Forum Culinar: Sapun - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sapun

#1 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 04 August 2010 - 11:27 PM

De vreo 15 ani încoace,pielea mi-a devenit foarte sensibila,în sensul ca orice produs de spalat foloseam,dupa cîteva folosiri începeau mîncarimile pe piele.Asa am ajuns sa testez tot ce mi-a picat la mîna.Cîndva mi-era groaza sa tot cumpar altul nou,pentru ca dupa fiecare,cel tîrziu dupa 4-5 folosiri,aceeasi poveste...ma terminau mîncarimile.Egal ce foloseam,fie sapun lichid sau solid,de copii,de adulti,de fructe,lapte sau miere,cu sau fara coloranti,parfum sau nu...egal cum,ajungea la gunoi,sau îl folosea Dan,daca îi placea cum miroase :)

Cîndva,am ajus la gelul de dus de la bebe young care.Nici nu va dati seama cît m-am bucurat cînd am vazut ca au trecut saptamîni,luni,ani,fara sa ma manînce pielea.Dupa perioade lungi,pe parcursul a peste 13-14 ani,cînd si cînd încercam din nou alte produse,gîndindu-ma ca poate nu o sa mai ma scarpin ca nebuna...dar nu era asa,si iar reveneam la bebe.Era ok,ca din cînd în cînd apareau cu parfumuri noi,ba cu extrase de fructe,cu miere,cereale...totusi cîndva m-a apucat greata.Cu toate ca diferau ca miros,si nu ma mînca pielea de la niciunul din ele,pur si simplu începeam sa intru cu greata sub dus.De multe ori dimineata chiar îmi venea sa vomit de la miros.

De o perioada,am început sa ma spal cu sapun natural fara conservanti,parfum si coloranti.Sapun din ulei de masline.Folosesc deja de o bucata buna,iar pielea e linistita,nu se revolta!Sper sa ramîna asa!Am folosit deja mai multe feluri,dar am avut grija ca toate sa fie fara parfum,coloranti,conservanti,sa fie naturale,neaparat cu ulei de masline si bineînteles nu testat pe animale ! :)
Mi-a fost greu la început sa ma obisnuiesc cu sapunul solid,gelurile fiind mult mai confortabile,dar ne-am împrietenit.Daca totul functioneaza si mai departe tot asa,ar fi perfect.Îmi place mult cum "unge" pielea,cum spala...si mirosul curat!Lui Dan i-a placut atît de mult ca miros a mine :D,ca acum foloseste si el sapun cu ulei de masline.(da,deci vad ca fac si rime...oda sapunului :) )Mai am un amator care ma miroase dupa ce ies din baie!Felix!trebuie sa las sapunul în sapuniera închisa,ca altfel îl manînca!E nebun!(Adora maslinele,la fel uleiul)

Un sapun de asta,nu e parfumat sau aratos...chiar urîtel,dar perfect pentru mine :D

Imagine atasata: monthly_08_2010/post-5-128095683647.jpg

De fapt cred ca trebuia sa ma duc la topicul cu laude,sa spun cît de fericita sînt cu el :D
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#2 Useril este offline   Cristinica 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 295
  • Inregistrat: 21-December 09
  • LocationTorino

Postat 05 August 2010 - 07:01 AM

Da, e chiar o problema sapuneala. Cel putin, pentru mine este! Si nimeni nu ma intelege. Ba ma mult, toti fac ochii cat cepele cand cheltui prea mult pentru un gel de dus din farmacie sau prea putin pe un sapun simplu, de tip Marseille din supermarchet.
Am o piele ciudata rau... pe picioare si brate foarte uscata, pe spate si decolteu foarte grasa. Mereu ma confrunt cu dermatite sau prurit. Ma mananca, mereu am zgarieturi pe corp. :unsure: De doua sau trei ori pe an sunt la dermatolog, mereu alt diagnostic.
Acum, am reusit sa stabilizez situatia cu un sapun simplu, pe baza de ulei de masline, dar cred ca a contribuit si tratamentul cu antihistaminice si oxid de zinc.
Ce vreau sa subliniez e ca toti dermatologii mi-au sugerat sa folosesc sapunul simplu, solid si sa evit produsele comerciale, parfumate si colorate, pline de chimicale.
Eu alternez. O zi folosesc un sapun simplu cu particule prin el, pentru exfoliere, o zi folosesc sapunul cu ulei de masline. Cum spuneam, situatia e sub control, momentan. :hungry:

#3 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 05 August 2010 - 10:35 AM

Fetelor, si eu am probleme de genul. De unde cumparati voi sapun din asta si cam cat costa?
Cred ca se poate face si in casa, dar eu aici nu stiu cum sa gasesc soda caustica.

#4 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 05 August 2010 - 10:57 AM

eu m-am dus intinsa la pranz(la mine) sa ma uit dupa sapun din asta la magazinul naturist dar aveau doar cu almond oil si alte cateva.
mai caut :hungry:

#5 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 05 August 2010 - 11:22 AM

Si eu folosesc sapun cu ulei de masline si ulei de lavanda, sapunurile normale si mie-mi usuca pielea prea tare!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#6 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 06 August 2010 - 11:31 PM

Maya, de unde ai luat sapunul?Am vazut ceva in genul in magazinele Alnatura.
Eu mi-am luat din tara unul pt psoriasis,dar pute , trb sa tin sapuniera inchisa ca miroase in baie.E pe baza de carbune,sau ceva in genul asta.

In schimb pt fata am unul cu argila.Sunt mai scumpute,dar sapunurile astea naturale imi plac.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#7 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 08 August 2010 - 01:02 AM

Vezi postareaCristinica, la 05 August 2010 - 07:01 AM, a spus:


Eu alternez. O zi folosesc un sapun simplu cu particule prin el, pentru exfoliere, o zi folosesc sapunul cu ulei de masline. Cum spuneam, situatia e sub control, momentan. :angryfire:

La mine nu ajuta alternatul de niciun fel.Daca schimbam asa des,ma mînca într-una.Daca schimbam la cîteva zile/o saptamîna,atunci în urmatoarea cind foloseam bebe,ma mai mînca o saptamîna pîna-si revenea pielea.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#8 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 08 August 2010 - 01:12 AM

Vezi postareaPisoi, la 05 August 2010 - 10:35 AM, a spus:

Fetelor, si eu am probleme de genul. De unde cumparati voi sapun din asta si cam cat costa?
Cred ca se poate face si in casa, dar eu aici nu stiu cum sa gasesc soda caustica.

Sigur se poate face în casa,dar cred ca iesi mult mai scump decît unu natural de la farmacie,sau magazine naturiste.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#9 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 08 August 2010 - 01:20 AM

Vezi postareadark angel, la 05 August 2010 - 10:57 AM, a spus:

eu m-am dus intinsa la pranz(la mine) sa ma uit dupa sapun din asta la magazinul naturist dar aveau doar cu almond oil si alte cateva.
mai caut :angryfire:

Aici cele mai multe le-am vazut cu ulei de masline,dar si cu ulei de migdale.Sigur gasesti cu toate felurile de ulei.Si ala cu ulei de avocado e bun,ca nu usuca pielea.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#10 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 08 August 2010 - 01:22 AM

Vezi postareazerda, la 05 August 2010 - 11:22 AM, a spus:

Si eu folosesc sapun cu ulei de masline si ulei de lavanda, sapunurile normale si mie-mi usuca pielea prea tare!

Asa si eu,deci uleiul principal,trebuie sa fie ala de masline,iar ulei de lavanda doar putin,asa pe post de parfum.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#11 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 08 August 2010 - 01:50 AM

Sapunul natural nu se face cu NaOH(Natrium hydroxid/soda caustica) ci cu NaCl(Natriumchlorid).Si una si cealalta se pot procura din farmacie,pentru prepararea sapunului în casa.Retete se gasesc pe net,dar eu nu am încercat niciuna,deci nu stiu ce iese de acolo :floare:
M-ar tenta sa încerc,dar m-as enerva teribil daca as da-o în bara,pentru care se duc la gunoi 25-30 de euro...si mai e si mîndria ranita :angryfire:

Eu am folosit diverse marci de sapun,dar cum spuneam mai sus,am urmarit ingredientele sa fie identice.
Saptamîna trecuta am fost în Austria si am gasit o oferta la Hofer(produsul nu face parte din sortimetul obisnuit,,ci a fost doar o promotie) ,mirare mare,sapun natural din ulei de masline,unde mai pui ca îndeplinea toate cerintele mele.Asa ca am luat mai multe la 1 euro bucata.Eu m-am bazat pe ingrediente,care sînt doar 4-5,si fara coloranti,parfum si alte esente artificiale,fara conservanti..etc.Folosesc de o saptamîna,si pielea e foarte ok.Nu ramîne uscata,nu manînca...
Pe cele din farmacie dadeam 2-3 euro,depinde de oferta si farmacie.În magazine naturiste la fel.Deci nu-s scumpe niciunde,pentru ca tine destul un sapun.Aveti grija la cele din parfumerii,de marca scumpa.Pe ele scrie ca-s naturale,si fara coloranti si conservanti,dar la ingrediente veti descoperi o lista mai lunga cu substante la care poate nu le cunoasteti denumirea.Googaliti subsrtantele,si dupa ai va trece :floare:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#12 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 08 August 2010 - 11:53 AM

Eu aveam inainte mainile uscate si cateodata faceau si basici albe care ma mancau de muream. Am cumparat acum vreo cativa ani de la vecina-mea sapun neutral pt maini si de atunci nu ma mai despart de el:

Imagine atasata: monthly_08_2010/post-34-128126103294.jpg

Recent s-a terminat si l-am umplut cu sapun neutral normal , tot de la Haka , numai ca e de flori de tei :

Imagine atasata: monthly_08_2010/post-34-128126113849.jpg

Nici macar apa asta calcaroasa nu ma mai deranjeaza de cand folosesca asa ceva :love7:

#13 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 08 August 2010 - 01:45 PM

Eu nu folosesc HK produse,pentru ca nu-mi plac ingredientele.Are conservant(chiar unul nasol pe baza de formol),alcool,parfum...

Sekundäres Alkansulfonat
- Alkylethersulfat
- Kokosfettalkohol
- Carboxmethylcellulose
- Duftstoffe
- Konservierungsmittel = Akticide MBS dieses enthält Methylisothiazolinon Benzisothiazolinon.

Asta contine spuma neutrala de spalat/sapun:

Aqua
Alcohol
Octane Sulfonate
MEK
Alkyl Ether Sulfates
Ethoxylated Fatty Alcohols
Alkyl Polyglycoside
Isopropyl Alcohol
Acrylcopolymer
Benzisothiazolinone
Methylisothiazolinone
Parfum

Asta sapunul exotic:
Vei observa ca toate au acelasi conservant comun,asta exotic are chiar si soda caustica.

Aqua
Sodium C14-17 sec. Alkyl Sulfonate
Hydroxyethylcellulose
PEG-3 Distearate
Sodium Laureth Sulfate
Parfum
Benzisothiazolinone
Methylisothiazolinone

Din cîte stiu eu conservantul ala în cosmetice nici nu este zugelassen(e adevarat ca nu stiu daca si sapunul intra în categoria de cosmetice unde conservantul asta nu e admis.Posibil la sapun sa existe alte reguli,dar totusi...e pe baza de formol!).Multi sint de parerea ca sapunurile neutrale sînt mild,sanft..etc,dar nu prea e asa.Firmele fac reclama,iar lumea nu prea citeste ce scrie pe ambalaj.
Am vazut ca fac reclama,ca nu testeaza pe animale...asta este cam singurul lucru bun ce face HK.

Din poza aia mica nu prea înteleg ce sapun e ala,dar cred ca e ala normal de mîini,cel mai ieftin de la HK(nu e el ieftin,e chiar foarte scump,dar e cel mai ieftin din colectia lor de sapun neutral.Egal,deci asta e mai bun decît restul neavînd conservantul ala cu ceva formol prin el,în rest...mergi pe site-ul lor,cauti cu Suche "Seife",si cauta la Inhaltsstoffe...
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#14 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 08 August 2010 - 03:08 PM

Maya , stiu ce au inauntru :wub: , folosesc produsele de vreo 2 ani , la inceput am fost reticenta apoi am vazut ca mi se potrivesc 100%.
La inceput am crezut ca vrea vecina-mea sa faca afaceri cu mine , chiar ma cam enerva...acum o caut eu. Eu si pe jos spal cu sapun neutral.

Nush daca e ieftin sau scump , pt ca se foloseste extrem de putzin.

Si nu mai am nici o treaba cu mainile de atunci.

Eu cosmerice nu folosesc de la ei , nici n.am incercat...n-am nevoie ca am altele. Dar de detergentzi si de sapun m-am indragostit :love7:

Sapunul neutral are soda caustica , e normal :wub:

Tu vorbesti de sapunuri neutrale , unde ai mai vazut? Sunt chiar curioasa pt ca eu am citit pe net ca HK are patent. Si ac sunt singurii producatori. Spune-mi , te rog , care mai face , as fi curioasa sa le compar.

#15 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 08 August 2010 - 03:14 PM

asta e sapunul de maini :

http://www.haka.de/d...alseifentyp=100

dar acum am altul in recipient , cel de tei , pe care l-am luat la 3 L. Ala e mai ieftin, dar nu de asta l-am cumparat ci pt ca ador mirosul de tei. Cel original are putzin putzin miros de trandafiri si eu detest asta!

#16 Useril este offline   alpha 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,945
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationÉire

Postat 09 August 2010 - 07:29 PM

Vezi postareaPisoi, la 05 August 2010 - 10:35 AM, a spus:

Fetelor, si eu am probleme de genul. De unde cumparati voi sapun din asta si cam cat costa?
Cred ca se poate face si in casa, dar eu aici nu stiu cum sa gasesc soda caustica.



Eu am "Oliva", facut in Grecia, €1.45, 125g, no artificial colours/perfumes (miroase a ulei de masline), facut din ulei nerafinat, netestat pe animale, 100% biodegradabil si complet vegetarian Imagine postata De la un healthshop - Horan's...nu cred ca este in Dublin, dar aveti zeci de altele. Imposibil sa nu gasesti si acolo.
Ingrediente: apa, saruri minerale si ulei de masline sapunificat Imagine postata
Cu el le spal si pe fete pentru ca si ele, ca si mine, au pielea uscata pe brate. Eu sunt foarte multumita
Too old to rock'n'roll, too young to die
Imagine postata

#17 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 16 August 2010 - 03:30 PM

Vezi postareaalpha, la 09 August 2010 - 07:29 PM, a spus:



Eu am "Oliva", facut in Grecia, €1.45, 125g, no artificial colours/perfumes (miroase a ulei de masline), facut din ulei nerafinat, netestat pe animale, 100% biodegradabil si complet vegetarian Imagine postata De la un healthshop - Horan's...nu cred ca este in Dublin, dar aveti zeci de altele. Imposibil sa nu gasesti si acolo.
Ingrediente: apa, saruri minerale si ulei de masline sapunificat Imagine postata
Cu el le spal si pe fete pentru ca si ele, ca si mine, au pielea uscata pe brate. Eu sunt foarte multumita

Si eu am momentan tot asa din ulei de masline,grecesc,fara toate alea,vegetal si netestat pe animale,si am gasit oferta cu 1 euro bucata de 125 g,asa ca am luat mai multe.Momentan ma simt bine cu ele,si nici nu cred ca voi avea probleme.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#18 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,734
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 27 August 2010 - 11:28 AM

Vezi postareaalpha, la 09 August 2010 - 07:29 PM, a spus:

Eu am "Oliva", facut in Grecia, €1.45, 125g, no artificial colours/perfumes (miroase a ulei de masline), facut din ulei nerafinat, netestat pe animale, 100% biodegradabil si complet vegetarian Imagine postata De la un healthshop - Horan's...nu cred ca este in Dublin, dar aveti zeci de altele. Imposibil sa nu gasesti si acolo.
Ingrediente: apa, saruri minerale si ulei de masline sapunificat Imagine postata
Cu el le spal si pe fete pentru ca si ele, ca si mine, au pielea uscata pe brate. Eu sunt foarte multumita


despre asta pot si eu sa confirm ca e tare bun. am primit o data o bucata (adus din grecia de mama cand a fost intr-o excursie) si mi-a placut foarte mult. s-a terminat/topit insa mult mai repede deact unul "normal".

#19 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 27 August 2010 - 11:42 AM

eu am inlocuitor de sapun daca pot sa-i zic asa, e din oatmeal facut si e super.
si fetele tot cu el le spal

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi