Forum Culinar: Bors "mofturos" :) - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Bors "mofturos" :) din peste oceanic - pentru mofturosii la crap

#1 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 18 August 2010 - 11:29 AM

Bors "mofturos" :P
din peste oceanic - pentru mofturosii la crap
.
Imagine atasata: monthly_08_2010/post-168-128212324294.jpg
.

Pentru cei care mai joaca in liga E.U.C - "Eu urasc crapul" :pupic: (si pestele de balta) unde sunt presedinte de club.
Da story:
Tocmai terminaseram fuckultatea si o zi lunga in care raschetaseram parchetul in genunchi, cu raschteta manuala, la cei ce vor deveni nasii mei - proaspat casatoriti atunci. Ne-am asezat osteniti si flamanzi la cina dupa un Tatal-nostru fuserit. Nasa ne-a pus ocoşă o ciorba din capete de crap. Al meu, statea pe branhii cu gura deschisa in sus. :P Am gustat un pic, apoi cu lingura am inceput sa-i torn zama pe gura Decapitatului, borsul de care proaspata gospodina era atat de mandra.(as putea sa ma jur ca si el s-a strambat) Apriga muiere! A trebuit sa-mi curat patrunjelul din cap acolo unde m-a nimerit cu polonicul. :appl:


Au mai trecut trei-patru ani, m-am asezat si eu la casa mea si Mamaroatta m-a invatat ca se poate si altfel. Intre timp a mai imbatranit si reteta si am ajuns la urmatoarea concluzie.


Ingrediente:
1/2 kg de peste marunt: sprot,hamsie, sau tacamuri de peste, capete de peste, etc.
1kg de peste oceanic sau dupa preferinta (eu: macrou cod, merluciu - asa mai de criza - cine poate - sturioni :D )
2 l de bors
2-3 morocovi
3 ardei colorati
3 rosii
1 ardei iute
o ceapa
albitura - patrunjel, telina, pastarnac
10 boabe de piper, sare
bouquet garni - tulpini de telina, cozi de patrunjel, cu dominanta putrnica de leustean
untdelemn pentru sotat.
patru catei de usturoi

Mod de preparare:
Pestele se grijeste de maruntaie si capete. Se taie in bucati mari . Nu aruncati laptii. Borsul se pune la fiert cu o ceapa, se curata spuma (if any) si se adauga in el sprotul si/sau tacamurile de peste,capetele, laptii. Se lasa la fiert o jumatate de ora apoi se strecoara. Ce ramane "sa se dea la cani sau ordonanta" :P - de la Radu Anton Roman cetire - la noi le mananc eu cand am un pic de tihna.
Zarzavatul se curata si se taie "zaruri" (Radu Anton Roman din nou). Se incinge uleiul si se iuteste peste masura cu un ardei iute si rosu uscat, trecut prin flacara si tocat marunt, apoi se inabusa leguma cu un pic de sare si un deget de apa, cu capac (asa i place Dumneaei). Peste legume pun rosiile intregi cu cotorul in jos si dupa 1-2 minute le intorc pe partea cealalta. Se scot rosiile se belesc de "nailone" se descotorosesc, se curata de seminte (sucul si inimile le mananc tot eu in timpul curatirii). Se taie bucatele petalele de rosii si se adauga peste legumele ce se inabusa. Apoi se completeaza cu borsul strecurat fierbinte, care intre timp a devenit o baza de peste, se pun boabele de piper taiate in trei :P - sfaramate grosolan in piua de arama, bouquet garni si cand fierbe din nou se pun bucatile mari de peste curatate bine de aripioare si tepii dorsali si se lasa sa fiarba nu mai mult de 15-20 de minute in zama acra si parfumata. Nu mai mult caci procesul termic continua si dupa ce s-a stins focul si desi a fiet in mediu acid nu vrem sa terciuim carnea de peste.
.
Imagine atasata: monthly_08_2010/post-168-12821235425.jpg
.

De unde borsul? Am folosit azi borsul meu homemade-facut-in-casa din legume fermentate la soare in borcan.
http://artaculinara....ors-din-legume/

Mai aveti un ardei iute crud?
Taiati-l in bucati mici si terciuiti-l in mojar cu cateii cei de usturoi si sare grunjoasa, mai merge o lingura de untdelemn de masline, si opariti cu trei-patru linguri de bors de peste fierbinte apoi tocati in sosul acesta lipovenesc multa verdeata. El va insoti cu mamaliga bucatile de peste din bors dupa ce ati inchinat un paharel de tuica prefripta marca "Sa-ti crape maseaua de minte !"
Doamne ajuta!
.
Imagine atasata: monthly_08_2010/post-168-1282123623.jpg
.

"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#2 Useril este offline   zoazorel 

  • Io-s aia!
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 5,494
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBrăila, București, Bolintin-Vale...

  Postat 19 August 2010 - 07:20 PM

Ooo, Doamne! Imagine postata Imagine postata
Dar am un mic amendament: io mi-s braileanca si stiu de la lipoveni ca ei nu pun morcov in borsul de peste si-l acresc DOAR cu otet.
Dar asta fiind un bors"mofturos"...e asa, mai "sclivisit"Imagine postata
Mai aveti? Imagine postataImagine postata
Nu ma pricep, da' insist sa persist! Si cateodata chiar imi iese!

Nu-i cereti unei femei imposibilul. E capabila sa vi-l ofere!!!

#3 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 20 August 2010 - 05:28 AM

Vezi postareazoazorel, la 19 August 2010 - 07:20 PM, a spus:

Ooo, Doamne! Imagine postata Imagine postata
Dar am un mic amendament: io mi-s braileanca si stiu de la lipoveni ca ei nu pun morcov in borsul de peste si-l acresc DOAR cu otet.
Dar asta fiind un bors"mofturos"...e asa, mai "sclivisit"Imagine postata
Mai aveti? Imagine postataImagine postata

Faci mofturi ? :P :P
Morcovu' ;) Ma gandesc ca in lunca Dunarii si pe plaurii din Delta, daca s-ar infinge mai tare in pamant, morcovu' ar trebui sa inoate :D
Otet:
Rezon. Asa am citit si eu. Am facut ambele variante, dar borsul îi da mai multe arome.

De terminat l-am terminat ieri. Te anunt din vreme prin PM cand fac data viitoare. :D
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#4 Useril este offline   zoazorel 

  • Io-s aia!
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 5,494
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBrăila, București, Bolintin-Vale...

  Postat 20 August 2010 - 09:18 PM

Asa fa fie! Imagine postata
Ca si io-s ca...borsul! Mofturoasa, adica!Imagine postata
Nu ma pricep, da' insist sa persist! Si cateodata chiar imi iese!

Nu-i cereti unei femei imposibilul. E capabila sa vi-l ofere!!!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi