Forum Culinar: Ce au mancat azi copiii nostrii - Forum Culinar

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ce au mancat azi copiii nostrii La scoala, la gradi, la cantina

#1 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 17 September 2010 - 05:29 PM

Asa cum am spus, noua ne-au dat de la gradinita meniul pe tot anul.In general sunt multumita: pasta sau orez, carne sau peste, legume si fructe.
Daca doriti, va invit la discutie.
Manu azi a avut: supa crema de legume cu orez, crochette de peste(la cuptor) si salata verde cu rosii.Fructe:banana.De saptamana viitoare ramane si sa doarma, deci sigur va sevi si gustarea.

Azi crochettele nu au avut succes, cand sunt facute cu halibut, nici un copil nu mananca.

#2 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 17 September 2010 - 07:15 PM

La invitatia ta Eataly scriu aici,al meu e la gradinita program 8-12,vinerea 11,si mananca ce-i pun eu in gentuta,de obicei o merendina
ii place lui,adica prajiturica,dar alti copii pot avea un sandvis un fruct ce-i place fiecaruia... :-h

Cand il aduc acasa la 12 ii da doamna un cub de 200 ml. de lapte dulce si un corn(da-i baton toata ziua),lui ii place sa-i dau banana frecata cu biscuiti si iaurtel de fructe si batonasul il tai in 2 si il umplu cu salam sau parizer(ii place mult)sau crenvushti,carnacior ce am si-l papa,apoi mergem la nani,si cand se trezeste,mancare gatita(prefera supa sau ciorbita,borsh)1 data sau de 2 ori pe saptamana ou fiert,nici prea moale nici prea tare,potrivit...E cam mofturos,asa ca mine... :pupic:

#3 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 17 September 2010 - 07:23 PM

Geany, fiimea nu a fost si nu e fan dulce :pupic: , asa ca "merendina" ei erau fistic(pistaches) sarati , si morcov .

#4 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 17 September 2010 - 07:44 PM

Vezi postareastella, la 17 September 2010 - 07:23 PM, a spus:

Geany, fiimea nu a fost si nu e fan dulce :-h , asa ca "merendina" ei erau fistic(pistaches) sarati , si morcov .

Steluto bunica mea,care era o figura si jumate(toti ai mei zice ca-i seman)avea o vb. pe care nu pot s-o spun pe forum,asa ca o s-o zic mai elegant''in esenta era ca fiecare cu gustul lui,da' ea zicea asa:''maica,in gustul omului...'' :pupic:

Deci chiar nu am vrut sa sune urat,ea ne-o zicea mereu ca sa ne amuze,fieta' chiar ca are gusturi deosebite,fistic sarat si morcov,se vede ca are un caracter decis(au ma insel?!) :D

#5 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 17 September 2010 - 07:51 PM

Nu te inseli, deh e tauroaica...iar ce zicea bunica ta, cunosc din familie, ba mai nou am auzit si alta varianta ....da nu pot sa zic pe forum ca-s fetita :-h :pupic:

#6 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 17 September 2010 - 07:54 PM

Vezi postareastella, la 17 September 2010 - 07:51 PM, a spus:

Nu te inseli, deh e tauroaica...iar ce zicea bunica ta, cunosc din familie, ba mai nou am auzit si alta varianta ....da nu pot sa zic pe forum ca-s fetita :D :pupic:

Steluto sa-ti traiasca taurica sa fie sanatoasa,am citit-o''ca are gusturi decise,io' rar ma insel la oameni,las' ca asa e bine sa fie in viata razbatatoare... :-h

#7 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 17 September 2010 - 08:02 PM

Vezi postareaEataly, la 17 September 2010 - 05:29 PM, a spus:

Asa cum am spus, noua ne-au dat de la gradinita meniul pe tot anul.In general sunt multumita: pasta sau orez, carne sau peste, legume si fructe.
Daca doriti, va invit la discutie.
Manu azi a avut: supa crema de legume cu orez, crochette de peste(la cuptor) si salata verde cu rosii.Fructe:banana.De saptamana viitoare ramane si sa doarma, deci sigur va sevi si gustarea.

Azi crochettele nu au avut succes, cand sunt facute cu halibut, nici un copil nu mananca.


Prînzul se prepara din ingrediente proaspete sau doar partial(ma refer la semipreparate,sau chestii de la conge)?
Aici,cel putin asa era pe vremea Denisei,se preparau chestii foarte putine feluri,si alea în mare parte semipreparate.Adica sosuri la borcan(poate chiar si la plic)cu paste,apoi le dadea pommes din aia congelati,care sînt pre-prajiti cu bastonase din alea de peste sau chicken nuggets,toate cu ketchup.Orez nu cred ca era deloc în menu,nici supe creme,nici supe simple.Pe lînga poate mai primeau o salata sau legume proaspete si ca desert fructe...ce vreau sa zic de fapt,ca eu nu o lasam sa manînce la gradi,ca nu-mi convenea meniul deloc.

Nici nu e de mirare cînd copiii de aici termina gradinita,deci au deja o anumita vîrsta cînd trebuie sa cunoasca si alte legume în afara de cartofi,totusi nu cunosc/sau mîncat un dovlecel,o vînata.Cred ca meniul este facut în functie de "cerinte"...adica se manînca ce se cunoaste de acasa.

Am vazut odata la emisiunea lui Jamie,cînd era prin Italia,copii de gradi(3-4-5 ani) care cunosteau tot felul de legume.La noi sînt multi care la 18 înca nu au mîncat o vînata!Eu chiar cunosc unu care la 30 nu stia sigur ce e aia...nici nu stia ca e comestibila :pupic: (Lucia,daca citesti sa nu ma bati :-h )
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#8 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 17 September 2010 - 08:40 PM

Eu de aia am deschis topicul. Eram curioasa cum si ce mananca copii la "cantina", in Romania, in Italia si-n lume.
Totul este proaspat si bio.E o gradinita de stat.Platesc 44 de euro pe luna.
Cand au torta de mere si aceea e facuta de ei.Nu dau prajiturele de'a gata.
Sunt mame care se plangeau ca copii lor nu mananca spanac, dovlecel sau ce mai stiu eu ce.Dar la gradi mananca.
Nu-i forteaza nimeni, pur si simplu e mai amuzant sa mananci cu colegii la masa.

Copii servesc pe rand la masa painea si se simt responsabili.

Apa o beau de la robinet.Totul e controlat.

Daca copilul are vreo alergie, intoleranta sau din motive religioase nu mananca carne, faci o cerere si ai meniul personalizat pentru copilul tau.

Da, aia cu Jamie e sugestiva.Se stie: orice italian e un mic bucatar.

Sunt alte gradinite care nu au bucatarie interna si totul este adus deja facut, de o firma de cattering.Si acolo nu stiu daca este totul proaspat, nu cred.

Mi se parea interesant si educativ sa facem schimb de experienta.

Boni , le dau muraturi?Si mananca copii?

#9 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,735
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 18 September 2010 - 08:26 AM

Vezi postareaEataly, la 17 September 2010 - 08:40 PM, a spus:

Boni , le dau muraturi?Si mananca copii?


unii da, unii nu. depinde de mofturi si de muraturi. de ex. cand au avut gogosari in otet am prins o discutie intre bucatareasa si o alta doamna de acolo ca i-au tinut cumva in apa sa le mai iasa din acreala.


Vezi postareaEataly, la 17 September 2010 - 08:40 PM, a spus:

Sunt mame care se plangeau ca copii lor nu mananca spanac, dovlecel sau ce mai stiu eu ce.Dar la gradi mananca.
Nu-i forteaza nimeni, pur si simplu e mai amuzant sa mananci cu colegii la masa.

exista si reversul medaliei :biggrin: a mea manca absolut orice inainte de a merge la gradi. apoi a inceput sa imi faca si mofturi pentru ca nu stiu ce mironostita de acolo nu mananca nu stiu ce. noi avem insa o conventie. nu exista sa spuna (mie sau la gradi) ca nu ii place mancare. trebuie sa ia o gura, sa o guste, si daca atunci nu ii place poate sa nu manance. =)) a scazut drastic numarul de "nu imi place".

acum am vazut ca eu scrisesem dincolo. mai spun o data si aici:
noi mergem la o gradi de stat, platim 5 lei/zi pentru mancare, restul cheltuielilor sunt suportate de stat. din cei 5 lei (aprox. 1.5 euro) eu zic ca le da mancare foarte buna, consistenta, variata. in afara de anumite gustari (fursecuri, cozonac, cornuri) totul este gatit acolo, proaspat. in unele dimineti simt mirosul mancarii din acea zi si tare bine mai miroase :hug: au o bucatareasa buna si iubitoare si cred ca asta se reflecta in mancarea facuta. am vazut-o de cateva ori, a venit sa povesteasca cu anamaria (asa am aflat cine este) si radiaza bunatate si lipsa de griji.

am sa postez zilnic, sper, meniul ei aici.

#10 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 18 September 2010 - 09:08 AM

Da sunt si exceptii, normal.Anul trecut a venit si Manu acasa spunandu-mi ca nu a mancat nu mai tin minte ce pentru ca ea e "alergica"!Asa ca Maria Grazia!
Si ei au o relatie speciala cu bucatareasa Julia.
Mai e cate un copilas care nu stie sau nu vrea sa manance singur si atunci e ajutat.Asta in primul an.Regula este: cine nu mananca singur, nu imparte painea.Si cum toti vor sa umble cu cosuletul de paine printre mese, incet incet renunta la ajutor.
Singurul lucru, cand isi serbeaza ziua la gradi, trebuie sa duci torturi din comert, cele ambalate, cu ingredientele tiparite.Nu facute acasa.Si sucuri de fructe.Nu bomboane.

#11 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 18 September 2010 - 09:57 AM

Vezi postareaMaya, la 17 September 2010 - 08:02 PM, a spus:

Vezi postareaEataly, la 17 September 2010 - 05:29 PM, a spus:

Asa cum am spus, noua ne-au dat de la gradinita meniul pe tot anul.In general sunt multumita: pasta sau orez, carne sau peste, legume si fructe.
Daca doriti, va invit la discutie.
Manu azi a avut: supa crema de legume cu orez, crochette de peste(la cuptor) si salata verde cu rosii.Fructe:banana.De saptamana viitoare ramane si sa doarma, deci sigur va sevi si gustarea.

Azi crochettele nu au avut succes, cand sunt facute cu halibut, nici un copil nu mananca.


Prînzul se prepara din ingrediente proaspete sau doar partial(ma refer la semipreparate,sau chestii de la conge)?
Aici,cel putin asa era pe vremea Denisei,se preparau chestii foarte putine feluri,si alea în mare parte semipreparate.Adica sosuri la borcan(poate chiar si la plic)cu paste,apoi le dadea pommes din aia congelati,care sînt pre-prajiti cu bastonase din alea de peste sau chicken nuggets,toate cu ketchup.Orez nu cred ca era deloc în menu,nici supe creme,nici supe simple.Pe lînga poate mai primeau o salata sau legume proaspete si ca desert fructe...ce vreau sa zic de fapt,ca eu nu o lasam sa manînce la gradi,ca nu-mi convenea meniul deloc.

Nici nu e de mirare cînd copiii de aici termina gradinita,deci au deja o anumita vîrsta cînd trebuie sa cunoasca si alte legume în afara de cartofi,totusi nu cunosc/sau mîncat un dovlecel,o vînata.Cred ca meniul este facut în functie de "cerinte"...adica se manînca ce se cunoaste de acasa.

Am vazut odata la emisiunea lui Jamie,cînd era prin Italia,copii de gradi(3-4-5 ani) care cunosteau tot felul de legume.La noi sînt multi care la 18 înca nu au mîncat o vînata!Eu chiar cunosc unu care la 30 nu stia sigur ce e aia...nici nu stia ca e comestibila :biggrin: (Lucia,daca citesti sa nu ma bati :hug: )


Noi avem bucatarie 'incorporata'... glumesc. Totul, dar absolut totul se prepara la scoala (camin, doar ca aici tot scoala se cheama).
Noi facem o 'scoala' paritara, adica suntem la maicute si suntem doar jumatate din cheltuiala subventionati de stat, restul in scoatem noi din buzunar. Asa ca nu am idee cat se plateste doar pt mancare. Avem totul inclus: adica mancare, transport, diferite laboratoare si platim 117 euro/luna pe acest an. Platim separat doar doua laboratoare: engleza si educatia motorie.
Micul dejun se papa acasa, apoi la 10h au o gustare compusa din fructe, in jur de 12h pranzul unde se papa nu se vorbeste. Cine incepe sa faca figuri ia masa in picioare... imi place regula asta tare mult, ca fetele mele sunt taaaaare vorbarete.
Ei, pe rand, pregatesc tacamurile, aranjeaza mesele, impart painea, fuctele... ajuta cu tot ce pot ei... asta este un motiv de mandrie, mama mama, Doamne fereste sa le sari randul din greseala...
La noi clasele nu sunt separate, adica mititeii cu mititeii, mijlocii cu mijlocii si tot asa... Clasele au pici, medii si mari in compozitie. Astfel cei mari sunt responsabilizati avand in grija un pitic. Cel mic stie ca oricand poate baza pe ajutorul unui copil mai mare... e frumos, mie imi place si chestia asta...
Daca ai vreo intoleranta/alergie e de ajuns sa anunti si ti se creaza meniu personalizat... prietena cea mai buna a Marei are probleme si mereu cand vine acasa imi spune ce a mancat ea, ce a mancat Anna, ce nu au mancat, cine a facut prostii... si tot asa, lista e lunga de prostioare...
Sorina

#12 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 18 September 2010 - 11:56 AM

Ce topic fain!!! Peste cateva luni o sa scriu si eu la voi!!!

#13 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,070
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 20 September 2010 - 09:19 AM

La mine a fost cum povesteste Eataly, si la cresa la care a stat doar din ianuarie in iunie, si la gradinita la care a stat 3 ani, si la scoala, ciclul primar la care a stat 5 ani. Cresa avea si gradinita dedesubt iar gradinita avea si scoala ciclul primar deasupra, scoala era doar scoala, fiecare avea bucatarie cu bucatarese care gateau in fiecare zi din produse proaspete plus cite ceva congelat, gen anumite feluri de peste, presupun si cartofii prajiti. Meniul este mereu afisat la intrarea in scoala, daca nu ma inseala memoria s-a schimbat mereu de 2 ori pe an, adica unul de vara si unul de iarna. Toti cei care au alergii sau intolerante sau cei care din motive religioase nu vor anumite chestii primesc meniu separat. La cresa a facut part time deci ma duceam sa il iau la 13.30 dupa ce mincase prinzul, la gradinita la 16.30 dupa ce mincase si gustarea de dupa somn. Gustarea sau gustarile, ca la 10 nu mai tin minte ce facea, si prinzul, erau cuprinse in cifra pe care o plateam lunar, din pacate daca statea acasa 1-2 zile eu pierdeam, mi se pare ca o reducere se facea doar daca lipsea mai mult de o saptamina. Despre preturi nu vorbesc ca ma inervez :)
La scoala primara era inclus doar prinzul, gustarea de la ora 10 si-o aduceau de acasa.
In unele regiuni ale Italiei si gustarea e platita de scoala, ca Trento de exemplu.
La scoala ciclu gimnazial din fericire matusa statea linga scoala si in cele 2 zile in care statea pina tirziu se ducea la ea sa manince, dar acolo nu mai era bucatarie ca nu putea functiona doar 2 zile pe saptamina, asa ca aduceau mincarea gatita dintr-alta parte, din ce povesteau colegele era de nemincat, ziceau ca atunci cind puneau furculita in pasta si o ridicau se lua sus toata pasta din farfurie :P
Acu la liceu nu mai exista cantina, e doar un bar dar iesind la 13 sau la 14 mincam cind ajungem acasa, din fericire :P

#14 Useril este offline   Calugaru' Vaxile 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 02-September 10
  • Locationmai incoace de dincoace si mai incolo de dincolo

Postat 20 September 2010 - 09:33 AM

al meu are azi orez cu cirnatz :). si desert lubenitza, pasiunea lui. si dupa ce maninca, ei tre' sa-si duca farfuria si furculita/lingura la spalat si sa zica un fel de saruminapentrumasa :P
Lasati dolarii sa vina la mine!

#15 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,735
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 20 September 2010 - 09:48 AM

Vezi postareaCalugaru, la 20 September 2010 - 09:33 AM, a spus:

al meu are azi orez cu cirnatz :P. si desert lubenitza, pasiunea lui. si dupa ce maninca, ei tre' sa-si duca farfuria si furculita/lingura la spalat si sa zica un fel de saruminapentrumasa :P


referitor la lingura/furculita, copiii merg la masa in 2 ture, cei mici (grupa mica si mijlocie) si cei mari (grupa mare si pregatitoare). cei din tura mica nu primesc furculite. mananca tot ce e de mancare cu linguri/lingurite. acum, ca a mea a trecut in grupa mare m-a anuntat cu mandrie ca acum au primit di furculite la masa :)

meniul de azi:
md: paine cu pateu si ceai
gustare: mar
pranz: ciorba de varza, papricas de pui (asta la noi e o tocanita de pui cu galuste de faina) cu salata verde, turta dulce
gustare: cacao cu lapte, cozonac

#16 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,070
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 20 September 2010 - 09:52 AM

Vezi postareaboni, la 20 September 2010 - 09:48 AM, a spus:

acum, ca a mea a trecut in grupa mare m-a anuntat cu mandrie ca acum au primit di furculite la masa :)

Acu m-ai facut sa-mi amintesc ca si la noi a fost asa, cit erau mici n-aveau decit lingura, nici cutit nici furculita.

#17 Useril este offline   Calugaru' Vaxile 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 02-September 10
  • Locationmai incoace de dincoace si mai incolo de dincolo

Postat 20 September 2010 - 10:07 AM

Vezi postareaboni, la 20 September 2010 - 09:48 AM, a spus:

Vezi postareaCalugaru, la 20 September 2010 - 09:33 AM, a spus:

al meu are azi orez cu cirnatz :P. si desert lubenitza, pasiunea lui. si dupa ce maninca, ei tre' sa-si duca farfuria si furculita/lingura la spalat si sa zica un fel de saruminapentrumasa :P


referitor la lingura/furculita, copiii merg la masa in 2 ture, cei mici (grupa mica si mijlocie) si cei mari (grupa mare si pregatitoare). cei din tura mica nu primesc furculite. mananca tot ce e de mancare cu linguri/lingurite. acum, ca a mea a trecut in grupa mare m-a anuntat cu mandrie ca acum au primit di furculite la masa :)

meniul de azi:
md: paine cu pateu si ceai
gustare: mar
pranz: ciorba de varza, papricas de pui (asta la noi e o tocanita de pui cu galuste de faina) cu salata verde, turta dulce
gustare: cacao cu lapte, cozonac


ah, la voi este sala de mese comuna. colea fiecare grupa are o masa rotunda, mare, la care incap toti (is 10 bubuletz numa'). cele 3 tanti care se ocupa de ei se plimba de la unu' la altu' ajutindu-i in lupta momentan inegala cu furculita si mincarea :(

bine, ai vostri or fi mari, asta are un an juma'.

teoretic ar trebui sa stiu ce le da de mincare, ca ne-au dat meniu'. practic, numa' nevazmea stie.
Lasati dolarii sa vina la mine!

#18 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 20 September 2010 - 10:35 AM

Si nu esti curios, eu mazare cu carne de vita ca la noi la gradinita nu am mai mancat!Era de vis!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#19 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 20 September 2010 - 11:06 AM

Noi azi: tagliatelle cu suc de rosii proaspete, robiola(o branzica proaspata tartinabila), dovlecei.
Si fructe.Imi zice Manu cand vine acasa.
Gustare: mousse de fructe.

Si la ei e grupa mixta 3, 4 si 5 ani.Nu au loc fix la masa, adica nu stau la masa cu cine vor ei, le schimba mereu locurile.

Boni, daca Manu avea ciorba de varza azi , cerea bis.Ii place varza enorm.

Sorina da-ne un meniu ceva, sunt curioasa.

Eu de la gradi imi amintesc doar de supa de chimen. :P Si ca ne bateam pe farfurii, adica cine o are pe ce-a mai colorata(nu erau la fel) si cu stamplila cea mai mare dedesupt.Asta inainte sa vina Tanti Emma cu oloiul ala mare si sa ne toarne in farfurii.

Azi m-am enervat ca au adus o "pizipoanca" sa o inlocuiasca pe o educatoare bolnava.Cand am vazut-o in trening roz si cu ochelari de soare in cap, oxigenata... :P A venit tocmai de la Salerno, ca la Torino nu-s? :)

#20 Useril este offline   Calugaru' Vaxile 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 02-September 10
  • Locationmai incoace de dincoace si mai incolo de dincolo

Postat 21 September 2010 - 04:17 AM

Vezi postareazerda, la 20 September 2010 - 10:35 AM, a spus:

Si nu esti curios, eu mazare cu carne de vita ca la noi la gradinita nu am mai mancat!Era de vis!


nu, sincer nu-s curios. cind fac mincare pentru micu' dejun, din bucatarie miroase bine (le fac de-astea, clatite si omlete si naiba mai stie ce). iar la fiimiu e simplu cu mincarea: daca-i place maninca, daca nu, nu. daca n-a mincat bine, seara e flamind ca lupu' si rade tot ce-i dam. daca a mincat bine, seara maninca approx 2/3 din ce-i dam. in 9 cazuri din 10, maninca bine la prinz, deci ii place.

singura problema e ca trage, afurisitu', motanu' de coada, ceea ce e absolut de nepermis!!
Lasati dolarii sa vina la mine!

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi