Forum Culinar: Lichior de-ment(a) + Lichior (crema) de menta si ciocolata - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Lichior de-ment(a) + Lichior (crema) de menta si ciocolata

#1 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 02 August 2010 - 07:38 AM

Lichior de-ment(a)

Ingrediente:
Doua legaturi generoase de menta proaspata (cam cat poti cuprinde intre cercul format de policele si degetele aratatoare de la ambele maini)
un litru de alcool (sau wodka fara gusturi pregnante. Eu am folosit wodka)
o lamaie
doua cani de zahar
10 -15 boabe de piper (optional)
colorant alimentar (optional)

In aceeasi categorie - "incercate si savurate" - mai puteti pune la macerat impreuna cu menta o tulpina de lemon grass spintecata si/sau cateva feliute de ghimbir dintr-o bucatica cat prima falanga a degetului mare.
Sau nu.

Mod de preparare:
Menta se spala foarte bine in mai multe ape, se zdrobeste un pic cu dosul cutitului ca sa elibereze cat mai bine uleiurile eterice si se indeasa intr-un pet de plastic cu un sfert din cantitea de zahar. Boabele de piper se zdrobesc grosolan intr-o basma :floare: cu fundul unui pahar si se adauga peste frunze, se toarna alcoolul se infileteaza capacul si se lasa la macerat la intuneric circa 10 zile.
Se filtreaza printr-un filtru de hartie pentru cafea si se prepara un sirop gros din zahar, sucul de lamaie si putina apa astfel incat siropul sa fie vascos dar cu atentie ca zaharul sa nu se caramelizeze. Dupa ce se raceste se incorporeaza maceratul de menta in alcool.
Se pastreaza in "sticle de alea faine" :pupic: - stiu ca si voi le pastrati - bine astupat si ferit de lumina soarelui sau caldura excesiva
Se lasa la maturat doua saptamani

Se serveste refrigerat intr-un pahar a carui margine a fost muiata in apa cam 3 mm, apasata in zahar cristalin, cu o felie subtire de lime sau lamaie si o frunza proaspata de menta.

Am gasit pe internet retete in care se punea la sfarsit si o lingurita de glicerina. Nu am avut. Nu am folosit si nici nu am prea mare incredere.
In schimb am combinat intr-un pahar cu o lingurita de apa colorant alimentar galben si albastru (praf) - "un varf de cutit" ce cuprindea o piramida cu laturile de 3- 4 mm - cu care am obtinut o culoare smarald intensa cu care am dat un pic de culoare lichiorului care in mod natural a rezultat de culoare verde-galbui .
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#2 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 02 August 2010 - 07:39 AM

Lichior (crema) de menta si ciocolata
.
Imagine atasata: monthly_08_2010/post-168-128072762458.jpg
.


Ingrediente:
Macerat de menta in alcool 750 ml - Eu am folosit direct lichior de menta preparat ca mai sus
Ciocolata menaj 200-250 de grame
200 ml de smantana pentru frisca 30% grasime (asta am avut in frigider)
o ceasca de cafea de zahar. (cum am folosit lichior gata indulcit am pus mai putin zahar)
doua galbenusuri de ou

Mod de preparare:
Se separa galbenusurile si se freaca cu o lingura de zahar.
Se rade ciocolata.
Se pune un castron metalic bombat sau alt vas potrivita peste o cratita cu apa ce clocoteste la foc mic - Bain Marie - se toarna frisca, zaharul, fulgii de ciocolata si se amesteca pana se topeste ciocolata si zaharul si se incorporeaza intr-o crema matasoasa. Nu lasam cu nici un chip sa clocoteasca si turnam amestecand tot timpul galbenusurile frecate cu zahar, tragem pe marginea focului si mai omogenizam doua minute.
Oprim focul, turnam maceratul de alcool si menta omogenizam, tragem la sticle, lasam sa se raceasca si punem crema de ciocolata si menta in frigider pentru 10 -15 zile. Agitam sticla zilnic.
.
Imagine atasata: monthly_08_2010/post-168-128072765797.jpg
.


Daca as fi facut doar crema de ciocoalata as fi pus si semintele dintr-o pastaie de vanilie. Asa vreau ca in mariajul fericit dintre cicolata si menta sa nu-si vare nimeni coada.

Azi e 2 august. De Sfanta Marie, va fi unul din cadourile pentru mama-soacra - I-a placut nevoie mare acum doua luni si vrea sa se laude cu jinerele :floare:
Aici si-a muiat cineva mustatile :pupic:. Se poate observa cat de cat textura initiala. In timp se mai ingroasa.
.
Imagine atasata: monthly_08_2010/post-168-128072775307.jpg
.

"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#3 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 02 August 2010 - 08:03 AM

Eu stiam ca la vodka se adauga si glicerina, deci cred ca nu era nevoie sa mai adaugi decat la alcool
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#4 Useril este offline   Bonicelli 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 584
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 03 August 2010 - 05:54 PM

:pupic: Excelenta, asa un topic nu putea fi sarit de mine, mare admiratoare a tot ce contine menta.
O sa elimin alcoolul fiindca eu nu beau alcool deloc. :pupic:
O intrebare de maxima importanta, are gust de menta sau mentolat? Sunt diferite, sa stii.

Menta si ciocolata :D
Imagine postata

#5 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 04 August 2010 - 07:22 AM

Vezi postareaBonicelli, la 03 August 2010 - 05:54 PM, a spus:

:) Excelenta, asa un topic nu putea fi sarit de mine, mare admiratoare a tot ce contine menta.
O sa elimin alcoolul fiindca eu nu beau alcool deloc. :)
Nici eu. :) Tot absolut si tot de loc. (musatile mi le-am muiat, apoi le-am sters) In schimb dar dau altora cu inima larga
O intrebare de maxima importanta, are gust de menta sau mentolat? Sunt diferite, sa stii.
Menta si ciocolata :love7:

Cu intrebarea maxima m-ai infundat :)
Nu prea stiu diferenta.
As zice ca are gust de menta, daca gustul mentolat e cel al bomboanelor.

La faza cu Alcoholicii Anonimi :) solutia personala e sa fac o infuzie concentrata de menta din menta proaspata cu care sa prepar apoi ciocolata calda.

Fiica noastra pe care am avut placerea sa o facem :) , cand vine acasa imi cere alternativ ciocolata calda cu menta versus ciocolata calda "Apocalypto" :P cu cayenne pepper - prea mult Johhny Depp si J. Binoche (Chocolat 2000)
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi