Forum Culinar: Tzuspaitz - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Tzuspaitz Tocana alba, acrisoara de cartofi

#1 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 04 September 2010 - 05:25 AM

Ţuşpaiţ
Tocana alba, acrisoara de cartofi.

.
Imagine atasata: monthly_09_2010/post-168-128357058837.jpg
.


Sa vina oare de la săsescul "Zu Speiss"? Era o mancare de cartofi cu sos alb, pe care mama a invatat-o de la soacra-ei (Dumnezeu s-o odihneasca pe Buna) pentru a-si rasfata sotul cu mancaruri ca la "mama acasa". Se gatea la noi in casa de cel putin 3 ori pe luna daca mama dorea sa aiba liniste. A facut-o pana acum trei luni cu o mana din ce in ce mai tremuranda. Acum e infirma :P si incercam noi sa o ajutam si sa-i ducem retetele mai departe.

Ingrediente:
Cartofi
o ceapa medie
unt, sau ulei de masline pentru sotat
1 pahar de vin alb sec.
1-2 linguri de faina
2 frunze de dafin
o lamaie
sare, piper
optional: o ceasca de smantana dulce.
optional: verdeturile preferate.


Mod de preparare:
Cartofi curatati de coaja si taiati byte-size (de-o imbucatura) - eu i tai intotdeauna cu cutitul ondulat de taiat sfecla rosie - se pun la fiert in apa cat sa-i acopere de-un deget, cu sare si doua frunze de dafin.(ale mele erau maruntele asa ca am echivalat suprafata)
Separat, intr-o tigaie se soteaza ceapa tocata cat mai marunt in untdelemn sau unt (daca stati bine cu colosterolul) pana devine sticloasa, apoi se adauga o lingura doua de faina, se desface in grasimea incinsa si se stinge cu un pahar de vin alb sec incalzit. Se lasa pe foc mic, amestecand sa se omogenizeze. Daca trebuie lungit sosul se foloseste apa cu aroma de dafin in care fierb cartofii.
Cand cartofii mai au de fiert circa 5 minute se scurge apa in exces (dar nu se arunca, poate fi folosita la controlarea fluiditatii sosului) se toarna sosul peste ei si se mai lasa la bolborosit inca 5 minute pe foc mic, sa se lege sosul cu amidonul din apa in care au fiert crumpii. In final se poate stoarce si dintr-o lamaie ( depinde de cat de sec a fost vinul) si se asezoneaza cu verdeata tocata, piper proaspat macinat si sare daca mai e nevoie.

Se poate servi ca fel de sine statator, ca si mancare de post, sau ca si garnitura pentru chiftele, parjoale, carnati la gratar. etc. Deasemenea se impaca foarte bine si cu pestele prajit sau la gratar.

Daca doriti sa fiti creativi, puteti rade si niste parmezan deasupra la sfarsit, sau sa umble si smantana printre crumpeni.

Verdeata tocata marunt ( patrunjel, marar, cimbru, tarhon, proaspat, etc. Cam ceea ce v-ati prinde in buchetul dumneavoastra) e considerata de tatal meu un eres si e infierata necrutator. Pentru el, gustul copilariei din timpul razbelului trebuie sa fie doar cel al dafinului. Noi mai punem cand ne vine cheful. Bunica nu folosea nici vinul (il bea :hug: ) si acrea cu otet.

Pastrand idea de baza, eu mai combin dafinul cu nucsoara (cam cat de-o viziune) sau alteori - de fapt deseori - renunt la ceapa si la dafin, prajesc uscat in tigaie fructe de chimen pana incep sa faca poc-poc! si apoi le pisez in mojar cu rozmarin uscat si coaja uscata de lamaie.
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#2 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 04 September 2010 - 07:50 AM

Asta-i tocanita mea de cartofi preferata.
Facuta exact asa cum o faceti voi.
Singura variatiune pe aceasta tema pe care o fac,e Varianta portocalie,in care pun
putina boia dulce.


Doamne buna-i !Imagine postata
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#3 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 24 September 2011 - 11:50 AM

Ieri, in piata, gramezile de conopida numai ca nu strigau la mine:
- Ţuşpaiţ! Ţuşpaiţ! :salut: :lol: :P
- Va credeti cartofi ? :love3:
- Ţuşpaiţ! Ţuşpaiţ! :P :P :salut:
- Sa fie mie dupa cuvantul tau!

Am pus la fiert buchetele desfacute de conopida in apa si lapte - jumi juma - sare, doua frunze de dafin si o crenguta de cimbru.
Dupa 10-12 minute, am inceput un bechamel pe care l-am stins cu apa-laptele in care a fiert conopida, o jumatate de pahar de vin alb sec, o lingurita de otet si am lasat cateva minute sa se evapore alcoholu' si sa-i ramana doar amintirea parfumata.
Am intors conopidele in oala, am macinat pieper alb, i-am mai dat sare.


Si l-am dus dis de dimineata mamei mele :P , care l-a gatit atata amar de ani, dar acum nu mai poate saraca....
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#4 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 24 September 2011 - 09:59 PM

Ţuşpaiţ, vine de la Zuspeise a austriecilor, Beilage a nemtilor. Adica ceva pe lînga, o parte dintr-un fel...
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#5 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 10 March 2012 - 10:18 AM

Ţuşpaiţ 4 ever!
Azi(noapte) versiunea de post.
De data acesta nu am mai legat sosul cu faina sau cu amidon.
Am folosit tehnica invatata de la o reteta de a lui Geany :cheers: (cartofi cu usturoi parca)

Am incins doua-trei linguri deundelemn de masline intr-o cratita pentru sosuri si am pus in el o cana din cubuletele de cartofi gata fierti. Dupa cateva zeci de secunde acestia incep sa se topesca si am format sosul mestecand si turnand polonice din apa aromata in care fierb restul cartofilor.

Miroseniile de azi:
Frunze de dafin si o lamela de fleurs de macis (mace, poate fi inlocuita cu nucsoara) macinata in creuzet impreuna cu boabe de piper verde si alb plus un varf de lingurita de rozmarin.

Agentul acid - vin alb sec + o lingurita de otet.

_________________
Trimitere spre reteta lui Geany
http://artaculinara....i-usturoigeany/
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#6 Useril este offline   carmenb62 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 03-December 09

Postat 21 March 2012 - 01:52 PM

plec eu ieri de la serviciu, convinsa ca am scris reteta si o am acasa, in caietul in care salvez toate retetele ce-mi plac. (am ajuns la concluzia ca trebuie sa notez tot, chiar daca pare o reteta simpla, pentru ca altfel nu-mi aduc aminte sa fac unele bunatati.)
din pacate, a trebuit sa fac tocanita din ce mi-am adus aminte si am uitat de lamaie.
in schimb n-am uitat de chimen (evident nu am pus foaie de dafin).
mmmm...pot spune ca a a vut un gust ... de necrezut!!!
eu sunt de loc, din craiova si la noi nu se gateste asa ceva.
fara voi n-as fi descoperit minunea asta, pentru care va foarte multumesc!

#7 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 21 March 2012 - 03:09 PM

Vezi postareacarmenb62, la 21 March 2012 - 01:52 PM, a spus:

a trebuit sa fac tocanita din ce mi-am adus aminte si am uitat de lamaie.
in schimb n-am uitat de chimen (evident nu am pus foaie de dafin).
mmmm...pot spune ca a a vut un gust ... de necrezut!!!
eu sunt de loc, din craiova si la noi nu se gateste asa ceva.
fara voi n-as fi descoperit minunea asta, pentru care va foarte multumesc!

Cu cea mai mare placere. Ma bucur ca esti deschisa experientelor noi. Asta ma atrage si pe mine in bucatarie.
Oricine poate improviza sa se acordeze pe gustul personal.
Pentru mine, o tenta acida data de vin, otet sau lamaie ... does the trick!
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#8 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 25 November 2012 - 11:36 AM

Vezi postareaW Mamadeus Paparotti, la 24 September 2011 - 11:50 AM, a spus:

Ieri, in piata, gramezile de conopida numai ca nu strigau la mine:
- Ţuşpaiţ! Ţuşpaiţ! :) :) :unsure:
- Va credeti cartofi ? :)
- Ţuşpaiţ! Ţuşpaiţ! :hug: :) :)
- Sa fie mie dupa cuvantul tau!

Am pus la fiert buchetele desfacute de conopida in apa si lapte - jumi juma - sare, doua frunze de dafin si o crenguta de cimbru.
Dupa 10-12 minute, am inceput un bechamel pe care l-am stins cu apa-laptele in care a fiert conopida, o jumatate de pahar de vin alb sec, o lingurita de otet si am lasat cateva minute sa se evapore alcoholu' si sa-i ramana doar amintirea parfumata.
Am intors conopidele in oala, am macinat piper alb, i-am mai dat sare.

Si l-am dus dis de dimineata mamei mele :) , care l-a gatit atata amar de ani, dar acum nu mai poate saraca....


Acum zece zile le-am gatit parintilor, la cerere, eternul tzsuspatz.
Ieri, sunandu-l pe tata si anuntandu-l ca i prepar salata de cartofi, mi-a spus:
- ...sau un tzuspaitz...
- De-abia ce l-ati terminat si mama a poftit la salata de cartofi.

Dar ce credeti, c-am scapat?
Am facut pentru noi tzuspatz de conopida. Aveam in camara o jumatate dintr-o conopida mare inceputa cu cateva zile in urme, iar sosul puternic aromat si acrisor mascheaza de minune compusii sulfului ce se dezvolta si mai pregnant in conopida "veche".
Un alt secret gasit de mine pe net, referitor la mirosul conopidei si verzei: Don't overcook it!
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#9 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 30 September 2018 - 10:16 PM

Am căutat subiectul ăsta după toate combinațiile: țușpais, ciuspais etc, numai cu tz nu mă gîndeam să-l caut. Pînă la urmă l-am găsit ”manual”.
Sînt încîntată de ce țușpais mi-a ieșit astăzi cu niște dovlecei, așa că m-am gîndit să vă zic pe scurt despre cum i-am făcut.
Mai întîi poza:

Imagine atasata: monthly_09_2018/post-233-0-91820500-1538338064.jpg

2 dovlecei foarte mari, decojiți și scoase semințele mari, dați pe răzătoare la robot se pun într-un vas cu un praf de sare și vreo 2 linguri de oțet. Se amestecă cu mîna și se lasă acolo așa, cît tocăm 2 cepe. Deci tocăm 2 cepe, le punem la călit într-o tigaie și cînd sticlește ceapa, punem și dovleceii, cu tot cu zeamă, și îi lăsăm la fiert acolo, cu ceapa, și punem și vreo lingură-2 de bulion. Se adaugă cimbru uscat. Dacă nu e suficient lichid, mai punem puțină apă. Lăsăm să fiarbă ușor pe foc, timp în care facem o îngroșală. Vreo 50 ml de smîntînă se amestecă cu o lingură de făină și se subțiază cu 100 ml lapte. Se amestecă astea foarte bine, și după ce dovleceii au fiert vreo 10 minute, se pune îngroșala peste dovlecei. Se amestecă bine, se mai lasă 2-3 minute să fiarbă și făina, și se oprește focul. Se poate pune mărar, dar eu nu am pus, că n-am avut. Este excelent! De la oțetul ăla, dovleceii devin tari și rămîn puțin mai texturați, nu se fac praf.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi