Forum Culinar: Caut o reteta! - Forum Culinar

Salt la continut

  • 32 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Caut o reteta! ...sau idei cum s-ar putea face ceea ce caut :D

#21 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 22 October 2010 - 01:24 PM

Vezi postareapunticu, la 22 October 2010 - 07:31 AM, a spus:

Maya, Stella multumesc!
Vreau sa fac niste biscuiti ca sa poata sa manance si David. Mie personal imi plac foarte la gust cei care se gasesc in comert (cred ca nemtesti sunt) alea in cutie metalica. Au un gust asa ... deosebit.


Pai mai bine faci tu niste biscuiti fragezi decît sa-i dai copilului cei cumparati,egal din ce tara vin.
În general biscuitii aia din cutii de metal,sînt plini de adifianti,arome sintetice...de acolo vine gustul deosebit :icon_fessee:

Eu as face copilului niste biscuiti facuti din faina,zahar brun,unt.De aromat i-as aroma doar natural cu vanilie(din pastaie),sau coaja de lamîie,portocala,sau alta citrica cu coaja netratata,sau cu scortisoara...sau un amesteac de anason,scortisoara,vanilie(astea au aroma de Craciun :scratch: )

Reteta data de stella este super.Simpla si aromata.În reteta stellei poti înloculi nuca cu alune,migdale,sau cococs razuit.Poti adauga picaturi de ciocolata în aluat,stafide,fructe confiate...
Important este sa ai o reteta de baza,de la care sa pleci.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#22 Useril este offline   punticu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 485
  • Inregistrat: 09-October 10
  • LocationTg-Jiu

Postat 22 October 2010 - 09:13 PM

Vezi postareaMaya, la 22 October 2010 - 01:24 PM, a spus:

Vezi postareapunticu, la 22 October 2010 - 07:31 AM, a spus:

Maya, Stella multumesc!
Vreau sa fac niste biscuiti ca sa poata sa manance si David. Mie personal imi plac foarte la gust cei care se gasesc in comert (cred ca nemtesti sunt) alea in cutie metalica. Au un gust asa ... deosebit.


Pai mai bine faci tu niste biscuiti fragezi decît sa-i dai copilului cei cumparati,egal din ce tara vin.
În general biscuitii aia din cutii de metal,sînt plini de adifianti,arome sintetice...de acolo vine gustul deosebit :P

Eu as face copilului niste biscuiti facuti din faina,zahar brun,unt.De aromat i-as aroma doar natural cu vanilie(din pastaie),sau coaja de lamîie,portocala,sau alta citrica cu coaja netratata,sau cu scortisoara...sau un amesteac de anason,scortisoara,vanilie(astea au aroma de Craciun :P )

Reteta data de stella este super.Simpla si aromata.În reteta stellei poti înloculi nuca cu alune,migdale,sau cococs razuit.Poti adauga picaturi de ciocolata în aluat,stafide,fructe confiate...
Important este sa ai o reteta de baza,de la care sa pleci.

Pai tocmai pentru ca vreau sa ii dau copilului ceva facut de mine (adica sa stiu ce are in compozitie) intrebam de o reteta. Probabil ca voi incerca reteta Stelei ca mi se pare destul de simpla. Acum ramane sa vedem daca ii place si lui David! :((

#23 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 22 October 2010 - 11:54 PM

Daca e micut , nu stiu daca ii plac cu nuci.
incearca intai o reteta clasica fara adaus de nuci sau alune

uite retete in franceza . daca ai nevoie pot sa le traduc

Milanais


Pour une soixantaine de pièces



250 g de beurre
250 g de sucre
1 pincée de sel
3 œufs
1 zeste de citron
500 g de farine
1 jaune d’œuf
1 cc de lait


Ramollir le beurre dans une terrine. Incorporer le sucre et bien mélanger. Ajouter le sel. Incorporer un à un les œufs, remuer jusqu’à ce que la masse blanchisse.

Ajouter la farine, mélanger jusqu’à l’obtention d’une pâte ferme. Emballer dans un film alimentaire et laisser reposer deux heures au frais.

Sortir la pâte du frigo 20 minutes avant de l’abaisser. L’abaisser sur un lit de farine à un peu moins

d’un centimètre d’épaisseur. Découper différentes formes à l’emporte-pièce, poser sur une plaque chemisée de papier sulfurisé. Mettre au frais un petit quart d’heure.

Mélanger le jaune d’œuf et le lait, badigeonner les biscuits de ce mélange.

Cuire environ dix minutes à 200 degrés, laisser refroidir.

luate de pe site-ul asta

http://melinacuisine...ts-de-noel.html

#24 Useril este offline   punticu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 485
  • Inregistrat: 09-October 10
  • LocationTg-Jiu

Postat 23 October 2010 - 08:08 AM

Vezi postareastella, la 22 October 2010 - 11:54 PM, a spus:

Daca e micut , nu stiu daca ii plac cu nuci.
incearca intai o reteta clasica fara adaus de nuci sau alune

uite retete in franceza . daca ai nevoie pot sa le traduc

Milanais


Pour une soixantaine de pièces



250 g de beurre
250 g de sucre
1 pincée de sel
3 œufs
1 zeste de citron
500 g de farine
1 jaune d’œuf
1 cc de lait


Ramollir le beurre dans une terrine. Incorporer le sucre et bien mélanger. Ajouter le sel. Incorporer un à un les œufs, remuer jusqu’à ce que la masse blanchisse.

Ajouter la farine, mélanger jusqu’à l’obtention d’une pâte ferme. Emballer dans un film alimentaire et laisser reposer deux heures au frais.

Sortir la pâte du frigo 20 minutes avant de l’abaisser. L’abaisser sur un lit de farine à un peu moins

d’un centimètre d’épaisseur. Découper différentes formes à l’emporte-pièce, poser sur une plaque chemisée de papier sulfurisé. Mettre au frais un petit quart d’heure.

Mélanger le jaune d’œuf et le lait, badigeonner les biscuits de ce mélange.

Cuire environ dix minutes à 200 degrés, laisser refroidir.

luate de pe site-ul asta

http://melinacuisine...ts-de-noel.html


Sincera sa fiu Stella, franceza mea e aproape de zero, daca ai timp si ai putea sa o traduci ti-as ramane recunoscatoare. :floare:

#25 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 23 October 2010 - 08:45 AM

Vezi postareapunticu, la 23 October 2010 - 08:08 AM, a spus:

Vezi postareastella, la 22 October 2010 - 11:54 PM, a spus:

Daca e micut , nu stiu daca ii plac cu nuci.
incearca intai o reteta clasica fara adaus de nuci sau alune

uite retete in franceza . daca ai nevoie pot sa le traduc

Milanais


Pour une soixantaine de pièces



250 g de beurre
250 g de sucre
1 pincée de sel
3 œufs
1 zeste de citron
500 g de farine
1 jaune d’œuf
1 cc de lait


Ramollir le beurre dans une terrine. Incorporer le sucre et bien mélanger. Ajouter le sel. Incorporer un à un les œufs, remuer jusqu’à ce que la masse blanchisse.

Ajouter la farine, mélanger jusqu’à l’obtention d’une pâte ferme. Emballer dans un film alimentaire et laisser reposer deux heures au frais.

Sortir la pâte du frigo 20 minutes avant de l’abaisser. L’abaisser sur un lit de farine à un peu moins

d’un centimètre d’épaisseur. Découper différentes formes à l’emporte-pièce, poser sur une plaque chemisée de papier sulfurisé. Mettre au frais un petit quart d’heure.

Mélanger le jaune d’œuf et le lait, badigeonner les biscuits de ce mélange.

Cuire environ dix minutes à 200 degrés, laisser refroidir.

luate de pe site-ul asta

http://melinacuisine...ts-de-noel.html


Sincera sa fiu Stella, franceza mea e aproape de zero, daca ai timp si ai putea sa o traduci ti-as ramane recunoscatoare. :floare:



Pentru 60 de biscuiti :

250 g unt
250 g zahar
1 praf de sare
3 oua
1 coaja de lamîie
500 g de faina
1 galbenus de ou
1 cc(?) de lapte (stella, cc e prescurtarea de la cuillère a café, sau de la centilitri?)

Se bate untul cu zaharul si sarea, se adauga ouale unul cîte unul, se amesteca pîna se albeste.
Se adauga faina, se amesteca pîna la obtinerea unui aluat care se tine bine, se înfasoara în film alimentar si se da la rece doua ore.
Se scoate din frigider si se lasa 20 min dupa care se întinde pe o planseta presarata cu faina la 1cm de grosime.
Se taie formele dorite, se depun pe o tava al carei fund e acoperit cu hîrtie pergament. Se da tava la rece 15min.
Se amesteca galbenusul de ou cu laptele, se ung biscuitii cu acest amestec.
Se coc 10min la cuptor 200°C, se lasa sa se raceasca.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#26 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 23 October 2010 - 09:20 AM

cc = lingurita
cs=lingura :floare:

merci de traducere Alex.
acesti "milanezi" sunt simpli si excelenti

#27 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 23 October 2010 - 12:19 PM

Vezi postareastella, la 23 October 2010 - 09:20 AM, a spus:

cc = lingurita
cs=lingura :floare:

merci de traducere Alex.
acesti "milanezi" sunt simpli si excelenti


Merci, e cum banuiam, doar ca mi se paruse ca o lingurita ar fi cam putin. My bad! :floare:
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#28 Useril este offline   punticu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 485
  • Inregistrat: 09-October 10
  • LocationTg-Jiu

Postat 23 October 2010 - 01:48 PM

Vezi postareaAlexandru, la 23 October 2010 - 12:19 PM, a spus:

Vezi postareastella, la 23 October 2010 - 09:20 AM, a spus:

cc = lingurita
cs=lingura :P

merci de traducere Alex.
acesti "milanezi" sunt simpli si excelenti


Merci, e cum banuiam, doar ca mi se paruse ca o lingurita ar fi cam putin. My bad! :floare:

Multumesc Stella si Alexandru! Sunt in plan pentru saptamana viitoare. Penrtu voi :floare: :floare:

#29 Useril este offline   punticu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 485
  • Inregistrat: 09-October 10
  • LocationTg-Jiu

Postat 26 October 2010 - 12:41 PM

Buna, fetelor!

Iarasi eu vin cu intrebari :occasion14: . Vreau sa fac un tort pentru un unchi drag mie. M-am gandit sa fac o cutie pe care sa amplasez o sticla de vin. Am vazut si un model dragut, nu asta e problema. Cautand pe internet am vazut la un moment dat ca se poate imbraca o foaie de napolitana in pasta de zahar. A incercat cineva? Eu as vrea sa o folosesc pentru marginile cutiei pentru a iesi mai dreapta (din blat mi se pare greu, am mai incercat si tot nu iese bine).
Multumesc!
Nu stiu daca am voie sa pun poze sa vedeti despre ce vorbesc, daca nu rog un administrator sa o stearga!

#30 Useril este offline   punticu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 485
  • Inregistrat: 09-October 10
  • LocationTg-Jiu

Postat 26 October 2010 - 01:01 PM

Uite poza!

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_10_2010/post-739-128809086002.gif


#31 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 26 October 2010 - 06:42 PM

De Craciun se organizeaza un targ unde cine doreste face/prepara ce stie/poate, apoi se pune totul la vanzare si banii se doneaza scolii.
Eu m-am oferit sa fac dulceturi si compoturi, doar ca e cam tarziu pt fructe... acum ce se mai gaseste: mere, pere, struguri, poate niste piersici, prune. Cam asta-mi dau eu seama acum. Daca am sarit peste ceva sunteti bine veniti sa-mi aduceti aminte.
Acum vine problema: din mere si pere am facut mereu compot. Oare se poate face si dulceata/marmelata? Nu am facut niciodata, asa ca nu am idee.
Orice ajutor in acest sens, orice idee e bine venita.
Va multumesc anticipat!
Sorina

#32 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 26 October 2010 - 09:16 PM

Vezi postareasorinadaniela, la 26 October 2010 - 06:42 PM, a spus:

De Craciun se organizeaza un targ unde cine doreste face/prepara ce stie/poate, apoi se pune totul la vanzare si banii se doneaza scolii.
Eu m-am oferit sa fac dulceturi si compoturi, doar ca e cam tarziu pt fructe... acum ce se mai gaseste: mere, pere, struguri, poate niste piersici, prune. Cam asta-mi dau eu seama acum. Daca am sarit peste ceva sunteti bine veniti sa-mi aduceti aminte.
Acum vine problema: din mere si pere am facut mereu compot. Oare se poate face si dulceata/marmelata? Nu am facut niciodata, asa ca nu am idee.
Orice ajutor in acest sens, orice idee e bine venita.
Va multumesc anticipat!

Draga Sorina nu te pot ajuta ca noi eu si mama facem din mere si gutui dar din ochi deci asteptam expertii cu cantitati...

Imagine atasata: monthly_10_2010/post-405-128812116817.jpg

Imagine atasata: monthly_10_2010/post-405-128812098743.jpg

#33 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 26 October 2010 - 09:36 PM

Aici am gasit o marmelada de pere cu ghimbir

http://conserves.blo...-gingembre.html

sau asta cu mirodenii

http://www.marmiton....ices_27923.aspx

#34 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,062
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 26 October 2010 - 09:38 PM

Vezi postareasorinadaniela, la 26 October 2010 - 06:42 PM, a spus:

De Craciun se organizeaza un targ unde cine doreste face/prepara ce stie/poate, apoi se pune totul la vanzare si banii se doneaza scolii.
Eu m-am oferit sa fac dulceturi si compoturi, doar ca e cam tarziu pt fructe... acum ce se mai gaseste: mere, pere, struguri, poate niste piersici, prune. Cam asta-mi dau eu seama acum. Daca am sarit peste ceva sunteti bine veniti sa-mi aduceti aminte.
Acum vine problema: din mere si pere am facut mereu compot. Oare se poate face si dulceata/marmelata? Nu am facut niciodata, asa ca nu am idee.
Orice ajutor in acest sens, orice idee e bine venita.
Va multumesc anticipat!

Binenteles ca poti face din mere si pere, si le poti aromatiza ca sa fie mai atragatoare, de exemplu mere cu scortisoara si pere cu vanilie. Acu e si vremea dovleacului, ai putea incerca si una cu el, eventual pe asta o poti face gen Chutney, uite o idee
Chutney di zucca
Chutney è un contorno tipicamente inglese. È fatto di frutta cotta e viene servito con il secondo. Gli inglesi amano il contrasto del dolce con il salato.
Ingredienti
1 kg di zucca
500 grammi di cipolle tritate
¾ di semi di senape
0,8 dl di aceto
¾ di cucchiaio di zenzero
¾ di cucchiaio di pepe di cayenna
5 chiodi di garofano
250 grammi di zucchero
Preparazione
Tagliate la polpa di zucca in grandi pezzi, aggiungete il sale e lasciate riposare per una notte. Il giorno dopo togliete il succo e mette i pezzi di zucca con le cipolle tritate e i semi di senape in una pentola. Versate l'aceto in una tazza e aggiungete le altre spezie. Mescolate bene e aggiungete il miscuglio alla zucca. Fate cuocere la zucca e gli altri ingredienti e aggiungete, quando bolle, lo zucchero. Lasciate cuocere per 1 ora a fuoco lento. Togliete poi i chiodi di garofano e il pepe. Lasciate raffreddare il chutney e mettelo poi in un vaso di vetro. Potete servirlo con la carne, ma anche con il formaggio.
de aici http://www.montagnad...ette/zucca.html

#35 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 27 October 2010 - 08:57 PM

Fetelor, va multumesc mult de tot!
Aseara s-a oferit cineva sa-mi aduca kiwi... acum trebuie sa vad ce as putea face cu ele...
Sorina

#36 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 27 October 2010 - 09:04 PM

Vezi postareasorinadaniela, la 27 October 2010 - 08:57 PM, a spus:

Fetelor, va multumesc mult de tot!
Aseara s-a oferit cineva sa-mi aduca kiwi... acum trebuie sa vad ce as putea face cu ele...

A postat Maya dincolo o reteta de Kiwi in sirop.
Parca pe aici vazusem dulceata sau gem de kiwi (sau ma-nsel...?). Sau poate compot??? (batraneturile astea...)

#37 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 27 October 2010 - 09:20 PM

Le-am gasit si eu... arata bine tare. Am sa-i zic sa-mi aduca si am sa fac si kiwi in sirop.
Sorina

#38 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 27 October 2010 - 09:23 PM

Vezi postareasorinadaniela, la 27 October 2010 - 09:20 PM, a spus:

Le-am gasit si eu... arata bine tare. Am sa-i zic sa-mi aduca si am sa fac si kiwi in sirop.

Spor!

#39 Useril este offline   punticu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 485
  • Inregistrat: 09-October 10
  • LocationTg-Jiu

Postat 01 November 2010 - 12:52 PM

Stella multumesc pentru reteta biscuitilor si A;exandru pentru traducere. I-am facut sambata si au iesit super buni. Ma bucur ca ii plac si lui David :) . Dar nu numai el i-a mancat. Si domnul tatic care e foarte pretentios in ale mancarurilor a mancat si a mancat pana cand a venit la mine si mi-a zis ca sa le iau ca el nu se mai poate opri din mancat atat sunt de buni :wacko: !

Aluatul mi-a iesit un pic cam moale (cred ca din cauza untului) si nu am reusit sa il intind ca se lipea rau de tot si i-am mai adaugat cateva linguri de faina si a fost ok. Coaja de lamaie nu am adaugato pentru ca nu imi place si am pus un strop de esenta de vanile care oricum nu s-a simtit (data viitoare o las fara).

Multumesc inca o data! :occasion15:

#40 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 05 November 2010 - 02:32 PM

Va rog si eu sa-mi dati o reteta de dulceata de ceapa ,sa-mi iasa vreo 3-4 borcanele de 400 de gr.,daca a fost deja postat si nu am vazut eu vreau si eu un link. va rog frumos,si mai intrebasem eu pe undeva,dar nu m-am lamurit,am mancat in Italia la restaurantul chinezesc si in afara de oliviera (cu ulei, otet ,sare si piper)aduceau la masa si un borcanas mic,cu ardei iute rosu maruntit grosolan in ulei(dar nu stiu daca nu continea si miere sau altceva)era f. picant,picuram pe rizo alla cantoneze,doar 2-3 stropi,si era bestial,asi vrea sa-mi fac si eu un pic,dar nu stiu daca se folosesc ardei iuti rosii cruzi sau uscati si nici cum se face ,daca stie cineva despre ce vb.si de reteta rog frumos sa ma lumineze si pe mine ce si cum :tongue3:

Arata acest topic


  • 32 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi