Forum Culinar: Cherimoya - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cherimoya

#1 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 01 December 2009 - 06:53 PM

-CHERIMOYA-

Imagine postata




Cherimoya ( Annona cherimola ) apartine familiei Annonaceae.Sînt acasa în lantul Anzilor-sudul Columbiei,Ecuador,nordul Peru-ului.Acolo cresc salbatic la înaltimi de 1500-1900 m.În ziua de azi se cultiva în regiuni cu clima subtropicala ca de exemplu în Madeira,Israel,dar si în anumite regiuni ale Spaniei ,pe Costa Tropical si Costa del Sol,si Italia în regiunea Calabriei.Cherimoya,creste în pomi cît si în tufe de la 3 pîna al 9 m,si sînt tot anul verzi.
Dupa polenizare,fructului îi trebuie 5-8 luni pîna la maturizare cînd va fi recoltat,în perioada octombrie-februarie.
Pentru ca dupa recolta procesul de coacere este extrem rapid,aceste fructe ajung pe masa noastra înca crude,mici si tari.
În stare perfect copata,sînt moi,iar crescute pîna la maturizare în mediul lor,fructele,au aproximativ marimea unei gulii mari.
Cînd coaja fructului începe sa faca pete maronii/negre,si se simte moale la apasarea usoara cu degetul pe suprafata acestuia,fructul este copt,si trebuie consumat rapid.



Proprietati nutritive pe 100 g cherimoya :

*Calorii 67
*Proteine 1,5 g
*Grasimi 0,3 g
*Carbohidranti 14,2 g
*Zaharuri 8,9 g
*Fibre 6,7 g
*Vitamina C 14,1 mg
*Vitamina E 0,5 mg
*Vitamina B1 0,1 mg
*Vitamina B2 0,1 mg
*Vitamina B6 0,1 mg
*Calciu 14 mg
*Caliu 400 mg
*Magneziu 24 mg
*Fosfor 30 mg
*Cupru 80 µg
*Fier 396 µg
*Mangan 58 µg
*Iod 1 µg
*Zinc 114 µg
*Apa 74 %


Nu stiu daca iubesc un alt fruct mai mute decît acesta.Aici îl gasesc doar în perioada noiembrie-decembrie, rar în ianuarie-februarie,si numai în anumite locuri.
Pulpa acestui fruct este alba,moale,dulce si foarte aromata.În interior,se gasesc foarte multi sîmburi mari si negri.
De necrezut ca într-un fruct destul de mic intra atîtia sîmburi,si totusi mai are si pulpa! :D
Cu toate astea,îl ador,si cred ca as putea mînca chiar si 10.
Multi descriu aroma cherimoyei,ca asemanatoare capsunilor cu frisca..eu nu sînt neaparat de acesta parere.Pentru mine are o aroma deosebita,care nu seamana niciunui alt fruct cunoscut de mine.
Necopt,cherimoya se poate înveli în hîrtie,pîna la coacere.E bine sa fie izolat de alte fructe.
Copt,este foarte zemos.Atentie la suc!Desi pare incolor,face pete maronii care ies greu.Sucul/pulpa acestui fruct oxideaza foarte repede,de aceea se maroneste imediat dupa ce este taiat.Eu îl consum ca atare.Nu am facut niciodata nimc altceva,desi am retete de prajitura si înghetata cu acest fruct.Îmi place prea mult proaspat,si este prea scump pentru a-l coace pe o placinta!
Poate odata o sa ma încumet sa fac o înghetata,din cîteva fructe :D
Pentru a nu oxida,dupa curatarea cojii trebuie stropit bine fructul,cu multa zeama de lamîie...altfel obtineti o înghetata nu foarte aspectuasa.

-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#2 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 02 December 2009 - 03:02 PM

Hmmm..... Maya, numai cand citesc si mi se face pofta sa-ncerc si eu asa ceva!!! =)) Mi-ai transmis si mie cate ceva din placerea ta de-a manca acest fruct! :drunken:

#3 Useril este offline   sheherezada 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 180
  • Inregistrat: 29-November 09
  • LocationOlandica

Postat 02 December 2009 - 03:51 PM

Am luat si eu cand locuiam in UK , da stiu ca avea la samburi!!!

#4 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 02 December 2009 - 04:26 PM

Maya, cat de scumpe sunt fructele astea? Ca n-as vrea sa am vreo surpriza in magazin... Stiu ca preturile difera de la un lant de magazine la altul si as vrea sa-mi fac macar o parere legata de pret. :angry:

#5 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 02 December 2009 - 04:43 PM

Foxy,sînt taaaare bune fructele astea cu coaja klingoniana :pupic:
Costa în jur de 1 euro/bucata..asta fiind cam cel mai scump prin supermarketuri.

Shehe,da,au foarte multi sîmburi.Daca te uiti la poza,undeva este o gramajoara...toti sînt dintr-un singur fruct :lol:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#6 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 02 December 2009 - 04:45 PM

Maya a spus:

Foxy,sînt taaaare bune fructele astea cu coaja klingoniana :)
Costa în jur de 1 euro/bucata..asta fiind cam cel mai scump prin supermarketuri.

Shehe,da,au foarte multi sîmburi.Daca te uiti la poza,undeva este o gramajoara...toti sînt dintr-un singur fruct :lol:



Ai ramas si tu cu sechele de la Star Trek??? :lol:
Nu e extraordinar de scump fructul... Acuma depinde si cat vrei sa halesti pe zi!! :pupic: ca daca vrei multe, clar se simte la buzunar!!! :)

#7 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 02 December 2009 - 04:52 PM

foxyy a spus:

Maya a spus:

Foxy,sînt taaaare bune fructele astea cu coaja klingoniana :)
Costa în jur de 1 euro/bucata..asta fiind cam cel mai scump prin supermarketuri.

Shehe,da,au foarte multi sîmburi.Daca te uiti la poza,undeva este o gramajoara...toti sînt dintr-un singur fruct :)



Ai ramas si tu cu sechele de la Star Trek??? :pupic:
:)

Da :lol:

EI,noroc ca nu se gasesc pe tot parcursul anului :lol:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#8 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 02 December 2009 - 04:57 PM

Maya a spus:

foxyy a spus:

Maya a spus:

Foxy,sînt taaaare bune fructele astea cu coaja klingoniana :)
Costa în jur de 1 euro/bucata..asta fiind cam cel mai scump prin supermarketuri.

Shehe,da,au foarte multi sîmburi.Daca te uiti la poza,undeva este o gramajoara...toti sînt dintr-un singur fruct :D



Ai ramas si tu cu sechele de la Star Trek??? :pupic:
:)

Da :)

EI,noroc ca nu se gasesc pe tot parcursul anului :lol:



Daca am retinut bine, iarna e anotimpul cand ii putem gasi prin magazine, da? Adicatelea acu'. Ma duc sa fac lista - isi pune jupanu' mana-n cap cand vede ca iau numa' fructe!! :lol: Cre'ca o sa ma-ntrebe daca am trecut la ierbivoare.... :)

#9 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 02 December 2009 - 05:04 PM

foxyy a spus:


Daca am retinut bine, iarna e anotimpul cand ii putem gasi prin magazine, da? Adicatelea acu'. Ma duc sa fac lista - isi pune jupanu' mana-n cap cand vede ca iau numa' fructe!! :lol: Cre'ca o sa ma-ntrebe daca am trecut la ierbivoare.... :pupic:



Da,acm le gasesti.Eu am vazut la Globus.Astea trebuie sa fie verzi,dar daca-s tari sa nu le manînci pîna nu se inmoaie putin.Apesi usor fructul.si vezi cit este de moale.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#10 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 02 December 2009 - 05:07 PM

Maya a spus:

foxyy a spus:


Daca am retinut bine, iarna e anotimpul cand ii putem gasi prin magazine, da? Adicatelea acu'. Ma duc sa fac lista - isi pune jupanu' mana-n cap cand vede ca iau numa' fructe!! :lol: Cre'ca o sa ma-ntrebe daca am trecut la ierbivoare.... :pupic:



Da,acm le gasesti.Eu am vazut la Globus.Astea trebuie sa fie verzi,dar daca-s tari sa nu le manînci pîna nu se inmoaie putin.Apesi usor fructul.si vezi cit este de moale.


Eu n-am Globus pe aici, dar am Edeka - sper sa aiba si ei ceva fructe bune!

#11 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 02 December 2009 - 05:27 PM

foxyy a spus:

Maya a spus:

foxyy a spus:


Daca am retinut bine, iarna e anotimpul cand ii putem gasi prin magazine, da? Adicatelea acu'. Ma duc sa fac lista - isi pune jupanu' mana-n cap cand vede ca iau numa' fructe!! ;) Cre'ca o sa ma-ntrebe daca am trecut la ierbivoare.... =))



Da,acm le gasesti.Eu am vazut la Globus.Astea trebuie sa fie verzi,dar daca-s tari sa nu le manînci pîna nu se inmoaie putin.Apesi usor fructul.si vezi cit este de moale.


Eu n-am Globus pe aici, dar am Edeka - sper sa aiba si ei ceva fructe bune!

Are si Edeka! :P
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#12 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 02 December 2009 - 08:24 PM

Maya a spus:

foxyy a spus:

Maya a spus:


Daca am retinut bine, iarna e anotimpul cand ii putem gasi prin magazine, da? Adicatelea acu'. Ma duc sa fac lista - isi pune jupanu' mana-n cap cand vede ca iau numa' fructe!! ;) Cre'ca o sa ma-ntrebe daca am trecut la ierbivoare.... :D


Da,acm le gasesti.Eu am vazut la Globus.Astea trebuie sa fie verzi,dar daca-s tari sa nu le manînci pîna nu se inmoaie putin.Apesi usor fructul.si vezi cit este de moale.


Eu n-am Globus pe aici, dar am Edeka - sper sa aiba si ei ceva fructe bune!

Are si Edeka! ;)


Parfait!!!!!! M-am scos!!!!!!! :laughing7: :floare:

#13 Useril este offline   Cristina 

  • Regina Lamâilor
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 907
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationDown Under

Postat 03 December 2009 - 06:16 AM

Aici se cheama Custard Apple. Si la mine era favorit acum cativa ani fructul asta - dar mi s-a aplecat de la el. Nu ma intrebati cum e posibil ca nu stiu.
Acum este cam unicul fruct pe care nu-l mai pot vedea in fata ochilor :angry:

#14 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 03 December 2009 - 04:07 PM

Cristina a spus:

Aici se cheama Custard Apple. Si la mine era favorit acum cativa ani fructul asta - dar mi s-a aplecat de la el. Nu ma intrebati cum e posibil ca nu stiu.
Acum este cam unicul fruct pe care nu-l mai pot vedea in fata ochilor :pupic:

Sa te saturi de cherimoya???????????????? EU nu stiu daca as reusi :floare:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#15 Useril este offline   Cami 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 693
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBrasov - Dubai

Postat 07 December 2009 - 10:06 AM

Am vazut pe aici custard apple, dar nu m-a atras in mod deosebit, habar n-aveam ca-i mai spune si cherimoya. Acu, ca stiu, e pe lista pentru urmatoarea tura de cumparaturi. Iau unul, sa vad cum e.

#16 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 03 May 2012 - 12:06 PM

Drajii babii...am mancat azi pentru prima oara cherimoya. Stiti unde se poate face comanda de cherimoya la hectar? Maica, ce nebunie de fruct, ce ambrozie, ce dulceata, ce, ce, ce...Nebunie fructul asta! Singurul inconvenient: are samburii aia si tre sa fii atent cum mesteci. Mortalissim!!!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#17 Useril este offline   v.oanna 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 17-May 12

Postat 17 May 2012 - 11:12 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 03 May 2012 - 12:06 PM, a spus:

Drajii babii...am mancat azi pentru prima oara cherimoya. Stiti unde se poate face comanda de cherimoya la hectar? Maica, ce nebunie de fruct, ce ambrozie, ce dulceata, ce, ce, ce...Nebunie fructul asta! Singurul inconvenient: are samburii aia si tre sa fii atent cum mesteci. Mortalissim!!!


Ma unesc si eu!!! Cine stie poate ne-aude cineva si i se va face mila de noi sa ne-ajute!!!

P.S. Si lasa un parfum pe maini de te-nebuneste!!!
P.P.S. Atentie la samburi ca nu sunt comestibili, sunt toxici si ii poti folosi si pe post de insecticid.

BUN BUN BUN

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi