Forum Culinar: Caut o reteta! - Forum Culinar

Salt la continut

  • 32 Pagini +
  • « Prima
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Caut o reteta! ...sau idei cum s-ar putea face ceea ce caut :D

#541 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,755
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 17 December 2019 - 02:39 PM

Deci puteam sa jur ca atunci cand ating dovlecelul curățat ramane pe mana mea o pelicula cu o substanta din el...nici prin gand nu mi-a trecut ca e alergie :) :pupic:. Asta mi se intampla la fel si cu dovleceii din magazin si cu dovleceii din gradina soacra-mii!

#542 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 17 December 2019 - 02:58 PM

Vezi postareamino, la 17 December 2019 - 02:39 PM, a spus:

Deci puteam sa jur ca atunci cand ating dovlecelul curățat ramane pe mana mea o pelicula cu o substanta din el...nici prin gand nu mi-a trecut ca e alergie :) :pupic:. Asta mi se intampla la fel si cu dovleceii din magazin si cu dovleceii din gradina soacra-mii!


Nu, Mino, pelicula e din el si e inofensiva, suferi de la ea?
Cred ca despre altceva e vorba aici, ceva ce produce suferinta.

#543 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 17 December 2019 - 04:42 PM

E vorba despre modelul butternut squash, mai exact, uite pe alții care se plîng. La mine a fost chiar mai rău decît în pozele din link, am găsit o altă poză asemănătoare pe net. Știu că arată groaznic, dar așa a fost și mîna mea, m-am spălat și am frecat cu piatra apoi am dat cu cremă toată ziua și noaptea pînă s-a făcut cît de cît normală.

Imagine atasata: monthly_12_2019/post-233-0-89460100-1576593586.jpg

https://cooking.stac...-dry-and-yellow

#544 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,755
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 17 December 2019 - 05:21 PM

Am inteles, nu e asa la mîne! Doar se depune pelicula aia enervanta pe mana, dar nu produce suferinta. :pupic:

#545 Useril este offline   bellamama 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,613
  • Inregistrat: 27-May 13
  • LocationBucuresti

Postat 17 December 2019 - 07:20 PM

Vezi postareamino, la 17 December 2019 - 05:21 PM, a spus:

Am inteles, nu e asa la mîne! Doar se depune pelicula aia enervanta pe mana, dar nu produce suferinta. :pupic:

Dar se spala cu apa.
La Carmella e chiar buba adevarata.

#546 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,080
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 17 December 2019 - 07:46 PM

si pe mine ma enerveaza pojghita aceea dar din fericire se spala
eu folosesc manusi de unica folosinta care sint mai tari si mai bune si masura mica e perfecta pe mina mea si pot face orice, asa ca la chestii de-astea mai mizerabile le folosesc cu drag
daca sint mai putin mizerabile le refolosesc

#547 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 17 December 2019 - 09:24 PM

Vezi postareaAdriana, la 17 December 2019 - 07:46 PM, a spus:

la chestii de-astea mai mizerabile le folosesc cu drag
daca sint mai putin mizerabile le refolosesc


warning, translation nazi e la post Imagine postata Imagine postata
Adriana m-am confuzat total de cum ai folosit mizerabil. ai vrut sa spui murdar, plin de mizerie (ca asa ar reiesi din context) sau altceva? ca mizerabil (despre lucruri) ar insemna lipsit de valoare, prost facut

#548 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 17 December 2019 - 10:57 PM

O fi cf dex, dar in vorbirea curenta desemneaza si ceva murdar.
Dar mie nu mi se pare ceva f murdar curatarea dovlecelului. Oricum, stiuca zicea Adriana ca ea percepe si un gust neplacut, de pamant, la dovlecel...deci cred ca e si ceva indus.

#549 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 17 December 2019 - 11:19 PM

omul cit traieste invata si se neologizează Imagine postata, e prima oara cina il vad folosit ca "murdar", curat mizerabil, coane fănica Imagine postata

#550 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,080
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 17 December 2019 - 11:39 PM

Vezi postareaDexter, la 17 December 2019 - 09:24 PM, a spus:

ai vrut sa spui murdar, plin de mizerie

da, asta am vrut sa spun
am vrut sa spun ca daca tre sa curat ceva ce imi murdareste tare minusitele :pupic: bag manusile

Vezi postareaDexter, la 17 December 2019 - 11:19 PM, a spus:

omul cit traieste invata si se neologizează Imagine postata, e prima oara cina il vad folosit ca "murdar", curat mizerabil, coane fănica Imagine postata

haidi bre mizerabil nu e sinonim cu murdar? :)

Vezi postareamoatza, la 17 December 2019 - 10:57 PM, a spus:

Dar mie nu mi se pare ceva f murdar curatarea dovlecelului.

ba da, ca-ti lasa chestia aia pe miini de tre sa te speli de 3 ori

#551 Useril este offline   clau_ash 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 904
  • Inregistrat: 05-February 10
  • LocationIsrael

Postat 18 December 2019 - 07:00 AM

Deci m-a apucat curiozitatea ca si eu jmi amintesc ca mama se folosea de cuvantul mizerabil la ceva foarte murdar. Asa ca am cautat pe net si surpriza, nu e legat de cuvantul murdar 😞.

Mai jos ce am gasit:

mizerabil, ~ă [At: HELIADE, O. I, 386 / Pl: ~i, ~e / E: fr misérable] 1-4 smf, a (Om) care se află într-o stare (materială sau) morală vrednică de plâns, jalnică, nenorocită Si: (liv) mizer, (înv) mișel, (îvr) mesericos. 5 a Care denotă o situație foarte proastă, vrednică de plâns Si: (liv) mizer. 6 a Cu aspect urât, sărac, în stare proastă Si: sărac, sărăcăcios.7 a Neînsemnat, neglijabil ca proporții, ca valoare. 8-9 a, av (Care este) de calitate foarte proastă. 10-11 smf, a (Om) ticălos.

sursa: MDA2 (2010) adăugată de blaurb. acțiuni 

MIZERÁBIL, -Ă, mizerabili, -e, adj., s. m. și f.1. Adj., s. m. și f. (Om) ticălos, nemernic, infam. 2. Adj. Lipsit de (orice) valoare, de însemnătate; de calitate foarte proastă. 3.Adj. Care se află într-o stare foarte proastă, vrednică de plâns; nenorocit, jalnic. ♦ Care denotă o situație foarte proastă; cu aspect urât, sărăcăcios. – Din fr. misérable.

sursa: DEX '09 (2009) adăugată de LauraGellner acțiuni     +1 definiție identică

MIZERÁBIL, -Ă, mizerabili, -e, adj. 1. (Despre persoane) Vrednic de dispreț, ticălos, mîrșav, nemernic. Toți au ceva comun, prin care sînt și mizerabili și ridicoli și acel ceva este liberalismul lor, sau noua stare de suflet datorită liberalismului romîn. IBRĂILEANU, SP. CR. 233. ◊ (Substantivat) Tu ești răspunzător de moartea mătușe-mi, nemernicule!... în genunchi, mizerabile!DUMITRIU, B. F. 140. Și aș avea plăcere nespusă să le trag și eu cîte o palmă la toți mizerabilii ăștia. MIRONESCU, S. A. 25. Ce! a cutezat? mizerabilul! CARAGIALE, O. I 110. ♦ Fig. Aspru, rău. Dar cînd știu c-o să vă-nghețe Iarna mizerabilă, Mă cuprinde o tristețe Iremediabilă. TOPÎRCEANU, S. A. 70. 2. (Despre lucruri etc.) Lipsit de valoare, prost făcut; în stare proastă, neîngrijit. Teza d-tale... este mizerabilă. SEBASTIAN, T. 212, Versurile ce scrii sînt rele, – ce zic rele? ele sînt mizerabile. MACEDONSKI, O. III 112. Intrăm în micul și mizerabilul port. BOLINTINEANU, O. 291. 3. (Franțuzism rar; despre persoane) Care se află într-o stare nenorocită, care inspiră milă, care este vrednic de plîns; lamentabil, jalnic. Voi care-ați cunoscut-o...Recunoașteți-o, dacă puteți, în mizerabila birtășiță de lîngă «Biserica Neagră». MACEDONSKI, O. II 411.

sursa: DLRLC (1955-1957)

#552 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,080
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 18 December 2019 - 09:01 AM

deci il foloseam gresit
deacu' o sa ma gindesc la Misérables ca sa il folosesc corect :rolleyes:

#553 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 18 December 2019 - 10:01 AM

Mai copii, stati linistiti, "mizerabil" se foloseste si cu sensul de murdar, insa nu in contextul pus de Adriana mai sus.

E bine sa folositi sursele de pe net cu simtul critic activat si sa verificati intr-o sursa primara veridicitatea informatiei.

Asadar, contextul, colocatia si/ori asociatia de cuvinte au o mare importanta in folosirea unui cuvant. Se poate folosi legitim intr-un enunt gen "Mama, ce pantofi mizerabili am! Ce mizerabila e camasa asta! Ce masina mizerabila!" - aici are clar sensul de foarte murdar.
Figurativ inseamna de joasa speta, de proasta calitate. Caracter/om mizerabil.

Asa cum spunea si Moata, in contextul cu dovleacul este nepotrivit. Eu imi pun manusile cand trebuie sa curat chestii care sar, stropesc, murdaresc mainile, se lipesc/intind pe maini, gen peste. Urasc sa curat peste. Pe domnul dovleac evit sa il ating, il tin cu prosop, il tai in doua, ii scot maruntaiele (sic!) si il bag la cuptor sa se moaie, dupa care ii scot pulpa cu o lingura ca sa o pot folosi la ce am nevoie.

Edit din motiv de scris cu copitele.

Aceasta postare a fost editata de Lapona Enigel: 18 December 2019 - 10:01 AM

Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#554 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,080
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 18 December 2019 - 10:29 AM

Vezi postareaLapona Enigel, la 18 December 2019 - 10:01 AM, a spus:

Asa cum spunea si Moata, in contextul cu dovleacul este nepotrivit. Eu imi pun manusile cand trebuie sa curat chestii care sar, stropesc, murdaresc mainile, se lipesc/intind pe maini, gen peste.

pai pentru mine chestia pe care o lasa pe miini dovleacul face parte tocmai din lucruri care murdaresc mainile deci pentru mine e mizerabil :rolleyes:

#555 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 18 December 2019 - 10:40 AM

buey, tu esti mai speciala, am stabilit deja asta.

si da, tot romanul foloseste mizerabil cu intelesul de murdar, jagos (ca, daca o dam in subtilitati, deja jegos e altceva decat jagos :rolleyes: )

#556 Useril este offline   clau_ash 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 904
  • Inregistrat: 05-February 10
  • LocationIsrael

Postat 18 December 2019 - 11:53 AM

Vezi postareaAdriana, la 18 December 2019 - 10:29 AM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 18 December 2019 - 10:01 AM, a spus:

Asa cum spunea si Moata, in contextul cu dovleacul este nepotrivit. Eu imi pun manusile cand trebuie sa curat chestii care sar, stropesc, murdaresc mainile, se lipesc/intind pe maini, gen peste.

pai pentru mine chestia pe care o lasa pe miini dovleacul face parte tocmai din lucruri care murdaresc mainile deci pentru mine e mizerabil :rolleyes:


Si pentru mine la fel :rolleyes:

Aceasta postare a fost editata de clau_ash: 18 December 2019 - 11:54 AM


#557 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 18 December 2019 - 04:07 PM

Vezi postareaAdriana, la 18 December 2019 - 10:29 AM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 18 December 2019 - 10:01 AM, a spus:

Asa cum spunea si Moata, in contextul cu dovleacul este nepotrivit. Eu imi pun manusile cand trebuie sa curat chestii care sar, stropesc, murdaresc mainile, se lipesc/intind pe maini, gen peste.

pai pentru mine chestia pe care o lasa pe miini dovleacul face parte tocmai din lucruri care murdaresc mainile deci pentru mine e mizerabil :rolleyes:


Tocmai, ca fix asta este eronat. Mainile tale sunt mizerabile pentru ca s-au umplut de chestia dovleacului Imagine postata Stai ca sa ma gandesc cum formulez ca sa fiu cat se poate de clara.
Asadar: mizerabil este un rezultat in cazul acesta nu o insusire in sine. Camasa mizerabila/maini mizerabile - au ajuns asa deoarece ceva le-a facut sa fie asa, le-a murdarit.
Folosit in sens figurativ, cuvantul mizerabil desemneaza o insusire: un om mizerabil este asa el, e josnic, nesimtit, stiu eu. Nu a suferit sub impactul nici unul agent care sa il aduca in starea asta.

Sper ca am reusit sa ma exprim elocvent de data asta :rolleyes:


Ergo, daca spui ca dovleacul e mizerabil, asta inseamna ca l-ai personificat Imagine postata

E un nesimtit de dovleac Imagine postata
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#558 Useril este offline   Wowerful 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,388
  • Inregistrat: 23-November 12

Postat 18 December 2019 - 06:40 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 18 December 2019 - 04:07 PM, a spus:

Vezi postareaAdriana, la 18 December 2019 - 10:29 AM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 18 December 2019 - 10:01 AM, a spus:

Asa cum spunea si Moata, in contextul cu dovleacul este nepotrivit. Eu imi pun manusile cand trebuie sa curat chestii care sar, stropesc, murdaresc mainile, se lipesc/intind pe maini, gen peste.

pai pentru mine chestia pe care o lasa pe miini dovleacul face parte tocmai din lucruri care murdaresc mainile deci pentru mine e mizerabil :rolleyes:


Tocmai, ca fix asta este eronat. Mainile tale sunt mizerabile pentru ca s-au umplut de chestia dovleacului Imagine postata Stai ca sa ma gandesc cum formulez ca sa fiu cat se poate de clara.
Asadar: mizerabil este un rezultat in cazul acesta nu o insusire in sine. Camasa mizerabila/maini mizerabile - au ajuns asa deoarece ceva le-a facut sa fie asa, le-a murdarit.
Folosit in sens figurativ, cuvantul mizerabil desemneaza o insusire: un om mizerabil este asa el, e josnic, nesimtit, stiu eu. Nu a suferit sub impactul nici unul agent care sa il aduca in starea asta.

Sper ca am reusit sa ma exprim elocvent de data asta :rolleyes:


Ergo, daca spui ca dovleacul e mizerabil, asta inseamna ca l-ai personificat Imagine postata

E un nesimtit de dovleac Imagine postata



Imagine postataImagine postataImagine postata

Tare faine mai sunteti!

Aceasta postare a fost editata de Wowerful: 18 December 2019 - 06:41 PM


#559 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 18 December 2019 - 07:09 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 18 December 2019 - 04:07 PM, a spus:

Mainile tale sunt mizerabile pentru ca s-au umplut de chestia dovleacului


buey, si tocmai stabilisem c-avem artiste speciale printre noi! :rolleyes:

astept sucitoare si cratite sa zboare printre noi!
io am taiat-o!
Imagine atasata: monthly_12_2019/post-100-0-55762700-1576688945.gif

#560 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 18 December 2019 - 07:43 PM

de-aia nu-mi prea place mie dovleacu', e o leguma foarte nesimtită și te umple de chestii Imagine postata Imagine postata

Arata acest topic


  • 32 Pagini +
  • « Prima
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi