Forum Culinar: Turcia - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Turcia Istanbul

#1 Useril este offline   Cristinica 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 295
  • Inregistrat: 21-December 09
  • LocationTorino

Postat 03 August 2010 - 10:52 PM

Buna seara!
Cine-o fost la turci, sa-mi povesteasca si mie! :)
Ceva sfaturi despre aeroporturi, taxiuri, autobuze, hoteluri, restaurante, baruri, crasme, bazar... ca universitatea o gasesc eu cumva.

Editez oleaca: niste sfaturi si despre turci, va rog! :)

#2 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 04 August 2010 - 10:19 AM

nu stiu de ce naiba nu pot mp. eu m-am plimbat destul pe la turci, da' dincolo.

#3 Useril este offline   Cristinica 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 295
  • Inregistrat: 21-December 09
  • LocationTorino

Postat 04 August 2010 - 11:09 PM

Moţulica, mai pe larg, mai pe larg, nu te sfii! Nu-i nimic daca nu poti mp. :)

#4 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 05 August 2010 - 06:50 PM

Vezi postareaCristinica, la 03 August 2010 - 10:52 PM, a spus:

Buna seara!
Cine-o fost la turci, sa-mi povesteasca si mie! :)
Ceva sfaturi despre aeroporturi, taxiuri, autobuze, hoteluri, restaurante, baruri, crasme, bazar... ca universitatea o gasesc eu cumva.

Editez oleaca: niste sfaturi si despre turci, va rog! :)


Te duci în vizita la cineva, te duci în vacanta, te duci la studii, sau ca sa te stabilesti acolo?
Sfaturi despre turci, nu stiu cum ar putea sa-ti dea cineva, sînt si ei oameni ca toata lumea, unii mai buni, altii mai rai, unii mai cinstiti, alti mai pisicheri, etc.
Aeroportul e ca oricare alt aeroport, la fel autobuzul si taxiurile (ai uitat tramvaiul).
Restaurantele cele mai bune sînt cele modeste, unde se vînd lahmacun cu kilul, nu alea cu fitze, unde te întîmpina un chelner cu frac si ridica clopotul de argint ca sa afli sub el un castronel de supa chioara cu un os de pui plutind prin el.
Bazare sînt mai multe, daca te referi la ala mare, cînd ai sa gasesti universitatea ai sa gasesti si marele bazar ;)

P.S. La cafenele nu te încurajez sa te duci neacompaniata.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#5 Useril este offline   Cristinica 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 295
  • Inregistrat: 21-December 09
  • LocationTorino

Postat 05 August 2010 - 07:44 PM

Multumesc, Alexandru! Ma duc la o conferinta.
Intre timp m-am mai informat. Am mai citit povestirile altora (Moaţa :) ), m-am uitat pe site-ul aeroportului, am vazut ca sunt autobuze care duc in oras. Nu as vrea sa cheltui pe taxiuri. In Romania erau destul de scumpe cele care pleaca de la aeroport. La fel si aici. Cred ca si acolo.
Dar e imens orasul!!!
Sper sa ma descurc si cu lirele lor.
Am vazut poze cu restaurantele din port, abia astept sa mananc peste acolo!
Am cerut cateva informatii si de la organizatori, ma gandesc ca o sa-mi raspunda.
Pana la urma m-oi descurca eu. :) Timp sa fie!

#6 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,075
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 05 August 2010 - 11:50 PM

De regula aici cind Universitatea organizeaza conferinte trimite si o lista cu hotelurile cu care au conventii sau care sunt pe aproape. Trimite-mi un mp cu mai multe amanunte ca ma duc si eu sa ma uit :)

#7 Useril este offline   Cristinica 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 295
  • Inregistrat: 21-December 09
  • LocationTorino

Postat 06 August 2010 - 02:50 PM

Au raspuns turcii! Cazare aici: Ortakoy Princess Hotel - Beşiktaş (5 Stars)
O noapte trebuie sa o platesc din banii mei, al`fel nu ma incadrez cu biletul de avion. :)

#8 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 06 August 2010 - 03:27 PM

In majoritatea magazinelor(turcesti),preturile sunt negociabile.
Sunt galanti,curtenitori si peste tot primesti cafea sau ceai,in timp ce negociezi pretul.
Daca nu poti sa le bei,primesti macar un pahar cu apa rece.Si apa e scumpa la turci.

Pe strada imbraca-te decent ,nu in fusta scurta,ca altfel te poti trezi ciupita sau chiar plesnita peste fund,E foarte aglomerat si habar nu ai cine te-a atins.
In rest ,sunt simpatici,mancarea e demential de buna,hotelurile luxoase,suveniruri de
toate felurile si buzunarele.
Poti sa-ti iei destul de ieftin bijuterii,blanuri,piele.
Eu am adus pentru prieteni,halva,rahat,baclava si alte dulciuri cum numai la ei gasesti.
Nu lua condimente "cadou",pentru ca ai sa iei plasa.
Doar de la magazine specializate.
Nu cumpara nimic de la vanzatorii ambulanti de pe strada(aia care te exaspereaza cu
insistentele)pentru ca sunt contrafaceri.
Eu am fost de 3 ori in Istambul si o data in Kusadasi.
De fiecare data cu masina,asa ca nu pot sa-ti spun nimic despre aeroport.
Iti doresc un sejur placut.
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#9 Useril este offline   Cristinica 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 295
  • Inregistrat: 21-December 09
  • LocationTorino

Postat 06 August 2010 - 03:40 PM

Multumesc pentru sfaturi, Pişcoţel!

#10 Useril este offline   Pisicasor 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 05-June 10
  • LocationBucuresti

Postat 11 August 2010 - 11:56 PM

Vezi postareaCristinica, la 06 August 2010 - 03:40 PM, a spus:

Multumesc pentru sfaturi, Pişcoţel!

Eu tocmai m-am intors din Istanbul, iar din cate vad tu tocmai acolo vrei sa mergi. Ce-i drept nu prea stiu perioada cand ai sa te plimbi prin superbul oras.
Cunosc Istanbulul de 12 ani si sincer sunt indragostita de el, ce-i drept nu-l cunosc asa de bine in partea veche, ii cunosc mai mult partea moderna, cea dezvoltata.
Aeroportul foarte bine dezvoltat, acum nu mai e nevoie de viza , cum era pana acum 3 luni. Deci cum cobori din avion mergi direct la passport control. Acolo s-ar putea sa ai probleme, cu aglomeratia, dar daca treci peste eu zic ca e ok. Si inca un pont, la intoarcere rezerva-ti ceva bani pentru Duty Free. Romanii in special sunt innebuniti sa petreaca ceva timp pe acolo inainte sa urce in avion. De aia, pentru a-ti face un buget cat de cat il poti verifica si la sosire, ca sa-ti faci idee de preturi.
Din cate vad stai intr-un hotel super, daca nu ma insel l-am vazut zilele astea, dar nu vreau sa dau piste gresite. Eu am stat la Conrad- Besiktas, deci in zona. Pentru o seara superba pe malul Bosforului mergi chiar in Ortakoy . Ai sa fii ametita de atmosfera de acolo, plina de turisti, desi de azi a inceput Ramadanul, deci putin mai putin zgomotos ca acum 2 zile.
Ca si mancaruri mie imi place tot ce se gaseste in Turcia. Restaurante bune pentru o cina cu peste se gasesc in Kumkapi. Sunt cateva chiar pe malul marii si de o calitate buna. De altfel si in Ortakoy e plin de restaurante.
La cumparaturi nu prea stiu ce sa zic. Din ce vad majoritatea merg la cumparaturi de turisti, in Grand Bazar, Aksaray, Laleli. Eu una la cumparaturi prefer tot mall-urile si iti pot spune cateva, nu departe de Besiktas - Istinye Park, Kanyon sau daca vrei cumparaturi de strada atunci zona veche din jurul Aya Sofya. As mai aminti si de Taksim pe Istikllal Street . E superb sa traiesti pentru o seara atmosfera de acolo.
Despre imbracaminte nu prea sunt de acord cu ce am citit mai inainte. Ce-i drept conteaza daca esti singura sau nu. Eu am fost imbracata 2 zile intr-o fusta super scurta, sunt blonda si am 1.78 m, dar pentru ca l-am avut alaturi pe sot nu am auzit nici macar pe
un pusti facand comentarii, ceea ce sincer in Romania mi se intampla si cu 7 prieteni pe langa mine. De 12 ani nu am fost plesnita la fund in Turcia, dar in Bucuresti mi s-a intamplat mergand pe strada si imbracata foarte foarte decent. In fine, totul depinde de zona in care vrei sa te invarti. Ce vrei sa cauti.
Istanbulul iti ofera de toate- Istorie, vechi-modern, bogatie-saracie, cultura-incultura. Al meu barbat m-a pierdut acum 11 ani in Eminonu. Pe atunci eu nu aveam nr de Turcia, iar cand m-a gasit dupa 30 min era alb ca varul si speriat, tocmai pentru ca zona era una a celor mai saraci cu duhul.
Cred ca as putea vorbi de Istanbul o saptamana intreaga si tot n-as termina. Daca mai ai timp pana pleci si vrei informatii mai concrete scrie si voi incerca sa te ajut cu informatii.

#11 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 12 August 2010 - 11:18 PM

In Istanbul m-as pierde cu un urs alb :-* Minarete, arome de cafele si ceaiuri, aur de iti fug ochii, culori, mirosuri, covoare, aer inmarmurit...muzici, Bosfor, fuste rosii,fesuri, burice. Istanbul! Nu e un oras, e o lume aparte B)


Lapona pupa la Onuta si la Edi! Sa ma luati data viitoare cu voi, ca imi e un dor crunt de Istanbul! :scratch: :floare: :-*
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#12 Useril este offline   Pisicasor 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 05-June 10
  • LocationBucuresti

Postat 14 August 2010 - 09:47 AM

Am vorbit cu nemiluita despre Istanbul si nu v-am aratat macar o imagine cat de mica despre.
Eu zic ca nu-i timpul pierdut si cum calculator mi-e plin de imaginute va trimit si voua 2-3.
Daca o-ti mai vrea ............ :occasion14:

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_08_2010/post-672-128177129457.jpg
  • Imagine atasata: monthly_08_2010/post-672-128177133455.jpg
  • Imagine atasata: monthly_08_2010/post-672-128177135679.jpg
  • Imagine atasata: monthly_08_2010/post-672-128177141666.jpg
  • Imagine atasata: monthly_08_2010/post-672-128177145059.jpg
  • Imagine atasata: monthly_08_2010/post-672-128177150639.jpg
  • Imagine atasata: monthly_08_2010/post-672-128177195987.jpg
  • Imagine atasata: monthly_08_2010/post-672-128177201639.jpg
  • Imagine atasata: monthly_08_2010/post-672-128177204378.jpg


#13 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 14 August 2010 - 10:25 AM

Astea ultimele is din gradina de la Topkapi? Ahhhhhhhhhhhhhh cum imi rascolesti tu doru' de duca.

Mai pune poze te rog, pune tot ce ai. Hai ca ma duc sa caut si eu file-ul meu si poate am timp sa pun azi cateva.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#14 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 14 August 2010 - 02:05 PM

Vezi postareaPisicasor, la 11 August 2010 - 11:56 PM, a spus:

Vezi postareaCristinica, la 06 August 2010 - 03:40 PM, a spus:

Multumesc pentru sfaturi, Pişcoţel!

.
Despre imbracaminte nu prea sunt de acord cu ce am citit mai inainte. Ce-i drept conteaza daca esti singura sau nu. Eu am fost imbracata 2 zile intr-o fusta super scurta, sunt blonda si am 1.78 m, dar pentru ca l-am avut alaturi pe sot nu am auzit nici macar pe
un pusti facand comentarii, ceea ce sincer in Romania mi se intampla si cu 7 prieteni pe langa mine. De 12 ani nu am fost plesnita la fund in Turcia, dar in Bucuresti mi s-a intamplat mergand pe strada si imbracata foarte foarte decent. In fine, totul depinde de zona in care vrei sa te invarti. Ce vrei sa cauti.

Eram in zona bazarului,cu sotul langa mine,cu 20 de ani mai tanara.
1,73m,65 de kg.
se spunea ca am picioare frumoase.
Aveam o rochie neagra,care se termina la o plama sub fese.
Proasta inspiratie.
Dar era vara 39de grade,si ma simteam in siguranta.
Am inteles ca turcii nu se pot casatori daca nu fac dovada ca au un buget suficientpentru a intretine o familie.
Erau multi baietii pe strada si putine fete.
Acum 20 de ani,in familiile turce strictetea in ceea ce priveste educatia fetelor era mai
mare.Nu stiu cum e acuma.
Am vazut multe tinere cu basma pe cap si corpul acoperit in intregime.
In Edirne unde am fost acum 2 ani,cam aceeasi poveste.
Am nimerit in Ramadam.Am intrat intru-un local pentru shis kebab.
Ni s-a spus ca nu pot sa ne serveasca alcool sau bere.
A fot OK.E normal sa le respectam traditiile cand mergem la ei.

Am vrut doar sa spun ca e bine sa avem o atitudine mai conservatosre si mai decenta decat poate daca am calatorii la Amsterdam.
Sigur ca fiecare priveste prin propriii ochi si prin propria experienta
Una peste alta,mie imi place mult in Turcia.
Oamenii,mancarea,atmosfera din 1001 de nopti.
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#15 Useril este offline   colentina 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 01-March 10

Postat 27 January 2011 - 05:29 AM

Ca lumea Istanbulul! Am vrea sa mergem si noi la vara dar in Antalya. Ce hotel recomandati (all inclusive sau nu) si cum se pot lua bilete mai convenabil(online sau agentie turism)?
Multam

#16 Useril este offline   Pisicasor 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 05-June 10
  • LocationBucuresti

Postat 13 March 2011 - 11:50 PM

Vezi postareacolentina, la 27 January 2011 - 05:29 AM, a spus:

Ca lumea Istanbulul! Am vrea sa mergem si noi la vara dar in Antalya. Ce hotel recomandati (all inclusive sau nu) si cum se pot lua bilete mai convenabil(online sau agentie turism)?
Multam


Sunt multe locuri frumoase in Turcia si daca va hotarati sa mergeti spre Antalya cu masina eu zic ca merita sa rezervati 1-2 zile pentru Istanbul.
Daca nu v-ati luat inca biletele, in Bucuresti urmeaza tragul de turism, unde sunt oferte destul de atractive. Daca inca mai aveti nevoie de cateva pareri pentru a va face o idee mai clara, va pot ajuta cu multe pareri si fotografii din vacantele mele anterioare petrecute in Antalya. Clar pentru holiday resort prefer ultra all inclusive.

#17 Useril este offline   Phoenix 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,574
  • Inregistrat: 13-December 10

Postat 14 March 2011 - 04:34 PM

Eu am fost anul trecut in Turcia /Antalya /Belek. Am luat bilete prin agentie , transport cu avionul , hotel 5* ultra all inclusive , 2 persoane ,nu mai stiu exact pretul , cam 1500 euro / 2p. Mi-a placut foarte mult , a fost relaxare la maxim.Mancare buna , conditii super.Din pacate nu am poze pe laptop , sunt pe celalalt calculator care e defect.

#18 Useril este offline   Pisicasor 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 05-June 10
  • LocationBucuresti

Postat 16 March 2011 - 04:26 PM

Belek mi-a placut si mie mult, penrtu relaxare mai ales. Pustiul meu nici nu concepe vacanta de vara fara un sejur la hotelul lui preferat acolo. Dar pentru vizitare si cunoastere in detaliu a locurilor recomand o excursie pe coasta de Vest a Turciei, incepand din Antalya, prin Kemer, Kas, Fethiye.......... Sunt locuri absolut minunate.
Pun cateva fotografii, incercand sa fac o selectie cat mai riguroasa

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_03_2011/post-672-13002849782174.jpg
  • Imagine atasata: monthly_03_2011/post-672-13002854847031.jpg
  • Imagine atasata: monthly_03_2011/post-672-13002855078547.jpg
  • Imagine atasata: monthly_03_2011/post-672-13002855479475.jpg


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi