Forum Culinar: Daca n-aveti d'asta,nici sa nu va luati :P - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Daca n-aveti d'asta,nici sa nu va luati :P

#1 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 26 August 2010 - 04:37 PM

Mi-am schimbat contractul la internet provider, de fapt doar am schimbat conditiile, ca tot la 1 & 1 am ramas, si ei m-au cadorisit cu niste maruntisuri(un sd-card, un stick pt internet mobil-gratis 3 luni si daca mai vreau tre' încarcat/platit :P ...etc), si printre altele si un Smartpad. Nici nu ma mira ca-l dau de cadou, desi el costa 300 euro. Eu n-as da nici 3 pe aparatul asta.

Ei spun ca e varianta mai ieftina de la iPad... dar nici macar nu miroase a mar(apple) :D
Are viteza melcului turbat. Nu e rau, dar cum eu nu am rabdare si aparatura mea tre' sa functioneze la aceeasi viteza cu mine, pîna m-am obisnuit cu el, era sa-l dau de podele de cîteva ori. Tentatia a fost mare :P
Ma rog, între timp i-am gasit si lui un scop în viata. E bun cînd nu am chef sa deschid computere sau laptoape, cînd caut doar o reteta, sau ma intereseaza vremea...
Grafica nu e cine stie ce(în poza nu se vede bine, dar e mai buna decît se vede acolo :lol: ), are culori faine, ton bun (dar tot degeaba :D )
E practic la citit ebookuri în masina, ascultat muzica, sau vizionat filme(copii la drum lung)... imaginea la filme, videoclipuri, etc, e ok, iar ecranul este destul de mare.

Cu toate astea, daca vreti ceva de genu asta, deci un smartpad de poseta, dati un ban mai mult, si va luati pe ala cu maru'... în niciun caz nu dati 300 pe asta! Daca-l primiti de cadou... nu-l dati mai departe, daca nu vreti sa va auziti vorbe :P

Imagine atasata: monthly_08_2010/post-5-128283266817.jpg

În poza nu se vede, dar imaginea, ma refer la display în real este clar,
se poate citi fara probleme, se poate si mari textul/toata imaginea)

Imagine atasata: monthly_08_2010/post-5-128283267855.jpg

Problema aparatului astuia cea mai mare, este tastatura aia virtuala, care e aiurea de folosit.
Dan poate mai bine ca mine, desi el are degetoaie mari... eu folosesc creionul de la Nintendo lui Denise :D

Tastele alea virtuale de la iPhone de exemplu sînt de 6-8 ori mai mici decît astea, si cu alea nu am nicio problema. Banuiesc ca alea-s senzitive rau :P
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#2 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 26 August 2010 - 04:40 PM

Maya, asta aduce mai degraba cu un Palm TX (o amintire traumatizanta :lol: ) decît a iPad.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#3 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 26 August 2010 - 05:00 PM

Vezi postareaAlexandru, la 26 August 2010 - 04:40 PM, a spus:

Maya, asta aduce mai degraba cu un Palm TX (o amintire traumatizanta :lol: ) decît a iPad.

Eu stiu, dar aia de la 1 & 1 spun si ei asa ca e varianta ieftina a aipadului... si tolomacii cumpara :D
Eu nu as da nici 3 euro pe asa ceva, nu 300.
Cum ziceam, daca îl primiti cadou, merge...dar nu dati bani pe el!

Palmul ala de care zici tu e mic mai... e de palma, asta e pad, e mai mare pentru mîini :D
Ala cre'ca e mai catastrofa decît asta de la unusiunu :P
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#4 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 26 August 2010 - 05:21 PM

TX nu era chiar asa mic. Era excelent ca sa te uiti la filme, sa asculti muzica sau sa tragi un Mah-Jong meserias.
În schimb nu am reusit decît cu mare bataie de cap sa fac conexiunea WiFi si naviga ca ochiul mortului.
Si, durerea cea mare, dupa vreun an de folosinta, ecranul tactil se ducea în @#¤"$ ma-sii.
Pîna la urma am luat un EeePC care a acoperit toate asteptarile (Ioana lui Dragos, care se uita la desene animate pe el, îi zicea "cacu' mic" :lol: )
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#5 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 26 August 2010 - 09:08 PM

Vezi postareaMaya, la 26 August 2010 - 04:37 PM, a spus:

(un sd-card, un stick pt internet mobil-gratis 3 luni, si daca mai vreau tre' încarcat/platit ;) ...etc), si printre altele si un Smartpad


Si mie maimutoii aia de la Telekom mi-au dat un splitter defect, ca am crezut ca fac apoplexie naiba de cate ori mi-am configurat netul si tot nu mergea si cate telefoane in centrala si du.te la Düsseldorf degeaba dupa alta piesa... ;) nici macar salutari tampitii. Cand il intreb pe ala din centrala bue nene care e problemu? Zic nu puteti sa imi trimiteti un tehnician ceva? Si el ba da, dar asta va costa 70 €. I-am zis: asta da tupeu la Telekom...oare sa ma duc la competitorii dumneavoastra? Nasoii pamantului! Vad eu cati purici fac pe la Telekom. Dar toti imi spun ca sa ma tin departe de 1&1. N-au tampit de cap toti. Asa monopol pe serviciile astea nu cred sa fie ca in Germania. Ca sa-tzz mai spun ce "flatrate" cu Ro imi ofereau ei. Abia astetp sa vina prima Rechnung sa vad si eu ce si cum.
Asa ca zi mersi ca ti-au dat. Si tu acuma, nu stii: calu' de dar nu se cauta la dinti dom'ne!

Auzi dar la calbu TV la ce provider sunteti?

Vezi postareaAlexandru, la 26 August 2010 - 05:21 PM, a spus:

TX nu era chiar asa mic. Era excelent ca sa te uiti la filme, sa asculti muzica sau sa tragi un Mah-Jong meserias.
În schimb nu am reusit decît cu mare bataie de cap sa fac conexiunea WiFi si naviga ca ochiul mortului.
Si, durerea cea mare, dupa vreun an de folosinta, ecranul tactil se ducea în @#¤"$ ma-sii.
Pîna la urma am luat un EeePC care a acoperit toate asteptarile (Ioana lui Dragos, care se uita la desene animate pe el, îi zicea "cacu' mic" :) )

;)
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#6 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 26 August 2010 - 10:57 PM

Vezi postareaAlexandru, la 26 August 2010 - 05:21 PM, a spus:

TX nu era chiar asa mic. Era excelent ca sa te uiti la filme, sa asculti muzica sau sa tragi un Mah-Jong meserias.
În schimb nu am reusit decît cu mare bataie de cap sa fac conexiunea WiFi si naviga ca ochiul mortului.
Si, durerea cea mare, dupa vreun an de folosinta, ecranul tactil se ducea în @#¤"$ ma-sii.
Pîna la urma am luat un EeePC care a acoperit toate asteptarile (Ioana lui Dragos, care se uita la desene animate pe el, îi zicea "cacu' mic" :) )

Ei, pai eeepc, e alta papica de peste. Clar ca esti multumit de ala.
Asta n-are treaba cu conexiunea wifi.A cerut doar pw si a si luat-o din loc. A recunoscut imediat toate networkurile cele-a gasit prin casa,si de prin vecini ;)
Viteza cu care navigheaza, da e cam lenta si eu cum sufar de rabdare...
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#7 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 15 October 2010 - 08:25 PM

Vezi postareaAlexandru, la 26 August 2010 - 05:21 PM, a spus:

TX nu era chiar asa mic. Era excelent ca sa te uiti la filme, sa asculti muzica sau sa tragi un Mah-Jong meserias.
În schimb nu am reusit decît cu mare bataie de cap sa fac conexiunea WiFi si naviga ca ochiul mortului.
Si, durerea cea mare, dupa vreun an de folosinta, ecranul tactil se ducea în @#¤"$ ma-sii.
Pîna la urma am luat un EeePC care a acoperit toate asteptarile (Ioana lui Dragos, care se uita la desene animate pe el, îi zicea "cacu' mic" :floare: )



Am uitat sa ma laud. Dupa ce am scris aici de scula aia(care acum e istorie... de fapt a ajuns istorie direct dupa ce si-a dat debutu :floare: ), i-am zis eu cuiva ca si mie mi-ar place un "cacu mic" sa joc mah jong pe plaja... si chiar am jucat :-* What a man!!! :occasion14:

E cool si nu credeam ca o scula asa mica poate fi asa tare. Am instalat chiar si photoshopu' pe el si am micsorat toate pozele direct din concediu. M-am minunat cît de rapid este... eu credeam ca nici nu e în stare sa duca ps-ul care are nevoie de mult ram si alte cele cînd lucreaza.

Poza e nasparlita ,dar "Schnucki" e cool :D

Imagine atasata: monthly_10_2010/post-5-128716695897.jpg
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#8 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 18 October 2010 - 09:41 PM

Vezi postareaMaya, la 15 October 2010 - 08:25 PM, a spus:

E cool si nu credeam ca o scula asa mica, poate fi asa tare. Am instalat chiar si photoshopu' pe el si am micsorat toate pozele direct din concediu. M-am minunat cît de rapid este... eu credeam ca nici nu e în stare sa duca ps-ul care are nevoie de mult ram si alte cele cînd lucreaza.

Deci, marimea nu conteaza chiar intotdeauna, nu?
S-o stapanesti sanatoasa (pe scula)!

#9 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 18 October 2010 - 10:01 PM

Vezi postareaFoxyy, la 18 October 2010 - 09:41 PM, a spus:


Deci, marimea nu conteaza chiar intotdeauna, nu?
S-o stapanesti sanatoasa (pe scula)!

În cazul asta, nu conteaza marimea... pentru ca am si un laptop mare :rolleyes:
Scula mica e doar pentru poseta/deplasare :tongue3:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#10 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 20 October 2010 - 12:37 PM

Vezi postareaMaya, la 26 August 2010 - 05:00 PM, a spus:


Eu nu as da nici 3 euro pe asa ceva, nu 300.



Atunci eu il prefer pe asta! :)

http://www.youtube.c...h?v=IeAOh4Ah-t8

#11 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 20 October 2010 - 01:40 PM

:)
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi