Forum Culinar: Pui... impletit - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pui... impletit Piept de pui invelit in bacon

#1 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 27 July 2010 - 12:34 AM

Fac "curatenie" in computer, si dau peste o poza pe care cred ca am trimis-o alor mei dupa ce am comis prepararea puiului impletit, sa ia modelul :lol: .
Tehnica am vazut-o acum cativa ani la o emisiune a Marthei Stuart, daca nu ma inseala memoria. Imi place ca este "de efect" pe platou, si e foarte usor de manevrat. Nu trebuie scobitori sau ata, decat daca prajiti un pic in tigaie bucatile gata invelite (eu n-am facut-o niciodata, din comoditate :floare: ), inainte sa le dati la cuptor.
Feliile de bacon se pun una putin petrecuta peste cealalta, se pune pieptul de pui (condimentat cu ce vreti voi) la mijloc si se incepe impletirea de sus in jos. De fapt doar se aduc capetele baconului peste bucata de piept. Si gata. Dati la cuptor vreo ora, puneti ce garnitura vreti si... pofta buna!

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_07_2010/post-192-128018337402.jpg


#2 Useril este offline   La-Chef-A 

  • La-Chef-A
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,289
  • Inregistrat: 09-July 10
  • LocationKitchen

Postat 27 July 2010 - 01:05 AM

Mmmmmm, arata tare bine. O sa-l incerc.

#3 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 27 July 2010 - 07:51 AM

Noaaaaaaaaaaaaaaa, deci da! Place grav!
:toothy9; Cred ca am facut si eu cindva, dar parca nu mi-au iesit cositele alea asa ....
raluca elena

#4 Useril este offline   vrabiuta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 686
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Locationunde se agata harta-n cui

Postat 27 July 2010 - 08:02 AM

Vezi postareaadi_edi, la 27 July 2010 - 12:34 AM, a spus:

Fac "curatenie" in computer, si dau peste o poza pe care cred ca am trimis-o alor mei dupa ce am comis prepararea puiului impletit, sa ia modelul :toothy9; .



Suuper ! Joi cind vine fiica-mea acasa, cu asa ceva o astept ! Ca sa stie toata lumea, maninca doar piept de pui , cu placere :blob8: ! In rest cu cearta, chiar lacrimi,desi are 19 ani! Mai obisnuiesc sa-i fac piept de pui taiat bucatele si invelit in bacon ! Arata tare bine si sunt sigura ca o sa-i placa!
Multumesc ! :scratch:

#5 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 27 July 2010 - 08:27 AM

Cre ca o sa am nevoie in curind sa fac chestia asta pentru ca e foarte de efect :toothy9;

#6 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 27 July 2010 - 08:54 AM

Grade, grade??? La cate grade se pune cuptorul? Nu de alta, dar eu nu prea ma pricep la asa ceva...
Multumesc pt idee! Sorina
Sorina

#7 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 27 July 2010 - 09:50 AM

Depinde cum stai cu timpul Sorina, si de cit de mari sunt bucatile de pui, in general po' sa-l pui la 200°C.

#8 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 27 July 2010 - 04:12 PM

Vezi postareasorinadaniela, la 27 July 2010 - 08:54 AM, a spus:

Grade, grade??? La cate grade se pune cuptorul? Nu de alta, dar eu nu prea ma pricep la asa ceva...
Multumesc pt idee! Sorina


Nici eu nu ma prea pricep. Dar cand stateam in chirie aveam o vechitura de cuptor (excelent, de altfel) pe care scria timpul de preparare al diverselor "carnuri", si toate la temperatura de 325 F. De atunci, daca nu scrie in reteta sau daca nu fac gratare, carnea (chiftele, piept de pui, curcanul intreg etc.) o fac la 325 F, deci undeva intre 160-170 Celsius. Daca pui la temperatura mai mare, verifica mai devreme de o ora daca e gata.
Ma bucur ca va place ideea si ca am reusit si eu in sfarsit sa contribui cu o "picatura" la "oceanul" forumului :) .

#9 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 27 July 2010 - 04:35 PM

Foarte usor si de efect, mersi de reteta!
Vreau sa o fac si cum sunt asa comoda zilele astea posibil sa o fac curand.

Daca se tine o ora la cuptor, atunci as pune in tava mare si as arunca si niste ceapa, morcov si poate ciuperci? sau ardei? acolo, ca sa fie si garnitura gata odata cu carnea iar eu odihnita inainte de cina :)

#10 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 27 July 2010 - 05:03 PM

Vezi postareaPisoi, la 27 July 2010 - 04:35 PM, a spus:

Foarte usor si de efect, mersi de reteta!
Vreau sa o fac si cum sunt asa comoda zilele astea posibil sa o fac curand.

Daca se tine o ora la cuptor, atunci as pune in tava mare si as arunca si niste ceapa, morcov si poate ciuperci? sau ardei? acolo, ca sa fie si garnitura gata odata cu carnea iar eu odihnita inainte de cina :)


Buna ideea, dar tine cont ca la sfarsit o sa ai un deget de untura topita pe fundul tavii (no, exagerez si io un pic, da' iese o groaza)... Ei bine, oricum nu pui grasimea aia in farfurie; o prietena a facut asa cum zici tu si i-a placut.

#11 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 27 July 2010 - 05:24 PM

Va multumesc mult de tot! Sorina
Sorina

#12 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 27 July 2010 - 05:35 PM

Vezi postareaadi_edi, la 27 July 2010 - 05:03 PM, a spus:

Vezi postareaPisoi, la 27 July 2010 - 04:35 PM, a spus:

Foarte usor si de efect, mersi de reteta!
Vreau sa o fac si cum sunt asa comoda zilele astea posibil sa o fac curand.

Daca se tine o ora la cuptor, atunci as pune in tava mare si as arunca si niste ceapa, morcov si poate ciuperci? sau ardei? acolo, ca sa fie si garnitura gata odata cu carnea iar eu odihnita inainte de cina :P


Buna ideea, dar tine cont ca la sfarsit o sa ai un deget de untura topita pe fundul tavii (no, exagerez si io un pic, da' iese o groaza)... Ei bine, oricum nu pui grasimea aia in farfurie; o prietena a facut asa cum zici tu si i-a placut.



corect, ai dreptate. as putea izola impletitu' in folie de aluminiu. ma mai gandesc daca nu cumva o sa-mi placa untura aia :D . daca pun cartofi langa, atunci utura aia o sa dea bine de tot la cartofi. ma mai gandesc

#13 Useril este offline   vrabiuta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 686
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Locationunde se agata harta-n cui

Postat 29 July 2010 - 08:13 PM

Precum am zis, azi c-a venit fiica-mea acasa , pui impletit ! Mai am de lucrat la impletitura, da a fost bun, alaturi de cartofi la tava ( cu putin ulei, condimente, 2 linguri de faina de malai, parca Adriana a pus reteta,ma rog, a oricui ar fi, ii multumesc c-a devenit de multa vreme favorita cind e vorba de cartofi!) si castraveti murati ( aproape, ca i-am pus de o saptamina da la cit e de frig si pe balcon, inca nu-s chiar gata !)
Poza n-am decit la pui!

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_07_2010/post-366-128042721464.jpg


#14 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 30 July 2010 - 05:03 PM

Vezi postareavrabiuta, la 29 July 2010 - 08:13 PM, a spus:

Precum am zis, azi c-a venit fiica-mea acasa , pui impletit ! Mai am de lucrat la impletitura, da a fost bun, alaturi de cartofi la tava ( cu putin ulei, condimente, 2 linguri de faina de malai, parca Adriana a pus reteta,ma rog, a oricui ar fi, ii multumesc c-a devenit de multa vreme favorita cind e vorba de cartofi!) si castraveti murati ( aproape, ca i-am pus de o saptamina da la cit e de frig si pe balcon, inca nu-s chiar gata !)
Poza n-am decit la pui!


Bravo, vrabiuto! Ma bucur ca v-au placut.
Cat despre impletitura, cred ca stiu ce ai gresit (desi nu arata rau). Cand pui feliile de bacon pe masa, incepe de jos in sus (feliile de bacon un pic petrecute una peste cealalta, ca tiglele la casa, sa inveleasca bine pieptul de pui), iar cand incepi sa impletesti ia-o de sus in jos. Nu stiu daca am fost destul de explicita.

#15 Useril este offline   La-Chef-A 

  • La-Chef-A
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,289
  • Inregistrat: 09-July 10
  • LocationKitchen

Postat 30 July 2010 - 05:25 PM

Am si eu o intrebare. O sa ramane la fel de frumos si dupa ce il scoti de la cuptor sau se increteste baconul si se strica designul? Maine am ceva musafiri la masa si ma gandeam sa-l incerc pentru ca mi se pare foarte de efect.

#16 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 30 July 2010 - 07:15 PM

Vezi postareaLa-Chef-A, la 30 July 2010 - 05:25 PM, a spus:

Am si eu o intrebare. O sa ramane la fel de frumos si dupa ce il scoti de la cuptor sau se increteste baconul si se strica designul? Maine am ceva musafiri la masa si ma gandeam sa-l incerc pentru ca mi se pare foarte de efect.


Baconul se increteste un pic, normal, dar nu se strica designul. Ar trebui sa ramana cam la fel, doar... de alta culoare. Mie imi place un pic mai rumen decat a facut vrabiuta. Vezi sa socotesti cel putin 5 felii de bacon la o bucata de piept de pui, ca sa iasa frumos. Capetele ultimelor felii eu le bag dedesubt.

#17 Useril este offline   La-Chef-A 

  • La-Chef-A
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,289
  • Inregistrat: 09-July 10
  • LocationKitchen

Postat 30 July 2010 - 07:27 PM

Vezi postareaadi_edi, la 30 July 2010 - 07:15 PM, a spus:

Vezi postareaLa-Chef-A, la 30 July 2010 - 05:25 PM, a spus:

Am si eu o intrebare. O sa ramane la fel de frumos si dupa ce il scoti de la cuptor sau se increteste baconul si se strica designul? Maine am ceva musafiri la masa si ma gandeam sa-l incerc pentru ca mi se pare foarte de efect.


Baconul se increteste un pic, normal, dar nu se strica designul. Ar trebui sa ramana cam la fel, doar... de alta culoare. Mie imi place un pic mai rumen decat a facut vrabiuta. Vezi sa socotesti cel putin 5 felii de bacon la o bucata de piept de pui, ca sa iasa frumos. Capetele ultimelor felii eu le bag dedesubt.


Multumesc. O sa incerc sa-i fac poze.

#18 Useril este offline   vrabiuta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 686
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Locationunde se agata harta-n cui

Postat 31 July 2010 - 02:59 PM

Vezi postareaadi_edi, la 30 July 2010 - 05:03 PM, a spus:



Bravo, vrabiuto! Ma bucur ca v-au placut.
Cat despre impletitura, cred ca stiu ce ai gresit (desi nu arata rau). Cand pui feliile de bacon pe masa, incepe de jos in sus (feliile de bacon un pic petrecute una peste cealalta, ca tiglele la casa, sa inveleasca bine pieptul de pui), iar cand incepi sa impletesti ia-o de sus in jos. Nu stiu daca am fost destul de explicita.


Dupa ce-am terminat mi-am dat seama cum ar fi trebuit sa fac, ca doar am avut codite pina hat, iar fiica-mea la fel, inca are par lung , si codite am impletit destule la viata mea! Da ne era foame ( intre masa de dimineata si cea de prinz vizita obligatorie la buni! si am stat mai mult) si am lasat-o asa , ca altfel desfaceam si-o luam de la capat ! Sa stii ca si mie mi-ar placea sa-mi iasa mai prajite deasupra, dar cred ca, cuptorul meu are o problema in aceasta privinta... Nici cornurile de brutar, facute in aceeasi zi, pentru micul dejun n-au fost asa aratoase,desi pe deasupra le-am uns inca cu ou de casa.... :occasion14:

#19 Useril este offline   La-Chef-A 

  • La-Chef-A
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,289
  • Inregistrat: 09-July 10
  • LocationKitchen

Postat 31 July 2010 - 05:14 PM

L-am facut aseara si asta e ce a iesit. A fost foarte bun si arata intradevar interesant insa mie personal mi-ar fi placut sa aibe ceva umplutura in mijloc, nu doar carnea seaca, asa ca data viitoare voi incerca sa il umplu poate ca si la cordon bleu, cu ciuperci si branza. Am sa va arat pozele cu etapele de impletire. Mi-a mai ramas bacon asa ca am facut si 2 frigarui de pui imbracat in bacon si zucchini.


Imagine atasata: monthly_07_2010/post-701-128058891903.jpg

Imagine atasata: monthly_07_2010/post-701-1280588937.jpg

Imagine atasata: monthly_07_2010/post-701-128058895699.jpg

Imagine atasata: monthly_07_2010/post-701-128058897232.jpg

Imagine atasata: monthly_07_2010/post-701-128058899672.jpg

Imagine atasata: monthly_07_2010/post-701-128058905921.jpg


#20 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 31 July 2010 - 09:23 PM

Vezi postareaLa-Chef-A, la 31 July 2010 - 05:14 PM, a spus:

L-am facut aseara si asta e ce a iesit. A fost foarte bun si arata intradevar interesant insa mie personal mi-ar fi placut sa aibe ceva umplutura in mijloc, nu doar carnea seaca, asa ca data viitoare voi incerca sa il umplu poate ca si la cordon bleu, cu ciuperci si branza. Am sa va arat pozele cu etapele de impletire. Mi-a mai ramas bacon asa ca am facut si 2 frigarui de pui imbracat in bacon si zucchini.





Deci, asa! Ti-a iesit ca in reclame! Postarea ta ar trebui sa fie prima, cu pozele tale nu mai trebuie nici o explicatie!
Cat despre reteta, ai dreptate, cred ca gustul ar fi mai grozav cu tot felul de umpluturi. Eu am aratat doar cum iese cu impletitura (de aceea nici nu am postat la "Retete"), insa cred ca se pot face nelimitate variatiuni pe tema asta, si nu doar cu piept de pui. Ah, chiar acum mi-a traznit ceva prin minte, dar nu va spun pana nu fac :) .
Vrabiuto, stiu cum e cand familionu' iti bate cu lingura in masa ca le e foame, nu-ti fa probleme, important pana la urma e gustul, nu-i asa?

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi