Forum Culinar: Bucatarie autentic romaneasca - Forum Culinar

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Bucatarie autentic romaneasca retete regionale sau nationale, neimprumutate de la alte popoare

#1 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 15 August 2010 - 08:33 PM

Am adesea musafiri din alte tari la firma sau prieteni. De multe ori ma vad in imposibilitatea de a recomanda preparate autentic romanesti, pentru ca ceea ce ofera restaurantele cu specific romanesc: sarmalele au si slavii si turcii, zacusca au rusii, mititei au si bulgarii si sarbii etc. Nu stiu exact care sunt preparatele romanesti autentice, care nu se regasec in alte bucatarii (si de fapt sunt doar imprumutate si usor modificate de noi) si mai mult mi-ar placea sa le stiu pe cele traditionale din anumite zone: moldova, bucovina, ardeal, etc ...
Italia este extrem de pitoreasca din punctul acesta de vedere ... nu e zona sa nu aiba preparate tipice, diferite de restul regiunilor italiei. De fapt si de la un restaurant la altul, imposibil sa nu difere meniul sau reteta.

Deci va astept aici la sfat, am pregatit un vin ghiurghiuliu :floare:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#2 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 15 August 2010 - 08:45 PM

Nu stiu ce sa zic nici eu Daniela dar cred ca poale'n brau,coltunasi ,papanasi,pasca deanoastra cu branza si stafide,cozonaci moldovenesti facuti in casa,turtele de craciun insiropate si cu nuci,bors acrit cu bors si cu leustean,ciorba de burta,ciorba de potroace,sarmalute,mititei(dupa reteta noastra nu a lor),racituri,tochitura(dar cum se face cu toate cele de la porc carnati si afumati si proaspeti etc cu branza de burduf ou de tara si mamaliguta cu hushte taraneasca cu muraturi,nu castraveciorii la otet de la metro),varza alla cluj,salata de vinete,branza cu smantana si mamaliguta(da produse bune de tara nu supermarchet)lapte gros adevarat taranesc si produse traditionale ca branza de burduf,palinca noastra,slaninuta da deanoastra,carnati si pastrame traditionale,clar au si ei da' nu-s ca ale noastre'...diferenta e net cllaarraa...parerea mea...

Multi dintre ei(poate chiar si dintre noi)au uitata acele gusturi si texturi genuine,sau poate nici nu le-au cunoscut vreodata,ceea ce e un mare pacat(cand vad pe raft branza dietetica,sau din soia si alte ''degresaturi''gretoase,mi se ridica parul pe ceafa)...

P.s. uite pepene murat si gogonele,multi dintre ei habar n-au...

#3 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 15 August 2010 - 09:33 PM

 Geany, la 15 August 2010 - 08:45 PM, a spus:

Nu stiu ce sa zic nici eu Daniela dar cred ca
poale'n brau,coltunasi, papanasi cred ca da, ca sunt romanesti, dar ajuta-ma si explica-mi ce sunt, in zona asta nu le gasesti

bors acrit cu bors si cu leustean, ciorbe au si rusii, nu?

ciorba de burta Nu, au sarbii, au grecii, chiar si italienii au un sortiment (Trippa)

sarmalute, mititei(dupa reteta noastra nu a lor), Nu astea le au si popoarele invecinate, deci nu-s ale noastre ... racituri, Nu, au si alte popoare aspic

tochitura(dar cum se face cu toate cele de la porc carnati si afumati si proaspeti etc cu branza de burduf ou de tara si mamaliguta cu hushte taraneasca cu muraturi, nu castraveciorii la otet de la metro), varza alla cluj, salata de vinete, branza cu smantana si mamaliguta(da produse bune de tara nu supermarchet), lapte gros adevarat taranesc si produse traditionale ca branza de burduf. Astea da! Dar nu le gasesti pe toate drumurile sau la orice restaurant ... , hm mai rar si daca sunt sunt la preturi exorbitante ... (gasesti genul asta la Jaristea, dar te costa cat nu face ... )

palinca noastra, au si italienii grappa, e drept cu alta aroma si facuta din struguri ... insa sunt curioasa daca ei o apreciaza pe a noastra ... Mie a lor nu-mi place e aspra ... si mirosul si gustul sunt ciudate ... si nu au pic de dulceata, cum are palinca noastra.

slaninuta da dea noastra, carnati si pastrame traditionale, Astea da, de acord.
clar au si ei da' nu-s ca ale noastre'...diferenta e net cllaarraa...parerea mea...

Multi dintre ei(poate chiar si dintre noi) au uitata acele gusturi si texturi genuine, sau poate nici nu le-au cunoscut vreodata, ceea ce e un mare pacat (cand vad pe raft branza dietetica, sau din soia si alte ''degresaturi''gretoase, mi se ridica parul pe ceafa)...


Dar ce scrii tu nu gasesti pe piata Geany, doar daca iti faci singur sau ai un parinte cevca la tara sa iti faca si trimita ... De unde sa iei la oras lapte gros, branzeturi si slaninuta facuta in casa ?




P.s. uite pepene murat si gogonele,multi dintre ei habar n-au...

nu stiu daca au si altii posibil doar noi



piftiile ... hm nu sunt inventia noastra ca au si altii aspicul ..., desigur, nu sunt facute ca si piftiile noastre ...
tochitura da, cred ca e romaneasca
cred ca si ciulamaua si ostropelul ... nu le.am mai intalnit la altii

Dar multe popoare au ceva atat de al lor, particular si specific ca nu poti regasi in bucataria altor popoare, ex italienii paste, pizza, tiramissu si mii si mii de bucate, de branzeturi si de mezeluri traditionale doar ale lor, care sunt recunoscute in toata lumea ca fiind italienesti. Francezii iar au ale lor o multime, asiaticii, africanii ... Nu cred ca poti confunda bucataria marocana cu alta ... de ex, sau bucataria mexicana etc

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#4 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 15 August 2010 - 09:49 PM

Draga Daniela cred ca si noi avem produse traditionale daca le faci cu ingrediente traditionale si dupa retete traditionale(cum am zis borsh acrit cu bors si leustean,muraturi la sare si cu usturoi,ei stiu doar cu otet,e doar un exemplu)uite din bucataria lui Radu...bucataria lui radu
radu protv
E doar opinia mea si cateva exemple normal,astept si eu ca si tine cu interes alte opinii... :floare:

#5 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 15 August 2010 - 10:41 PM

Uite imi vine in minte un exemplu extrem de simplu,piftele,pai au si ei,aiiurreaa,cu carne de ''carton''ii zic eu le face rotunde si le prajeste,vax albina,fa tu cu carne tocata porc cu vita adevaraciune,cu ceapa prajita in ele cu marar (nu fenelul lor scarbos),ceva paine muiata mujdei de usturoi,legat cu ou si faina cum iti facea tie mami tau cand erai mica,facute parjoale pe romaneste,servite asa sau marinate(in sos picant cu bobite de piper foi de dafin stii tu cu maliguta de-a noastra etc)daca asta nu-i romaneste eu nu mai stiu,cum am zis bilutili' alea di li prajeste ei de carne si zici tu ca au si ei e vax albina iubita.... =))

#6 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 15 August 2010 - 10:48 PM

Uite alt exemplu am fost in Italia si ei au cotoleta''(asa se zice cum se scrie nu ma intreba)adicalea snitelu' pi romaneste,ei nu dau felia de carne batuta cu ciocanul decat prin ou si pesmet,noi o dam prin faina si ou batut cu faina fara pesmet,rezultat cotoleta lor e ca talpa de la papuci,snitelu nostu e fraged si bun chiar ei mi-au zis-o... =))

#7 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 15 August 2010 - 10:53 PM

 Geany, la 15 August 2010 - 10:41 PM, a spus:

Uite imi vine in minte un exemplu extrem de simplu,piftele,pai au si ei,aiiurreaa,cu carne de ''carton''ii zic eu le face rotunde si le prajeste,vax albina,fa tu cu carne tocata porc cu vita adevaraciune,cu ceapa prajita in ele cu marar (nu fenelul lor scarbos),ceva paine muiata mujdei de usturoi,legat cu ou si faina cum iti facea tie mami tau cand erai mica,facute parjoale pe romaneste,servite asa sau marinate(in sos picant cu bobite de piper foi de dafin stii tu cu maliguta de-a noastra etc)daca asta nu-i romaneste eu nu mai stiu,cum am zis bilutili' alea di li prajeste ei de carne si zici tu ca au si ei e vax albina iubita.... =))


nu am mancat in Italia chiftele, dar am mancat in austria ... erau de plastic intr-adevar !
Nu pomeni de chiftele ca ma apuca o poftaaa...
Da, uite de-alea marinate ... cred ca nu mai are nimeni ...
mai stii ca esti isteata ? nu ca ma indoiam ... , oricum de la tine ma asteptam ca esti si de la moldova si esti si gospodina :P

A propos, prima oara imi vine seful italian in Ro, prin 2006 si inainte de masa zice: hai sa luam si noi un aperitiv. Intreaba: ce se serveste la voi aperitiv. Zic o palinca (grappa)! Hahahaha rade ... si pana in ziua de azi a crezut ca e tot o gluma de-a mea ... =))

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#8 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 15 August 2010 - 10:58 PM

Da-i shefuli tau s-o serveasca inainte sa-i servesti la aperitiv romanesc o slana adevaraciune,o toba alea alea stii cum aluneca''uunnss''.... =))

#9 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 15 August 2010 - 11:03 PM

 Geany, la 15 August 2010 - 10:48 PM, a spus:

Uite alt exemplu am fost in Italia si ei au cotoleta''(asa se zice cum se scrie nu ma intreba)adicalea snitelu' pi romaneste,ei nu dau felia de carne batuta cu ciocanul decat prin ou si pesmet,noi o dam prin faina si ou batut cu faina fara pesmet,rezultat cotoleta lor e ca talpa de la papuci,snitelu nostu e fraged si bun chiar ei mi-au zis-o... =))



hihi cred ca asta e varianta ta. Varianta lui mami meu de snitele adevarate este: faina, ou, pesmet; sau daca nu are pesmet: faina, ou, faina. Varianta cu coca de clatite i.am adus.o eu in casa ... mare fiind.
Mai sa stii ca nici macar in Viena nu mi-a placut snitelul Vienez? Pai era subtire ca foaia de hartie ... intins si pesmeticios. Intr.adevar cu snitele si chiftelele m.ai atins la pofte ..., dar nu sunt ale noastre.

Auzi, dar stii la ce ma refer eu? Daca ma duc in italia, in orice trattorie, osterie gasesc preparate bune, cu produse traditionale din zona respectiva. Ei la noi unde sa mergi tu la restaurant sa-ti serveasca ceva traditional loco? Iti spun eu am fost de Paste acu 3 ani la manastirile din Moldova. Stii ce aveau la Putna la restaurant in ziua de paste: gordon belu si panetone!!!! :P Nu te supara, dar nu m-am putut abtine de la comentarii. Adica ma duc la Putna de paste sa mananc Panetone si gordon bleu (cu sigurantasi ala semipreparat!!) Iti spun ... in ceea ce priveste restaurantele suntem de ras. La fel procurarea de produse traditional romanesti autentice e o problema... pe cand la ei incepand cu supermarket pana la salumeria boutique, sunt produse cred peste 90% italienesti si mai ales din zona respectiva.

Astept si eu opiniile si de pe alte meleaguri (regiuni din RO, sau alte tari) ...ca vad ca numai noi doua ... nici somn nu avem :P ...de cand am auzit de chiftele, snitele, salata de vinete miammmi =))

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#10 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 15 August 2010 - 11:06 PM

 Geany, la 15 August 2010 - 10:58 PM, a spus:

Da-i shefuli tau s-o serveasca inainte sa-i servesti la aperitiv romanesc o slana adevaraciune,o toba alea alea stii cum aluneca''uunnss''.... =))


l-am dus pe actualul sef, acu vreo 3 ani la un restaurant si am luat un aperitiv romanesc, cu sorici, ceapa rosie, mezeluri romanesti etc ... + palinca (Asta ca era iarna, fiindca vara nu poti sa mananci de-alea de porc cu mare apetit si placere)
a gustat din fiecare ... dar ... asa incetinel ...

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#11 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 15 August 2010 - 11:09 PM

Apoi iubita de ce n-ai zis dinainte ca vrei sa ''impresionezi''strainii la restaurant ca ma abtineam din prima...

#12 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 16 August 2010 - 12:20 AM

Nu ma pot baga la discutii despre bucataria autentic româneasca,ca nu o cunosc.Borsuri,snitele si chiftele se fac peste tot,si fiecare le face cum stie mai bine.Eu n-am mîncat cotolette în Italia.Sincera sa fiu nici nu am vazut asa ceva pe meniurile cartilor din restaurante.Chiar daca as fi vazut/si stiam ce sînt,sigur nu le comandam,ca snitele pot mînca si acasa.Acolo am comandat chestii pe care nu le-am cunoscut,pentru a-mi delecta papila cu ceva nou,si bineînteles pentru a culege idei noi.În rest,la/lînga mare fiind,clar ca am probat toate orataniile din apa,si sotul în plus si tot felul de crustacee pe care eu nu le pot consuma(alergie).Bineînteles ca si aici le puteam proba,dar mai proaspete ca acolo nu se putea.

Snitele,eu fac în toate felurile..cu pastela,cu panade de ou si date prin faina,sau doar ou si pesmet,sau combinate,aluat de bere..etc Egal cum si cu ce,nu ies niciodata ca talpa daca-s facute din carne buna,taiata ca lumea(eu nu le bat în toate cazurile),si prajite cum trebuie.Asa ca tind sa cred ca,cotolettele alea au fost mai degraba o întîmplare nefericita,cum de altfel se poate întîmpla în orice tara,si ca asta nu e tipic italian =))


Daniela,spunea de italieni,cum ca au produse/mîncaruri gatite...etc,specific zonei unde te aflii.E clar,asa si este.Au o traditie,pe care o poarta mai departe si o respecta...pe cînd noi,românii...om fi avut si noi bucataria traditionala,dar sigur am vîndut-o =)) Italienii sînt de apreciat cu cîta mîndrie îsi prezinta si pastreaza traditia în bucatarie!Bineînteles ca nu sînt ei singurii care fac asta.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#13 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 16 August 2010 - 08:38 AM

La cate neamuri si imperii au subjugat tara asta,ma si mir ca a mai ramas ceva genuin,
vorba lui Geany.
Tatari, turci, rusi,huni, slavi, goti, armeni,fanarioti,romani,austroungari etc .
Au luat cu ei bunuri si teritorii.
Au lasat in urma prapad,saracie ,spaima.
Micile principate romane erau vesnic pe picior de razboi.
Ca sa creezi ceva in orice domeniu,ai nevoie de liniste ,de seninatate.
Au urmat apoi cativa ani de inflorire..vezi "Micul Paris" dupa care comunistii ne-au stins becul.
Asa ca a ramas natinsa doar iubirea,deschiderea si nevoia romanilor de a invata mereu ceva nou.
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#14 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 16 August 2010 - 08:59 AM

 Piscotel, la 16 August 2010 - 08:38 AM, a spus:

La cate neamuri si imperii au subjugat tara asta,ma si mir ca a mai ramas ceva genuin,
vorba lui Geany.
Tatari, turci, rusi,huni, slavi, goti, armeni,fanarioti,romani,austroungari etc .
Au luat cu ei bunuri si teritorii.
Au lasat in urma prapad,saracie ,spaima.
Micile principate romane erau vesnic pe picior de razboi.
Ca sa creezi ceva in orice domeniu,ai nevoie de liniste ,de seninatate.
Au urmat apoi cativa ani de inflorire..vezi "Micul Paris" dupa care comunistii ne-au stins becul.
Asa ca a ramas natinsa doar iubirea,deschiderea si nevoia romanilor de a invata mereu ceva nou.


Piscotel ai uitat de huni si pecinegi =)) Dar si de romani ...
Ai dreptate, de aia nu avem decat adunate de pe la altii ...

Poate ca gasim ceva autentic..., pentru cand ii vine si omului o cunostinta din strainatate sa stie ce recomandare culinara sa-i dea ...

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#15 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 16 August 2010 - 09:04 AM

Pai Geany doar nu o sa iau musafirii care-mi vin de la firma sa-i aduc la mine acasa. Sefi sau colegi, chiar si prieteni de-mi vin tot vreau sa-i duc in oras ... sau pe drumurile patriei, dar tot restaurante ... . Dar ce sanse sa faci omului o recomandare de preparate traditionale, daca la Putna de Paste iti serveste cordon bleu si panetone?
Deci orice om calatoreste, cand ajunge intr-un loc, vrea sa manance traditional si din zona aia, proaspat. Cum domne sa servesti la Putna panetone de paste?

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#16 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 16 August 2010 - 09:09 AM

Si mai am o intrebare: de ce in Romania nu gasesti peste bine preparat, desi avem mare, dunare, rauri, raulete, lacuri, laculete.
De ce nu se mananca fructe de mare, desi avem mare. Daca intrebi 90% dintre romani de caracatita, sepie, calamar, scoici de toate felurile, de creveti de toate marimile si soiurile si chiar de multe soiuri de pesti, iti spun ca sunt niste chestii pe care nu le mananca, si chair care le repugna, scoicile sunt ceva scarbos etc.
Intelegeam poate daca nu aveam mare. Dar asa? Sa fie o explicatie?

La mare nu reusesti sa gasesti un peste proaspat si bine preparat ... pai asta e imposibil sa nu gasesti la orice alta natie ce are iesire la mare. Eu nu inteleg.

Cum confirma si Maya e vorba de traditii, de cultura, de conservare si mandrie in a prezenta ceea ce e specific zonei.
Italienii se mandresc si pentru produse agricole sau alimentare din zona respectiva, pe care le consuma cu predilectie, adica mere de nu stiu ce zona, masline de nu stiu care zona, parmeggiano reggiano e al mai bun; prosciuto di parma e al mai bun etc.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#17 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 16 August 2010 - 11:23 AM

Nu stiu cat de autentice sunt felurile de mancare care ti le voi enumera. Insa probabil cei care au mai mancat asa ceva si in alte parti poate infirma autenticitatea produselor.

La noi in Ardeal se fac:
- placinte cu cartofi, cu varza murata, cu branza si marar;
- varzar cu branza de vaca, salata verde, cozi de ceapa verde si marar;
- cozonacii cu nuca sau mac ori rahat si cacao;
- papanasi fierti (din gris si branza de vaca) trasi prin pesmet cu unt zahar si scortisoara;
- galuste cu prune;
- branzoici;
- carnati;
- galuste rupte facute din faina, ou, putina apa si apoi fierte in apa clocotita cu tocanitza de pui;
- cus-cus;
- varza a la cluj=varza tocata este alternata cu carne tocata acoperita cu smantana, ou adaugi si ceva afumatura felii subtiri si gatita in cuptor
- ardei umpluti cu compozitie de sarmale si sos de rosii langa putin indulcit;
- sarmale cu tarhana in loc de orez (e aluat ramas cand se face paine pe vatra si dat tot pe razatoare si bagat la cuptor pana se usuca si prinde o culoare maroniu deschis);
- toros (cand se taie porcul) din varza murata taiata pe razatoare (asa se cumpara sau o scoti din butoi) se pune la calit bucati de carne taiate cubulete insa nu mici asa cat sa iei in furculitza odata si pusa putina slanina proaspata in loc de ulei si inca varza acra si le lasi la facut plus cimbru cred si piper si sare;
- balmos pentru zona Maramu
- ciorba de perisoare cu un ardei iute;
- zama de rosii cu taieteii (aluat facut atunci) dati pe razatoarea mare,
- supa rece de visine ingrosata cu rantas;
- Zama de pasula verde (supa de fasole verde), zama de curechi (supa de varza dulce, supa de cartofi care o faci cu ingrosala si cu smantana si eventual ceva afumatura, supa de chimen in care spargi oua si o dregi cu smantana; papricas cu găluşte (din făină şi ouă, fierte în apă cu sare); gulas; supa de mazare verde: pui fiert - martas de ciuperci: galbori tocanitza cu mamaliga
- sos pentru friptura: sos de visine, sos de gutui, sos de hrean
- muraturi
- paine calda cu coaja crocanta cu untura de gasca sau de porc cu felii de rosii din gradina sau cu felii de ceapa sau cu zahar

#18 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 16 August 2010 - 12:10 PM

 Geany, la 15 August 2010 - 10:48 PM, a spus:

Uite alt exemplu am fost in Italia si ei au cotoleta''(asa se zice cum se scrie nu ma intreba)adicalea snitelu' pi romaneste,ei nu dau felia de carne batuta cu ciocanul decat prin ou si pesmet,noi o dam prin faina si ou batut cu faina fara pesmet,rezultat cotoleta lor e ca talpa de la papuci,snitelu nostu e fraged si bun chiar ei mi-au zis-o... :violent1:



snitzelul vinenez e asa: batut,dat prin faina, apoi ou, iarasi faina sau pesmet. :)

Cat de produse tipic romanesti,hmm,greu,fiinca Romania a fost sub contopirea atator imperii ne-am luat cam de pe la fiecare cate ceva.
Acum ceva timp ma uitam la tv si am vazut o tipa facand sarmale in foi de varza(nu vazusem de la inceput emisiunea), zic, hopa, asta este din Ro.Fugi de aici ca era reteta sarbeasca.Sarbii de exemplu au muraturi cam cum avem si noi, nu stiu de pepene daca aveau,dar gogonele ca la mama acasa.

Poate o mancare tipic romaneasca ar fi ciorba de loboda rosie, de salata, astea nu le-am vazut prin alte parti.

E pacat ca avem cu siguranta si traditii culinare dar nu stim sa le promovam,asa cum nu stim sa promovam turismul romanesc.

Papanasii, iarasi cred ca n-am mai vazut nicairi,cel mult aia prajiti, nu.

Yoyo, galustile cu prune le-am vazut si la italieni.

Deja imi ploua in gura la gandul produselor din perioada craciunului.Fug sa-mi iau un morcov :D
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#19 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 16 August 2010 - 12:33 PM

 Daniella, la 16 August 2010 - 09:04 AM, a spus:

Pai Geany doar nu o sa iau musafirii care-mi vin de la firma sa-i aduc la mine acasa. Sefi sau colegi, chiar si prieteni de-mi vin tot vreau sa-i duc in oras ... sau pe drumurile patriei, dar tot restaurante ... . Dar ce sanse sa faci omului o recomandare de preparate traditionale, daca la Putna de Paste iti serveste cordon bleu si panetone?
Deci orice om calatoreste, cand ajunge intr-un loc, vrea sa manance traditional si din zona aia, proaspat. Cum domne sa servesti la Putna panetone de paste?


Daniela, tocmai, in conditiile date nu ai de ales, daca vrei sa le oferi mancare buna, de calitate, neaos romaneasca, ii duci la tine acasa! Sora mea face lucrul acesta cu musafirii ei din strainezia si ii da pe spate cu o supa de pui cu galuste de exemplu.

Iar tu daca nu esti conectata la o sursa buna de carne de casa, branza, oua si alte asemenea, atunci e cazul sa incepi sa-ti faci relatii. :violent1:

#20 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 16 August 2010 - 01:30 PM

auoleu yoyo ce pofte imi facusi!

imi place placinta si pateurile cu varza murata!

nici eu nu am auzit sau nu am mancat de toate cele enumerate de tine: varzar, martas, supa de visine, sarmale cu tarhana, toros, balmos

cozonaci au mai multi, desigur facuti de casa ar putea fi doar pe la noi, insa cate gospodine ii mai fac ...dureaza o zi, intr-adevar si rezultatul e bun;: nu contin conservanti, afanatori si coloranti chimici. Dar are dezavantaje: mie coca aceea imi da arsuri (nu stiu inca de ce), se intareste destul de repede pentru cantitatea pe care iti vine sa o faci tocmai ca preparam asa de rar(tocmai ca nu are conservanti)

cus cus e marocan

"zama de rosii" ce vrei sa spui? supa crema de rosii? au ce buna e! si cu galuste imi place mult!

carnatii nu-s marca inregistrata nicidecum ai nostri

da, Geany, pasca noastra e minunata... aia imi place muuuult! Sper sa nu aiba si altii din asta ...

gulasul e marca inregistrata la vecini

auziti, dar fasole cu ciolan afumat si varza cu ciolan afumat au si altii?

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi