Forum Culinar: Kaki Sharon - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Kaki Sharon

#1 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 02 December 2009 - 03:30 PM

-KAKI SHARON

Imagine postata



Kaki,Kaki Sharon,Sharonfruit,Persimone (Diospyros kaki),este un fruct portocaliu,care se aseamana putin unei tomate.Apartine familiei Ebenaceae si provine din Asia,unde mai este cunoscut si sub denumirea de pruna chinezeasca.În China,kaki este cunoscut si apreciat de peste 2000 de ani.Pomii ating o marime de pîna la 10 m ,iar forma coroanei este asemanatoare marului.Dupa altoire, le trebuie 2-3 ani,pîna la prima recolta.Înfloresc din mai pîna în iunie,iar fructele se recolteaza în octombrie-noiembrie,cînd frunzele deja încep a se usca,si cad.Kaki este un fruct mare de forma rotunda-ovala,au o coaja subtire portocalie,care este comestibila(dar de obicei nu este consumata),si poate ajunge pîna la 500 g/bucata.


Propritati nutritive pe 100 g kaki :

* Calorii 74
* Apa 79,6%
* proteine 0,6 %
* Zaharuri 17 g
* Grasimi 0,3 %
* Fibre 2,5 %
* Vitamina A 0,3 mg
* Vitamina C 17,3 mg
* Vitamina E 0,8 mg
* calciu 8 mg
* Caliu 160 mg
* Fosfor 27 mg
* Fier 370 µg
* Mangan 341 µg
* Zinc 120 µg


Dupa recolta,kaki se coace rapid,de aceea nu se poate pastra mult.Necopt contine foarte multa tanina.Asa consumat,simtim un film pe dinti si limba,care nu este tocmai placut.La temperatura camerei,se poate pastra cîteva zile.Kaki se pot usca.Fie în aparate speciale,sau însirati pe ata/sau asezati pe gratare într-o încapere bine aerisita si uscata.Devin maronii,iar în interior ramîn destul de suculenti si dulci.Proaspeti,merg perfect la o salata de fructe,pe tarte,în creme.Se pot folosi si în/pe prajituri coapte,precum caisele.Dupa coacere,au cam aceeasi consistenta si culoare.
Desi contine o cantitate nesemnificativa de iod,kaki este folosit în medicina la tratarea glandei endocrine.
În Europa,producatorul principal este Italia(Emilia Romagna),urmata de Israel,Japonia,Noua Zeelanda..

-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#2 Useril este offline   sheherezada 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 180
  • Inregistrat: 29-November 09
  • LocationOlandica

Postat 02 December 2009 - 03:48 PM

Sunt bune rau dar si al naibii de scumpe.

#3 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 02 December 2009 - 03:59 PM

Am vazut si din astea in magazine, da' n-am luat ca nu stiam ce-s (ce stie taranu' ce-i sofranu')... Da' poate-l conving pe jupan sa scoata niste banuti pentru o bucata, ca m-ai facut curioasa! :angry:

#4 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 02 December 2009 - 04:01 PM

sheherezada a spus:

Sunt bune rau dar si al naibii de scumpe.


Acu' se gasesc si mai ieftine.Dar acu vreo luna erau tare scumpe si aici.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#5 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 02 December 2009 - 04:05 PM

foxyy a spus:

Am vazut si din astea in magazine, da' n-am luat ca nu stiam ce-s (ce stie taranu' ce-i sofranu')... Da' poate-l conving pe jupan sa scoata niste banuti pentru o bucata, ca m-ai facut curioasa! :angry:



Foxy,astea-s dulci,aromate..au ceva comun cu caisa noastra la aroma,la textura nu.Acu deja incep sa se ieftineasca,doar ca trebuie sa fii atenta,ca mai este un fel de kaki,mai mic si mai rotunjor/patratos,si nu-i asa bun.
Mai bine cauta din ala de forma mai lunguiata si mare sa fie,coaja cît se poate de portocalie,lucioasa,si sa ai grija sa nu fie lovit.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#6 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 02 December 2009 - 04:07 PM

Maya a spus:

foxyy a spus:

Am vazut si din astea in magazine, da' n-am luat ca nu stiam ce-s (ce stie taranu' ce-i sofranu')... Da' poate-l conving pe jupan sa scoata niste banuti pentru o bucata, ca m-ai facut curioasa! :angry:

Foxy,astea-s dulci,aromate..au ceva comun cu caisa noastra la aroma,la textura nu.Acu deja incep sa se ieftineasca,doar ca trebuie sa fii atenta,ca mai este un fel de kaki,mai mic si mai rotunjor/patratos,si nu-i asa bun.
Mai bine cauta din ala de forma mai lunguiata si mare sa fie,coaja cît se poate de portocalie,lucioasa,si sa ai grija sa nu fie lovit.


Am inteles! Scriu imediat pe hartie sfaturile, ca altfel precis uit ce sa verific, cand oi ajunge la magazin! :)

#7 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 02 December 2009 - 04:22 PM

Io acu vazui topicul de fructe exotice! :geek:

Pai veniti la Italia (La terra dei Cachi :angry: ) , acu e sezon .In piata 1 euro la kil.

#8 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 02 December 2009 - 04:33 PM

Eataly a spus:

Io acu vazui topicul de fructe exotice! :geek:

Pai veniti la Italia (La terra dei Cachi :angry: ) , acu e sezon .In piata 1 euro la kil.



Apropo de ieftin: in Hamburg, in fiecare duminica dimineata e piata, pe malul Elbei (cel putin acum 6 ani era...). Oamenii vin de pe la 6 si inchiderea e pe la 10 jumate - 11 (dimineata!). Ei bine, daca pe la 7-8, negustorii cer cam 4-5 euro pe-o lada de rosii, la plecare, ti-o dau cu 1 euro!!!!!!! Si ladita are cam 3 kile de rosii in ea! La fel se procedeaza si pentru restul legumelor, ori pentru fructe / peste / flori! La prima ora e mai scump, iar pe masura ce se-apropie ora plecarii oamenii lasa din pret.

#9 Useril este offline   julix_2007 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 1,244
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 02 December 2009 - 10:58 PM

Asta e la capitolul muzeu. Inca nu am cumparat, caci pe la noi, cam costa.

#10 Useril este offline   Cristina 

  • Regina Lamâilor
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 907
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationDown Under

Postat 02 December 2009 - 11:23 PM

Aici se numesc persimon - mie personal mi se par prea dulci.
Acum cateva saptamani am primit de la o prietena 2 fructe care aratau exact ca persimons doar ca aveau coaja complet verde. Mi-a spus ca sunt surori cu persimons dar se numesc chocholate fruit si sa astept pana sunt moi si atunci sa le tai ca voi avea o surpriza. Dupa vreo saptamana de asteptat n-am mai avut rabdare si am taiat unul. Era verde si tare la exterior si interior. Am incercat o bucatica - ;) - si m-a usturat limba vreo 2 ore de la ea - a fost yukkk!
Am uitat de al doilea fruct si l-am descoperit in cosul cu fructe cam o saptamana mai tarziu - era moale - l-am taiat si in interior era maro inchis si avea o textura untoasa - la gust - nici acum nu pot sa cred - exact ca ciocolata ;) . Am citit pe net ca este alternativa "low calories" la ciocolata. ;)

#11 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 06 December 2009 - 05:59 PM

Tocmai am primit o lada! Sa o pun de un gem?

Imagine atasata: 59_13935d4c38e277e2850a71663b229525.jpg

#12 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 08 December 2009 - 12:34 PM

la turci erau pe toate strazile copaci cu fructele astea si le ziceau hurma. mie mi-au placut.

#13 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 09 December 2009 - 12:55 PM

Si eu am primit un cos acu citva timp dar erau total cruzi, aici inca se mai vad si la ora asta copaci fara nici o frunza, doar cu fructele in ei, pe masura ce devin moi adica i-ai arunca dupa aspectul pe care il au, devin buni de mincat, nici pe mine nu ma atrag pentru ca sunt extrem de dulci.

#14 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 09 December 2009 - 03:49 PM

Adriana a spus:

Si eu am primit un cos acu citva timp dar erau total cruzi, aici inca se mai vad si la ora asta copaci fara nici o frunza, doar cu fructele in ei, pe masura ce devin moi adica i-ai arunca dupa aspectul pe care il au, devin buni de mincat, nici pe mine nu ma atrag pentru ca sunt extrem de dulci.


Cum am mai primit o ladita , m-am decis sa fac si un gem!Eu am folosit soiul acesta: http://www.percorsigastronomici.it/perc ... scheda=127
sunt moi si fara samburi.

Ia uitati ce minunatie:Confettura de cachi cu zahar brun si vanilie

Imagine atasata: 59_67faeb124b45cb1d70f89b4fcd93fc0a.jpg

Cel mai mult ma bucur ca borcanelele o sa ia directia Romania:la mama, care adora cachi.

#15 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 09 December 2009 - 11:27 PM

Adriana a spus:

Si eu am primit un cos acu citva timp dar erau total cruzi, aici inca se mai vad si la ora asta copaci fara nici o frunza, doar cu fructele in ei, pe masura ce devin moi adica i-ai arunca dupa aspectul pe care il au, devin buni de mincat, nici pe mine nu ma atrag pentru ca sunt extrem de dulci.


Extrem de dulci??? Am luat sambata 2 fructe, am halit unul sa vedem cum e si ne-a placut la nebunie! Jupanu' se uita ciudat la mine cand am luat fructele, iar cand am taiat unul din ele in doua, se uita si mai ciudat...... pana cand i-am intins lingurita cu o bucatica de fruct si l-am intrebat daca vrea sa guste el sau sa ma sacrific io! (noi nu mancasem niciodata Kaki Sharon pana sambata trecuta). Cu coraj de epuras deschide gura, insfaca bucata de fruct apoi se uita la mine si se rasteste: da' mai tii mult fructu' ala in mana ori mi-l dai???? :tongue3: Si azi a mai adus 2 fructe!!!!!!!!! :violent1: Super-bune sunt!!!!! :angryfire:

#16 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 09 December 2009 - 11:28 PM

Eataly a spus:

Adriana a spus:

Si eu am primit un cos acu citva timp dar erau total cruzi, aici inca se mai vad si la ora asta copaci fara nici o frunza, doar cu fructele in ei, pe masura ce devin moi adica i-ai arunca dupa aspectul pe care il au, devin buni de mincat, nici pe mine nu ma atrag pentru ca sunt extrem de dulci.

Cum am mai primit o ladita , m-am decis sa fac si un gem!Eu am folosit soiul acesta: http://www.percorsigastronomici.it/perc ... scheda=127
sunt moi si fara samburi.
Ia uitati ce minunatie:Confettura de cachi cu zahar brun si vanilie
Cel mai mult ma bucur ca borcanelele o sa ia directia Romania:la mama, care adora cachi.


Mama ce ai facut acolo.... Tare bun tre' sa fie gemul asta!!!!!!! :angryfire:

#17 Useril este offline   Salmida 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 284
  • Inregistrat: 07-July 10
  • LocationSuedia

Postat 27 October 2010 - 08:52 PM

De cateva zile mancam in afara de struguri, aceste fructe care acasa nu ne-au tentat. In Sicilia se numesc "loti" si sunt ca cele pozate de Eataly, putin diferite de ceea ce am vazut la raionul de fructe de acasa. Si da, costa 1 euro/kg. Iata-le!

Imagine atasata: monthly_10_2010/post-697-128820536257.jpg

#18 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 02 November 2010 - 06:23 PM

am folosit persimmon la deserturi

(ieri l-am curatat de coaja si facut piure la blender, dupa care l-am combinat cu capsuni si iaurt grecesc)

Imagine postata

(azi l-am pus intr-o salata de bulgur cu fructe)

Imagine postata





#19 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 14 November 2012 - 09:00 PM

daca pina acum l-am folosit la deserturi, zilele astea m-am hazardat sa testez persimmonul la mincare cu carne de pui :lol:

intr-un sos rece, la care am mixat pulpa unui fruct destul de marisor cu 0,5 dl grand marnier, un virf de cutit pasta de chili, citeva frunze de coriandru - optional, 1 Lg ulei de masline si sare dupa gust, si citeva felii de persimmon invelite in prosciutto

Imagine postata

iar azi ca simpla garnitura, fructul proaspat taiat felii, linga un alt piept de pui in sos de curry verde thai (multam de inspiratie, D'Artagnandru ! :tongue3:)

Imagine postata

ambele variante au fost delicioase si voi mai repeta experientele :)




#20 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 15 November 2012 - 08:01 AM

sunt asa de bune acum, asta-i perioada lor. mie-mi plac mancate ca fruct, dimineata. doar ca sunt cam scumpe la noi (bineinteles!)-2.5lei/buc

esti o cutezatoare, incerci tot felul de asocieri, sa-ti fie de bine daca ti-a placut!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi