o ajuta la ingrijirea nou-nascutului.
Cata intelepciune !
Asa ca eu ma ofer voluntar.
Numai sa nu nasteti de-o data .Imagine postata


Ti-a iesit un porumbel din gura. Anca, nu uita ce ai spus, ca eu o iau de buna, parol! Sa te am langa mine ar fi un balsam. Ma duc sa ma sfatuiesc cu Raluca, sa ne facem agenda. Numai ca eu am o mica problemuta, heeeuuu...barbat n-am. :D Da' bortoasa vreau sa raman :scratch: Damn, ma tin de dileme la ore din astea tarzii din nuapte. Si mai stricam si topicul baiatului, viitor tatic.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#34 Useril este offline   Zweistein 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 10-July 10
  • LocationHD - D

Postat 13 July 2010 - 11:33 PM

Vezi postareaPiscotel, la 13 July 2010 - 10:47 PM, a spus:

Ca sa nu ne inflamam iarasi,fac o precizare.
Copii linistiti din parinti calmi si viceversa,m-am referit strict la primele luni de viata.
Nu era o remarca la nivelul lor intelectual.

Daca mama e stesata,copilul nu are cum sa fie linistit.


Evident! Fiind nou in viata de forum, repet des greseala sa ignor ca o persoana straina mie nu poate avea aceasi informatie de context. Imi cer scuye pentru nedumeririle care le-am creat.
Si eu tot la copii care nu se exprima constient si cu un scop bine definit m-am referit. (copii care pentru orice nevoie folosesc numai un tip de sunet :scratch: )
- Cine gaseste greseli de ortografie, are voie sa le pastreze. -
- You, you, and you: Panic. The rest of you, come with me. -
- Are there any experienced suicide bombers? -
- Don't ever be the first, don't ever be the last and don't ever volunteer to do anything. -
- Friendly fire - isn't. -
- If it's stupid but works, it isn't stupid. -
- If you find yourself in a fair fight you didn't plan your mission properly! -
- Peace is my profession, killing is just a hobby. -
- Important documents will demonstrate their vitality by moving from where you left them to where you can't find them. -
- I'm very responsible, when ever something goes wrong they always say I'm responsible. -


#35 Useril este offline   nrares 

  • Site Admin
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 468
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationRO

Postat 13 July 2010 - 11:37 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 13 July 2010 - 11:30 PM, a spus:

...Numai ca eu am o mica problemuta, heeeuuu...barbat n-am. ;) Da' bortoasa vreau sa raman :D ..


Putem fi cumva de ajutor? Macar atata bun simt mai avem si noi barbatii sa intindem o mana persoanelor de sex opus aflate la nevoie :scratch:

#36 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 13 July 2010 - 11:55 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 13 July 2010 - 11:30 PM, a spus:

Ti-a iesit un porumbel din gura. Anca, nu uita ce ai spus, ca eu o iau de buna, parol! Sa te am langa mine ar fi un balsam. Ma duc sa ma sfatuiesc cu Raluca, sa ne facem agenda. Numai ca eu am o mica problemuta, heeeuuu...barbat n-am. Imagine postata Da' bortoasa vreau sa raman Imagine postata Damn, ma tin de dileme la ore din astea tarzii din nuapte. Si mai stricam si topicul baiatului, viitor tatic.


Acuma nu mai trebuie barbat.Am vazut ca e la moda si se poate si fara.Imagine postata
Numa nu prea se inrameaza cu frau lehrerin.
Dar am mai vazut ca e la moda sa faci copii la 50 de ani,asa ca tu esti doar o tanara
speranta.
Numai nu mai asteptati mult,ca nu stiu cat ma mai tin balamalele.Imagine postata

Eins,Zwei,drei,scuze de off !
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#37 Useril este offline   Zweistein 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 10-July 10
  • LocationHD - D

Postat 14 July 2010 - 12:02 AM

Vezi postareaLapona Enigel, la 13 July 2010 - 10:53 PM, a spus:

Moatzo, am murit de ras!!!!

Dreistein, ai fost inspirat sa deschizi topicul asta. Cati ani ziceai ca ai?
.../...
Mult succes si viel Spaß! Du schaffst das schon!


:scratch:
Am "zarte" 29 ani ;) ... nu m-am grabit sa dau cu capul de perete... am asteptat pana am fost 100% sigur ca imi asum raspundarea in totalitate, ca sunt pregatit sa iau viata in piept asa cum vine... zicand asta, trebuie automat sa mentinez si marele merit al nevestei mele care a avut destula rabdare cu mine, si a acceptat faptul ca am avut nevoie de mult timp, si nu a facut presiune.

Prejudecatile romanesti le folosesc numai ca exemplu: "Asa NU!!!"

Multumesc pentru sfaturi. Imi face bine sa vad ca nu sunt cu ideile si asteptarile mele pe drumul cel rau. Aprobarea care o gasesc aici imi da in o anumita masura mai mult curaj sa ma bazez mai mult pe propriul instinct.

La partea cu umor... nu as zice ca duc lipsa, insa trebuie neaparat sa mi-l reeduc, conform cerintelor :D

Sper ca maratonul "no sleep" din primele luni sa lase numai putine urme ;)
- Cine gaseste greseli de ortografie, are voie sa le pastreze. -
- You, you, and you: Panic. The rest of you, come with me. -
- Are there any experienced suicide bombers? -
- Don't ever be the first, don't ever be the last and don't ever volunteer to do anything. -
- Friendly fire - isn't. -
- If it's stupid but works, it isn't stupid. -
- If you find yourself in a fair fight you didn't plan your mission properly! -
- Peace is my profession, killing is just a hobby. -
- Important documents will demonstrate their vitality by moving from where you left them to where you can't find them. -
- I'm very responsible, when ever something goes wrong they always say I'm responsible. -


#38 Useril este offline   anavlis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 14 July 2010 - 02:03 AM

Vezi postareaZweistein, la 13 July 2010 - 11:05 PM, a spus:

Femeia in general nu trebuie respactata mai mult sau mai putin decat barbatul. Respectata trebuie persoana (indiferent de sex) care se detaseaza de a fi o capusa pe spatele societatii. Persoana care ofera dupa posibilitatile ei, fara sa urmareasca propriile interese, trebuie respectata.
Ar trebui sa respect si femeile care isi omoara bebelusii?!?! numai ca au fost in stare sa fete?!?!?! La fel cum ... trebuie sa respect si barbatul care nu isi asuma raspunderea pentru copilul lui? Numai pentru faptul ca, biologic vazut, este parinte!?!?!

Am mai spus si in al post de al meu:"respectul trebuie sa ti-l dobandesti in fiecare zi" ...indiferent de sex, varsta, situatie sociala, etc...
Faptul ca am ajutat,acum o jumatate de vesnicie, o batrana sa treaca strada, pe veci un om respectabil!?!?!?

In alta ordine de idei, de unde stii ca isi doreste orice femeie un barbat ca al tau? Unele poate au nevoie de un barbat puternic, altele de unul maleabil, pentru a nu il frange...

Ma bucur pentru tine ca ti-ai gasit partenerul potrivit tie. Insa nu doresc orcarei femei asta, pentru ca sunt sigur si femei acolo afara, care ar fi mai putin fericite cu un asemnea barbat.
Exemplu: din cate am inteles, muncesti. Sper spre binele tau sa muncesti ca asta iti doresti, nu (numai) ca esti nevoita sa sprijini familia cu venitul tau. Sunt multe femei care degusta sa petreaca primii ani numai cu copii, nu cu munca... Nu dau nici un calificativ acestei decizii. Indiferent cum decide fiecare pentru el insusi. Vroiam sa atrag numai atentia a multimii variatelor dorinte, visuri, nevoi...


bag eu seama ca mata ai ceva personal cu mine
eu iti raspund frumos la general fara sa-ti fac o carcaterizare si mata, ca un "gentelmen" ii dai cu caracterizarile personale

e adevarat ca nu conteaza sexul, barbat/femeie trebuie sa existe respect, si tine minte domnu softwaru ca esti respectat asa cum respecti pe altii. din cate bag seama nu vreai sa fii respectat de iti scoti cornitele la mine

ca sa nu mai punem ca-ti permiti sa-mi caracterizezi si barbatul cand habar ai cu cine stai de vorba si ce fel de mascul am acasa. Habar ai ce face masculul meu, ce slujba are, de ce vreau eu sa muncesc, de ce am ales sa muncesc si sa-mi las copila cu sotul acasa, care isi permite sa stea cu ea, habar ai ce fel de caracter are sotul meu. ca sa nu mai punem ca iti permiti sa-i pui o eticheta sotului meu...."un barbat de asta"

te rog sa-ti masori cuvintele si sa raspunzi frumos cand esti citat frumos, fara a fi atacat si fara a ma lega de persoana dumneata, de femeia dumneata samd. Eu nu am zis nimic de femeia mata, nu mi-am permis si bunul simt, aia 7 ani de acasa nu mi-au permis. Se vede ca la mata e altceva.

iti spun doar un lucru, habar ai cine sunt, habar ai cine sunt 99% din persoanele care intra aici si posteaza. masoara-ti cuvintele si incearca sa porti conversatii rezonabile, fara atacuri la persoana sau la familia celor cu care discutii. Faptul ca mi-am laudat barbatul este pt ca stiu sigur ca este CEL mai bun barbat de pe pamantul asta. O invit pe sotia/prietena dumneata sa intre sa scrie cu mana pe inima acelasi lucru despre dumneata. Eu consider foarte frumos cand o femeie sau barbat pot spune...femeia/barbatul de langa mine e cel/cea mai bun/a de pe pamantul asta.


Vezi postareaZweistein, la 13 July 2010 - 11:27 PM, a spus:


tanti draga,

se pare ca tu o iei putin prea personal. din atitudinea ta, citesc ca ai un copil foarte mic, care nu arata inca trasaturi de caracter constiente, nu te poate copia si exprima ce vede la parinti. eu vorbesc de copi la 3-4 ani care copiaza ce vad, si nu filtreaza cea ce redau. Cand o sa ajungi la acel punct, daca o sa observi copilul cand se simte nesupravegheat, o sa vezi o caricatura a comportamentului tau. In momentul ala o sa ai sansa sa vezi comportamentul tau din alta perspectiva, una care nu aociaza diferite mustre ale societatii cum anuminte actiuni ...

In alta ordine de idei, imi lasi impresia ca te simti in vre-un fel responsabila pentru ceva in privinta cu copilul tau. Atata cat nu ti-ai ales gena cu gena copilul in eprubeta, nu porti raspunderea. Ca ti-ai expune constient copilul oricarui risc nu pot sa cred.

Daca tu nu incerci sa te impaci cu tine insusi, vei traii mereu cu impresia ca cineva are ceva cu tine.




nu o sa ma iau de tine ca ma numesti tanti, poate mata asa ai fost crescut, sa numesti toate femeile tanti.
BUT, inca odata te rog mai citeste odata ce ai scris in privinta mea si incearca sa te detasezi de hobby-ul de a caracteriza persoane pe care nu le cunosti si despre care nu stii absolut nimic.

cele care m-au mai citit pe aici stiu ca nu iau cu una cu doua atacuri la persoana. iar mata ai sarit deja calul. Din respect pt moderatorii si adminii forumului astuia nu-ti raspund cu aceeasi moneda. iti raspund frumos si cu respect ca sa te invat tocmai ce zici, respect dai respect primesti.

by the by....nu cred ca are cineva ceva cu mine. daca as fi crezut believe you me....am fi discutat cu totul altfel. cat despre a ma simti vinovata cu ceva, habar ai ce vorbesti, serios.

ma faci sa zambesc doar pentru ca incerci sa citesti printre cuvinte si sa vezi dincolo de ecranul monitorului mata. No chance sa poti sa ma "vezi" asa ca lasa-o moale cu caracterizarile.

ca un final, referitor la ce ziceai cu copii
da, copiaza parintii pana la o varsta. Comentariul dumitale nu avea norme de varsta, era un comentariu general. Tocmai de aia ti-am si scris.

Poate copii copiaza la 3-4-7 anisori, insa la pubertate isi formeaza propiul caracter. Daca nu vrei sa fii citat si sa ti se puna ca gresesti intr-un comentariu, preciaza exact ce anume vrei sa spui. Nu pune o eticheta generala.

no...nu iti intind ramura de maslin ca nu are rost, nu sunt aici cu stegulete si nici sa fumez pipa pacii. fac numai o rugaminte, daca vrei sa se poarte discutii frumoase si instructive pe aici, nu mai ataca aiurea fara sa fii atacat si nu mai pune etichete unor persoane pe care nu le cunosti.

#39 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 14 July 2010 - 03:32 AM

Vezi postareaPisoi, la 13 July 2010 - 05:44 PM, a spus:

Vezi postareanrares, la 13 July 2010 - 05:25 PM, a spus:

Eu zic ca bunul simt si cei 7 ani de-acasa inlocuiesc cu succes 95% din cursurile alea pentru tatici.



Asta se intampla cand barbatul e prea plin de el, cum se intampla in general.

bunul simt si cei 7 ani de acasa nu te invata cum se tine un bebelus cand trebuie alaptat. Mamica noua, datorita travaliului poate dificil, s-ar putea sa nu prea stie de ea in primele ore dupa nastere. S-ar putea sa nu-si aminteasca nimic din ce-a invatat si atunci mintea limpede si instruita a partenerului poate fi de mare ajutor.


a, da? si la cursurile alea te invata? aia cu pozitiile de alaptat a fost cea mai mare ratare. cica "copilu' mic trebuie tinut in football position, ca e mic si nu ajunge bine". football position my ass!!! nevazmea a incercat exact asa, si urla bietu' copil de frustrare. tot io am gasit pozitia corecta de alaptat din care a mincat prima data fiimiu. asta pen' ca nevazmea era rupta dupa nastere si avea si ochii bulbucatz de la impins, ca a intrebat-o asistenta daca are descendenta asiatica
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#40 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 14 July 2010 - 03:37 AM

Vezi postareamoatza, la 13 July 2010 - 09:35 PM, a spus:

Vezi postareaAlexandru, la 13 July 2010 - 08:56 PM, a spus:

Cît ziceati ca ar costa o vasectomie?


iesi mai ieftin oricum.

odata ajunsi acasa, mama, tata si odor, incepe aventura. mai intai vei constata ca nimic din ce-ai fost invatat nu se mai potriveste. nu, copilul nu doarme cu orele decat in carti, nu e vesel si nici nu gangureste continuu, ba chiar in primele saptamani nici nu te vede. dar de simtit...oh, cat de ascutite le are! simte orice scartait al parchetului, orice zgomot al usii, chiar si orice scartait al saltelei. te miroase imediat ca nu esti posesor al izvorului nesecat si riposteaza, frate, spre disperarea proaspetei mamici care, culmea, e in toiul depresiei postnatale. iar tu, nerecunoscatorule care esti, nici macar nu te poti descurca sa linistesti un ingeras!
in situatia data, tb sa fii diplomat, cat mai calin si rabdator cu putinta. altfel, ti-ai facut-o cu mana ta! vei avea parte de urlete duble, pe de-o parte consoarta neconsolata, nefericita si neinteleasa, pe de alta mostenitorul tracasat de angoasele voastre.
mirosuri ciudate, de-a dreptul pestilentiale care vin dinspre diafanul ingeras? Doamne, ce-o fi mancat, varza stricata? dupa despachetarea rapida, indelung anteexersata, se ia bestia de manute, spanzurata mai mult, si se da fuga-fuguta in baie, unul tine fiinta urlatoare, celalalt dusul indreptat catre sursa odorilor. acuma, daca din viteza se nimereste jetul cu apa rece, ghinion! urmeaza urlete si mai crancene, ocari din partea adversa, dar deja mai ai o experienta la activ. Constati ca bebelusii nu-s chiar asa de firavi, ba chiar sunt rezistenti, daca n-a facut pneumonie nici de data asta.
toata lumea se repede sa=l ia in brate? oh, nu! sunt atat de profitori! musafirii ti-l poarta cateva minute, dar tu ramai de planton. astia mici isi modifica starea in functie de persoana cu care stau. daca esti mai slab de inger, te-a facut! stie ca vei ceda imediat si-si va exersa pe nervii tai acutele. iti spun dinainte ca nu tu vei fi castigatorul in acest razboi.
inevitabil, vin la rand vaccinurile -cu febra si reactii adverse, prima cazatura din patut, carut, premergator, primul cucui, prima vanataie.nervi cu duiumul, multe lacrimi, de toate partile, dar macar jumatate vor fi de fericire. astea te-ar putea tenta sa mai incerci o data experienta!


de unde naiba ai copiat textu' asta?

rahatu' de bebe nu pute daca e alaptat de la mama. situatia se impute doar cind incepe sa manince si atinge paroxismu' pe la un an si ceva, cind maninca approx ce maninci si tu. da' let's face it, a ce palaria mea v-atz astepta sa miroasa, a trandafiri?

daca nu va place, invatatz copilu' sa faca la oala sau direct pe buda, cu colac de copil. a, nu va facetz complexe, al meu refuza atit oala (cind dau il pun pe ea zice "nunu") si pe buda sta, se joaca, ii citeste tata ... da' nu face nica.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi