Forum Culinar: E posibil? - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

E posibil? sarcina sau nu

#1 Useril este offline   colit 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 29-November 09

Postat 24 July 2010 - 12:04 PM

Buna,fetelor!
Am si eu o problema - pentru unii poate parea amuzanta, pentru mine este deosebit de enervanta. Am un copil de 6 ani, iar in urma cu 4 ani mi-a fost montat un sterilet. In acesti 4 ani totul a fost in regula. Numai ca, in luna mai am inceput sa simt niste miscari ciudate in burta. Mi-am facut teste de sarcina, rezultat negativ. In luna iunie am mers la ginecolog, care mi-a spus, in urma ecografului, ca nu exista sarcina. In toata aceasta perioada, lunar, am avut CM, destul de abundent as spune. Alte simptome nu am decat miscarile din burta care ma ingrozesc. Le simt zilnic, de 3 luni. Ideea care nu-mi da pace este ca inainte cu o saptamana de a simti miscarile am luat antibiotic pentru niste probleme stomatologice.
Bineinteles ca paranoia functioneaza la cote maxime. Ma gandesc ca as fi insarcinata. E posibil cu: 2 teste negative, control gineco ce a infirmat sarcina, CM si sterilet? In acelasi timp ce-i cu miscarile? Amai simtit cineva astfel de miscari? Ele apar in tot abdomenul, zi de zi.
As vrea sa aflu daca cineva a mai patit asa ceva, gandindu-ma ca ar putea fi totusi de pe la fiere, ficat, stomac ...

#2 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 24 July 2010 - 12:54 PM

Vezi postareacolit, la 24 July 2010 - 12:04 PM, a spus:

Buna,fetelor!
Am si eu o problema - pentru unii poate parea amuzanta, pentru mine este deosebit de enervanta. Am un copil de 6 ani, iar in urma cu 4 ani mi-a fost montat un sterilet. In acesti 4 ani totul a fost in regula. Numai ca, in luna mai am inceput sa simt niste miscari ciudate in burta. Mi-am facut teste de sarcina, rezultat negativ. In luna iunie am mers la ginecolog, care mi-a spus, in urma ecografului, ca nu exista sarcina. In toata aceasta perioada, lunar, am avut CM, destul de abundent as spune. Alte simptome nu am decat miscarile din burta care ma ingrozesc. Le simt zilnic, de 3 luni. Ideea care nu-mi da pace este ca inainte cu o saptamana de a simti miscarile am luat antibiotic pentru niste probleme stomatologice.
Bineinteles ca paranoia functioneaza la cote maxime. Ma gandesc ca as fi insarcinata. E posibil cu: 2 teste negative, control gineco ce a infirmat sarcina, CM si sterilet? In acelasi timp ce-i cu miscarile? Amai simtit cineva astfel de miscari? Ele apar in tot abdomenul, zi de zi.
As vrea sa aflu daca cineva a mai patit asa ceva, gandindu-ma ca ar putea fi totusi de pe la fiere, ficat, stomac ...


psihologic, ma tem ca
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#3 Useril este offline   Amina 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 301
  • Inregistrat: 03-December 09
  • LocationRm. Valcea

Postat 24 July 2010 - 05:58 PM

Bine ai venit, colit! :biggrin:

Stai linistita, daca ai fost la un consult ginecologic cu ecografie si s-a infirmat, atunci clar nu este o sarcina.
Da, am patit si eu in primavara, in fiecare seara ( timp de aprox. o luna ) cand ma asezam linistita la televizor incepea sa mi se zbata ritmic un muschi in partea de jos a abdomenului. Acum nu mai simt nimic, dar atunci la fel ca si tine primul meu gand a fost catre o sarcina.

Si NU, sarcina peste orice metoda contraceptiva ( alta decat abstinenta :tongue3: ) nu este paranoia!!

#4 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 24 July 2010 - 09:45 PM

Cu ani (peste 10-11) în urma,am avut si eu miscari de astea :mad: Serios!
Pentru ca trecusem deja de o sarcina,si stiam cum se simt miscarile bebelui,pot spune cu mîna pe inima,ca erau la fel.Exact ca la început!Dar stiam ca nu sînt gravida,si de aia nu mi-am facut probleme.
Cîndva s-au oprit de la sine,miscarile alea.Pe atunci am mai discutat si cu alte prietene,si unele trecusea si ele prin miscari de astea :mad:
Niciuna nu a ramas cu urmari :floare:

Miscarile astea pot aparea în urma unei boli,a unei operatii (o cezariana de exemplu)...poate fi pe baza psihica(aici spectrul cauzei e larg...sau nu =)) ),dar poate fi si chiar o simpla lipsa de magneziu.Banuiesc ca si multe alte cauze,care nu le stiu eu.

Dar ai discutat cu un medic despre asta,sau doar ai verificat posibilitatea unei sarcini?
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#5 Useril este offline   colit 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 29-November 09

Postat 25 July 2010 - 10:56 AM

Maya, intr-adevar nasterea a fost prin cezariana. Dar, totusi, 6 ani nu am avut nimic... Nu am discutat despre asta cu un medic. Am mers doar la ginecolog, caruia, sincer, mi-a fost jena sa-i spun de miscari. I-am spus doar ca "am simptome de sarcina, si in eventualitatea acesteia as vrea sa-mi extraga steriletul". In urma ecografului a infirmat sarcina si steriletul a ramas la ... "locul lui". N-am mai cautat apoi explicatia acestor miscari, deoarece doar sarcina ma speria (din cauza antibioticului luat). Totusi sunt 3 luni de zile de cand miscarile nu inceteaza. Asa cum spui si tu ele sunt identice cu miscarile de inceput ale fatului. Am de gand ca, in luna august, sa-mi fac un set de analize. Si, bininteles, un nou control ginecologic. Intr-o oarecare masura ma linisteste faptul sa aflu ca si altcineva a simtit la fel. Spre deosebire de Amina, care simtea miscarile doar seara, cand statea relaxata in pat, eu le simt si peste zi, cand stau in picioare, in sezut, etc.

#6 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 26 July 2010 - 09:15 AM

Colit, e posibil sa suferi de o lipsa de calciu si magneziu? Asta pot da uneori spasme musculare, de diferite intensitati. Daca ai facut eco si e exclusa sarcina, atunci poti sta linistita, nu e vorba de asta. Menstra abundenta vine odata cu montarea steriletului, la fel, in unele cazuri apare o anemie feripiva - nu stiu insa daca asta poate cauza spasme. Mai tine cont si de faptul ca te apropii de perioada de extragere, stiu ca steriletul trebuie schimbat pina in 5 ani. Poate s-a format o mica infectie, pe care ai reusit sa o tii in friu cu acel antibiotic...
raluca elena

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi