Forum Culinar: Pitacos - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pitacos pi taci si inghite ! :))

#1 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 02 October 2010 - 06:47 PM

Reteta de pitacos s-a nascut azi din pofte: una pt. pita si alta pt. taco. Asa ca m-am jucat cum mi-a bubuit prin minte cu ingredientele avute la dispozitie. :D

am facut mai intii o salsa cruda din: 1 rosie (fara seminte) + 1/4 castravete (optional) + 1 esalota + 1/2 ardei gras + 1/2 avocado + 1 Lg de coriandru verde (lipsa de asta data :hug: )


Imagine postata

300 g somon l-am taiat cubulete (1,5 X 2cm), pe care le-am agitat usor intr-o cutie cu un amestec de 2 Lg maisena + 1/2 Lg condimente uscate pt. taco si peste care evident (!) am pus capacul sa nu-mi zboare toate prin bucatarie :hug:

Imagine postata

intr-o tigaie cu 1 1/2 Lg ulei am prajit somonul timp de 4' saltindu-l din cind in cind

Imagine postata

pina cind s-a rumenit pe toate partile

Imagine postata

concomitent cu prajirea somonului am bagat la cuptorul preincalzit (210°C) si piinicile de pita cumparate de gata si umezite un pic cu apa

Imagine postata

cind au fost gata, le-am facut piinicilor o incizie deschizindu-le ca pe un portmoneu; le-am umplut alternativ cu un strat de salata verde tocata, salsa, somon si am repetat. cine vrea, strecoara intre straturi un sos de iaurt grecesc amestecat cu putin condiment de taco si marar tocat. dupa care nu va mai ramine decit sa va imbiati comesenii cu un binevoitor "pi taci si inghite un pitacos!" :hug:

Imagine postata


p.s. cine nu gaseste de cumparat amestecul de taco gata preparat, il poate face din:

1 lg praf de chili/cayenne + 1 vf. de cutit praf de ceapa + 1 vf. de cutit praf de usturoi + 1 vf. de cutit oregano uscat + 1/2 lg paprika + 1 lg maisena + 1 1/2 lg cumin (chimion) + 1 lg sare + 1 lg piper macinat


#2 Useril este offline   La-Chef-A 

  • La-Chef-A
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,289
  • Inregistrat: 09-July 10
  • LocationKitchen

Postat 02 October 2010 - 07:38 PM

.......pi taci ca inghit aici in sec! :pupic::floare:

#3 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 02 October 2010 - 09:10 PM

Vezi postareaLa-Chef-A, la 02 October 2010 - 07:38 PM, a spus:

.......pi taci ca inghit aici in sec! :pupic::floare:


... un motiv in plus s-o incerci ! :D ( stiam eu ca mi-o fur ! :appl: gata, am tacut ! Imagine postata)

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi