Forum Culinar: Targul Olarilor Sibiu 4-5 sept. 2010 - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Targul Olarilor Sibiu 4-5 sept. 2010

#21 Useril este offline   zoazorel 

  • Io-s aia!
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 5,494
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBrăila, București, Bolintin-Vale...

Postat 09 September 2010 - 08:06 PM

The mexicans, adica mexicanii, manca-ti-as! Imagine postata M-am bagat si io, ca musca! Scuze, WMP!Imagine postata
Super! Totul!
Dar Mariuca e....TOT TARGUL!Imagine postata
Imagine postata WMP!
Nu ma pricep, da' insist sa persist! Si cateodata chiar imi iese!

Nu-i cereti unei femei imposibilul. E capabila sa vi-l ofere!!!

#22 Useril este offline   yandira 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Scarlett
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 09 September 2010 - 09:03 PM

Asemanari la ce? La culoarea pielii? Pai atunci ar trebui sa ii compare cu indienii, ca de acolo provin si tenul o demostreaza.
Daca ne referim la sensul depreciativ al cuvantului tigan, pai mexicanii nu sant murdari, nici lenesi, nici hoti. Mi se pare de prost gust comparatia lui, cu atat mai mult cu cat romanii insasi sufera mult de pe urma aceleasi "confuzii"...ca sa nu mai vorbesc de respectul pentru mine ca user.
Imagine postata

#23 Useril este offline   Lizura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 866
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationcrywolf

Postat 13 September 2010 - 05:12 AM

Vezi postareayandira, la 09 September 2010 - 09:03 PM, a spus:

Asemanari la ce? La culoarea pielii? Pai atunci ar trebui sa ii compare cu indienii, ca de acolo provin si tenul o demostreaza.
Daca ne referim la sensul depreciativ al cuvantului tigan, pai mexicanii nu sant murdari, nici lenesi, nici hoti. Mi se pare de prost gust comparatia lui, cu atat mai mult cu cat romanii insasi sufera mult de pe urma aceleasi "confuzii"...ca sa nu mai vorbesc de respectul pentru mine ca user.

Subscriu Yandira! Mexicanii sint oameni muncitori si foarte incercati.

Oricum imaginile sint superbe si Yandira cum tu nu stiai ca se face asa ceva in tara?:floare:
Sigur ca da!
In Iasi cind eram studenta mergeam la Tirgul Cucuteni si era superb!
Am o cana cumparata de jumatea mea semnificativa:)) si o gramada de vaze si vazute de lemn si lut simplu si ars.
Sper si ma rog la Domnul sa nu dispara nicicind aceste lucruri: traditia populara si bunul simt.
Imagine postata
Imagine postata

#24 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 13 September 2010 - 03:43 PM

Vezi postareayandira, la 09 September 2010 - 09:03 PM, a spus:

Asemanari la ce? La culoarea pielii? Pai atunci ar trebui sa ii compare cu indienii, ca de acolo provin si tenul o demostreaza.
Daca ne referim la sensul depreciativ al cuvantului tigan, pai mexicanii nu sant murdari, nici lenesi, nici hoti. Mi se pare de prost gust comparatia lui, cu atat mai mult cu cat romanii insasi sufera mult de pe urma aceleasi "confuzii"...ca sa nu mai vorbesc de respectul pentru mine ca user.


Comparatia nu poate fi considerata peiorativa decat de cineva care considera o anume nationaliate sau etnie inferioara uneia sau alteia.
Nu sunt sigur ca persoanele erau de etnie rroma si in consecinta nici nu am folosit cuvintul de tigan sau rrom. Pareau(datorita portului traditional) dar pana la proba contrarie cine poate fi sigur ?
Daca i-am comparat - neinspirat - cu mexicanii care sunt harnici, curati si cinstiti, nu i-am insultat catusi de putin ci a fost in favoarea lor abatandu-ma de la prejudecatile si intoleranta care sunt un numar comun nu doar in Romania ci din pacate si in Uniunea Europeana.
Am vrut sa prezint latura lor artistica si nu am postat fotografii ale unor persoane certate cu legea sau mai stiu eu ce, care sa-i prezinte in eterna postura nefavorabila.

Nu am avut nici cea mai mica intentie de a jigni nici natia rroma, nici cea mexicana, cu atat mai putin pe un user pe care il stimez mult.
Yo soy un hombre sincero.
Cer scuze tuturor.
A fost o gluma probabil deplasata, pe care o retrag.
Sa raspund la intrebarea dintr-o postare anterioara care mi-a scapat la vremea respectiva.

Comparatia a fost generata de coloritul aprins al portului femeilor, iar barabatii de ambele nationalitati tin foarte mult la falnicele mustati rasucite atat de distinctive, ba chiar si la palariile cu boruri cat mai largi.
Probabil ca am fost influentat de imaginea prezenta in filme. Mai mult ca sigur clisee hollywodiene.

Nu am condamnat niciodata in bloc o rasa, o natie, un sex, religie, culoare a pielii. Exista persoane atat bune cat si rele in orice categorie.

Fotografia cu domnul cu barba am pus-o deoarece mi se parea ca avea multa personalitate si o demnitate ancestrala. Langa alambicele, ibricele si vasele de arama era si o diploma. O voi cauta printre setul de poze nepostate si daca o gasesc o voi posta si pe aceea. (Edit ulterior: Din pacate nu am gasit-o asa ca trebuie sa ma credeti pe cuvant. Era o diploma de excelenta ! in plic de plastic)

Fetita cu lingurile care mi-a furat inima e probabil tot de etnie rroma. Semana de altfel foarte mult si cu mama ei.
I-am postat deoarece arata si cealalta imagine a lor. Cea a unor oameni indemanatici, muncitori si greu incercati de-a lungul secolelor. Acelasi motiv m-a indemnat sa fac paralela cu tabloul lui Nicolae Grigorescu

In lista preferintelor mele muzicale clasice se numara la loc de frunte tenorii mexicani Rolando Villazon, Francisco Araiza si Ramon Vargas. Placido Domingo insusi se considera in tot atata masura mexican cat si spaniol.
.
http://www.youtube.c...h?v=le_84BLThqo
.
http://www.youtube.c...h?v=J4LLgljg9hQ
.

Am pe harddisk toate reproducerile tablourilor Fridei Khalo si stiam din primavara ca anul acesta se sarbatoreste bicentenarul independentei statului Mexican.

Muzica lui Emil Lotreanu din filmul Satra mi se pare geniala.
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#25 Useril este offline   yandira 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Scarlett
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 13 September 2010 - 07:32 PM

Ma bucur ca a fost doar o neintelegere care, -citind acum comentariile dvs.-, cred ca s-ar fi putut evita daca v-as fi cunoscut dinainte. :violent1:
Iar pentru cuvintele calde pentru natia care m-a adoptat, va ofer "un gran abrazo" :bounce:
Imagine postata

#26 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 13 September 2010 - 08:40 PM

EEEE, cat traieste omul invata! Exista mestesugari foarte priceputi printre tigani, chiar Pastorel spunea ca anume dulceturi nu ies bine decat in vasele facute de ei!

Pozele sunt frumoase, si Mariuca e frumoasa, si cei care au venit sa expuna la targ nu sunt hoti sau talhari!!

Hai sa zicem ca cele bune sa se adune, cele rele sa se spele!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#27 Useril este offline   zoazorel 

  • Io-s aia!
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 5,494
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBrăila, București, Bolintin-Vale...

  Postat 13 September 2010 - 08:59 PM

Pozele sunt atat de frumoase, incat parca nici nu-mi vine-acrede ca se mai fac asemenea targuri in Romania de azi!
WMP, nu ne mai pui si alte poze?Imagine postata
Unele vase imita vasele dacice, sau ma insel eu? (ca mi-a ramas gandul la privirea Mariucai!)Imagine postata
Nu ma pricep, da' insist sa persist! Si cateodata chiar imi iese!

Nu-i cereti unei femei imposibilul. E capabila sa vi-l ofere!!!

#28 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 14 September 2010 - 12:04 AM

Vezi postareazoazorel, la 13 September 2010 - 08:59 PM, a spus:

Pozele sunt atat de frumoase, incat parca nici nu-mi vine-acrede ca se mai fac asemenea targuri in Romania de azi!
WMP, nu ne mai pui si alte poze?Imagine postata
Unele vase imita vasele dacice, sau ma insel eu? (ca mi-a ramas gandul la privirea Mariucai!)Imagine postata

La anul daca suntem sanatosi cu mare placere. Sau la proximul targ al creatorilor populari. Asociatia ASTRA si Muzeul Satului din Dumbrava Sibiului sunt foarte active.

Ceramica negra dacica incizata.
Cine stie cunoaste! :floare:
Zoazorel, da-mi te rog carnetu sa-ti trec un zece =))

Prezenta respectivelor fotografii nu a fost de loc intamplatoare.
Cu creatorul respectiv am stat de vorba si anii trecuti. Fiecare vas/statueta e o replica a unor vase descoperite pe teritoriul tarii noastre. Domnul respectiv colaboreaza cu Institutul de arheologie si Academia Romana avand certificate autenticitatea atat a materialului, a modelelor cat si tehnica de lucru - Modelare manuala prin tehnica adaugarii + incizare.

In mintea mea le vad integrate intr-un interior modern si functional, metal + sticla in culorile alb-negru si cu o ramura desfrunzite si contorsionata, vopsita in rosu aprins intr-un colt.
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#29 Useril este offline   Carmen L 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,690
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 14 September 2010 - 11:33 AM

Incantatoare pozele si Mariuca, multumesc si eu pentru ele.
In fiecare an imi doresc sa merg la targul olarilor, dar, de cand m-am mutat
in Bucuresti greu ajung acasa, mai ales ca e si inceput de an scolar si nu ne
putem deplasa.
Multumesc inca o data :floare:
Imagine postata

#30 Useril este offline   Lizura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 866
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationcrywolf

Postat 16 September 2010 - 06:59 AM

Vezi postareazerda, la 13 September 2010 - 08:40 PM, a spus:

EEEE, cat traieste omul invata! Exista mestesugari foarte priceputi printre tigani, chiar Pastorel spunea ca anume dulceturi nu ies bine decat in vasele facute de ei!

Pozele sunt frumoase, si Mariuca e frumoasa, si cei care au venit sa expuna la targ nu sunt hoti sau talhari!!

Hai sa zicem ca cele bune sa se adune, cele rele sa se spele!

Da! Asa e! Eu fac mamaliga intr-un ceaun adus de acasa, tata mi l-a procurat si adevarul e ca mamaliga niciodata nu va iesi in nici un vas asa cum iese in ceaunul meu de acasa!
Imagine postata
Imagine postata

#31 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 16 September 2010 - 01:17 PM

Nici zacusca, daca e pe-asa!! :biggrin:
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi