Forum Culinar: in ro, lupta de clasa se ascute - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

in ro, lupta de clasa se ascute sau cum reinvie comunizmu' pe neve

#1 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 13 August 2010 - 05:33 AM

io tot citesc prin diverse locuri declaratii si reportaje care ma amuza. ma amuza pen' ca nu traiesc in ro, probabil de-as trai in ro m-ar cam speria.

cica s-au descoperit vinovatii pentru criza din ro: bugetarii, da' in special medicii si proesorii. mai ales ultimii, care lucreaza prea putin pentru cit is platitz. bine, io nush cam cit mai are amu' un prof leafa pan ro, da' stiam de ceva in jur de 3-400 de iepurashi. muult ...

pe vremea comunismului, exista asa-numita "lupta de clasa". populatia "productiva" - aka muncitorii si tzaranii - erau datori sa-i rupa pe cei "neproductivi" - aka intelectualii (doctori, profi, ingineri, economisti, samd). asta era in epoca ceausescu. in epoca basescu, lucrurile s-au schimbat radical. "privatii" - aia productivi, care platesc bugetu' - lupta pe viata si pe moarte impotriva "bugetarilor" - aia neproductivi, capusele societatii. amu' nush ... io-s mai poet asa, de felu' meu ... da' ceva parca-mi spune ca intre aceste doo epoci (una a comunismului totalitarist, alta a democratiei care deja da p-afara) exista anumite ... hmmm ... similitudini? aud mai nou ca noua securitate (pardon, duamne, cum am putut ... consiliul de aparare a tarii -impotriva cui, hell knows) a decis ca presa e un pericol major la adresa suveranitatii de stat, impotriva cuceririlor revolutiei si impotriva drumului luminos catre inalte culmi de pro .... aaah ... la dreaq, iar am deraiat.

deci mai fetelor, hai sa va explic cum functioneaza in economia de piata legea cererii si ofertei pe piata muncii. exista o regula ... oarecum simpla: "you pay peanuts, you get monkeys". in ceea ce priveste lupta de clasa, io va urez multe succesuri. mai ales ca "privatii" sunt in mod clar sprijinitz prin masuri fiscale eficiente, menite sa asigure un mediu de afaceri propice interprinderilor de partid si de stat ... aaahhh, miash, da' ce dreaq am azi??? nunu, creca ma opresc aici, ma duc sa ma uit cu drag la "salutari de la agigea". mi-e dor de-o lucrare hidrotehnica bine executata in tara aia. unde mai pui ca pe vremea filmului, rapidu' de la bucuresti la iasi facea 5 ore jumate ...

da' uitindu-ma la pasaport, ma cuprinde brusc mindria!!! nu mai e verde, ca pe vremea odiosului, e grena! ei, da!! vedetz ca se poate, tovar ... hai ca va las, ca azi am o problema
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi