Forum Culinar: Castraveti cu maioneza de avocado - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Castraveti cu maioneza de avocado vegan

#21 Useril este offline   oanaC 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Scarlett
  • Postari: 192
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 08 September 2010 - 01:31 PM

Vezi postareaAdriana, la 08 September 2010 - 12:35 PM, a spus:

Ca sa nu-si modifice culoarea trebuie sa o tii in frigider acoperita bine si daca poti sa o scoti si descoperi exact cind o servesti. Eu am facut-o simbata si am observat ca daca sta putin pe masa incepe sa-si schimbe culoarea, dar putin de tot, eu am pus sucul de la o lamiie mare si mi se parea un pic prea lamioasa pentru mine, tre sa o regust acu sa vad daca s-au mai asezat gusturile.

Pai inca mai ai? si arata la fel de bine? hmmm, poate o fac de vineri, si o acopar cu folie din aia transparenta...

#22 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 08 September 2010 - 06:08 PM

nu stiu la aceasta "maioneza" , dar eu cand fac guacamole, las samburii in compozitie, totul la frigider, si ramane o frumoasa culoare verde luminos, si nu maroniul acela neispititor.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_09_2010/post-16-128396212914.jpg


#23 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,082
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 08 September 2010 - 09:28 PM

Vezi postareaoanaC, la 08 September 2010 - 01:31 PM, a spus:

Pai inca mai ai? si arata la fel de bine? hmmm, poate o fac de vineri, si o acopar cu folie din aia transparenta...

Pai nu prea a mincat-o nimenea si am facut din 3 avocado, acoperita cu folie transparenta

Vezi postareastella, la 08 September 2010 - 06:08 PM, a spus:

nu stiu la aceasta "maioneza" , dar eu cand fac guacamole, las samburii in compozitie, totul la frigider, si ramane o frumoasa culoare verde luminos, si nu maroniul acela neispititor.

am tinut asa de pamplesir un simbure, dar l-am spalat, oare pot sa il repun in crema?

#24 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 08 September 2010 - 09:31 PM

Nu stiu . eu le pun imediat , si garantat nu oxideaza continutul.

#25 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 08 September 2010 - 10:27 PM

Adriana, nu stiu daca mai ai sau nu "maioneza" dar daca da te sfatuiesc sa o arunci.Mai mult de doua zile eu nu recomand lasatul avocadoului preparat.Propietatile deja i s-au dus.

Alta data mai ales daca nu ati incercat pana acum mai bine faci din unul singur, mai ales ca se prepara foarte repede.
Eu am tot timpul avocado in casa,il iau mai nefacut,il tin cateva zile in bucatrie in cosul cu fructe si apoi il bag la frigider(necuratat binenteles) si poate tine pana la 2 saptamani.Important e ca el sa fie copt cand il bagi la rece.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#26 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,082
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 09 September 2010 - 07:41 AM

Asa fac Ioana.
Eu nu-l cumpar niciodata pentru ca l-am incercat o data si nu mi-a placut. Acu am gasit hasul asta de care zicea Miha in Franta si l-am luat si l-am facut pentru simbata seara pentru ca aveam prieteni la cina si am facut carne la gratar dar mai mult de un virf de lingurita nimeni n-a mincat.

#27 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 10 September 2010 - 08:23 PM

Adriana,daca nu va place...nu va place :D
Stella,si eu tot le zic la fete de cîtiva ani treaba cu sîmburele,dar nu ma asculta :(
Eu nu prea am nevoie de sîmbure ca deabea reusesc sa las pasta/maioneza,guacamole/egal ce fac cu avocado,maxim 10-15 minute la rece sa se îmbine olecuta aromele,si apoi o halim rapid.Ne si place la toti 3,asa ca dispare rapid.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#28 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 10 September 2010 - 10:13 PM

Vezi postareaMaya, la 10 September 2010 - 08:23 PM, a spus:

Eu nu prea am nevoie de sîmbure ca deabea reusesc sa las pasta/maioneza,guacamole/egal ce fac cu avocado,maxim 10-15 minute la rece sa se îmbine olecuta aromele,si apoi o halim rapid.Ne si place la toti 3,asa ca dispare rapid.


Idem :( , mie si unei prietene ne place grozav. fiimea inca nu i-a descoperit gustul :D

#29 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 10 September 2010 - 10:57 PM

La fel si la mine, nu am nevoie de sambure ca se haleste imediat.Eu sunt devoratoarea nr 1 din casa, il mananca crema facut cu branza, in salata taiat bucati, facut cu ton, egal cum eu il ador.Si cica e si bun pt colestrol,daia n-am eu colesterolul marit :D
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#30 Useril este offline   yandira 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Scarlett
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 25 October 2010 - 05:15 PM

Dar stiati ca aguacate e un fruct si inseamna testicule in nahuátl (o limba indigena din centrul Mexicului) ?

Si mie imi place grozav pentru ca e adaptabil la orice combinatie, e prezentabil ca aperitiv si delicios cand esti la regim. E ca un unt vegetal si accepta orice cu conditia sa fie bine condimentat si sarat (l-am mancat chiar si ca mousse pe tartine, amestecat cu o branza proaspata oua fierte si icre negre). E bun si amestecat cu masline negre,oua fierte, castraveti cubulete, rosii, capere, somon sau peste afumat.
Cel mai frecvent in restaurante il servesc "cocktail", adica umplut cu tuna,creveti, rosii, ceapa maioneza si lamaie pentru ca nu ingrasa si il cere toata lumea

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_10_2010/post-253-128801875396.jpg
  • Imagine atasata: monthly_10_2010/post-253-128801877334.jpg

Imagine postata

#31 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,433
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 10 March 2011 - 04:29 AM

Am facut in seara asta avocado dupa reteta asta (nu-i prima data), ocazie cu care mi-am adus aminte ca ar trebui sa multumesc Mayei :D ca a inceput si fiica-mea sa consume "verdeturi" :sad1: . Nu ma gandeam ca o sa-i placa, nici eu nu eram prea mare fan avocado, dar acum nu ne saturam, de fiecare data fac cate 2... avocazi (?) :( .
Data viitoare o sa incerc si reteta Ioanei (cu nuca).

#32 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 10 March 2011 - 07:22 PM

Vezi postareaadi_edi, la 10 March 2011 - 04:29 AM, a spus:

Am facut in seara asta avocado dupa reteta asta (nu-i prima data), ocazie cu care mi-am adus aminte ca ar trebui sa multumesc Mayei :appl: ca a inceput si fiica-mea sa consume "verdeturi" :appl: . Nu ma gandeam ca o sa-i placa, nici eu nu eram prea mare fan avocado, dar acum nu ne saturam, de fiecare data fac cate 2... avocazi (?) :appl: .
Data viitoare o sa incerc si reteta Ioanei (cu nuca).

Ma bucur ca am facut un copil sa manînce verdeturi :hug: .Si pe al meu copil l-am animat.Chiar manînca tot felul de verzaciuni :-*
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi