Forum Culinar: Portocala - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Portocala

#1 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 02 December 2009 - 03:26 PM

-PORTOCALA-


Imagine postata



Portocala (Citrus sinensis),apartine familiei Rutaceae.Provine din China.Portocala este o încrucisare între Pomelo(Citrus maxima) si Mandarina(Citrus reticulata).Portocalii sînt tot anul verzi,cresc pîna la 10 m.În Europa,portocalele se recolteaza în Iulie si Decembrie.Cel mai popular product obtinut din portocale,este sucul,care în mare parte provine din Brazilia sub forma concentrata.
Coaja parfumata,se foloseste pentru a aromatiza aluaturi,blaturi,creme.Se gaseste în amestecurile de ceaiuri din fructe uscate,la fel si florile/petalele.


Proprietati nutritive pro 100 g portocale:



* Calorii 44
* Proteine 1 g
* Grasimi 0,2 g
* Zaharuri 5,7 g
* Calciu 39 mg
* Caliu 191 mg
* Magneziu 14 mg
* Fosfor 25 mg
* Vutamina C 54,5 mg
* Vitamina E 0,2 g
* Vitamina B1 0,2 mg
* Vitamina B5 0,2 mg


Producatoru principal de portocale din lume este Brazilia,urmat de USA,Mexic,India,Spania,China,iran,Italia..
O portocala de marime medie ,contine aproximativ o treime din cantitatea de vitamina C,pe care o necesita un adult pe zi .

-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#2 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 02 December 2009 - 04:06 PM

Bun, bun, bun!!! Ceva pe placul tuturor!!! Copiilor le place mai ales pentru ca-i pisca la limbuta!
Eu folosesc carcasa de la portocala pe post de "castronel" la salata de fructe! Si cea de grapefruit merge!!!! :angry:

#3 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 02 December 2009 - 04:09 PM

foxyy a spus:

Bun, bun, bun!!! Ceva pe placul tuturor!!! Copiilor le place mai ales pentru ca-i pisca la limbuta!
Eu folosesc carcasa de la portocala pe post de "castronel" la salata de fructe! Si cea de grapefruit merge!!!! :angry:

Eu cumpar de alea mai mici,si nestropite,fara ceara..si alti conservanti,si confiez coaja.Dar cum nu folosesc eu asa multa coaja confiata,mai pun coji pe calorifer,ca dau un miros asa placut în casa.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#4 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 02 December 2009 - 04:11 PM

Maya a spus:

foxyy a spus:

Bun, bun, bun!!! Ceva pe placul tuturor!!! Copiilor le place mai ales pentru ca-i pisca la limbuta!
Eu folosesc carcasa de la portocala pe post de "castronel" la salata de fructe! Si cea de grapefruit merge!!!! :)

Eu cumpar de alea mai mici,si nestropite,fara ceara..si alti conservanti,si confiez coaja.Dar cum nu folosesc eu asa multa coaja confiata,mai pun coji pe calorifer,ca dau un miros asa placut în casa.


Chiar o sa-ncerc sa pun si eu coaja pe calorifere, ca n-am incercat niciodata!
Din coaja de portocala, pe vremea raposatului faceam suc: taiam / rupeam coaja bucati si o puneam in sticlele de lapte (da' dupa ce beam lapticu'), impreuna cu niste zahar / miere cu albine si apa! Lasam sticla sub masa vreo 2 zile (daca ne tinea pe noi nervu' atata vreme) si apoi beam limonada!!! :angry:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi