Forum Culinar: Esenta de rom, undeva prin Paris? - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Esenta de rom, undeva prin Paris?

#1 Useril este offline   Star 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 17-May 10

Postat 07 October 2010 - 09:19 AM

Buna,

Poate suna un pic ciudat, dar chiar as dori sa aflu de unde pot cumpara esenta de rom (daca se gaseste...) in Paris. Sau cu ce altceva pot inlocui esenta? In Carrefour si Monoprix (unde ne facem cumparaturile de obicei) nu am gasit la raionul dedicat. Suntem doar de 2 luni aici si nu am apucat sa colind prea multe magazine in cautarea esentei, dar am ramas surprinsa sa nu gasesc asa ceva... Multumesc mult pentru eventualele raspunsuri.

#2 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 14 October 2010 - 10:33 PM

 Star, la 07 October 2010 - 09:19 AM, a spus:

Buna,

Poate suna un pic ciudat, dar chiar as dori sa aflu de unde pot cumpara esenta de rom (daca se gaseste...) in Paris. Sau cu ce altceva pot inlocui esenta? In Carrefour si Monoprix (unde ne facem cumparaturile de obicei) nu am gasit la raionul dedicat. Suntem doar de 2 luni aici si nu am apucat sa colind prea multe magazine in cautarea esentei, dar am ramas surprinsa sa nu gasesc asa ceva... Multumesc mult pentru eventualele raspunsuri.


Star, tot cu rom. Vad ca la Monoprix au sticle sa o tii tot intr-o veselie ... :occasion15:

#3 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 14 October 2010 - 10:48 PM

In Auchan parca vazusem eu, da' acu' 3 ani....

#4 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 15 October 2010 - 08:47 AM

 Star, la 07 October 2010 - 09:19 AM, a spus:

Buna,

Poate suna un pic ciudat, dar chiar as dori sa aflu de unde pot cumpara esenta de rom (daca se gaseste...) in Paris. Sau cu ce altceva pot inlocui esenta? In Carrefour si Monoprix (unde ne facem cumparaturile de obicei) nu am gasit la raionul dedicat. Suntem doar de 2 luni aici si nu am apucat sa colind prea multe magazine in cautarea esentei, dar am ramas surprinsa sa nu gasesc asa ceva... Multumesc mult pentru eventualele raspunsuri.


Deci, cel mai simplu, iei rom marca "Negrita" sau similar. E suficient de parfumat.
Imagine postata
Romul zis "agricol" e mai bun în cocktailuri si în bucatarie decît pentru patiserii.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#5 Useril este offline   Star 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 17-May 10

Postat 18 October 2010 - 07:38 PM

 Alexandru, la 15 October 2010 - 08:47 AM, a spus:


Deci, cel mai simplu, iei rom marca "Negrita" sau similar. E suficient de parfumat.
Romul zis "agricol" e mai bun în cocktailuri si în bucatarie decît pentru patiserii.


Multumesc foarte mult pentru raspunsuri :tongue3: :rolleyes:. Chiar nu stiam cu ce marca de rom as putea inlocui esenta. Ar fi fost tare "vesel" sa incerc toate marcile :P :(

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi