Forum Culinar: Combinatii de arome - Flavours combinations, - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Combinatii de arome - Flavours combinations, intre fructe, verdeturi, condimente...etc

#1 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 03 August 2010 - 01:11 PM

Deoarece multi dintre noi nu au avut cartea sau ocazia de a testa diverse gusturi, condimente daca se comabina una cu cealalta (adica merg mana in mana) am rugamintea ca fiecare dintre voi care ati incercat diverse combinatii de arome sa le noteze aici sau daca a adaugat ceva ingredient gen alcool, verdeata, condiment, fruct si astfel a intensificat aroma unui produs gatit tot la fel sa o noteze aici...etc.

Asta pentru a face mai facil de exemplu daca am carne de oaie ce condimente ar merge sau verdeturi, daca am piersici cu ce as putea sa le combin ca sa iasa o mancare delicioasa sau un desert din care te infrupti cu placere.


- Caisele se combina foarte bine cu scortisoara - Maya, Alexandru citire.

- Crevetii cu vinul, vermutul - Adriana citire.

- Nucsoara la galustile de gris - Foxyy

Va las pe voi care aveti experienta sa adaugati savorile rezultate care vi-au "excitat" papilele gustative.

Astfel ne ajutati pe cele fara experienta, care de ex: atunci cand vad un condiment sa nu ma gandesc oare la ce il pot folosi pentru ca sincer am acasa cateva condimente care stau bine merci in cutii si mai mult de exemplu cand fac ceva dulce gen tort ma gandesc oare afinele merg bine oare cu......si pauza, nu pun nimic in completare..mai bine fac doar de afine sa nu zica cineva ca nu e buna combinatia.

Poate ar fi mai bine sa le punem pe categorii: combinatii de arome pentru carne / pentru legume / pentru desert / la fructe....etc.

Daca trebuie mutat rog unul din administratori sa-l mute unde anume trebuie topicul.

#2 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 03 August 2010 - 11:04 PM

Pentru ca ma gasit ceva legat de combinatia aromelor pentru diverse tipuri de produse adaug pozele deoarece poate cineva va avea odata nevoie.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_08_2010/post-64-128086926307.jpg
  • Imagine atasata: monthly_08_2010/post-64-128086941006.jpg
  • Imagine atasata: monthly_08_2010/post-64-128086931008.jpg
  • Imagine atasata: monthly_08_2010/post-64-128086937052.jpg
  • Imagine atasata: monthly_08_2010/post-64-128086938408.jpg
  • Imagine atasata: monthly_08_2010/post-64-128086942536.jpg
  • Imagine atasata: monthly_08_2010/post-64-128086944271.jpg


#3 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 04 August 2010 - 06:02 AM

Vezi postareayoyo, la 03 August 2010 - 11:04 PM, a spus:



Excelenta idee.
multumesc.

#4 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 04 August 2010 - 11:18 PM

Draga mea ma bucur ca-ti place ideea.
Suntem aici sa invatam una si alta...eu incerc sa pun cap la cap cum e cu combinatia diverselor arome ca stau foarte prost la capitolul acesta :).

#5 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 06 August 2010 - 12:30 PM

Scortisoara, în afara de caise si mere, merge foarte bine cu portocalele, prunele, cu perele, iar în registrul sarat, cu un orez fiert natur sau cu un curry de linte rosie (dhal) de pilda. De asemeni, merge foarte bine în anumite pilafuri, tajine si couscous.
Atentie, în sosuri e de preferat sa folositi batoane de scortisoara, nu praf, sau în cel mai rau caz sa adaugati praful de scortisoara la sos în ultimul moment.
Crevetele merg minunat flambate cu : rom alb, whisky sau cognac si asezonate cu patrunjel si evident, usturoi.
Carnea de oaie merge minunat cu ienibahar si comino. Salvia merge perfect cu porcul si în general cu carnurile albe.
Nucsoara cam la toate piureurile de legume si la gratinuri.
Capsunile cu un fir de otet balsamic sau otet de zmeura si un strop de piper (de cînd am experimentat combinatia nu am mai pus gura pe capsuni cu smîntîna).
Ananasul cu un amestec de zahar, sare si boia iute.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#6 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 06 August 2010 - 01:03 PM

Vezi postareaAlexandru, la 06 August 2010 - 12:30 PM, a spus:


Capsunile cu un fir de otet balsamic sau otet de zmeura si un strop de piper (de cînd am experimentat combinatia nu am mai pus gura pe capsuni cu smîntîna).




eu am descoperit combinatia din greseala, aveam vreo 4 capsuni in frigider si le-am aruncat in salata de frunze si pui. nu mi-a venit sa cred ca bune sant cu balsamic, nu ma asteptam.:)

#7 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 08 August 2010 - 07:58 PM

Vezi postareaAlexandru, la 06 August 2010 - 12:30 PM, a spus:

Scortisoara, în afara de caise si mere, merge foarte bine cu portocalele, prunele, cu perele, iar în registrul sarat, cu un orez fiert natur sau cu un curry de linte rosie (dhal) de pilda. De asemeni, merge foarte bine în anumite pilafuri, tajine si couscous.
Atentie, în sosuri e de preferat sa folositi batoane de scortisoara, nu praf, sau în cel mai rau caz sa adaugati praful de scortisoara la sos în ultimul moment.


Va jur ca si cu piept de rata merge scortisoara :love7:
Pieptul crestat,perpelit cîteva minute pe ambele parti,scos si pastrat cald,pîna e gata sosuletul.
În tigaia unde s-a prajit pieptul se poate azvîrli doua jumatati de ceapa rosie-violeta si carameliza cu un strop de zahar,stinge cu porto amestecat cu putinel balsamico bun,si lasat la scazut(se face o reductie)...cît scade puteti lasa si o scoarta de scortisoara,sau adaugati un praf în final.Mie îmi place.Cine doreste ceapa în reductia de porto,o poate taia solzisori,pestisori,ineluse...etc :wub:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#8 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 25 November 2012 - 10:14 AM

Tabel despre condimente si unele produse cu care acestea se potrivesc.

http://shrinkingkitc...-substitutions/

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_11_2012/post-64-13538306233846.jpg


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi