Forum Culinar: Crepes Van Gogh - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Crepes Van Gogh Sun Flowers Pancakes

#1 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 09 August 2010 - 06:06 PM

Crepes Van Gogh
Sun Flowers pancakes

.
Imagine atasata: monthly_08_2010/post-168-128136970282.jpg
.


Dă story:
Atat Mamaroatta cat si Tatadeus impartasim aceeasi obsesie cu chinuitul maestru olandez pentru florile carora le-a conferit imortalitatea artistica.
.
Imagine atasata: monthly_08_2010/post-168-12813694809.jpg
.

De cate ori cumpar vara cate un buchet nu stiu exact pentru cine il cumpar. Ba da. Pentru amandoi. Insa cu siguranta azi am sters polenul de pe masuta pentru linistea mea. In treacat am rupt o petala: ma-iubeste-nu-ma-iu... Ei, ma iubeste desi ne-a expirat garantia de mult. Cum spuneam am rupt o petala si am bagat-o in gura. Cand i-am simtit gustul mi-am amintit ca am citit in primavara pe net ca face parte din categoria edible flowers si mi-am alinat frustrarea ca nu gasesc flori de bostan.
De aici incepe reteta:

Ingrediente (pentru o portie de proba):
Doua inflorescente tinere de floarea soarelui de circa 7 cm diametru
un ou,
faina - din punga, fara cantar
lapte - la ochii
un varf de cutit de drojdie
untdelemn
sare, piper

Mod de preparare:
Se prepara un aluat mai groscior ca de caltite. Stiti voi mai bine cum.
Se rup petalele (de fapt sunt flori sterile) si se taie in bucati de circa un centimetru. Se smulg si florile din centru - cele ce vor produce semintele. Mi s-a strans cam un pumn. Se amesteca in aluat si se prajesc.
Cred ca in ulei sunt mai bune. Eu ma feresc sa prajesc pe cat posibil, asa ca uluiul l-am pus in compozitie si le-am prajit in tigaie de teflon incinsa.
.
Imagine atasata: monthly_08_2010/post-168-12813696436.jpg
.

Gustul?
Eu l-am gasit extraordinar.
Apropiat de cel al topinamburului - planta inrudita.
Aceeasi aroma - foarte usor - amaruie, de rasina de floarea soarelui, pe care o simtim atunci cand spargem in dinti semintele pe jumatate crude luate direct de pe o palarie furata din camp, sau din gradina vecinilor vandalizata de odinioara copiii infractori - cer scuze acum "Nea Caisa" :D
.
Imagine atasata: monthly_08_2010/post-168-128136960793.jpg
.

Sunt convins ca vor fi la fel de bune si intr-o simpla omleta florala, de doua ori aurie.

Nea Gogu:P mentioneaza drept comestibili si bobocii. Daca li se taie varfurile frunzulitelor (sepalele) cred ca s-ar putea trage in unt, inabusi sau gati precum anghinarea.
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#2 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 18 August 2010 - 05:46 PM

Ah, le-am vazut prea tarziu.Mie sigur mi-ar fi placut.La anu'.

#3 Useril este offline   Bonicelli 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 584
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 18 August 2010 - 06:54 PM

Nu stiu cum sunt, le voi face sigur odata, dar vreau sa te felicit pentru idee, nume si fotografii. Superb! :pupic: :pupic:
Esti un artist veritabil. :pupic:
Imagine postata

#4 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 19 August 2010 - 06:45 AM

Vezi postareaBonicelli, la 18 August 2010 - 06:54 PM, a spus:

Nu stiu cum sunt, le voi face sigur odata, dar vreau sa te felicit pentru idee, nume si fotografii. Superb! :thumleft: :floare:
Esti un artist veritabil. :hug:

Mulţămesc din suflet pentru vorbele clătinate :notworthy:

Ieri seara am trecut prin piata cu gandul la flori dar orele erau cam inaintate pentru sasoaicele (o mai fi ramas vre-una ?) cu carucioarele de flori.
Totusi nu-mi pierd inca speranta sa mai mut anul asta un tablou in farfurie.
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#5 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 19 August 2010 - 04:18 PM

Wow, ce frumos arata :D Nu stiam ca se maninca, ar da bine citeva frunze si intr-o salata de verdeturi

#6 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 24 August 2010 - 11:53 AM

Manca-v-ar paparottzii, sa va manance!
.
Imagine atasata: monthly_08_2010/post-168-128264344206.jpg
.

Nu va temeti, dragele mele. :)
Asta numai dupa ce ne vom privi lung in in ochii minimum 2-3 zile si ne vom umple sufeltul de frumusete.
.
Imagine atasata: monthly_08_2010/post-168-128264348395.jpg
.

Cred ca souffle scrie pe cel putin una din ele.

@Carmella:

Citeaza

ar da bine citeva frunze si intr-o salata de verdeturi

si cu samburi rumeniti pe deasupra
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#7 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 26 August 2010 - 03:43 PM

Factoid:
Vincent a pictat tablourile cu floarea soarelui pentru a impodobi camera pregatita pentru Paul Gaugain din Casa galbena din Arles. Acesta le-a dat jos de pereti !!! :D Totusi in cele circa 60 de zile in care au format turbulentul atelier de creatie, ambii au lasat posteritatii opere de o valoare inestimabila.

Si m-am tinut de cuvant:
O floare mare din cele aratate in postarea anterioara, cas si cascaval ras, 200 de grame de sunca, patru oua mici (gainile lui Mosu de la tara au fundul mic :lol: ),smantana, sare, piper, bsuioc si oregano uscate, macinate in mojar. Deasupra samburi prajiti si o razatura de parmezan.
.
Imagine atasata: monthly_08_2010/post-168-128282967795.jpg
.

Am dat la cuptor 20 de minute. Mirosul s-a simtit in toata casa.
.
Imagine atasata: monthly_08_2010/post-168-128282980584.jpg
.

Nu ma pricep la prezentari si timpul era scurt, asa ca am impopotonat farfuria cat m-am priceput mai bine
.
Imagine atasata: monthly_08_2010/post-168-128282995533.jpg
.

Si sexyunea de rigoare in sufleul solar
.
Imagine atasata: monthly_08_2010/post-168-128283004639.jpg
.

Gustul se aseamana cu cel al topinamburului. Usor amarui (foarte usor) si o puternica aroma de rasina. Yummy-licious!
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#8 Useril este offline   redivivus 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 713
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationIsrael

Postat 14 September 2010 - 02:48 PM

Voi va faceti de cap pe aici cu preparatele si, mai ales!, cu pozele :floare:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi