Forum Culinar: RAFUIELI INTRE CHIRIAS SI PROPRIETAR - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

RAFUIELI INTRE CHIRIAS SI PROPRIETAR sau cum ne putem ferii de tepele chiriasului incorect

#1 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 23 September 2010 - 01:09 PM

Ca multi dintre voi am o casa pe care o inchiriez.Locatia e in Bucuresti sect 3 Baba Novac
Chiriasul m a anuntat ca pleaca,am controlat are datorii la lumina ,intretinere,cablu
Acesta din urma(cablul) l-am taiat incepind cu 1.11.2010 si pt viitoarea inchiriere iata la ce m-am gindit:

-sa cer garantie una sau doua luni pt spargeri deteriorari si facturile neplatite dupa plecare
-sa cer sa-si plateasca chiria si avans utilitati(in lei)-cu decontare la 12 LUNI(proprietarul plateste pe net facturile iar chiriasul le poate verifica primind in cutia de scrisori facturile

Credeti ca merge?
Voi cum procedati ?

Si cu mentiunea ca desi casa mea are bucataria echipata merg pe ideea ca nu trebuie sa cumpar mobila ca s-o 'inzestrez'( una ca doresc chiriasi pe termen lung deci poate sa si cumpere mobila si alta ca daca nu are bani de un sifonier ceva, cum are bani sa si plateasca toate cele?

Am niste prietene, patite rau de tot si impreuna am facut o lista cu chiriasii ce au cauzat mari neplaceri adica cei ce au lasat mari pagube (de toate felurile) deci daca aveti nume scrieti aici:

fraudulosii@gmail.com

Se garanteaza confidentialitatea sursei.
Mergem pe ideea caci chiriasul tau de azi poate miine sa fie al meu!
____________________________________________________________________________________________________

Deci ce am putea sa mai facem avind in vedere ca in aceste timpuri grele multora le trec multe ideii prin cap???

Astept niste idei caci e greu rau de tot cu' incorectii'

multumesc mult de tot !
:D :D
oferim!

#2 Useril este offline   Amina 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 301
  • Inregistrat: 03-December 09
  • LocationRm. Valcea

Postat 23 September 2010 - 02:59 PM

Nu stiu cum o sa mearga "tactica" ta, eu nu vad cum in vremurile astea iti poate platii cineva in avans un an de chirie, utilitati + avans

Dar poti sa ceri de la inceput o garantie care sa acopere o luna de utilitati( asociatie,lumina, gaze) si un depozit pt eventualele deteriorari ale spatiului inchiriat.
Contractele pt cablu, internet, telefonie si le face chiriasul pe numele lui, asa este mai sigur pt tine ca proprietar.

Datoriile chiriasului la utilitati nu le verifici cand anunta ca pleca ci o faci lunar

Si din punctul de vedere al unui chirias care sunt :D , nu imi surade ideea sa car mobile de fiecare data cand ma mut, imi ajunge tona de obiecte personale.

#3 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 23 September 2010 - 03:32 PM

Vezi postareaAmina, la 23 September 2010 - 02:59 PM, a spus:

avans un an de chirie, utilitati + avans

D
Datoriile chiriasului la utilitati nu le verifici cand anunta ca pleca ci o faci lunar

Si din punctul de vedere al unui chirias care sunt :D , nu imi surade ideea sa car mobile de fiecare data cand ma mut, imi ajunge tona de obiecte personale.

draga mea e clar ca acest topic nu este pt tine este pt proprietari
deci eu nu cer UN an chirie in avans, cer chiria in fiece luna iar cind ii platesc utilitatile ce rost ar avea sa mai verific????
Si in plus eu ramin la ideea mea vis-a vis de nemobilarea casei....doresc un chirias pe mai mult timp(daca nu are pos sa si cumpere un pat si in sifonier atunci sigur nu are bani nici de chirie deci din punctul meu de vedere e bine sa nu-i inchiriez lui)
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Va doresc atit tie cit si proprietarului tau o colaborare cinstita!

#4 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 23 September 2010 - 03:33 PM

Nu cunosc deloc sistemul din tara,dar aici,pe vremea cînd eram chiriasi(desi nu mai sîntem demult,nu cred ca s-au schimbat multe în privinta asta),plateam proprietarului absolut tot.În primul rînd se facea un contract de închiriere,unde scria suma totala care se plateste lunar,adica:chiria rece + costurile de întretinere în care intra: apa rece+calda,gunoi,cablu...etc
Suma respectiva ne-o tragea direct din cont,deci nimeni nu se plimba pe niciunde.
Asa ai controlul total,nu trebuie sa mai verifici nimic...ca a platit gunoiul sau cablu,apa..etc..asa nu exista întîrziieri,restante,bla,bla :D

Cautiunea de obicei era de 3 x chiria rece.Era mentionata în contract.O suma care se punea pe un cec special destinat cautiunilor,care ramînea la proprietar,dar acesta nu putea sa atinga banii în niciun fel.Un fel de cec închis.
La parasirea locuintei închiriate,daca totul este în ordine,cautiunea se înapoiaza chiriasului de catre banca cu tot cu dobînzile adunate(numai daca proprietarul da o semnatura ca nu exista daune prin locuinta).

Chestiile care nu intrau în contract,adica alea personale ca telefon,internet,curent,etc,trebuie sa si le fac chiriasul singur pe numele lui...daca nu si le plateste e treaba lui,proprietarul nu are de a face cu asta.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#5 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 23 September 2010 - 04:00 PM

Vezi postareaMaya, la 23 September 2010 - 03:33 PM, a spus:

Nu cunosc deloc sistemul din tara,dar aici,pe vremea cînd eram chiriasi(desi nu mai sîntem demult,nu cred ca s-au schimbat multe în privinta asta),plateam proprietarului absolut tot.În primul rînd se facea un contract de închiriere,unde scria suma totala care se plateste lunar,adica:chiria rece + costurile de întretinere în care intra: apa rece+calda,gunoi,cablu...etc
Suma respectiva ne-o tragea direct din cont,deci nimeni nu se plimba pe niciunde.
Asa ai controlul total,nu trebuie sa mai verifici nimic...ca a platit gunoiul sau cablu,apa..etc..asa nu exista întîrziieri,restante,bla,bla :P

Cautiunea de obicei era de 3 x chiria rece.Era mentionata în contract.O suma care se punea pe un cec special destinat cautiunilor,care ramînea la proprietar,dar acesta nu putea sa atinga banii în niciun fel.Un fel de cec închis.
La parasirea locuintei închiriate,daca totul este în ordine,cautiunea se înapoiaza chiriasului de catre banca cu tot cu dobînzile adunate(numai daca proprietarul da o semnatura ca nu exista daune prin locuinta).

Chestiile care nu intrau în contract,adica alea personale ca telefon,internet,curent,etc,trebuie sa si le fac chiriasul singur pe numele lui...daca nu si le plateste e treaba lui,proprietarul nu are de a face cu asta.

Sigur Maya, asa este!
In tari civilizate.Si eu am locuit si in F si in B si stiu asa e intre doi parteneri civilizati si cinstiti(proprietarul si chiriasul)
In tara e haos general si de multe ori chiriasii sunt deosebit de incorecti(scuze celor care sunt cinstiti...!)
Am creat acest topic in speranta gasirii unor idei, sfaturi, solutii pt ca de multe ori noi cele plecate mai avem cite ceva de inchiriat prin tara ....
In plus faptul ca de cele mai multe ori, nu prea mai exista cine sa sa ocupe de toate aceste treburi cit si, faptul ca se stie ca suntem departe------toate acestea dau idei incorecte unor anumiti chiriasi
Stiu personal fete care au ramas de exemplu cu 2200RON numai la electricitate...plus 2 luni chirie,intretineri ,cablu etc
De luat cu miinile de cap!
:D :D
PT O DOAMNA!

#6 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 23 September 2010 - 04:54 PM

Uite, asta e motivul pt care apartamentul meu din Romania e inchis cu cheia si gata...
In Italia sunt inca (sper, pt putin timp) chirias. Cand am vazut apartamentul, l-am vazut de zi, nu zic nimic de becuri, ci pur si simplu nici fasunguri nu existau in casa... zidurile albe si gata. Tot ce este in casa e proprietatea mea.
Apoi facturile sunt pe numele nostru, nu al proprietarului... asa ca nu inteleg de ce nu s-ar putea aplica aceasta chestie si in Ro. Atata timp cat pe buletinul individului scrie adresa respectiva, nu inteleg de ce deschiderea nu se poate face pe numele lui si nu al proprietarului... E o aberatie, din punctul meu de vedere...
Si aici functioneaza la fel ca la Maya... se depun intr-un cont banii pe 2-3 luni si nimeni nu se atinge de ei. La sfarsit daca totul e in regula ti se inapoiaza banii si dobanda.
Sorina

#7 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 23 September 2010 - 06:03 PM

Vezi postareasorinadaniela, la 23 September 2010 - 04:54 PM, a spus:

Uite, asta e motivul pt care apartamentul meu din Romania e inchis cu cheia si gata...
In Italia sunt inca (sper, pt putin timp) chirias. Cand am vazut apartamentul, l-am vazut de zi, nu zic nimic de becuri, ci pur si simplu nici fasunguri nu existau in casa... zidurile albe si gata. Tot ce este in casa e proprietatea mea.
Apoi facturile sunt pe numele nostru, nu al proprietarului... asa ca nu inteleg de ce nu s-ar putea aplica aceasta chestie si in Ro. Atata timp cat pe buletinul individului scrie adresa respectiva, nu inteleg de ce deschiderea nu se poate face pe numele lui si nu al proprietarului... E o aberatie, din punctul meu de vedere...
Si aici functioneaza la fel ca la Maya... se depun intr-un cont banii pe 2-3 luni si nimeni nu se atinge de ei. La sfarsit daca totul e in regula ti se inapoiaza banii si dobanda.

sorina stiu in Franta aduceam (pe romaneste) un constatator si el descria starea apartului apoi anexam asta la un contract ,toate utilitatile se puteau deschide pe numele chiriasului
In Ro in schimb daca nu -i ceri provizie lunara pt utilitati esti arsa de cele mai multe ori.Si mai ales daca stie ca proprietarul e plecat afara din tara.
In RO se pot deschide utilitati pe numele chiriasului dar daca nu achita facturile si paraseste fraudulos casa..... Ok vine compania de electricitate si taie cablul.
Ca sa poata sa fie din nou inchiriat trebuie sa vina personal cu actele de casa proprietarul(in cazul nostru suntem departe.....sa faci o procura poti dar sa mai si dai contractele de proprietate in original esti ars 1000%!!) plus ca tot prop trebuie sa plateasca din nou deschiderea ( si e o suma si aia)
Deci totul este complicat mai ales pt cele din noi care nu au pe nimeni sa se ocupe!
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Intrebarea mea are cum ne putem apara daca ideea mea e buna aia cu garantie si platitul chiriei si avans utilitati(lunar)
:D :D :P :o

#8 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 23 September 2010 - 06:19 PM

Eu nu zic ca nu ar fi buna... dar pe cine gasesti tu sa dispuna de sume de acest gen?! Nu stiu daca vei gasi pe cineva disponibil sa plateasca in conditiile tale.

Apoi, daca vrei sa bagi pe cineva in apartament informeaza-te bine despre persoana respectiva. Accepta si tu doar persoane recomandate de rude, prieteni... ma rog, de o persoana in care tu ai incredere. Nu baga si tu in casa pe primul care te cheama.
Poti sa te duci la serviciul, cum Doamne se mai cheama?!, finante... ceva in acest gen si acolo poti sa vezi imediat daca persoana respectiva are datorii, chestii varii neplatite. Cel putin incerci sa te tutelezi asa cum poti... macar incerci...
Sorina

#9 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 23 September 2010 - 07:06 PM

Vezi postareasorinadaniela, la 23 September 2010 - 06:19 PM, a spus:

Eu nu zic ca nu ar fi buna... dar pe cine gasesti tu sa dispuna de sume de acest gen?! Nu stiu daca vei gasi pe cineva disponibil sa plateasca in conditiile tale.

Apoi, daca vrei sa bagi pe cineva in apartament informeaza-te bine despre persoana respectiva. Accepta si tu doar persoane recomandate de rude, prieteni... ma rog, de o persoana in care tu ai incredere. Nu baga si tu in casa pe primul care te cheama.
Poti sa te duci la serviciul, cum Doamne se mai cheama?!, finante... ceva in acest gen si acolo poti sa vezi imediat daca persoana respectiva are datorii, chestii varii neplatite. Cel putin incerci sa te tutelezi asa cum poti... macar incerci...

buna sorina
deci asa se obisnuieste
- sa se ceara garantie
-sa se ceara plata chiriei/ luna in curs
-si ca utilitatile s fie platite(si ca proprietarul sa fie linistit poate cere sa dea avans lunar la utilitati)
Mai astept si alte pareri ca nici sa te trezesti cu 1000E de platit ca o fata din Suedia nu mi se pare corect
OUFF stiu atitea patanii!
o seara placuta
ps Mai incolo o sa vind ca multe probleme sunt!
PS2 Nu exista serv asta Sorina daca ai stii cum esti primit acolo si cu ce dispret ti se vorbeste...

#10 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 21 October 2010 - 11:24 AM

Eu am avut la Deva chiriasi pana cand m-am multzumit de bani si le-am spus sa plece!!!!

Chiria era mica , 100 de euro ( l-am inchiriat numai sa nu ramana gol), dar tot intarzia cu ea , asa ca-i pusesem penalizari 1% pe zi si platea , pana la urma , cam 150 !!!!

Pana la urma am reusit sa scot de la ei aproape totzi banii , dar NERVIIIIIIIIII!!!!!!!

Ea lucra prin sudul Germaniei la negru , el era popa, aveau si un copil de 3-4 ani , io am crezut ca-s seriosi!!!

Chiria o plateau tot cand apucau , datoriile la asociatzie au fost si de 10 mil.... cablu si tel au avut pe numele lor!!!!

M-am scapat de ei prin 2008 , cred....in toamna tarziu.

Acum sta o verisoara de-a mea in apartament si NU MAI VREAU NICI UN LEU CHIRIE !
Sa aiba grija de ap. si gata!!!!

Eu am avut chiria luata anticipat pe o luna si garantzie 100....

#11 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 21 October 2010 - 09:59 PM

Vezi postareasimonaro29, la 21 October 2010 - 11:24 AM, a spus:

Eu am avut la Deva chiriasi pana cand m-am multzumit de bani si le-am spus sa plece!!!!

Chiria era mica , 100 de euro ( l-am inchiriat numai sa nu ramana gol), dar tot intarzia cu ea , asa ca-i pusesem penalizari 1% pe zi si platea , pana la urma , cam 150 !!!!

Pana la urma am reusit sa scot de la ei aproape totzi banii , dar NERVIIIIIIIIII!!!!!!!

Ea lucra prin sudul Germaniei la negru , el era popa, aveau si un copil de 3-4 ani , io am crezut ca-s seriosi!!!

Chiria o plateau tot cand apucau , datoriile la asociatzie au fost si de 10 mil.... cablu si tel au avut pe numele lor!!!!

M-am scapat de ei prin 2008 , cred....in toamna tarziu.

Acum sta o verisoara de-a mea in apartament si NU MAI VREAU NICI UN LEU CHIRIE !
Sa aiba grija de ap. si gata!!!!

Eu am avut chiria luata anticipat pe o luna si garantzie 100....

Asa e tupeul si obraznicia chiriasilor tepari este fara limite...
vigilenta-i de rigoare! :lol:

#12 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 23 October 2010 - 08:43 AM

Vezi postareacarmaw, la 23 September 2010 - 07:06 PM, a spus:

Vezi postareasorinadaniela, la 23 September 2010 - 06:19 PM, a spus:

Eu nu zic ca nu ar fi buna... dar pe cine gasesti tu sa dispuna de sume de acest gen?! Nu stiu daca vei gasi pe cineva disponibil sa plateasca in conditiile tale.

Apoi, daca vrei sa bagi pe cineva in apartament informeaza-te bine despre persoana respectiva. Accepta si tu doar persoane recomandate de rude, prieteni... ma rog, de o persoana in care tu ai incredere. Nu baga si tu in casa pe primul care te cheama.
Poti sa te duci la serviciul, cum Doamne se mai cheama?!, finante... ceva in acest gen si acolo poti sa vezi imediat daca persoana respectiva are datorii, chestii varii neplatite. Cel putin incerci sa te tutelezi asa cum poti... macar incerci...

buna sorina
deci asa se obisnuieste
- sa se ceara garantie
-sa se ceara plata chiriei/ luna in curs
-si ca utilitatile s fie platite(si ca proprietarul sa fie linistit poate cere sa dea avans lunar la utilitati)
Mai astept si alte pareri ca nici sa te trezesti cu 1000E de platit ca o fata din Suedia nu mi se pare corect
OUFF stiu atitea patanii!
o seara placuta
ps Mai incolo o sa vind ca multe probleme sunt!
PS2 Nu exista serv asta Sorina daca ai stii cum esti primit acolo si cu ce dispret ti se vorbeste...



Asa ar trebui sa fie cum zici tu... aici sunt perfect de acord cu tine...
Serviciul respectiv exista si , da, stiu ca persoanele de la ghiseu sunt scarboase. Crede-ma, stiu. Dar cum in Ro totul merge pe spaga, sigur se poate rezolva.
In legatura cu 'ps' si noi am ajuns la aceeasi concluzie... probabil in primavara vom merge sa-l eliberam si la vanzare cu el.
Sorina

#13 Useril este offline   mona 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 417
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 11 November 2010 - 11:41 PM

Eu cred ca diferenta dintre Romania si alte tari,este si faptul ca in general,in Ro nu se fac acte in regula. Si din acest motiv,proprietarii sunt prejudiciati.
Ca daca a plecat un chirias si te-a lasat cu datorii, nu i-ai facut acte in regula,nici nu-l poti da in judecata
Deci intr-un fel....iti asumi riscul...
Acum sunt si eu chiriasa,aici se percep 2 luni de chirie (fianza)in cazul cand inchiriezi un spatiu comercial si 1 luna pt locuinte ,bani de care proprietarul nu se poate atinge pana la sfarsitul contractului. Cand contractul se termina,daca apartamentul e in starea in care l-ai primit (mai putin zugraveala,care,cel putin in contractul meu e stipulat sa o faca proprietarul),ti se returneaza fianza.

In tara,am fost si chirias si proprietar (specific asta pt a-mi castiga dreptul de a scrie la subiect :) ),dar acte n-am facut in nici unul din cazuri :)

In Ro,dupa 3 facturi de electricitate neplatite se taie lumina deci cred ca daca ai cere in avans suma pt 3 luni...ar fi ok.
Oricum e o mica loterie,pt ca poti gasi un chirias onest,dar care nu isi poate permite sa plateasca si garantie si avans pt chirie+ utilitati sau unul care dispune de bani pt asta dar iti devasteaza apartamentul....

#14 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 12 November 2010 - 12:10 AM

Mona :) . ce face Patri? demult nu te-am mai vazut.Ma bucur sa te revad.
esti in Spania ? sper sa ne mai delectezi cu ceva tortulete.

#15 Useril este offline   mona 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 417
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 12 November 2010 - 12:31 AM

Steluta te pup !
Da,m-am mutat mai la caldurica ca mi-au imbatranit oasele :)
Torturi deocamdata nu dar nu se stie niciodata :)

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi