Forum Culinar: Pomelo - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pomelo

#1 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 02 December 2009 - 03:55 PM

Pomelo este fructul citric cel mai mare (Citrus maxima (Merr., Burm. f.), sau Citrus grandis (L.)), de forma unei pere uriase de pana la 20 cm lungime, de culoare galbena-verzuie, cu coaja groasa de 1,5 cm, cu pulpa galbuie, acidulata si usor amara. Este adesea considerat o varietate de grapefruit, in fapt diversele varietati de grapefruit fiind hibrizi dintre pomelo si diferite soiuri de portocal.

Imagine atasata: 97_8d92a8be1dcc92af548fb54eed9b02da.jpg

Planta arata ca un mic copacel, cu frunze lucioase, care poate atinge inaltimea de 7 metri (in conditiile in care are spatiu suficient si conditii climaterice adecvate).
* Frunzele sunt de un verde inchis, cu un puf scurt pe ele.
* Florile sunt albe, puternic parfumate, cu diametrul de 2,5 cm.
* Fructul arata ca un grapefruit de culoare verde galbui; are diametrul cuprins intre 12 si 27 de centimetri si coaja groasa de 0,5-2,5 cm.
Planta incepe sa produca fructe cam la 4 ani de la plantare.

Imagine atasata: 97_da6718abdbfbba2c6eb50b3c718885e4.jpg

Datorita vitaminei C, pomelo stimuleaza imunitatea, fiind o solutie naturala de prevenire a racelilor si gripei. 100 g pomelo contin 37 mg vitamina C, jumatate din necesarul zilnic pentru un adult.

Pomelo este un fruct apreciat pentru gust si pentru proprietatile sale nutritive. Remarcabil este continutul de vitamina C: 37 mg/100 g. Spre deosebire de alte fructe, in pomelo vitamina C se pastreaza multe saptamani dupa recoltare, datorita cojii care protejeaza miezul.

Vitamina C, vitamina imunitatii, se pastreaza si in sucul de pomelo proaspat stors. Daca viroza deja s-a instalat si apar starile febrile, o solutie buna pentru scaderea febrei si potolirea setei este sucul de pomelo.
Protejeaza vederea
De asemenea, vitamina C protejeaza vederea. Cristalinul ochiului uman contine in mod natural o cantitate mare de vitamina C. Daca aceasta cantitate scade, apar problemele de vedere. Datorita vitaminei C, acest fruct ar trebui consumat cu precadere de fumatori. Un pachet de tigari reduce foarte mult nivelul vitaminei C, de aceea fumatorii au imunitatea deteriorata si sunt predispusi la aparitia cataractei mai devreme si mai rapid decat nefumatorii. Pomelo, alaturi de citrice, poate preveni anemia, deoarece vitamina C din aceste fructe ajuta organismul sa asimileze fierul din alimente.
Magneziu, potasiu, calciu
In afara de vitamina C, pomelo este o sursa buna de vitamine din complexul B, magneziu, potasiu si calciu. Vitaminele din complexul B alaturi de magneziu combat oboseala, starile de nervozitate si insomniile. Acest fruct nu duce lipsa nici de betacaroten. In functie de soiul de pomelo, beneficiem de 0,015 mg pana la 0,33 mg de betacaroten la 100 g. Betacarotenul este un antioxidant puternic care previne imbatranirea si stimuleaza acuitatea vizuala. Dintre minerale, potasiul este dominant: 120 mg/100 g. Potasiul are un rol important in functionarea sistemului nervos si in reglarea tensiunii arteriale. In 100 g pomelo se gasesc 20 mg calciu, care se asimileaza foarte usor datorita vitaminei C. Totul cu doar 42 de calorii/100 g. Ca si alte fructe crude, pomelo ajuta la prevenirea hiperaciditatii provocate de consumul excesiv de mezeluri, carne, alimente fast-food.
Coaja aromata
Pomelo este considerat o varietate de grapefruit. La fel ca si celelalte citrice, de la pomelo se foloseste nu numai pulpa, ci si coaja. Cu o singura conditie: coaja fructelor sa nu fi fost tratata cu conservanti de suprafata. Daca nu este tratata cu conservanti, din coaja se pot pregati marmelade, dulceturi sau poate fi folosita pentru a da aroma prajiturilor. Coaja citricelor este bogata in uleiuri esentiale cu proprietati antibacteriene, antivirale. Daca este prelucrata termic, coaja pastreaza nealterate fibrele alimentare si licopenul – un antioxidant natural puternic, existent si in rosii. Acest antioxidant intervine in prevenirea degenerescentei maculare, a orbirii. Intre fruct si coaja se gaseste un strat alb, numit albedo, bogat in fibre alimentare si in xilan, substanta care previne cariile. Insa daca fructele sunt tratate cu conservant de suprafata, si albedo-ul poate fi contaminat.

Prima oara am mancat pomelo acum vreo 5 ani, adusese sora-mea. Nici nu stiam ce-i cu el, pana l-am gustat! De-atunci, incearca sa ma mai opresti sa-l consum!!!!! =))

#2 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 02 December 2009 - 04:14 PM

Si mie-mi place Pomelo.Eu îl manînc cu rabdare...asa zice sotul meu.Îmi curat jumatate de pomelo,apoi "despielitez" fiecare felie,aranjez totul pe o farfurie,si cînd termin cu toata mizeria,ma spal pe mîini si savurez pulpa carnoasa :angry:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#3 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 02 December 2009 - 04:16 PM

Maya a spus:

Si mie-mi place Pomelo.Eu îl manînc cu rabdare...asa zice sotul meu.Îmi curat jumatate de pomelo,apoi "despielitez" fiecare felie,aranjez totul pe o farfurie,si cînd termin cu toata mizeria,ma spal pe mîini si savurez pulpa carnoasa :)


Sigur nu esti sora cu mine??????? Idem si io!! :angry:

#4 Useril este offline   julix_2007 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 1,244
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 02 December 2009 - 10:03 PM

Noi suntem fani pomelo.
Maya, am citit ca grapefruit-ul este provenit din incrucisarea dintre portocala si pomelo.

#5 Useril este offline   iulia nicoleta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,134
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 02 December 2009 - 10:06 PM

Si noua ne place... mai ales omului.
Pe aici am vazut importat din Israel si China. Al' din Israel ori l-am nimerit io rau ori is toti asa...

#6 Useril este offline   julix_2007 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 1,244
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 02 December 2009 - 10:19 PM

iulia nicoleta a spus:

. Al' din Israel ori l-am nimerit io rau ori is toti asa...

Cam asa e. Eu evit sa mai cumpar din cei adusi din Israel. Cumpar din China. Acuma ma duc sa mai ciupesc niste pomelo, ca si azi mi-am cumparat. :headbang:

#7 Useril este offline   Sara 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 29-November 09
  • LocationOradea

Postat 02 December 2009 - 11:31 PM

Şi mie îmi place pomelo în mod deosebit! Eu nu l-am descoperit decât de vreo 2 ani, dar de atunci îl consum cu multă plăcere mai ales sub formă de suc.
Îi dau jos pieliţa, apoi pun câteva felii la blender,uneori combin cu kiwi sau grapfruit, adaug miere şi apă ...iese un suc aşa de bun de zici că-i nectar!


#8 Useril este offline   Louisa 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 45
  • Inregistrat: 02-December 09
  • LocationBucuresti

Postat 03 December 2009 - 11:42 AM

Imi place foarte mult pomelo!
Cand eram gravida, acu vreo 3 ani am mancat la pomelo..... dar Mateias nu vrea sa auda de el :appl:

#9 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 03 December 2009 - 09:54 PM

Louisa a spus:

Imi place foarte mult pomelo!
Cand eram gravida, acu vreo 3 ani am mancat la pomelo..... dar Mateias nu vrea sa auda de el :scratch:


Vezi ca si Maya a patit la fel cu fetita ei (e don'soara in toata regula, da' tot fetita mamii o sa fie si la 60 de ani! :laughing7: ). Pe perioada sarcinii, a mancat papaya si acum Denisa nu vrea sa se atinga de acel fruct.... :?

#10 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 04 December 2009 - 01:40 PM

cel mai bun dintre citrice, dupa mine. :occasion14:

#11 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 05 December 2009 - 11:32 AM

Maya a spus:

Si mie-mi place Pomelo.Eu îl manînc cu rabdare...asa zice sotul meu.Îmi curat jumatate de pomelo,apoi "despielitez" fiecare felie,aranjez totul pe o farfurie,si cînd termin cu toata mizeria,ma spal pe mîini si savurez pulpa carnoasa :angryfire:

Eu daca as procda asa, cind m-as intorce de la spalator n-as mai gasi nimic in farfurie :toothy9;
Si eu fan pomello :)
raluca elena

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi